پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ | Tuesday 17 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 50027 نویسنــده : گروه انقلاب اسلامی ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ ۲۳:۵۷ ۰ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  20 خرداد ؛ سالگرد شهادت یار وفادار امام و انقلاب

  آیت‌الله سعیدی ؛ مبارزی که قبل از انقلاب «مخفیانه» دفن شد

  مهمترین بعد مبارزه شهید سعیدی، به موضوع وابستگی کشور به آمریکا و سرمایه گذاری این کشور در اقتصاد ایران، در اواخر دهه ۴۰ بازمی گردد که همین موضوع نیز منجربه دستگیری او گردید. در این رابطه وقتی ایشان به موضوع کنسرسیوم و سرمایه گذاری آمریکا پی بردند شدیداً به آن اعتراض نموده و با صدور بیانیه ای اعلام کردند:«استعمارگران وقتی می خواهند کشوری را تیول خود قرار دهند، به اسم عمران و آبادی وارد می‌شوند… و بعد تا سر حد قدرت و امکانات خود، خون مردم را می مکند.» وی در فعالیتهای سیاسی و سخنرانیهای خود روابط ایران با اسرائیل را نیز محکوم نموده بود. چنانچه «در دی ماه ۱۳۴۶ اعلامیه‌ای را به زبان عربی منتشر می کند که در آن هم به شدت به اسرائیل حمله کرد و هم رابطه دوستانه ایران با آن کشور را زیر سؤال برد. به دنبال این قضیه آیت‌ا.... سعیدی ممنوع‌المنبر می‌شود .»

  javanenghelabi-ayatollah-saeidi

  به گزارش پایگاه جوان انقلابی ؛در کارزار مبارزات سیاسی مردم علیه حکومت‌های دیکتاتوری، همواره عده‌ای از افراد با ایمان به مبارزات خود و نیز تحمل شکنجه در راه افکار و عقایدشان، شاخص تر از سایر افراد و گروه‌ها می‌باشند.

  ـ

  چنانچه در جریان مبارزات علیه رژیم پهلوی نیز گرچه مخالفان و مبارزان، طیف وسیعی از افراد، با گرایش‌های سیاسی متفاوت بودند، اما برخی چهره‌ها از جایگاه خاصی برخوردار شدند. این افراد در زمانه‌ای که فضا انفعال را می‌طلبید، فعالانه به مبارزات سیاسی پرداخته و به پیشبرد انقلاب کمک نمودند.

  ـ

  آیت الله شهید محمدرضا سعیدی، روحانی نام آشنا، از زمره این افراد بود که ضمن تحمل بیشترین گرفتاری‌ها در عرصه مبارزات سیاسی، از یاران و نزدیکان امام خمینی(ره) بوده و به حمایت از مبارزات فکری و فرهنگی و سیاسی ایشان پرداخت.

  ـ

  وی در دهه ۴۰ در راه اندیشه سیاسی و فکری خود متحمل سخت ترین شکنجه ها از سوی ساواک گردید. از این رو، نوشته پیش رو شرح کوتاهی است بر مبارزات این مجاهد با رژیم پهلوی و فعالیتهای سیاسی وی در کنار امام (ره).

  ـ

  ـ

  آیت الله سعیدی و مبارزات سیاسی

  آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی دوم اردیبهشت ماه ۱۳۰۸ ش در مشهد دیده به جهان گشود. وی در همان اوان جوانی لباس روحانیت به تن کرده و در مشهد علوم دینی را نزد اساتیدی چون ادیب نیشابوری، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی فرا گرفت. پس از ازدواج به قم رفته و در آنجا نزد آیت الله میرزا هاشم آملی، امام خمینی(ره) و آیت‌الله بروجردی، حضور یافته و توانست به مقام اجتهاد برسد.

  ـ

  آیت الله سعیدی، ضمن فراگیری علوم دینی و حوزوی به فعالیتهای فرهنگی و سیاسی نیز پرداخت. در بعد فرهنگی می توان به راه اندازی نشریه و تأسیس حوزه علمیه بانوان اشاره کرد. اما در بعد سیاسی، شهید سعیدی فعالیتهای خود را با تبلیغ علیه نظام پهلوی آغاز نمود و طی این فعالیتها نیز به زندان افتاد. مبارزات سیاسی آیت الله سعیدی دارای چند محور اصلی بود. اولین محور مبارزات وی مقابله با وابستگی کشور به استعمار آمریکا و نیز رابطه با اسرائیل بود.

