پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ | Monday 16 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 56366 نویسنــده : گروه سیاسی ۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴ ۰ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  بررسی کارنامه نمایندگان ملت

  مجلس دهم ؛ گرفتار روزمرگی و انفعال

  با وجود گذشت ماه ها از از تشکیل پارلمان جدید، متاسفانه شاهد هیچ گونه تحرکی متناسب با جایگاه کلیدی پارلمان در قانون اساسی نبوده ایم، امری که بیش از هر زمانی فضا را برای قدرت نمایی دولت در سایه تضعیف پارلمان فراهم نموده است. دولتمردان روحانی علی رغم مدعای شان مبنی بر احترام به قانون دارای ماهیتی شدیدا اقتدارگرا می باشد که نمونه پیشین آن را تنها در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی می توان مشاهده نمود. مقطعی که در آن دولت بر آن بود با اختیارهای لازم در راستای مقاصد خویش بکوشد. عدم مشارکت مجلس و به نوعی دور زدن آن در فرآیند تصویب برجام، عدم مشارکت و اطلاع پارلمان از معاهده موسوم به مبارزه با پول شویی و تروریسم (FATF) ، یا مقاومت در برابر پاسخگویی نسبت به قراردادهای چالش برانگیز نفتی و... تنها نمونه هایی از تمایل دولت وقت به عدم احترام به جایگاه مجلس شورای اسلامی می باشد.

  پایگاه جــوان انقـلابی – javanenghelabi.ir  :

  ـ

  جمله ی «مجلس در راس همه امور است» را می توان از پرشمارترین و متدوال ترین عباراتی دانست که مکررا و به ویژه در آستانه انتخابات ها به گوش آحاد ایرانیان رسیده است. جمله ای کلیدی که اولین بار از سوی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بر زبان جاری شده و تا امروز تداوم یافته است. با این حال این تنها جمله ی امام راحل و یا مقام معظم رهبری در زمینه اهمیت فزاینده این رکن کلیدی جمهوری اسلامی نبوده و مکررا بر جایگاه آن صحه گذارده شده است؛ امام امت در مقطعی حساس و راجع به اهمیت مجلس شورای اسلامی چنین می فرماید: مجلس تنها مرجعی است که برای یک ملت است. مجلس قوه مجتمع یک ملت است و مجلس از همه مقاماتی که در یک کشور هست بالاتر است. بنابراین یک همچو مقامی را نشکنید”.

  ـ

  javanenghelabi-majlesـ

  به گزارش پایگاه جوان انقلابی ؛ سخن در زمینه جایگاه مهم مجلس بارها به میان آمده و بیان آن در این نوشتار مصداق تکرار مکررات جلوه می نماید. صرفا بایستی دانست که بیش از دو سوم قانون اساسی به عنوان مرجع کلیدی نظام مرتبط با مسئولیت ها و قوانین مورد تصویب مجلس شورای اسلامی می باشد.

  ـ

  مجلس شورای اسلامی در طول یک دهه اول انقلاب اسلامی با تعیین نخست وزیری به عنوان مسئول اصلی کابینه به ایفای نقش می پرداخته و با تغییر قانون اساسی و جایگزینی نظام ریاستی، تا حدودی شاهد تغییر کارکرد بوده اما همچنان از اهمیت بسزایی در محافل سیاسی برخوردار می باشد.

  ـ

  از آغاز وقوع انقلاب اسلامی تا به امروز، شاهد برگزاری ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده ایم. همیشه و در آستانه انتخابات ها شاهد تکاپو و فعالیت دو چندان احزاب و جریان های سیاسی جهت نفوذ دوچندان و ایفای نقش در منصب کلیدی نمایندگی بوده ایم.

