پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ | Tuesday 17 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 60629 نویسنــده : گروه معارف ۵ دی ۱۳۹۵ ۱۸:۴۲ ۰ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  ویژگی‌های شخصیتی و علمی مرحوم آیت‌الله واعظ زاده در گفت‌وگو با یار دیرین وی:

  ماجرای بوسیدن دست «سیدحسن نصرالله» توسط آیت‌الله واعظ زاده / برای دفاع از مکتب اهل‌بیت با مفتی‌های وهابی هم نامه‌نگاری می‌کرد

  حدود بیست سال پیش ما رفتیم سوریه و شب اربعین در حرم حضرت زینب بودیم و آقای سید حسن نصرالله آنجا سخنرانی داشت. سید حسن از نظر سنی با آقای واعظ زاده بیش از سی سال فاصله دارند و کوچکتر هستند، جای فرزند آقای واعظ زاده است، آقای واعظ زاده هم پیرمردی بودند. آقای واعظ زاده با همه تواضعی که داشت، حاضر نبود خودش را کوچک این و آن بکند، اما من دیدم که جلوی آن جمعیت عظیم بلند شد و خم شد و دست سید حسن را بوسید و به من گفت: نگاه کن اینها زحمت می کشند و خون دل می خوردند و سختی می کشند و همه چیزشان را برای اسلام و دین و مقاوت و امت اسلامی گذاشتند، فلذا متواضعانه دست سید حسن را بوسید.

  به گزارش پایگاه جوان‌انقلابی؛ همه اعمالی که از ما سر می زند می تواند متصف به یکی از دو عنوان “صدق” یا “تظاهر” باشد! شناخت عمل صادقانه از عمل متظاهرانه البته کار ساده ای نخواهد بود، اما ممتنع هم نیست. معمولاً منشاء صدق رسوخ است، یعنی اگر صفتی در ما راسخ شود عمل بر وفق آن نیز صادقانه خواهد بود، البته هر صداقتی منشأش رسوخ نیست. دو عنوان فوق الذکر در تقریب و وحدت می تواند تطبیق شود. من در پی نفی صدق از اعمال وحدوی نیستم اما می خواهم ترازی را برای آن پیشنهاد بدهم. ترازی که چندی پیش از میان ما رخت بربست و ما ماندیم و باری بس گران!