  ـ

  ـ

  مبارزه با استعمار

  مهمترین بعد مبارزه شهید سعیدی، به موضوع وابستگی کشور به آمریکا و سرمایه گذاری این کشور در اقتصاد ایران، در اواخر دهه ۴۰ بازمی گردد که همین موضوع نیز منجربه دستگیری او گردید.

  ـ

  در این رابطه وقتی ایشان به موضوع کنسرسیوم و سرمایه گذاری آمریکا پی بردند شدیداً به آن اعتراض نموده و با صدور بیانیه ای اعلام کردند:«استعمارگران وقتی می خواهند کشوری را تیول خود قرار دهند، به اسم عمران و آبادی وارد می‌شوند… و بعد تا سر حد قدرت و امکانات خود، خون مردم را می مکند.»

  ـ

  وی در فعالیتهای سیاسی و سخنرانیهای خود روابط ایران با اسرائیل را نیز محکوم نموده بود. چنانچه «در دی ماه ۱۳۴۶ اعلامیه‌ای را به زبان عربی منتشر می کند که در آن هم به شدت به اسرائیل حمله کرد و هم رابطه دوستانه ایران با آن کشور را زیر سؤال برد. به دنبال این قضیه آیت‌ا…. سعیدی ممنوع‌المنبر می‌شود .»۱

  ـ

  گزارشهای متعددی از ساواک نیز منتشر گردیده که بر این مدعا صحه می گذارد. در یکی از این گزارشها آمده است: «طبق اطلاع واصله ساعت ۳۰/۲۰ روز ۳۱/۴/۴۵ جلسه موسی بن جعفر(ع) با حضور قریب به یک هزار نفر از طبقات مختلف تشکیل شده است. در این جلسه سعیدی،… ضمن حمله به یهودیان فلسطین و آمریکا اضافه کرده: اینها کارشان در مملکت بالا رفته و…»۲

  ـ

  محور دیگر مبارزات آیت الله سعیدی، بعد مذهبی و به عبارتی اسلام خواهی وی بود. در واقع مخالفت ایشان با حکومت اسرائیل نیز از گرایشهای اسلام خواهی ایشان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین برمی خاست.

  ـ

  شهید سعیدی با زیر سؤال بردن مشروعیت حکومت پهلوی، آن را رژیمی ظالم و ضددینی می دانست. از این رو ایشان بخشی از مبارزات خود را روشن نمودن ماهیت واقعی حکومت شاه و ترویج اندیشه های اسلامی قرار داده بود.

  ـ

  علاوه بر این، ویژگی مهم دیگر مبارزات آیت الله سعیدی به همراهی ایشان با جنبش و حرکت امام(ره) و اعتراض به تبعید ایشان بازمی گشت «که این اعتراضات غالباً به گونه ای پراکنده و در قالب مخالفتهای فردی صورت می گرفت.»۳

  ـ

  ـ

  همراهی آیت الله سعیدی با امام(ره)

  شهید سعیدی درباره تأثیر امام(ره) بر افکار و اندیشه های خود و ایمان به قیام ایشان طی ملاقاتی می گوید که یک بار به دیدار امام(ره) رفته بود و در این دیدار به عرض امام(ره) می رساند که: «آقا! طبق برداشتی که من کرده‌ام، از این به بعد شما در مبارزات خود، یاوران کمتری خواهید داشت.» امام(ره) هم در پاسخ به ایشان فرموده بودند: «سعیدی! چه می‌گویی؟! به خدا قسم، اگر تمام جن و انس پشت به پشت هم بدهند و در مقابل من بایستند، من چون این راه را حق یافته‌ام، از پای نخواهم نشست.»

