پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ | Thursday 19 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 39420 نویسنــده : گروه سیاسی ۵ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۰۵ ۱ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  خاطره‌ای از مرحوم پرورش ؛

  ماجرای اشک هاشمی به‌خاطر دخالت همسرش

  مرحوم پرورش آقای هاشمی را می‌بیند و گله می‌کند که "نباید اجازه بدهید همسرتان در این امور دخالت کند، خانم خانه‌دار نباید در امور کشوری دخالت کند". بعد از این حرف آقای هاشمی سرش را پایین انداخت و حتی اشک در چشمانش جمع شد و گفت: "دعا کنید".

  n00464279-bبه گزارش پایگاه جوان انقلابی ؛ هر دوره از زندگی استاد پرورش کتابی سرشار از آموزه‌ها و تجربیات است که بازخوانی آن لازم است؛ از کودکی تا جوانی که میل به ادبیات و عرفان از او یک دوست‌دار فرهنگ و مذهب ساخت تا آشنایی با شهید والامقام بهشتی که پایش را به دنیای سیاست باز کرد، دوران مبارزه با ظلم که سرشار است از خاطرات گفته و ناگفته که از او یک سرباز وطن ساخت و روزهای خدمت که نامش را در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه کرد.

  ـ

  علی‌اکبر پرورش در سال ۱۳۲۱ در اصفهان متولد شد. از سوی پدر منسوب به خانواده رفیعایی بود و از نوادگان میرزا رفیعا استاد بزرگ علامه مجلسی. نام خانوادگی مادر، پرورش بود و به‌خواسته او در پنج‌سالگی از سید علی اکبر رفیعایی به سید علی اکبر پرورش تغییر نام داد. مادر برای او هم پدر بود و هم مادر. تنها فرزند خانواده بود و از پنج‌سالگی در آغوش مادری مهربان و همراه با دایی‌های خود نصرالله، حسن و علی پرورش که از هنرمندان بنام نقره‌ساز و ضریح‌ساز اصفهانی بودند رشد یافت. کودکی‌اش با آغاز علاقه به شعر و ادبیات گذشت و سال‌های جوانی‌اش در مبارزه با رژیم منحوس پهلوی. دوران انقلاب اسلامی شاهد خدمات ارزنده اوست که در شورای عالی دفاع، مجلس شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت.

  ـ

  با حضور دختر دوم استاد پرورش  فرصتی دست داد تا مروری گذرا بر زندگی ۷۲ساله یاور صدیق امام و انقلاب داشته باشیم.

  ـ

  نفیسه‌سادات پرورش متولد ۱۳۵۱ دارای مدرک تحصیلی کارشناسی هنرهای تجسمی است که چند سالی است در زمینه طب سنتی نیز فعالیت‌های پژوهشی دارد. او همچنین عضو جبهه وبلاگ‌نویسان مطالبه‌گر انقلاب اسلامی است.

  ـ

  همراه با راوی زندگی پدر خاطرات استاد را یکی یکی ورق زدیم و شنیدیم از آنچه امانتی است در دست فرزندش تا گفته شود و سرمشقی باشد برای آینده.

  ـ

  ـ

  ـ

  استیضاح از دولت موسوی و اعتراف هاشمی درباره رهبر انقلاب

  ـ

  * دلیل جدایی مرحوم پرورش از دولت میرحسین موسوی چه بود؟

   فکر می‌کنم یکی از دلایلی که موسوی نتوانست با مرحوم پدرم کار کند، همین روحیه انقلابی‌اش بود. شاید به‌دلیل همین تفاوت آرا و سلیقه‌ها که همان زمان وجود داشت ایشان در دولت موسوی استیضاح شدند.

