پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ | Tuesday 17 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 60817 نویسنــده : گروه سیاسی ۸ دی ۱۳۹۵ ۲۳:۱۶ ۰ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  هسته اصلی نامه‌نگاران به ترامپ و حامیانشان را بهتر بشناسید ؛

  آیا نویسندگان نامه به ترامپ یک شبه «خائن» شدند؟!

  کسانی که امروز به علت نوشتن نامه به ترامپ و درخواست اعمال تحریم علیه ایران از سوی برخی در داخل و خارج از کشور خائن خطاب می شوند، در دورانی نه چندان دور با گروه‌های سیاسی داخل پیوندی عمیق داشتند و حتی همین گروه‌ها در قبال نامه مشابه آنها به اوباما سکوت کردند.سوال پایانی و مهم اما اینجاست که چرا ناگهان و در شرایط فعلی برخی چهره های سیاسی که تا چند ماه پیش به امضا کنندگان نامه به ترامپ در یک خط قرار داشتند، امروز به سرعت و بعد از انتشار این نامه، آنها را خائن خطاب می کنند در حالی که همین هسته، قبلا هم اقدام به چنین درخواست هایی از رئیس جمهور آمریکا و سازمان ملل داشته اند.

   پایگاه جــوان انقـلابی – javanenghelabi.ir  :

  ـ

  حالا  همه خائن خطابشان می کنند و وطن فروش؛ نامه ای که به آدرس یکی از برج های بزرگ نیویورک پست شده، آنقدر عجیب بود که صدای همه را درآورد.

  ـ

  چند روز پیش بود که نامه ای با امضای ۳۰ نفر که عنوان «گروهی از ایرانیان» را برای خود انتخاب کرده بودند، فضای سیاسی ایران و جهان را تحت تاثیر قرار داد؛ این نامه که رئیس جمهور جدید آمریکا دونالد ترامپ را خطاب قرار داده بود یک درخواست روشن داشت؛ درخواست برای تحریم برخی نهادهای ایران و به قول آنها ناقضان حقوق بشر.

  ـ

  درخواست تحریم ایران  آنهم از سوی گروهی ایرانی که در خارج زندگی می کنند انتقادات فراوانی را در پی داشت و حتی برخی چهره ها و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، نگاه منتقدانه ای به این نامه داشتند؛ برخی شخصیت ها و چهره های داخلی نیز نامه نگاری این ۳۰ نفر به ترامپ و درخواست برای اعمال تحریم علیه ایران و تلاش برای تغییر در برجام را حرکتی خیانت بار عنوان کردند.

  ـ

  اما این تمام ماجرای نامه به ترامپ نبود؛ نام هایی که پای نامه را امضا کرده اند باید با دقت بیشتری خوانده می شد؛ شاید احمد باطبی و مجید محمدی سرشناس ترین افرادی باشند که این نامه را امضا کرده اند ولی هسته مرکزی این نامه را (۱۰ نفر از ۳۰ نفر) گروهی از دانشجویان سابق دانشگاه های ایران تشکیل می دهند؛ نام هایی که در کنار برخی شخصیت های جنجالی مانند باطبی، مغفول مانده است.

  ـ

  خیلی ها بعد از انتشار این نامه از خود می پرسند آیا این افراد بدون هیچ سابقه ای و ناگهانی اقدام به نگارش و امضای این نامه کرده اند؟ آنها می خواهند بدانند که کسانی که این روزها از رئیس جمهور جدید آمریکا می خواهند ایران را بیشتر تحریم کند چه کسانی هستند و سابقه سیاسی آنها در سال های نه چندان دور چیست؟

  ـ

  بررسی سابقه تعدادی از امضا کنندگان نامه مذکور، رد پای یک گروه ظاهرا دانشجویی را به میان می کشد که از اواسط دهه ۸۰ فعالیت خود را در عرصه سیاسی کشور آغاز کرده؛ تشکلی که اعضای آن پیوند های سیاسی عمیقی را با برخی جریانات سیاسی داخل کشور برقرار کردند و حالا ناگهان همراهان قدیمی، دوستان سابق خود را خائن صدا می کنند؛ اما این اولین بار نیست که از این دست نامه ها از سوی همین هسته ظاهرا دانشجویی تدارک دیده می شود ولی برخی کسانی که امروز زودتر از چهره های ارزشی، بیرق خائن خطاب کردن آنها بلند کرده اند، در آن دوران ساکت بودند؛ آنقدر ساکت که هسته تحریم های ایران سخت‌تر و سخت تر شد.