  ـ

  برآوردی تاریخی به فضای حاکم بر مجالس شورای اسلامی گواه آن است که نظام جمهوری اسلامی هم چون نظام های دموکراتیک، در طول حیات خویش، مجالسی متفاوت و گاها متعارض با یکدگیر را از جنبه محتوایی تجربه نموده است. حضور نیروهای وابسته به نهضت آزادی، حامیان بنی صدر، ملی-مذهبی ها، روحانیون، مجاهدین خلق (منافقین) در مجلس اول، استیلای مطلق جناح چپ در مجلس سوم، نفوذ پررنگ اصولگرایان در مجالس چهارم، هفتم، هشتم و نهم و حضور گسترده جریان های اصلاح طلب و لیبرال در مجلس نمود این امر می باشد.

  ـ

  ـ

  اصل ضرورت تفکیک و موازنه قوا

  نظام حاکم بر ایران بر اساس اصول قانون اساسی به اصل تفکیک قوا اذعان نموده و در آن قوای مجریه، قانون گذاری و قضائیه از یکدیگر منفک شده اند. قدرت بالای پارلمان در نظارت و تحقیق و تفحص در همه امور کشور، قابلیت استیضاح وزرا و حتی عزل رئیس جمهور بعضا با نگرانی برخی روسای جمهور وقت همراه بوده است.جایگاه رفیع پارلمان در اتخاذ سیاست های داخلی همواره بسان یک ابزار مناسب مانع از وقوع دیکتاتوری در کشور از سوی رئیس جمهور شده و عملا توازنی را در رئوس قدرت فراهم آورده است.

  ـ

  مشاهده چالش میان روسای جمهور با مجالس وقت حتی در مقطعی که هم حزبی های رئیس جمهور بیشتر کرسی های پارلمان را از آن خود نموده اند (نظیر سال های ریاست دولت اصلاحات و مجلس ششم و یا مقطع ریاست احمدی نژاد و مجالس اصولگرای هفتم، هشتم و نهم) نشان از تمایل روسای جمهور به افزایش بی حد و حصر قدرت خود دارد. طرح لوایح دوقلو که یکی از آنان در پی افزایش قدرت رئیس جمهور بر آمده بود و یا عدم تمایل احمدی نژاد به اجرای برخی مصوبات مجلس نشان از چالش موجود در این مقاطع می باشد.

  ـ

  دولت حجت الاسلام روحانی که از آن به عنوان تدبیر و امید یاد می شود نیز از زمان آغاز فعالیت، بیش از دول پیشین نسبت به تضعیف جایگاه مجلس شورای اسلامی چراغ سبز نشان داده است.

  ـ

  دولتمردان روحانی علی رغم مدعای شان مبنی بر احترام به قانون دارای ماهیتی شدیدا اقتدارگرا می باشد که نمونه پیشین آن را تنها در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی می توان مشاهده نمود. مقطعی که در آن دولت بر آن بود با اختیارهای لازم در راستای مقاصد خویش بکوشد. عدم مشارکت مجلس و به نوعی دور زدن آن در فرآیند تصویب برجام، عدم مشارکت و اطلاع پارلمان از معاهده موسوم به مبارزه با پول شویی و تروریسم (FATF) ، یا مقاومت  در برابر پاسخگویی نسبت به قراردادهای چالش برانگیز نفتی و… تنها نمونه هایی از تمایل دولت وقت به عدم احترام به جایگاه مجلس شورای اسلامی می باشد.

  ـ

  در واقع و با برآورد خروجی سه ساله دولت روحانی می توان ادعا نمود که دولت تدبیر و امید فارغ از تفاوت ماهیتی نسبت به دولت محمود احمدی نژاد، با دولت اصلاحات نیز دارای تفاوت هایی می باشد. دولتمردان اصلاحات نسبت به شعارهایی مبنی بر جامعه مدنی، احترام به دموکراسی، رعایت شئون پارلمان و قوانین کشور و تکثر قدرت و… تعهد و تمایل بالاتری نشان داده اند.

  ـ

  حسن روحانی متاثر از سیاست های هاشمی رفسنجانی تمایل چندانی به مباحث و اشعار دموکراتیک، توسعه فرهنگی و… نداشته و همِ خویش را بر تمرکز قدرت و در پیش گرفتن مشی سیاستمداران تکنوکرات برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده گمارده است. لذا  در مسیر یاد شده گاها دچار چالش های فراگیری با پارلمان شده است.

