پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ | Tuesday 17 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 60625 نویسنــده : گروه انقلاب اسلامی ۵ دی ۱۳۹۵ ۱۸:۱۷ ۰ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  به مناسبت سومین سالگرد عروج یاور صدیق‌انقلاب:

  یاری که از یادها نمی‌رود / اخلاق، میراث ماندگار مرحوم استادپرورش

  امروز ۳ سال از پروازش می‌گذرد، بزرگ مردی که رهبر معظم انقلاب او را مرد خستگی‌ناپذیر میدان علم و عمل، استاد معرفت و اخلاق می‌خواند، استادی که سال‌ها کوشید تا به ما بفهماند خدا در راس امور بوده و باقی همه هیچ است. مرحوم پرورش سابقه طولانی و مؤثر در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارد، وجود شاگردان فراوان وی در استان اصفهان که انصافاً عده‌ای از آنها از یاران بسیار جدی انقلاب اسلامی بوده و هستند، اثرگذاری مرحوم استاد پرورش در این استان را نشان می‌دهد اما شخصیت استاد پرورش محدود به استان اصفهان نبوده و نیست.اثرگذاری استاد پرورش یک اثرگذاری اسلامی با دید جغرافیای ملی بود و سخنرانی‌های اثرگذار این استاد عالم در ماه‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در صحنه‌های خطرناکی که وی اظهار وجود می‌کرد، علامت بارزی از اثرگذاری او در شکل‌گرفتن انقلاب اسلامی بود.

  به گزارش پایگاه جوان‌انقلابی؛ استاد، یک واژه حقیر و کوچک است در برابر دانش و علم یک انسان، عالم شاید نقطه کوچکی باشد برای درک حقایق شخصیتی او، این گوشه‌ای از ویژگی‌های یک مرد مجاهد با اخلاق است، امروز ۳ سال از پروازش می‌گذرد؛ مرحوم پرورش، بزرگ مردی که رهبر معظم انقلاب او را مرد خستگی‌ناپذیر میدان علم و عمل، استاد معرفت و اخلاق می‌خواند، استادی که سال‌ها کوشید تا به ما بفهماند خدا در رأس امور بوده و باقی همه هیچ است.

  ـ

  مرحوم علی‌اکبر پرورش، سال ۱۳۲۱ در اصفهان دیده به جهان گشود، از طرف پدری به خانواده رفیعائی منسوب بود و از نوادگان میرزا رفیعا، استاد بزرگ علامه مجلسی به شمار می‌آمد و از طرف مادری به خانواده پرورش. او از ۵ سالگی در کنار خانواده مادری، دائی‌های خود، نصرالله، حسن و علی پرورش که همگی از هنرمندان نقره ساز و ضریح ساز مشهوراصفهان بودند و در آغوش مادری مهربان که برای او هم پدر بود و هم مادر رشد یافت.

  ـ

  تک فرزند بود و از سایه پدر محروم، مادر توجه ویژه‌ای به او داشت و به تقاضای مادر پس از۵ سالگی از سیداکبر رفیعائی به سیداکبر پرورش تغییر نام یافت.کودکی‌اش با سختی، شیطنت و بازیگوشی توأم بود ولی در عین حال به شعر و ادبیات علاقه وافری داشت.حدود سال‌های ۴۶ – ۴۵ پس از اتمام تحصیلات در مقطع فوق لیسانس برای خدمت سربازی به شیراز اعزام شد، علاقه به دین و مذهب و نگرانی از خطر لطمه به اسلام از سوی دستگاه پهلوی سبب شد که از همان زمان مبارزه را آغاز و به مبارزی خستگی‌ناپذیر تبدیل شود.