  ـ

  در ادامه اما ابهامات و سوال های ابتدایی نه با اخبار و اطلاعات پشت پرده که با نگاهی گذرا به مجموعه اقدامات چهره های پنهان تر میان امضا کنندگان، پاسخ داده و واقعیت آشکار می شود؛ واقعیتی که برخی سال ها قبل به برخی گروه های سیاسی هشدار آن را داده بودند.

  ـ

  javanenghelabi-name-usaـ

  هسته اصلی نامه نگاران به ترامپ / انجمن دانشجویان لیبرال ایران را بهتر بشناسید

  اوایل دهه ۸۰ شمسی است؛ گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در حال برگزاری جلساتی مطالعاتی هستند تا شیوه جدیدی از حرکت دانشجویی را طراحی و ایجاد کنند؛ جمعی که تعدادشان از چند ده نفر تجاوز نمی کند در مطالعاتشان به این نتیجه می رسند که لیبرالیسم بهترین راه و مسلک سیاسی است که می تواند آنها را به مقصودشان برساند؛ هسته مرکزی آن تفکر را عمدتا دانشجویانی تشکیل می دادند که عضو دفتر تحکیم وحدت بودند و از نظر مشرب سیاسی به طیف تندرو این جریان تمایل داشتند ولی در عمل روش اقدام آنها را نیز نمی پسندیدند.

  ـ

  امیر حسین اعتمادی عضو و سخنگوی انجمن دانشجویان لیبرال ایران ماجرای تشکیل این تشکل را اینگونه روایت می کند: «از دل همین حلقه مطالعاتی بود که در سال ۱۳۸۴، گروه دانشجویان لیبرال دانشگاه تهران با هدف توسعه و تبیین دیدگاه‌های لیبرالی منطبق با جامعه ایران تشکیل شد و با معرفی رسمی نشریه دانشجویی «تلنگر»، به عنوان پایگاه این گروه، اعلام موجودیت کرد. [دو دوران دولت نهم] فعالیت‌های گروه از دانشگاه تهران فراتر رفت و به تدریج فعالان دانشجویی لیبرال سایر دانشگاه‌ها نیز به آن پیوستند. در سال ۱۳۸۶ بود که ایده تدوین مرام‌نامه‌ای توسط اعضای گروه شکل گرفت که در آن، خط فکری، اهداف و برنامه‌های گروه دانشجویان لیبرال که دیگر «دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران» نامیده می‌شد، مشخص باشد.

  ـ

  در نهایت در بهار سال ۸۸ این گروه رسما با انتشار مانیفست خود که محور اصلی آن تاکید بر بکارگیری لیبرالیسم در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور بود، اعلام تشکیل انجمن دانشجویان لیبرال ایران را اعلام کرد؛ انجمنی که سعید قاسمی نژاد دبیرکل،‌ امیر حسین اعتمادی سخنگو و یوحنا نجدی مسئول واحد سیاسی آن بود (سمت هایی که البته در دوره های بعدی بین همین افراد جا به جا شد).

  ـ

  بعد از انتخابات ۸۸ حلقه اصلی این گروه به دلایل مختلفی از جمله تلاش برای اقدام علیه امنیت ملی تحت پیگرد دستگاه های اطلاعاتی قرار گرفت و در نهایت حلقه اصلی این گروه تا اواخر سال ۸۹ از کشور خارج شد؛ این اما تنها گذری کوتاه به شکل گیری انجمن دانشجویان لیبرال ایران است؛ نگاهی به مجموعه فعالیت و نظرات اعضای این گروه ابهام ها را بیشتر رفع می کند.

  ـ

  ـ

  فعالان دانشجویانی دیروز؛ خائنان امروز/ دوستانی که یک‌شبه دشمن شدند!