  ـ

  ـ

  *استاد پرورش بعد از قضایای فتنه ۸۸ درباره این شخصیت چه می‌گفتند؟

   استاد پرورش می‌گفتند موسوی به افرادی که انقلابی نیستند بهای زیادی داده که ناشی از بی‌بصیرتی است و اتفاقاً او از همین ناحیه‌ها نیز ضربه خورده بود. البته این مسائل را در حالی می‌گفتند که از نظر دیدگاه از همان ابتدا ۱۸۰ درجه با هم فرق داشتند؛ پدرم حتیاز همان سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ نیز با موضع‌گیری از سوی خاندان هاشمی روبه‌رو شد و در واقع جنگی را علیه ایشان راه‌اندازی کردند.

  ـ

  ـ

  *ماجرا چه بود؟

   سال ۷۱ بود که پدر طرح تحقیق و تفحص مجلس از صدا و سیما را مطرح کردند. آن زمان محمد هاشمی رئیس سازمان صدا و سیما بود و همین مسئله سبب شد تا خاندان هاشمی علیه او موضع بگیرند. پدرم می‌گفتند بعد از جریان صدا و سیما از طرف خانواده هاشمی به او ضربه‌های زیادی وارد شده است حتی یک بار آقای هاشمی به ایشان گفته بود “اشتباه کردی وارد این مسئله شدی” و در این مورد لفظ خاصی را به‌کار برده بودند.

  ـ

  البته از همان زمان شروع رهبری حضرت آقا، موضع پدرم نسبت به آقای هاشمی تند شده بود و دلیلش رفتار او بود.پدر می‌گفتند “در محفلی حضور داشتیم که رهبر انقلاب وارد شدند، همه از جا بلند شده و ایستادند به‌جز هاشمی و همان جا ذهنیت بدی نسبت به او پیدا کردم و معتقد بودم فتنه از همین جا شکل گرفت”. این ماجرا ادامه داشت تا زمانی که آقای منتظری از دنیا رفت و اگر اشتباه نکنم آقای هاشمی به نجف‌آباد آمده بود. در جلساتی در همان سفر مسئله رهبری مطرح شده بود و هاشمی اقرار کرده بود که پدرم در مورد رهبر انقلاب درست می‌گوید؛ هاشمی در آنجا گفته بود “من زمانی فکر می‌کردم که جایگاهم بالاتر از آقای خامنه‌ای است اما وقتی ایشان به رهبری منصوب شدند دیدم که به‌سرعت نور از من فاصله گرفتند و به این مسئله اعتراف می‌کنم”.

  ـ

  ـ

  ـ

  ماجرای برخورد استاد پرورش با “عفت مرعشی”

  ـ

  * پدر در مورد آینده سیاسی هاشمی صحبتی داشتند؟

   پدرم از همان ابتدا با آقای هاشمی در تقابل بودند و البته او را یک شخصیت عاطفی می‌دانستند که از این نقطه ضعف ضربه می‌خورد، چون معتقد بودند یک سیاستمدار باید احساساتش در دستش باشد و بر آنها سیطره یابد. پدرم همیشه می‌گفتند هاشمی به‌خاطر این روحیه از ناحیه همسر و فرزندانش ضربه می‌خورد.

  ـ

  حتی نسبت به همسر ایشان خیلی تأکید داشتند، عنوان می‌کردند حتی در زمانی او که یک خانم خانه‌دار بود بالاتر از افراد مهم کشور محسوب می‌شد. حتی یادم است خاطره‌ای در مورد دوران وزارت از خانم هاشمی نقل می‌کردند.

  ـ

  روزی خانم عفت مرعشی با پدر تماس گرفته و گفته‌اند “آقای پرورش من را شناختی؟!” پدر گفته بودند “بله شما خانم هاشمی هستی”. او گفته بود “می‌خواهم یکی از اقوام ما را که در آموزش و پرورش کرمان است، به تهران منتقل کنی و باید این کار را انجام بدهی”. پدر گفته بودند “«بایدی» در این مورد وجود ندارد و اگر ایشان صلاحیت و شرایط لازم را داشته باشند منتقل می‌شوند وگرنه این اتفاق نمی‌افتد”.