  ـ

  javanenghelabi - parvaresh

  او شجاعانه از دهه ۴۰ به عنوان سربازی فداکار برای نهضت اسلامی امام راحل  لباس رزم پوشید و بانطقی سحرانگیز انبوه شاگردانش را در مدرسه و دانشگاه، خیابان و بازار بر سر سفره معارف الهی انقلاب و عشق به ولایت نشاند، او تا آخرین لحظات حیات افتخارآفرینش وفادار به انقلاب و ولایت بود.

  ـ

  ۶ دی ۹۲، اصفهان به یکباره رنگ عزا گرفت زیرا استاد و معلمی را از دست داد که گوئی زمان و مکان در شناخت فضائل و بزرگی او غفلت کرده بودند. مرحوم سید اکبر پرورش از پیشگامان انقلاب و از دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی بود که به بیان شیوای مقام معظم رهبری می‌توان گفت که سید اکبر پرورش چهره محترم و اثرگذاری که بخش اعظم عمر با برکت خود را درخدمت اسلام و ارزش‌های متعالی دین گذرانید، لهجه صادق و دل با اخلاص و خلق نیک را به ترویج و تحکیم انقلاب و نظام اسلامی گماشت.

  ـ

  اگر بخواهیم فهرستی از کمالات و فضایل استاد پرورش را یادآوری کنیم، بی‌اغراق واژگانی چون سادگی، ساده زیستی، دوری از تجمل، فهم عمیق عرفانی، طبع لطیف، ذوق ادبی و شوخ طبعی و امام زمان شناس واقعی چون لشکری از واژگان  در ذهن انسان رژه می‌روند.

  ـ

  ـ

  استاد پرورش، معلم دلسوز و با اخلاق انقلاب بود

  استاد پرورش یک معلم و الگو بود که به فضل، توفیق و عنایات الهی توانست خدمات ‏‏بزرگی را به انقلاب اسلامی، مردم شریف ایران و اصفهان ارائه دهد.آن استاد برجسته، یک چهره ماندگار و ستون فکری و اندیشه‌ای برای جوانان ایران و اصفهان بود و مبارزی خستگی ناپذیر در برپائی و ترویج و تحکیم انقلاب، حاضر فعال در شورای عالی دفاع، در وزارت آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی بود و در مقطع حساس دفاع مقدس نیز او پشتیبان فکری رزمندگان و فرماندهان و همواره در خط امام و ولایت بود.

  ـ

  هنوز فریادهای آگاهی بخش و روشنگر استاد پرورش در تظاهرات چند ده هزار نفری اجتماعات عظیم مردم اصفهان در سال ۵۷ بویژه  تاسوعا و عاشورای حسینی در مسجد جامع و میدان امام ( ره ) اصفهان در گوش مردم اصفهان است.

  ـ

  یکی از شاگردان مرحوم علی‌اکبر پرورش بیان کرد: سخاوتمندی استاد پرورش در دادن آن‌چیزی که در سبد اطلاعاتی خود داشتند، یکی از ویژگی‌های خاص استاد بود و به هر یک شاگردان و دانش‌آموزان خود را به منزله یک دنیا می‌پنداشت و برای آنها احترام زیادی قائل بود.

  ـ

  اکبر خلیلیان با اشاره به ابعاد شخصیتی استاد پرورش در بعد سیاسی اجتماعی اظهار داشت: شهید بهشتی به عنوان گرداننده اصلی و مدیر انقلاب بودند و مرحوم پرورش در حزب جمهوری اسلامی، قائم مقام شهید بهشتی و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بودند و در حوزه اداری سیاسی کشور دو دوره کاندیدای ریاست جمهوری شدند.

  ـ

  javanenghelabi-parvareshـ

  استاد پرورش صاحب یک مکتب بودند

  وی افزود: در حوزه فکری، استاد پرورش صاحب یک مکتب بودند و که این مکتب از اصفهان شروع شد و به کل کشور رسید، سبک بحث‌های قرآنی استاد پرورش برگرفته از تفسیر المیزان و هم‌چنین برداشت‌های فلسفی و عرفانی استاد بود.