  بعد از اعلام موجودیت، برخی منتظرند تا اولین کنش سیاسی انجمن دانشجویان لیبرال را در عرصه سیاسی کشور ببینند؛ کوران انتخابات ریاست جمهوری فرصت خوبی است تا این گروه بتواند خود را بیشتر در سپهر سیاسی ایران نمایان کند.

  ـ

  اواسط اردیبهشت ماه انجمن دانشجویان لیبرال ایران در بیانیه ای رسما حمایت خود را از مهدی کروبی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم اعلام کرد؛ در بیانیه این گروه آمده بود: « انتخابات در ایران هم‌چنان با کمبودها و کاستی‌های فراوانی روبه‌روست و برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه، هنوز هم یکی از بنیادی‌ترین مطالبات ایرانیان محسوب می‌شود. با این وجود، ما دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران در میان چهار نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با توجه به برنامه‌های مدون و مشخص و تیم کارگزار معرفی‌شده برای اجرای این برنامه‌ها، از آقای مهدی کروبی حمایت می‌کنیم و از تمامی همفکران خود دعوت به عمل می‌آوریم تا با رأی به آقای کروبی، به تحقق این برنامه‌ها یاری رسانند.»

  ـ

  این انجمن در نامه حمایت خود از کروبی (که البته پیش از وقایع ۸۸ نگاشته شده و نمی توان صرف حمایت از یک کاندیدا آنرا محل اشکال دانست) حاوی چند نکته مهم و اساسی بود؛ آنها در نامه حمایتی خود حاکمیت را متهم به عدم برگزاری انتخابات آزاد کرده بودند تا زمزمه های سناریو تقلب بیشتر در اذهان عمومی شکل بگیرد؛ این گروه در بیانیه اش تاکید می کند که تنها اسم این انتخابات (سال ۸۸) یک «انتخابات آزاد» است و در واقع یک طراحی از سوی جمهوری اسلامی است.

  ـ

  بهره گیری از ظرفیت های مشترک میان کروبی و انجمن دانشجویان لیبرال ایران خیلی سریع آغاز می شود و چهره هایی مانند نجدی و دیگر اعضای این گروه، با بهره گیری از کلید واژه «دانشجوی ستاره دار» از حمایت های متقابل کروبی بهره می برند و حتی این کاندیدا بخش عمده ای از فیلم تبلیغاتی‌اش را به ماجرای دانشجویان ستاره دار اختصاص می دهد.

  ـ

  پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و آغاز تنش های خیابانی، انجمن دانشجویان لیبرال رسما به حمایت از این آشوب ها پرداخت؛ حلقه مطالعاتی این گروه که از سال های قبل شکل گرفته بود به محلی برای نگاشتن بیانیه های تند برای آزادی برخی هم‌اندیشان دستگیر شده این گروه تبدیل شد.

  ـ

  اقدامات این گروه در سال ۸۸ تا آنجا ادامه پیدا کرد که در آبان ماه همان سال تعدادی از اعضای این گروه در جلسه حلقه مطالعاتی شان دستگیر و و محاکمه شدند؛ برخی از آنها بلافاصله بعد از آزادی و برخی دیگر در ایام مرخصی از ایران خارج شده و به کشورهای اروپایی و آمریکایی پناهنده شدند؛ البته بعد از خروج از کشور نیز بیانیه های این گروه ادامه پیدا کرد و در شرایط مختلف کشور مانند انتخابات مجلس نهم در سال ۹۱ نیز بیانیه هایی از سوی این گروه صادر شد؛ مرور این بیانیه ها اما گرایش های این گروه که نام چهره های سرشناس آن در میان امضا کنندگان نامه به ترامپ است، قابل تامل خواهد بود.

  ـ

  در بخشی از بیانیه این گروه در اوایل سال ۹۱ آمده است: « جنبش اعتراضی سال ۸۸ موسوم به «جنبش سبز» در اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و با شعار اصلی «رای من کجاست» به خیابان آمد. هر چند سلایق سیاسی مختلف و شعار‌های فرعی متعدد و‌گاه متناقض از درون این جنبش به گوش می‌رسید اما بی‌شک اصلیترین مطالبه این جنبش «ابطال نتایج انتخابات» و «برگزاری مجدد آن» بود؛ به نحوی که با تحقق این امر ادامه اعتراضات منتفی می‌نمود.»