   ـ
  گفتگوی پیش رو را در خدمت حجت الاسلام و المسلمین سید جلال میرآقایی، مشاور امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات و فعال تقریبی، یار دیرین آیت الله واعظ زاده خراسانی هستیم.
  ـ
  javanenghelabi-miraghaeiـ
  آشنایی شما با مرحوم آقای واعظ‌ زاده از چه زمانی بوده است؟
  در سال ۱۳۶۹ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به فرمان مقام معظم رهبری و با مدیریت آقای واعظ زاده در جمهوری اسلامی ایران شروع به کار کرد. آقای واعظ زاده ساختمانی در تهران گرفتند و شروع به کار کردند؛ اولین اقدامشان اجاره ساختمانی در قم بود و اولین هدف‌شان هم شروع بحث تقریب مذاهب در قم و از حوزه و فضلای قم بود.
  ـ
  ما با یک جمع ده نفری از طلاب، برای اولین بار ایشان را زیارت کردیم. ایشان در ارتباط با کار و فعالیت‌شان توضیح دادند، دوستان و رفقا هم خودشان را معرفی کردند. و بعد از آن جلسه، همکاری ما با مجمع آغاز شد و ازآن سال تا سال ۱۳۸۰ که ایشان در مجمع بودند، من درخدمت آیت الله واعظ زاده بودم. 
   ـ
  ـ
  هر کسی توانایی شخصیتی و وجودی این را ندارد که وارد وادی وحدت و تقریب بشود، امتیازات آقای واعظ زاده که منشاء ورود ایشان به وادی تقریب بود را بفرمایید؟
  اولین ویژگی، ویژگی علمی ایشان بود. مرحوم واعظ زاده واقعاً فردی مسلط در زمینه فقه، حدیث، تفسیر و علوم قران بودند. ایشان در دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان استاد تمام علوم قرآنی بودند و مخصوصاً روی متون احادیث شیعه و سنی بسیار وارد بودند. ایشان یک امتیاز دیگر داشتند و آن شاگردی مرحوم آیت‌الله بروجردی بود. ایشان تمام افکارش را از آیت الله بروجردی گرفته بود؛ مرحوم آیت الله بروجردی جهانی فکر می کرد.
  ـ
  ما تفکر دینی‌مان در چهارچوب مذهب خودمان هست؛ مثلا یک سنی، به سنی گری فکر می کند یا یک شیعه، به شیعه گری فکر می‌کند و همه چیز را از این زاویه می‌بیند، اما یک نفر درعین پایبندی به مذهب و اعتقاد به حقانیت مذهب خودش، همیشه چشم انداز نگاهش همه دنیای اسلام است؛ مرحوم آیت الله بروجردی بلندنظر بود و اینگونه می دید و هر فتوا و حرکتی انجام می داد محاسبه می کرد که بازتابش در جهان اسلام چه خواهد بود و چه عکس‌العملی از دنیای اسلام بر می انگیزد، آن‌وقت فتوا می‌دادند. مرحوم آیت الله واعظ زاده هم همین‌گونه فکر می کرد، سرنوشت ایران، تشیع و حوزه قم را جدای از امت اسلام نمی‌دید و در همان چهارچوب می‌نگریست. وسعت دید ایشان باعث می‌شد مسائل را در گستره ای عظیم ببیند.
  ـ
  وقتی که بحث‌های تقریب مذاهب یا برادری شیعه و سنی می‌کرد به این عنوان نگاه نمی‌کرد که چون مصلحت اقتضا می‌کند، سخن از برادری بگوییم! واقعاً این را من با همه وجودم در آیت‌الله واعظ زاده احساس کردم. آیت‌الله واعظ زاده این عاطفه اخوت و برادری را در تک تک یک میلیارد مسلمان می افکند و همه را تحت چتر این اخوت می دید. این جوهره وجودی آیت‌الله واعظ زاده بود که واقعاً وقتی قرآن می‌فرماید انما المومنون اخوه، ایشان واقعاً باور داشتند بعلاوه از نظر علمی و فقهی و کلامی به اینجا رسیده بودند.
   ـ
  یک فرصت مطالعاتی شش ماهه یا یک ساله از طرف دانشگاه فردوسی در اختیار ایشان گذاشته می‌شود، ایشان در فرصت مطالعاتی به طور فشرده به سوریه و ترکیه و لبنان و تونس و مغرب و الجزایر و مصر سفر می‌کند، هم فضای عمومی علما و مؤسسات دینی آنها را می‌بیند و هم فضای عمومی جامعه کوچه و بازار آنها را می‌بیند. عشق و محبت به اهل بیت و همه آحاد مسلمانها اعم از شیعه و سنی را با همه وجودش دیده و درک کرده بوده و تحت تأثیر خیلی از بدگویی‌های عوامانه قرار نمی‌گرفت.
   ـ