  ـ

  شاگرد استاد پرورش خاطرنشان کرد: در حوزه مبارزه، استاد پرورش یکی از گرداننده‌های اصلی مبارزه با طاغوت در بودند که  خط کاری انقلاب را از شهید بهشتی از امام(ره) می‌گرفتند و در اصفهان و به آقای پرورش منتقل می‌کردند که استاد پرورش هماهنگ کننده روحانیون و مبارزین علیه رژیم طاغوت بودند.

  ـ

  وی با بیان این‌که برجسته‌ترین ویژگی استاد پرورش، معلمی او بود، تصریح کرد: پرورش معلم انقلاب بودند و یکی از ویژگی‌های شخصیتی استاد، سهل‌الوصول بودن وی بود که به راحتی می‌شد با استاد تماس گرفت و ارتباط برقرار کرد و مانع برای تماس با پرورش وجود نداشت.

  ـ

  ـ

  سخاوت‌مندی استاد قابل توجه بود

  خلیلیان با اشاره به یکی ویژگی‌های اخلاقی خاص استاد پرورش بیان کرد: سخاوتمندی استاد در ارائه آن‌چیزی که در سبد اطلاعاتی خود داشتند، یکی از ویژگی‌های خاص استاد بود و پرورش به ‌هر یک شاگردان و یا دانش‌آموزان خود را به منزله یک دنیا می‌پنداشت و احترام زیادی به شاگردان خود می‌گذاشت.

  ـ

  وی با بیان این‌که استاد فقید معلمی را بهترین راه می‌دانست، افزود: مرحوم پرورش، قبل از انقلاب که هنوز خبری از جنگ نبود بر حسب احساس تکلیف شغل معلمی را انتخاب کرد و احساس کرد که می‌تواند با این کار خیل عظیمی از دانش‌آموزان و جوانان را هدایت کند و به‌حقیقت هم این کار را به بهترین نحو انجام داد و نسبت به پست و مقام بی‌اعتنا بود و از باب مسئولیت و وظیفه و ادای تکلیف آن را انجام می‌داد.

  ـ

  ـ

  مرحوم پرورش: ببنید برای انقلاب چه کردید؟

  استاد می‌گفت: ببینید برای انقلاب چه  کرده‌اید، هرگز به ذهنتان خطور نکند که انقلاب برای ما چه کرده است و اسناد تاریخ انقلاب  گواهی می‌دهد او تنها یک مبارز عرصه فرهنگ، سیاست و اجتماع نبود، مرحوم پرورش در شکل‌گیری گروه سیاسی،  نظامی، توحیدی صف ، موثر و مرتبط بود.

  ـ

  مرحوم پرورش سابقه طولانی و مؤثر در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارد، وجود شاگردان فراوان وی در استان اصفهان که انصافاً عده‌ای از آنها از یاران بسیار جدی انقلاب اسلامی بوده و هستند، اثرگذاری مرحوم استاد پرورش در این استان را نشان می‌دهد اما شخصیت استاد پرورش محدود به استان اصفهان نبوده و نیست.اثرگذاری استاد پرورش یک اثرگذاری اسلامی با دید جغرافیای ملی بود و سخنرانی‌های اثرگذار این استاد عالم در ماه‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در صحنه‌های خطرناکی که وی اظهار وجود می‌کرد، علامت بارزی از اثرگذاری او در شکل‌گرفتن انقلاب اسلامی بود.

  ـ

  ـ

  مرحوم پرورش محوراصلی جذب انقلابی‌ها در اصفهان

  یکی دیگر از شاگردان مرحوم پرورش درباره جاذبه‌های اخلاقی مرحوم سیدعلی اکبر پرورش به خصوص برای جوانان انقلابی خاطرنشان کرد: ایشان با بیان گویا، متعهد و مذهبی خود چنان جوانان را جذب و مبهوت گفته‌هایشان می‌کردند که در اصفهان محوراصلی جذب انقلابی‌ها بودند.