  ـ

  حمایت جدی از جنبش موسوم به سبز و موسوی و کروبی تقریبا بخش ثابت بیانه های این گروه به اصطلاح دانشجویی است؛ نام اعضای این گروه نیز در مقاطع مختلف پای بیانیه های حمایت از سران فتنه در کنار نام دیگر چهره های اپوزوسیون و اصلاح طلب دیده می شود.

  ـ

  در یکی از این بیانیه ها که در زمان آغاز حصر خانگی موسوی و کروبی نگاشته شده آمده است:« دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران، با انتشار [این] بیانیه‌ای ضمن محکومیت بازداشت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو رهبر معترضان حکومت در ایران، اعلام [می کنند] که «مسوولیت هرگونه اتفاق ناگوار و صدمه به جان این دو یار و یاور جنبش مردمی سبز ایران و همسران‌شان خانم‌ها زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، بر عهده آمران و عاملان این اقدام سراسر غیرقانونی و غیرانسانی و […] است.»

  ـ

  در آبان ماه سال ۹۲ بیانیه ای خطاب به احمد شهید نگارش می شود؛ این بیانیه که امضای حدود ۱۵۰ نفر از چهره های اصلاح طلب و خارج نشین را پای خود دارد، از گزارشگر ویژه حقوق بشری که سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران مامور کرده می خواهد که با موسوی و کروبی که در آن دوران حدود ۳ سال از حصرشان می گذشت دیدار کند.

  ـ

  اما نکته پایانی این بیانیه را کمی با دقت بیشتر باید خواند: «از شما می‌خواهیم که هر گونه اقدام ممکن را در پیش بگیرید تا دولت ایران در مقابل آزادی سریع و بی‌قید و شرط چهره‌های جنبش سبز پاسخگو باشد. همچنین آن‌ها بتوانند پس از آزادی از حق آزادی بیان و تشکل یابی برخوردار باشند.»

  ـ

  تاکید امضا کنندگان این نامه خطاب به احمد شهید که به کمیسر سازمان ملل در تهران تحویل شد، بر روی این بخش که «هرگونه اقدام ممکن را در پیش بگیرید» تنها می توانست دلالت بر صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران و درخواست برای اعمال تحریم های بیشتر حقوق بشری علیه ایران کند چون تنها و در دسترس ترین ابزار مخاطب نامه، تلاش برای صدور قطعنامه و در نهایت اعمال تحریم است.

  ـ

  یوحنا نجدی، امیر حسین اعتمادی، بهزاد مهرانی از جمله اعضای انجمن دانشجویان لیبرال و امضا کنندگان نامه به ترامپ هستند که این نامه را نیز امضا کرده بودند؛ البته در پای امضا کنندگان این نامه نام های دیگری نیز وجود دارد؛ احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری، حسن یوسفی اشکوری و تعدادی از زندانیان و محکومان فتنه نیز به چشم می خورد؛ نامه ای که راه را برای صدور قطعنامه و اعمال تحریم های اعمالی علیه ایران بازتر می کرد.

  ـ

  در این میان قرار گرفتن نام چهره هایی که گرایش سیاسی آنها به هیچ وجه قابل کتمان نیست در کنار نام افرادی که این روزها از سوی اعضای همان گرایش سیاسی، خائن  خطاب می شوند، افکار عمومی را به فکر فرو می برد.

  ـ

  در بخش بالا تا حدودی با نگرش و سابقه سیاسی انجمن دانشجویان لیبرال ایران به عنوان هسته اصلی شکل دهنده نامه به ترامپ آشنا شدیم؛ در میان اسامی ذکر شده در بالا، نام های دیگر نیز وجود دارد که بررسی سابقه آنها پشت پرده این نامه نگاری را روشن تر می کند.

  ـ

  ـ

  ایرانی هایی به دنبال تحریم ایران!