  ـ

  ـ

  آرزویی که محقق شد

  انتخابات پارلمانی ۱۳۹۴  را می توان از نقاط کلیدی تاریخ انقلاب اسلامی دانست، مقطعی که در آن احزاب اصولگرا و اصلاح طلب از ماه ها پیش به جدال با یکدیگر رفته و در تلاش برای جلب نظر آحاد ملت برای کسب آرای بیشتر برآمده بودند. با برگزاری انتخابات و شمارش آرا، هر یک از طرفین از پیش خود را برنده این منازعه نشان داده بودند. جریان اصلاح طلب با پیروزی خیره کننده در تهران، پیشاپیش خود را برنده این رقابت اعلام نموده بود، امری که با گذر زمان و با تعیین مسئولین ارشد پارلمان، خلاف آن به اثبات رسید.

  ـ

  جریان اصولگرا نیز از همان ابتدا و با توسل به نامزدهای پیروز این جریان در سطح شهرستان ها و روستاها، این جناح را پیروز واقعی این نبرد قلمداد نمود. با این حال و با گذشت بیش از شش ماه و براورد کارنامه کنونی مجلس می توان اذعان نمود که هیچ یک از دو جناح یاد شده پیروز میدان نبوده اند و برنده واقعی را می توان جناج سومی دانست که رهبری آن را دولتمردان تدبیر و امید عهده دارند. مراد از بکاربردن لفظ پیروز میدان از آن روست، که مجلس یاد شده با فرو رفتن در خوابی عمیق و با استیصال هر چه تمام تر در برابر تمامی اقدامات دولت کاملا منفعل رفتار می نماید.

  ـ

  برآیند عملکرد صورت پذیرفته از سوی مجلس  کنونی در طول ماه های اخیر نشان مداده است که استیصال و سردرگمی حاکم بر مجلس هیچ گاه در طول تاریخ انقلاب اسلامی مسبوق به سابقه نبوده است. فارغ از نقش پررنگ هر یک از جناح های غالب در مجالس پیشین، نظیر پیروزی اصلاح طلبان در مجلس ششم و یا نفوذ اصولگرایان در مجالس هفتم، هشتم و نهم، حتی در مجالسی که هیچ یک از جریان های یاد شده در آن دارای اکثریتی مطلق نبوده اند (مانند مجلس پنجم یا اول)، نیز ما شاهد این رخوت نبوده ایم.

  ـ

  دولتمردان تدبیر و امید در فرایند برگزاری انتخابات پارلمانی و همچنین در مقطع تعیین هیئت رئیسه مجلس با در پیش گرفتن سیاستی چند وجهی بر آن بود تا زمینه روی کارآمدن مجلسی راکد را فراهم آورد. مجلسی که بدون ایستادگی و نظارت بر دولت، زمینه جولان دهی برای دولتمردان را فراهم آورد.

  ـ

  دولت تدبیر و امید از سویی پشت عارف را برای ریاست مجلس خالی کرده (آنچنان که عارف در روزهای اخیر با گلایه نسبت به این مسئله سخن گفته است) و همچنین مخالفت تلویحی خود با ورود عناصر تندرو اصلاحات به درون مجلس را نشان داده است (حسن روحانی از رایزنی برای تایید صلاحیت تندروهای اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان اجتناب ورزید) و از سوی دیگر بر مسیر اصولگرایان و نیروهای انقلابی جهت ورود به مجلس سنگ اندازی نمود و با ائتلاف با جریانی که او نیروهای اعتدالی می خواند، به نوعی توازنی را بر مجلس اعمال نموده که مانع از مداخله این نهاد کلیدی در سطح امور کشور شود.