  ویژگی شخصیتی انسان نمی‌تواند منفک از رشته علمی او باشد. مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی اولاً انسانی بود که نسبت به حدیث و متون حدیثی تسلط خوبی داشت و در تدوین جامع‌الاحادیث شیعه هم نقش داشتند. ایشان در تمام عمرشان مأنوس با قرآن بودند و دو دوره یا یک دوره و نیم کل قرآن را تفسیر گفته بودند، ولی متأسفانه ضبط نشده است کسی هم ثبت نکرده است. اطلاعات تاریخی ایشان هم خوب بود.
   ـ
  ـ
  دلیل ورود آقای واعظ زاده در مبحث وحدت چه بوده است؟
  ایشان دین و تشیع اهل بیت را این‌طوری می‌فهمید. آقای واعظ‌زاده از جوانی و اول تحصیل‌شان و از آن موقعی که وارد تفسیر تخصصی و درس خارج می شود و شاگرد آیت الله بروجردی بوده اند به دنبال این بحث بوده اند و تا آخر عمرشان هم همین بود. امت واحده را اصل اساسی می دانستند و می فرمودند اختلافات جزئی را باید کنار بگذاریم. اگر شما این عاطفه قلبی را نسبت به همه مسلمانهای دنیا داشته باشید آنوقت رابطه تان برادرانه می شود. آقای واعظ زاده این عاطفه قلبی را داشت. ایشان را همه قبول داشتند و می دانستند که نگاه اول ایشان نسبت به همه امت اسلامی نگاه برادری بود، وحدت هم نتیجه همین عاطفه برادری است.
   ـ
  ـ
  تعامل آقای مرحوم واعظ زاده با علمای اهل سنت چگونه بود و چگونه برخورد می کردند؟
  آن مکتب اهل بیتی که او می شناخت و خوب هم می شناخت، در دفاع از آن غیور بود و اینطوری نبودکه بخواهد کوتاه بیاید، در دفاع از آن غیور بود، اما این غیرت مندی به معنای پرخاشگری نبود بلکه به این معنا بود که ایشان وقتی می‌خواست دفاع کند مستدل و منطقی با ذکر آیات قرآن و احادیث رسول الله بحث می کردند. کتاب رسالتان بین الشیخین، نامه‌های بین ایشان و بن باز آل شیخ که مفتی سعودی و متعصب است. ایشان یک نامه ای به مفتی سعودی نوشت و مفتی سعودی هم جواب ایشان را داده است.
   ـ
  ایشان در همایش های مختلف شرکت می کرد با علمای اهل سنت برادرانه می نشست و بحث می کرد البته همایش ها خیلی جای بحث عمیق علمی نیست، لیکن مهم همین رابطه و عاطفه است و آنها با یکدیگر خیلی محترمانه برخورد می کردند.
  ـ
  حدود بیست سال پیش ما رفتیم سوریه و شب اربعین در حرم حضرت زینب بودیم و آقای سید حسن نصرالله آنجا سخنرانی داشت. سید حسن از نظر سنی با آقای واعظ زاده بیش از سی سال فاصله دارند و کوچکتر هستند، جای فرزند آقای واعظ زاده است، آقای واعظ زاده هم پیرمردی بودند. آقای واعظ زاده با همه تواضعی که داشت، حاضر نبود خودش را کوچک این و آن بکند، اما من دیدم که جلوی آن جمعیت عظیم بلند شد و خم شد و دست سید حسن را بوسید و به من گفت: نگاه کن اینها زحمت می کشند و خون دل می خوردند و سختی می کشند و همه چیزشان را برای اسلام و دین و مقاوت و امت اسلامی گذاشتند، فلذا متواضعانه دست سید حسن را بوسید. 
   ـ
  ـ
   ایشان به لحاظ سلیقه ی وحدوی با برخی علمای شیعه فاصله داشتند، تعامل ایشان با بزرگان و علمای شیعی چگونه بود؟
  نسبت به آنها خیلی احترام داشت. می فرمود همه مطالبی که من می دانم، این آقایان بیشتر از من از مرحوم آیت الله بروجردی شنیدند و آنها هم کاملا همراه هستند هر چند ممکن است فعال در این زمینه نباشند، ولی همراهند و دوستی و رفت و آمد داشتند. مرحوم آیت الله واعظ‌ زاده وقتی قم می آمد خدمت این آقایان می رفتند ولیکن برخی ممکن است نظر مخالف هم داشتند. آنها هم اگر مخالفت داشتند، آقای واعظ زاده نسبت به آنها بسیار احترام داشت و می گفت فهم‌شان این است. مثلا در مورد یکی از آقایان می فرمود ایشان فرمایشش این است که اصلا تشیع با برائت شروع شده و برائت مقدم است، می‌فرمود: او اینطوری می بیند ولیکن بهرحال این عقیده اوست. آیت الله واعظ زاده که می‌توانست اهل سنت، حتی وهابیت را تحمل کند، قطعاً علمای خودمان را بیشتر احترام می‌گذاشت. 
   ـ
  آقای واعظ زاده آدم اهل گذشتی بود. حریتی در افکارش داشت و می فرمود من یک سری فکرهایی دارم که باید اینها را بگویم و اگر کسانی هم نسبت به او کم‌لطفی می کردند آقای واعظ زاده اهل گذشت بود. یعنی اگر امروز یک مسئله‌ای اتفاق می افتاد ایشان فردا یادش می رفت، یعنی هیچ کینه ای از کسی به دل نمی گرفتند و زود یادش می رفت.