  ظاهرا یک دانشجوی لاغر اندام است که به خاطر فعالیت های سیاسی اولین بار در سال ۸۷ دستگیر شده است؛ بعد از انتخابات سال ۸۸ نیز دوبار دستگیر می شود و چندین بیانیه در حمایت از وی توسط گروه های مختلف دانشجویی که همگی از حامیان جنبش سبز محسوب می شوند، صادر می شود؛ سلمان سیما یکی دیگر از امضا کنندگان نامه به ترامپ است؛ وی پس از خروج از ایران به کانادا می رود و فعالیت های به اصطلاح حقوق بشری خود را آغاز می شود.

  ـ

  نقطه آغاز این فعالیت های ظاهرا حقوق بشری، در میان برخی دوستان وی نیز منتقدانی دارد؛ شاید به همین دلیل است که سلمان سیما در متنی که در برخی رسانه ها نظیر گویا نیوز بازتاب داشته، برای تبرئه خود می نویسد: «هر کس که خواهان حمایت قدرت‌های خارجی از مردم شد و هر کس که خواهان دخالت انسان‌دوستانه و بشردوستانه قدرت‌ها شد لزومأ طرفدار حمله نظامی به ایران نیست؛ می‌توان خواستار حمایت قدرت‌ها شد؛ می‌توان خواستار تحریم‌ها شد؛ می‌توان خواستار حمایت رسانه‌ای شد ولی با حمله نظامی در مقطع فعلی و یا از اساس مخالف بود؛ این که تا کسی صحبت از نقش آمریکا در جامعه‌ی جهانی کرد و تا کسی از لزوم حمایت قدرت‌های خارجی سخن به میان می‌آورد؛ سریع متهم‌اش کنیم که تو خواب چکمه‌پوش‌های آمریکایی در خیابان‌های تهران را می‌بینی استدلال صحیحی نیست»

  ـ

  سلمان سیما در این مطلب ناخواسته به یک حقیقت قابل تامل اعتراف می‌کند؛ حقیقتی که ۵ سال طول می کشد تا به صورت گسترده در رسانه ها مطرح شود؛ «درخواست از قدرت ها برای تحریم بیشتر ایران!»

  ـ

  نکته دیگری نیز در این میان وجود دارد؛ این اولین نامه ای نیست که از سوی این چهره های ظاهرا دانشجویی و فعال سیاسی و حقوق بشر به رئیس جمهور آمریکا نوشته می شود؛ چهره هایی نظیر امیرحسین اعتمادی(باعنوان عضو دفتر تحکیم)، احمد عشقیار، سلمان سیما، لیونا عیسی قلیان، سعید قاسمی نژاد، یوحنا نجدی (با عنوان عضو دفتر تحکیم) در نامه ای در ۱۳ آبان ۸۹ خطاب به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، از اشغال سفارت (لانه جاسوسی) آمریکا در ایران ابراز نفرت کردند.

  ـ

  در متن این نامه خطاب به اوباما آمده است: ما از شما که علاوه بر ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، برنده جایزه صلح نوبل نیز هستید انتظار داریم تا علاوه بر در نظر داشتن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، نقض گسترده و برنامه‌ریزی شده‌ی حقوق بشر توسط این حکومت را نیز بیش از پیش مد نظر داشته باشید و از هیچ اهرم فشاری برای متوقف نمودن آن دریغ ننمایید.»

  ـ

  بازخوانی این نامه و دیگر بیانیه هایی که در بالا به آن اشاره شد، نشان می دهد که این اولین بار نیست گروه های به ظاهر دانشجویی و فعال حقوق بشر از یک دولت خارجی تقاضای اعمال تحریم علیه هم‌وطنان و کشور خود را دارند.

  ـ

  سوال پایانی و مهم اما اینجاست که چرا ناگهان و در شرایط فعلی برخی چهره های سیاسی که تا چند ماه پیش به امضا کنندگان نامه به ترامپ در یک خط قرار داشتند، امروز به سرعت و بعد از انتشار این نامه، آنها را خائن خطاب می کنند در حالی که همین هسته، قبلا هم اقدام به چنین درخواست هایی از رئیس جمهور آمریکا و سازمان ملل داشته اند.