  ـ

  شهید سعیدی در رابطه با این دیدار می‌گوید: «با شنیدن سخنان امام(ره) ، چنان دلگرم شدم، که روح تازه‌ای در وجودم دمیده شد و ایمان بیشتری به قیام و حرکت امام پیدا کردم.»
    ـ
  شهید سعیدی با ایمان به مبارزات سیاسی و انقلابی امام(ره)، بر شدت مبارزات خود افزود و در جریان حرکت خود در حمایت از امام(ره) ، رساله «تحریر الوسیله» و نیز رساله امر به معروف و نهی از منکر حضرت امام(ره) را چاپ و توزیع کرد که در جریان این اقدام از سوی ساواک شناسایی و دستگیر نیز گردید.

  ـ

  اما ایشان علیرغم آنکه تعهد به عدم فعالیت سیاسی داده بود، جریان مبارزات خود را این بار با تکثیر و توزیع نوارهای سخنرانی و جزوات درسی ولایت فقیه، ادامه می دهد و با وجود آنکه بارها با تهدید ساواک جهت عدم حمایت از امام مواجه شده بود، با این حال در جریان تبعید امام(ره) در نامه ای اعتراض آمیز به امیرعباس هویدا تاکید کرد: «شما خیال نکنید با انتقال حضرت آیت‌الله العظمی آقای خمینی از ترکیه به عراق، می‌توانید احساسات افروخته این ملت را خاموش کنید.»۴
    ـ
  آیت الله سعیدی همچنین در موضوع مرجعیت بعد از فوت آیت الله بروجردی، یکی از حامیان اصلی مرجعیت امام(ره) بودند. بعد از فوت آیت الله بروجردی و در شرایطی که بسیاری معتقد بودند که دیگر مرجعی مثل آیت‌الله بروجردی پیدا نخواهد شد، برخی از یاران و همراهان امام(ره) از جمله شهید سعیدی به دنبال مرجعیت امام(ره) بوده و از آن حمایت کردند.۵
    ـ
  در نهایت مبارزات شهید سعیدی و حمایت وی از امام(ره) و به خصوص اعتراض ایشان به موضوع سرمایه گذاری آمریکا در ایران منجربه دستگیری و زندانی شدن ایشان در تاریخ ۱۱/۳/۱۳۴۹ می گردد و چند روز بعد از دستگیری، یعنی در تاریخ ۲۱/۳/ ۱۳۴۹ خبر شهادت ایشان توسط ساواک منتشر می شود.

  ـ

  در باب شهادت شهید سعیدی روایات متفاوتی نقل شده است. ساواک دلیل شهادت ایشان را به بیماری یا حتی خودکشی نسبت داد. طبق برخی روایت نیز گفته می شود که ایشان توسط زندانیهای دیگر خفه‌ شده بود. اما روایت اصلی و مهم دلالت بر شهادت ایشان زیر شکنجه-های ساواک و با تصمیم قبلی دارد.
    ـ
  در واقع «شکنجه ساواک به همه اقشار مربوط می شد مخصوصاً روحانیونی که در زعامت امام(ره) خمینی اصرار می‌ورزیدند که می توان گفت آیت الله سعیدی به همین مناسبت با شکنجه به شهادت رسید.» ۶ با این حال پیکر شهید آیت الله سعیدی بعد از شهادت، مخفیانه به قم منتقل شده و در وادی السلام این شهر به خاک سپرده می‌شود.

  ـ

  وقتی خبر شهادت ایشان به امام خمینی در نجف اشرف رسید، ایشان ضمن تسلیت و تعزیت فرمودند: «این تنها مرحوم سعیدی نیست که با این وضع اسف انگیز در گوشه زندان از پای درمی آید، بلکه چه بسا افراد مظلوم و بی گناه به جرم حق گویی در سیاه چالهای زندان مورد ضرب و شتم و شکنجه‌های وحشیانه و رفتار غیرانسانی قرار می گیرند.»۷