   ـ
  javanenghelabi-vaez-zadeـ
  خاطرات..
  سال ۷۶ خواستم برای اولین بار به مصر بروم روز قبلش رفتم خدمت آقای واعظ زاده گفتم: اگر توصیه و رهنمودی دارید بفرمایید. ایشان به من گفتند: وقتی که رفتی قاهره خواهی فهمید که قاهره شیعه‌تر از تهران است! من تعجب کردم گفتم چرا؟ فرمودند می روی و می بینی! وقتی که رفتم مصر، در قاهره و الازهر، در خیابانها و بازار و سیده زینب و… از پایین ترین سطح اجتماع در بازار تا بالاترین سطحش در الازهر، واقعا احساس می کردم که این مملکت شیعه است.  وقتی رفتم در بازار دیدم یک مغازه کبابی پشت شیشه مغازه اش روی یک مقوا با خط درشت نوشته: کل الکباب و اقرء الفاتحه لروح الحسین، این یک مورد از فرهنگ کف جامعه قاهره بود! 
   ـ
  الازهر فقط دانشگاه دینی نیست الازهر مهندسی و پزشکی و… هم دارد. دانشکده پزشکی الازهر دو تا بیمارستان آموزشی یکی برای آقایان و یکی برای خانمها دارد. اسم بیمارستان مردانه‌اش مستشفی الحسین است و بیمارستان زنانه‌اش الزهرا است. در مصر از رادیو گزارشی شنیدم که در مورد اهل بیت و فاطمه زهرا صحبت می کرد، طوری بود که فکر کردم رادیوی عربی جمهوری اسلامی ایران صحبت می کند. آقای واعظ زاده همه اینها را بیش از ما دیده بودند و همه امت اسلام را عاشق اهل بیت و با هم برادر می دیدند.
   ـ
  آقای واعظ زاده بسیار نسبت به انقلاب و رهبری بسیار غیور بود و بسیار آدم مسلطی بود در گفتار هم خطیب توانایی بودند. در بحثهای رودرویی و مصاحبه ها بسیار آدم مسلطی بودند. یک وقتی چهار نفر از مطبوعاتی ها و اصحاب رسانه خیلی گردن کلفت و قهار ترکیه، ایران آمدند و مصاحبه هایی با شخصیتها داشتند. پیش آقای واعظ‌زاده آمدند و فکر می کردند آقای واعظ‌زاده یک پیرمردِ روحانی است، چون آقای واعظ زاده سیاستمدار و فعال سیاسی نبود، یک شخصیت علمی و فرهنگی بود. آنها می خواستند یک کلمه از آقای واعظ زاده در مذمت برخی اعمال جهادی فلسطینی ها بگیرند، آنقدر کلام را پیچاندند برای اینکه آقای واعظ زاده یک سخنی بگوید که آنها بتوانند از آن سوءاستفاده ای بکنند و به ضرر مقاومت فلسطین و به نفع اسرائیل باشد، بالاخره حریف نشدند و آنقدر ایشان در ابتدا با اینها قوی وارد شده بود که ماها واقعا دهان‌مان باز مانده بود. کارشناسان وزارت ارشاد هم گفتند ما تاحالا با شخصیت‌های مختلف سیاسی گفتگو داشتیم، اما هیچ مصاحبه ای چالشی تر از این نبود و در مصاحبه‌ها هیچ شخصیتی توانمندتر از آقای واعظ زاده در گفتار نبود و اینها نتوانستند حریف ایشان بشوند. 
   ـ
  با مرحوم آقای واعظ زاده هر سفر خارجی که می رفتیم ایرانیان را جمع می کردند و تأکیدش روی حدیث ثقلین بود و به اینکه ما باید واقعا پایبند باشیم. می گفت آنچه را که ما در عالم اسلام باید تحقق ببخشیم مضمون این حدیث هست. مرحوم آقای بروجردی هم باورش همین بوده که بحث غدیر بحث درستی است و رسول الله فرمودند، اما حالا اینکه طرف مقابل معتقد باشد در صدر اسلام حق با علی بود یا با ابوبکر، این مسئله ای است که به تاریخ پیوسته و ما الان نمی‌توانیم اصلاحش کنیم و نمی توانیم تاریخ گذشته را تغییر بدهیم آنچه را که ما می توانیم موثر باشیم از حالا به بعد است. ما باید به برادران اهل سنت خودمان این مسئله را تفهیم کنیم که پیامبر فرمودند کتاب الله و عترتی، پیامبر حدیث و سخن ائمه را اعتبار بخشیده اند. شما که پیرو رسول الله هستید در مورد گذشته و تاریخ هر چه می خواهید عقیده داشته باشید، ولی امروز شما به احادیث ائمه عمل و توجه کنید. آقای واعظ زاده تلاش در این زمینه داشت، برای اینکه این بُعد تشیع و این بُعد مکتب اهل بیت را تجلی ببخشد.
  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای‌هاشمی!