  ـ

  ـ

  اعلام برائت یا فرار از پاسخگویی؟!

  حالا دیگر همه آنها را خائن خطاب می کنند؛ در پست های اینستاگرامی و دیگر صفحه های اجتماعی آنها را خائنانی معرفی می کنند که خواستار اعمال تحریم علیه مردم کشور خود هستند؛ حتی برخی شبکه های اجتماعی ضدنظام که نیز پیش قدم شده و با بازنشر توئیت ها و نوشتارهای منتقدان این نامه، تلاش می کنند خود را از صف آنها جدا کنند؛ اما آیا افکار عمومی می تواند همراهی این چهره های سیاسی با نویسندگان نامه اخیر و قرار گرفتنشان در یک جبهه و یا سکوت آنها در برابر نامه های قبلی همین افراد را فراموش کند؟

  ـ

  برخی معتقدند که موضع گیری های امروز برخی چهره های سیاسی درباره این نامه بدون ارتباط با شرایط فعلی کشور، دولت و مساله برجام نیست و چون برخی نمی خواهند فرصت برجام برای بهبود رابطه به آمریکا را از دست بدهند، به نویسندگان این نامه که پیش از این بارها از حمایت هایشان بهره مند شده اند، حمله می کنند.اما حالا همه آنها باید به یک سوال پاسخ دهند؛ چرا تا امروز سکوت کرده بودند؟

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  از فوت هاشمی تا موضوع هسته‌ای؛ وقتی صداوسیما بر اساس «جوگیری» عمل می‌کند!

  نقد عملکرد رسانه‌ملی در مراسم تشییع آیت‌الله

  روایت وزیربهداشت از آخرین نهار حجت‌الاسلام هاشمی‌

  سعدالله‌زارعی: پیام دردمندانه رهبر انقلاب برای هاشمی احساس جریان‌انقلابی است / ضدانقلاب از فقدان هاشمی خوشحال شد

  حجت‌الاسلام سیدمهدی‌طباطبایی: آیت‌الله هاشمی را شهید می‌دانم / بدگویانِ هاشمی، حداقل از خدا بترسید؛ دیگر او نیست که شما را عفو کند؛ به عقل بیایید / هاشمی در حرم پیامبر مخالفانش را بخشید / بعد از هاشمی، نمازجمعه تعطیل شد / صداوسیما اگر از هاشمی تجلیل نکند، بیننده‌اش کم می‌شود

  آیت‌الله یزدی: آقای‌هاشمی برای نظام وزنه بود و یک عمر کار کرد / صفار: کسانی که دردوران دوم خرداد جلودار اهانت به آقای‌هاشمی بودند امروز برای دفاع از او آستین بالا می‌زنند / یامین‌پور: خیلی‌ها شبانه‌روز دنبال این بودند که بیانیه‌ای از ایشان علیه رهبری بگیرند

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  روحانی: فرزند ثابت‌قدم روح‌الله، همراه و همدل رهبری و دلسوز مردم به ملاقات‌حق شتافت / او محبوب امام، خادم مردم و مایه آرامش رهبری بود

  وجود یک قوه‌قضائیه مستقل و شجاع را همه باید قدر بدانند / آمریکایی‌ها از حالا برای دوران بعد برجام فکر می‌کنند / عناصر چهارگانه اقتدار کشور و ملت‌ایران | تصاویر

  حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی در سن ۸۲ سالگی درگذشت / زندگی‌نامه خودنوشت رئیس مجمع‌تشخیص مصلت‌نظام

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۰

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) | تصاویر

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  تصاویری از مشهد؛ شهر نشاط مومنانه

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  سخنرانی معاون حسن‌روحانی در نمازجمعه یزد به دلیل تخریب دولت‌قبل به جنجال کشیده‌شد | فیلم

  آقایان روحانی، ظریف و سیف لطفاً پاسخ گوی خدا باشید! / چه کسانی درباره برجام ناحقی کرده‌اند؟

  همکاری سفارت‌ایران در آلمان با یک مازوخیست + تصویر و سند

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!