  ـ

  مشاهده عناصر کلیدی موجود در مجلس شورای اسلامی از قبیل علی لاریجانی، علی مطهری، مسعود پزشکیان، بروجردی، کاظم جلالی نشان می دهد که افراد یاد شده اولا در مسئله سیاست خارجی و به ویژه برجام با دولت هم نظر بوده و ثانیا در خط فکری نزدیک به جریان اعتدالی سیر می نمایند.

  ـ

  دستاوردهای دولت روحانی از نتیجه انتخابات مجلس دهم را می توان اینگونه ارزیابی کرد:

  ـ

  ـ

  ۱) کسب حمایت قطعی علی لاریجانی: حسن روحانی با حمایت صریح از علی لاریجانی برای عهده داری ریاست مجلس، عملا نظر مساعد او برای حمایت از خود در انتخابات ریاست جمهوری آتی را فراهم خواهد آورد. حمایت لاریجانی از روحانی از سویی دیگر زمینه شکاف میان جبهه اصولگرایی را ایجاد می نماید که این امر نیز برای روحانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

  ـ

  ۲) مجلسی منفعل: بی گمان و در صورت روی کارآمدن مجدد حسن روحانی در انتخابات پیش رو، وی چهار سال بدون دردسر و آرامی را با مجلس فوق سپری خواهد نمود. تشتت و افتراق شدید بر مجلس مانع از حضور فعال آن در امور کشور بوده و این امر زمینه جولان دولت را فراهم می نماید.

  ـ

  ۳) ملزم نمودن اصلاح طلبان به حمایت از روحانی: شماری از شخصیت ها و جریان های نزدیک به اصلاحات نسبت به عملکرد سه ساله روحانی و حمایت از او در انتخابات آتی به دیده تردید می نگرند. عدم تحقق برخی وعده های پیشین از جمله عوامل این نارضایتی می باشد. روحانی با درک مسئله فوق مخالفت تلویحی خود را با قدرت گیری مطلق اصلاح طلبان در پارلمان نشان داده بود. او آگاه بود که در صورت پیروزی گسترده اصلاح طلبان، احتمال وقوع طرح عبور از روحانی وجود داشت. در شرایط کنونی و با وجود زوال حاکم بر جبهه اصلاحات و عدم قدرت بالای آنان در پارلمان، هم چنان امید ها به سوی حمایت از روحانی سوق داده خواهد شد.

  ـ

  ۴) ایجاد دوپارگی در جبهه اصولگرایی: سیاست یکی به نعل زدن و یکی به میخ زدن روحانی موجب اختلاف هایی در جبهه اصولگرایان نیز شده است. اظهارات اخیر محمد رضا باهنر و مصباحی مقدم مبنی بر احتمال حمایت از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نشان از ایجاد افتراق هایی است که در پیکره جریان اصولگرایی بروز یافته است. عدم کسب اکثریت مطلق پارلمان توسط اصولگرایان و مشارکت اندک در تصمیم های کلیدی مجلس از سوی آنان موجب تضعیف دو چندان این جریان گردیده است.

  ـ

  ۵) تحرک برای انحصار قدرت: حسن روحانی در خلال سه سال گذشته نشان داده که از در پیش گرفتن هرگونه سیاستی جهت بسط قدرت خویش ابا نخواهد داشت، ولو آنکه این سیاست در تقابل با مواضع رهبری انقلاب قرار گرفته باشد. کاهش نقش پارلمان در مناسبات داخلی ایران، بی گمان بر میزان زیاده خواهی های دولت و تلاش برای قبضه امور در سطوح مختلف داخلی خواهد افزود.

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای‌هاشمی!

  از فوت هاشمی تا موضوع هسته‌ای؛ وقتی صداوسیما بر اساس «جوگیری» عمل می‌کند!