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  آیت‌الله یزدی: آقای‌هاشمی برای نظام وزنه بود و یک عمر کار کرد / صفار: کسانی که دردوران دوم خرداد جلودار اهانت به آقای‌هاشمی بودند امروز برای دفاع از او آستین بالا می‌زنند / یامین‌پور: خیلی‌ها شبانه‌روز دنبال این بودند که بیانیه‌ای از ایشان علیه رهبری بگیرند

  شرط شهید احمدی‌روشن در خواستگاری درباره مبارزه با اسرائیل چه‌ بود؟ / از تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه شریف تا غلتیدن در خون با پیراهن مشکی عزای‌سیدالشهدا(ع)

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  فضیلت زیارت حضرت‌ فاطمه‌ معصومه(س) و احادیث خاص اهل‌بیت در شأن ایشان چیست؟ / چرا «دختر و خواهر و عمه» ائمه ازدواج نکردند؟

  وجود یک قوه‌قضائیه مستقل و شجاع را همه باید قدر بدانند / آمریکایی‌ها از حالا برای دوران بعد برجام فکر می‌کنند / عناصر چهارگانه اقتدار کشور و ملت‌ایران | تصاویر

  مقام حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) در دنیا و آخرت

  مقام معظم رهبری: فقدان هاشمی سخت و جانکاه است/ اختلاف نظرها نتوانست پیوند رفاقت را بکلی بگسلد

  جزئیات سفر حضرت‌معصومه(س) به ایران و ارتحال در قم

  چند روایت خواندنی از احترام علما به حضرت‌فاطمه‌معصومه(س)

  حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی در سن ۸۲ سالگی درگذشت / زندگی‌نامه خودنوشت رئیس مجمع‌تشخیص مصلت‌نظام

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  آغاز جدی مبارزات مردمی علیه حکومت پهلوی از شهر قم و به رهبری علما و روحانیت / ماجرای اولین باری که حضرت‌آیت‌الله خمینی در جریان انقلاب مردم ایران لقب «امام» گرفت / چگونه برگزاری چهلم‌ها به سقوط رژیم پهلوی انجامید؟

  بعد از آزادی پدرم خودم برای ایشان سیگار تهیه می‌کردم / در بخش زیادی از دوران مبارزات پدر، آقای‌منتظری اصلاً در این عرصه حضور نداشت!

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  از یک مسئول انتظار اقدام می‌رود، نه فریاد

  همیشه خود آقا تمام‌کننده‌ شوخی‌ها در جلسات هستند

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۰

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) | تصاویر

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  تصاویری از مشهد؛ شهر نشاط مومنانه

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  سخنرانی معاون حسن‌روحانی در نمازجمعه یزد به دلیل تخریب دولت‌قبل به جنجال کشیده‌شد | فیلم

  آقایان روحانی، ظریف و سیف لطفاً پاسخ گوی خدا باشید! / چه کسانی درباره برجام ناحقی کرده‌اند؟

  همکاری سفارت‌ایران در آلمان با یک مازوخیست + تصویر و سند

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!