  ـ

  حجت‌الاسلام مجتبی کوچک‌زاده افزود: در اوج مبارزات سیاسی آن دوران علیه رژیم شاه، یک شب خبردار شدیم ساواک مرحوم پرورش را شناسایی و دستگیر کرده و پس از برگشت ایشان شاهد آثار شدید شکنجه روی صورتشان بودیم و این فداکاری و شجاعت برای ما که جوان بودیم، الگویی بسیار ارزشمند و تشویق کننده به منظور ادامه مبارزات بود.

  ـ

  وی تصریح کرد: استاد پرورش سخنرانی‌های زیادی به صورت غیرعلنی و در مساجد و خانه‌ها برگزار می‌کردند و این موضوع را تکلیفی برای خود می‌دانستند تا افکار عمومی را درمورد جنایت ها و ظلم حاکمان آن دوران و در مقابل، با خط امام و رهبری روشن کنند.

  ـ

  شاگرد مرحوم پرورش به دوران زندانی شدن مرحوم پرورش در دوران حکومت ستم شاهی اشاره کرد و گفت: ایشان به قدری در مبارزات سیاسی خود ثابت قدم و استوار بودند که در جمع زندانیان هم می‌درخشیدند و با برگزاری نماز جماعت و سخنرانی، برای آگاهی بخشی به این افراد هم تلاش می کردند.

  ـ

  javanenghelabi-parvaresh1ـ

  شاگردانی که هنوز پای درس استاد نشستند

  حال، در طول روزها و ساعت‌هایی که از پرواز ملوکتیش با آن همه خاطره غم‌انگیز می‌گذرد، آرامگاه او میعادگاهی برای شاگردان و عاشقان مکتب استاد شده است، که اگر گذرت به گلستان شهدای اصفهان بیافتد در ساعات مختلف روز، شاگردانی را می‌بینی که پای آرامگاه استاد به درد و دل نشسته‌اند و حتی در محضر خدا و روح استادی که در همان حوالی است درس پس می‌دهند.

  ـ

  “ماه و قرآن” ، “مردان آنجلس” ، “قرآن و خطوط انقاق” ، ” واقفیه؛ آنان که توقف می‌کنند” ، “جاهلیت پدیده‌ای بی مرز” ، “نبرد نورو نار” ، مستشرقین” و ” پیامبر در مکه” از جمله آثار مرحوم استاد پرورش است که در طول سال‌های اخیر از سوی انتشارات مختلف به چاپ رسیده و روح تشنه شاگردان مکتب اللهی را سیراب می‌کند.

  ـ

  به واقع اگر بخواهیم استاد پرورش را در چند کلمه خلاصه کنیم، وی انسانی دین‌دار و مردم دار و عرفان را با جهاد در راه خدا و عقلانیت در هم آمیخته بود و در تمام زندگی خودش را خدمت به مردم و اسلام  کرد.

  ـ

  هنر استاد تربیت انسان‌های بزرگ بود و تعداد زیادی از شهدا شاگردان استاد پرورش بودند، پرورش حافظ ولایت در زمان امام و مقام معظم رهبری و عابد و عارف، مجاهد و عالم و متواضع بود و اخلاق اسلامی را در خود داشت و بی‌تکلف و بی‌ریا بود و انسان اثرگذاری بود.

  ـ

  ـ

  بیندیشیم که ما چه کردیم؟

  می‌گویند تشییع‌ها، سالگرد‌ها و بزرگداشت‌ها بیش از اینکه برای از دنیا رفته‌گان باشد برای بازماندگان است، و امروز بعد از گذشت ۳ سال از عروج ملکوتی مرحوم پرورش، فرصتی است که به فکر فرو برویم و به سوالاتی که مرحوم پرورش مدام در حین کلاس‌ها و سخنرانی‌های خود بر آن تاکید داشت، بیاندیشیم، این که ما چه کردیم و به کجا می‌رویم؟ در این بین خدا را باید شاکر بود که بزرگمردی چون استاد پرورش، چراغ راهی است برای پیدا کردن منزل معبود.