  سعدالله‌زارعی: پیام دردمندانه رهبر انقلاب برای هاشمی احساس جریان‌انقلابی است / ضدانقلاب از فقدان هاشمی خوشحال شد

  حجت‌الاسلام سیدمهدی‌طباطبایی: آیت‌الله هاشمی را شهید می‌دانم / بدگویانِ هاشمی، حداقل از خدا بترسید؛ دیگر او نیست که شما را عفو کند؛ به عقل بیایید / هاشمی در حرم پیامبر مخالفانش را بخشید / بعد از هاشمی، نمازجمعه تعطیل شد / صداوسیما اگر از هاشمی تجلیل نکند، بیننده‌اش کم می‌شود

  آیت‌الله یزدی: آقای‌هاشمی برای نظام وزنه بود و یک عمر کار کرد / صفار: کسانی که دردوران دوم خرداد جلودار اهانت به آقای‌هاشمی بودند امروز برای دفاع از او آستین بالا می‌زنند / یامین‌پور: خیلی‌ها شبانه‌روز دنبال این بودند که بیانیه‌ای از ایشان علیه رهبری بگیرند

  شرط شهید احمدی‌روشن در خواستگاری درباره مبارزه با اسرائیل چه‌ بود؟ / از تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه شریف تا غلتیدن در خون با پیراهن مشکی عزای‌سیدالشهدا(ع)

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  روحانی: فرزند ثابت‌قدم روح‌الله، همراه و همدل رهبری و دلسوز مردم به ملاقات‌حق شتافت / او محبوب امام، خادم مردم و مایه آرامش رهبری بود

  فضیلت زیارت حضرت‌ فاطمه‌ معصومه(س) و احادیث خاص اهل‌بیت در شأن ایشان چیست؟ / چرا «دختر و خواهر و عمه» ائمه ازدواج نکردند؟

  وجود یک قوه‌قضائیه مستقل و شجاع را همه باید قدر بدانند / آمریکایی‌ها از حالا برای دوران بعد برجام فکر می‌کنند / عناصر چهارگانه اقتدار کشور و ملت‌ایران | تصاویر

  مقام معظم رهبری: فقدان هاشمی سخت و جانکاه است/ اختلاف نظرها نتوانست پیوند رفاقت را بکلی بگسلد

  حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی در سن ۸۲ سالگی درگذشت / زندگی‌نامه خودنوشت رئیس مجمع‌تشخیص مصلت‌نظام

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۰

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) | تصاویر

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  روایت وزیربهداشت از آخرین نهار حجت‌الاسلام هاشمی‌

  دختر هاشمی بیهوش شد / نامساعد شدن حال امام‌جمعه تهران

  از ریزبینی شخصیت‌پردازی تا دوبله صدای نقش «هاشمی‌رفسنجانی» در «معمای‌شاه» | تصویر

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  سعدالله‌زارعی: پیام دردمندانه رهبر انقلاب برای هاشمی احساس جریان‌انقلابی است / ضدانقلاب از فقدان هاشمی خوشحال شد

  سیدحسن‌خمینی: همسرِ «آیت‌الله» خطاب به بدن بی‌جان ایشان می‌گفت: «بی‌معرفت مگر قرار نبود مرا تنها نگذارى؟ حالا من بی‌تو چه کنم؟» / من که به اندازه عمرم از این مرد خاطره دارم ، ناباورانه نگاه می‌کردم

  دست گچ‌گرفته جلیلی در مراسم تشییع هاشمی | تصویر

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  تصاویری از مشهد؛ شهر نشاط مومنانه

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  سخنرانی معاون حسن‌روحانی در نمازجمعه یزد به دلیل تخریب دولت‌قبل به جنجال کشیده‌شد | فیلم

  آقایان روحانی، ظریف و سیف لطفاً پاسخ گوی خدا باشید! / چه کسانی درباره برجام ناحقی کرده‌اند؟

  همکاری سفارت‌ایران در آلمان با یک مازوخیست + تصویر و سند

  رقم اختلاس در صندوق ذخیره‌فرهنگیان به ۱۲ هزارمیلیاردتومان رسید / «سفر به آنتالیا» و «واگذاری خودروهای ۱۷۰ میلیونی» از بخشنامه‌های صندوق بود / برخی از مسئولان صندوق در «بنیاد باران» مسئولیت داشتند

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!