  ـ

  او از رفتار پدرم ناراحت می‌شود و می‌گوید “شناختی من چه‌کسی هستم؟!” پدر گفته‌اند “بله، شناختم…! شما بهتر است به‌جای دخالت‌کردن در این امور به خانه‌داری بپردازید”. خانم هاشمی هم از این موضوع ناراحت می‌شود. چند روز بعد پدرم آقای هاشمی را می‌بیند و گله می‌کند “نباید اجازه بدهید همسرتان در این امور دخالت کند؛ خانم خانه‌دار نباید در امور کشوری دخالت کند”، پدر می‌گفتند بعد از این حرف آقای هاشمی سرش را پایین انداخت و حتی اشک در چشمانش جمع شد و گفت “دعا کنید”.

  ـ

  جایی دیگر نقل می‌کردند که در جلسه‌ای با حضور آقای هاشمی‌ همراه با آقای عسگراولادی و احمد توکلی حضور داشتند و در این جلسه مباحث مختلفی مطرح شد، آقای هاشمی در این جلسه مباحثی را مطرح کردند از جمله در مورد انتخاب گزینه جانشین برای رهبری؛ که پدر در آن جلسه با قاطعیت و محکمی عنوان می‎‌کنند “انقلاب یک پدر بیشتر ندارد، زمانی که امام خمینی(ره) بود، ایشان رهبر انقلاب بودند و اکنون هم رهبر انقلاب”.

  ـ

  ـ

  * در مورد حوادث سال ۸۸ و نقش خانواده هاشمی نظرشان چه بود؟

  چیزی که در خاطرم هست به دیدار ایشان با رهبر انقلاب بعد از حوادث ۸۸ برمی‌گردد. با وجود بیماری ملاقاتی را با حضرت آقا داشتند که کلیپ این ملاقات هم منتشر شده است. با وجود اینکه بیمار بودند اما گفتند “باید خدمت رهبر انقلاب برسم و مطالبی را که لازم است در مورد این حوادث خدمتشان عرض کنم” که رفتند و آقا هم استقبال کردند. چیزی که هست این است که ایشان دفاع از حریم ولایت را وظیفه می‌دانستند، هم در اتفاقات ۸۸ و هم پیش از آن و شاید یکی از شاخصه‌هایی که او را عمار انقلاب می‌دانند، نیز همین باشد.

  ـ

  ـ

  ـ

  ساده‌زیستی رهبر انقلاب الگوی زندگی استاد پرورش

  ـ

  *این ولایت‌مداری در رفتار و منش استاد پرورش چطور تجلی پیدا کرد؟

  javanenghelabi - parvaresh زمانی که حضرت آقا، رئیس‌جمهور بودند و چه بعد از آن که به رهبری منصوب شدند، پدر علاقه بسیاری به ایشان داشتند. جایگاه ولایت نزد ایشان بسیار بالا بود و این را بگویم که همه چیز را با معیار رهبر انقلاب می‌سنجیدند؛ مسائل زندگی، اسراف نکردن، ساده زیستی وغیره، به‌شدت به ساده زیستی معتقد بودند، جالب است بدانید منزل ما شبیه یک حسینیه بود، با چند دست فرش ماشینی و چند پشتی، حتی مادرم زانودرد گرفته بود و پزشک گفت که باید روی مبل بنشیند اما پدرم می‌گفتند “نیمکت تهیه می‌کنیم و به مبل نیاز نیست” و همین کار را هم کردند.

  ـ

  وقتی احساس می‌کردند که ما در این مسائل تردید پیدا کرده‌ایم و شکوه می‌کنیم، زندگی سلمان را مثال می‌زدند. می‌گفتند “تجمل‌گرایی پله پله ایجاد می‌شود و وقتی به خودت آمدی می‌بینی که وارد این نوع زندگی شده‌ای و تغییرات نامحسوس است”.

  ـ

  ایشان در مسائل زندگی هر مثالی می‌زدند پای رهبری در میان بود، چون رهبر انقلاب روی این مسائل دیدگاه ویژه‌ای دارند و نمونه واقعی یک انسان ساده زیست هستند.