  ـ

  روحش شاد و یادش جاودانه باد…

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای‌هاشمی!

  آیت‌الله یزدی: آقای‌هاشمی برای نظام وزنه بود و یک عمر کار کرد / صفار: کسانی که دردوران دوم خرداد جلودار اهانت به آقای‌هاشمی بودند امروز برای دفاع از او آستین بالا می‌زنند / یامین‌پور: خیلی‌ها شبانه‌روز دنبال این بودند که بیانیه‌ای از ایشان علیه رهبری بگیرند

  شرط شهید احمدی‌روشن در خواستگاری درباره مبارزه با اسرائیل چه‌ بود؟ / از تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه شریف تا غلتیدن در خون با پیراهن مشکی عزای‌سیدالشهدا(ع)

  فضیلت زیارت حضرت‌ فاطمه‌ معصومه(س) و احادیث خاص اهل‌بیت در شأن ایشان چیست؟ / چرا «دختر و خواهر و عمه» ائمه ازدواج نکردند؟

  وجود یک قوه‌قضائیه مستقل و شجاع را همه باید قدر بدانند / آمریکایی‌ها از حالا برای دوران بعد برجام فکر می‌کنند / عناصر چهارگانه اقتدار کشور و ملت‌ایران | تصاویر

  مقام معظم رهبری: فقدان هاشمی سخت و جانکاه است/ اختلاف نظرها نتوانست پیوند رفاقت را بکلی بگسلد

  حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی در سن ۸۲ سالگی درگذشت / زندگی‌نامه خودنوشت رئیس مجمع‌تشخیص مصلت‌نظام

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  آغاز جدی مبارزات مردمی علیه حکومت پهلوی از شهر قم و به رهبری علما و روحانیت / ماجرای اولین باری که حضرت‌آیت‌الله خمینی در جریان انقلاب مردم ایران لقب «امام» گرفت / چگونه برگزاری چهلم‌ها به سقوط رژیم پهلوی انجامید؟

  بعد از آزادی پدرم خودم برای ایشان سیگار تهیه می‌کردم / در بخش زیادی از دوران مبارزات پدر، آقای‌منتظری اصلاً در این عرصه حضور نداشت!

  از یک مسئول انتظار اقدام می‌رود، نه فریاد

  همیشه خود آقا تمام‌کننده‌ شوخی‌ها در جلسات هستند

  برخی نهادهای مسئول اسم شیخ زکزاکی را هم نشنیده بودند / یک‌ماه در کنار بوکوحرام زندگی کردیم / ماجرای پذیرایی شیخ زکزاکی از مستندسازان‌ایرانی

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  جوان‌های مؤمن و انقلابی را بسیار دوست دارم / حمایت مضاعف از جوانان مؤمن و انقلابی وظیفه رؤسا و مسئولان دانشگاه‌ها و وزرای مربوطه است | تصاویر

  توحش و بی‌تجربگی چگونه آل‌سعود را به کام مرگ می‌کشاند / از بی‌تدبیری در فاجعه منا و کشتار مخالفان سیاسی تا شکست‌های خارجی در سوریه، یمن و بحرین

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۰

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) | تصاویر

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  تصاویری از مشهد؛ شهر نشاط مومنانه

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  سخنرانی معاون حسن‌روحانی در نمازجمعه یزد به دلیل تخریب دولت‌قبل به جنجال کشیده‌شد | فیلم

  آقایان روحانی، ظریف و سیف لطفاً پاسخ گوی خدا باشید! / چه کسانی درباره برجام ناحقی کرده‌اند؟

  همکاری سفارت‌ایران در آلمان با یک مازوخیست + تصویر و سند

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!