  ـ

  مبارزات شهید آیت الله سعیدی گرچه چندان به درازا نینجامید و در نهایت به شهادت ایشان منجر گردید، اما در تعمیق حرکت انقلابی مردم و نیز آگاهی آنان تأثیر زیادی نهاد. می توان گفت، نام شهید آیت الله سعیدی و امثال او که «در سخنرانیهای خود برای رژیم زحمت تولید می کردند و در زندان با شکنجه های سخت مواجه شدند باعث گردید توده‌های مردم با سرعت از ماهیت رژیم آگاهی بیشتر پیدا نمایند.» ۸
    ـ
  در نهایت در کلامی خلاصه پیرامون این شخصیت مبارز سیاسی باید گفت، شهید سعیدی از جمله روحانیونی بود که گرچه برنامه جمعی یا مشترک خاصی حول جنبش مبارزاتی خویش نداشتند و با مخالفتهای فردی به مبارزه پرداختند، اما حرکت ایشان در تداوم و همراهی با مبارزات امام(ره) بود. ایشان با ایمان به جنبش سیاسی امام(ره) ، با استعمار آمریکا که موضوع محوری مبارزات امام(ره) و مردم در دهه ۴۰ نیز بود به مبارزه پرداخته و در نهایت در مسیر آرمانهای خود زیر شکنجه ساواک به شهادت رسیدند.

  ـ

  ـ

  ـ

  ۱٫ مقصود رنجبر، عروج از زندان (زندگی و مبارزات شهید آیت الله سعیدی)، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۵، ص ۹۷٫
  ۲٫ سید حمید روحانی، نهضت امام خمینی، دفتر دوم، چاپ پنجم، تهران، نشر عروج، ۱۳۸۱، ص ۸۳۸٫
  ۳٫ صادق زیباکلام، مقدمه­ ای بر انقلاب اسلامی، تهران: انتشارات روزنه، چاپ پنجم، ۱۳۸۴٫ ص ۲۸۷٫
  ۴٫برگرفته از دانشنامه انقلاب اسلامی و تاریخ ایران.
  ۵٫ مقصود رنجبر، همان. ص ۱۰۳٫
  ۶٫ سیدجلال­الدین مدنی، تاریخ سیاسی معاصر ایران، ج دو، قم: دفتر انتشارات اسلامی، چاپ هفدهم، ۱۳۹۱، ص ۲۱۲٫
  ۷٫ مرکز اسناد انقلاب اسلامی، اسناد انقلاب اسلامی، ج۴، تهران، مرکز نشر اسناد،  ۱۳۷۴، چاپ چهارم، ص ۱۸۱٫
  و مصطفی لبیکی، تندیس استقامت (ویژه‌نامه شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی)، قم، مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما، بخش دیباچه.
  ۸٫مدنی، همان. ص ۲۶۷٫

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) | تصاویر

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

  قرائت بخشی از وصیت‌نامه قدیمی هاشمی‌رفسنجانی | فیلم

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  المانیتور: هاشمی با گنجینه‌ای از اسرار ناگفته دنیا را ترک کرد / سیدحسن‌خمینی جانشین این مرد است / روحانی پدرش را از دست داد

  مهدی‌هاشمی در مراسم یادبود بیت‌رهبری

  سردارسلیمانی با لباس نظامی در مراسم ترحیم هاشمی | تصویر

  من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای‌هاشمی!

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  دختر هاشمی بیهوش شد / نامساعد شدن حال امام‌جمعه تهران

  از ریزبینی شخصیت‌پردازی تا دوبله صدای نقش «هاشمی‌رفسنجانی» در «معمای‌شاه» | تصویر

  دست گچ‌گرفته جلیلی در مراسم تشییع هاشمی | تصویر

  سیدحسن‌خمینی: همسرِ «آیت‌الله» خطاب به بدن بی‌جان ایشان می‌گفت: «بی‌معرفت مگر قرار نبود مرا تنها نگذارى؟ حالا من بی‌تو چه کنم؟» / من که به اندازه عمرم از این مرد خاطره دارم ، ناباورانه نگاه می‌کردم

  روایت وزیربهداشت از آخرین نهار حجت‌الاسلام هاشمی‌

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۰

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) | تصاویر

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  تصاویری از مشهد؛ شهر نشاط مومنانه

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  سخنرانی معاون حسن‌روحانی در نمازجمعه یزد به دلیل تخریب دولت‌قبل به جنجال کشیده‌شد | فیلم

  آقایان روحانی، ظریف و سیف لطفاً پاسخ گوی خدا باشید! / چه کسانی درباره برجام ناحقی کرده‌اند؟

  همکاری سفارت‌ایران در آلمان با یک مازوخیست + تصویر و سند

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!