  ـ

  ـ

  * گویا این ارتباط قلبی دوطرفه نیز بوده است؟

  رهبر انقلاب هم به ایشان علاقه داشتند. در همان کلیپی که از دیدارشان با حضرت آقا منتشر شده، آقا می‌گویند “آقای پرورش، خیلی لاغر شدید، شنیدم بیماری قند دارید؟” که پدر در جواب ایشان می‌گویند: “عاشقانت شکرین و قندی‌اند…!” و این‌گونه با طبع شاعری که ایشان هم علاقه بسیاری دارند پاسخشان را می‌دهند.

  ـ

  ایشان به شعر و شاعری علاقه زیادی داشتند و نقطه مشترکشان بود، می‌گفتند “هر سفری با رهبری بودیم، سفر داخلی، خارجی و یا حتی جبهه، پای شعر در میان بود و مرتب با هم مشاعره داشتیم”.

  ـ

  پدر خیلی تأکید داشتند که عکس امام و رهبری در خانه ما باشد. ۱۵ سال پیش ما منزل خود را عوض کردیم و من هنوز فرصت نکرده بودم که به تزئینات خانه بپردازم. ایشان آمدند و گفتند “چرا هنوز قابی به دیوار نزدی؟ فراموش نکنی که قاب آقا، امام و الفاظ مذهبی را بزنی چون تأثیرگذاری زیادی روی روح دارد” و من هم اطاعت کردم.

  ـ

  شاخص سنجش افراد برای ایشان ولایت‌پذیری بود، ذوب در ولایت بودند؛ چه در زمان امام راحل و چه در زمان امام خامنه‌ای. می‌گفتند اگر کسی ولایت را قبول ندارد یک جای کارش مشکل دارد.

  ـ

  ـ

  ـ

  ماجرای جدایی از انجمن حجتیه و خاطره رهبر انقلاب از آشنایی با استاد پرورش

  ـ

  * رهبر انقلاب در خاطره‌ای دوران آشنایی‌شان با مرحوم پرورش را به زمان جدایی ایشان از انجمن حجتیه ذکر کرده‌اند، در این‌باره بگویید.

   ایشان در دوره دبیرستان به انجمن حجتیه گرایش پیدا کرده بودند. این انجمن آن زمان علیه بهائیت و وهابیت فعالیت می‌کرد و پدر به‌خاطر میل به امور اسلامی و تبلیغ دینی به این گروه پیوسته بودند.

  ـ

  حجتیه تا قبل از سال ۴۹ خط‌مشی سیاسی نداشت، اما از خود ایشان شنیدم که آن زمان ساواک گروه‌ها را تحت فشار گذاشته و اعلام کرده که برای ادامه فعالیت باید با شاه همراه شوند، یعنی اول شاه را تأیید کنند و بعد به فعالیت ادامه بدهند. “حلبی” رئیس آن زمان انجمن معتقد بود “این مسئله اشکالی ندارد و ما با شاه مملکت مشکلی نداریم”، اما پدرم بعد از این اتفاق از انجمن خارج می‌شوند و با افکار و فعالیت‌های انجمن تقابل هم پیدا می‌کنند. این اتفاق به سال  ۴۹‌ــ‌۴۸ برمی‌گردد.

  ـ

  اتفاقاً حضرت آقا هم در جلسه‌ای که با ایشان بعد از رحلت پدر داشتیم، به این موضوع اشاره کردند. ایشان بحث انجمن حجتیه را مطرح کردند که دوران آشنایی‌شان با پدر به آن زمان برمی‌گردد. گفتند “به من گزارش رسید که فردی است که قبلاً در انجمن بوده و الآن فعالیت سیاسی دارد، سخنرانی‌های خوبی دارد و چون خود من از انجمن ضربه خورده بودم و سخنرانی‌های من را تحریم کرده بودند برای من اعتقاد این فرد جالب بود”.

  ـ

  ـ

  ـ

  روایت کتک‌زدن بنی‌صدر و دولتمردانی خائن‌تر از ناصرالدین شاه

  ـ

  * به اوایل جنگ برگردیم، استاد در شورای عالی دفاع بودند، از نقش ایشان در این شورا و متعاقب آن تصویب شکست حصر آبادان بگویید.

  از اطرافیان راجع‌به این مسائل شنیده‌ام. حصر آبادان تأثیرش از بنی‌صدر بود و ماجرا به همان جلسه‌ای برمی‌گشت که پدرم به‌خاطر این موضوع بنی‌صدر را حتی کتک زده بود. اتفاقاً کتک زدن دو نفر را از ایشان شنیده‌ام که اولی بنی‌صدر و دومی عطاءالله مهاجرانی بود.

  ـ

  ـ

  ـ

  استاد پرورش مهاجرانی را خائن می‌دانست و مدام بر نفوذی‌بودنش تأکید می‌کرد

  ـ

  *ماجرای مهاجرانی چه بود؟

  خرین دوره حضور استاد پرورش در مجلس همزمان با حضور مهاجرانی به‌عنوان وزیر ارشاد بود. پدرم همزمان در سازمان اکو هم بودند و اکو زیر نظر وزارت ارشاد بود. استاد از همان زمان مهاجرانی را یک فرد خائن می‌دانست و مدام بر نفوذی بودن او تأکید می‌کرد. درباره یکی از مباحث مشترک اختلاف‌نظر داشتند و همین سبب شده بود که به‌دنبال این مسئله تا پای کتک‌زدن او هم پیش برود.

  یادم است یکی از برنامه‌های تلویزیون، خانواده مهاجرانی را به‌عنوان خانواده موفق دعوت کرده بود و در حال صحبت بودند که پدر این خاطره را نقل کردند و مجدداً بر نفوذی بودن مهاجرانی تأکید کردند و گفتند برخی دولت‌مردان خائن‌تر از ناصرالدین شاه هستند.

  ـ

  اگر اجازه بدهید درباره یک موضوع مهم درباره ایشان هم که دغدغه امروز بسیاری از جوانان است صحبت کنم، چون تصور می‌کنم نیاز است گفته شود تا شاید راه زندگی بسیاری از جوانان ما تغییر کند.

  ـ

  ـ

  ـ

  دیدار با سرکرده “عرفان حلقه” و درخواست “طاهری” برای درمان بیماری استاد

  ـ

  * بفرمایید، می‌شنویم.

   یکی از شاگردان پدرم خانم دکتری بود که به ایشان ارادت زیادی داشت. این خانم دکتر به‌واسطه علاقه‌مندی به امور عرفانی و مذهبی درگیر عرفان‌های کیهانی شده بود.

  ـ

  من نیز کتاب طاهری را به ایشان دادم تا مطالعه کنند و بعد که خواندند؛ گفتند “قبول ندارم”. به‌دنبال این گفتم “آقای طاهری مایل است با شما ملاقات کند” و در نهایت در منزل خانم دکتر جلسه‌ای گذاشتیم و مباحثی میان این دو شکل گرفت.

  ـ

  وقتی مباحثه کردند آخر بحث طاهری گفت “اگر اجازه بدهید من قدرت خود را به شما نشان بدهم و بیماری شما را درمان کنم”، همچنین گفت “من می‌توانم سریع شما را درمان کنم و اگر این اتصال برقرار شود مشکل جسمی شما رفع می‌شود”.

  ـ

  پدر گفت “من این کار را نمی‌کنم چون شما می‌گویید برای قرب الهی باید همه موانع برطرف شود، اما الآن دارید می‌گویید اگر به من اجازه بدهید؛ یعنی خود شما یک مانع هستید بین من و خدا در صورتی که عارفان دین معتقدند هیچ مانعی برای رسیدن به قرب الهی بین انسان و خدا نیست و شما صحبت خود را نقض می‌کنید”.

  ـ

  ـ

  * واکنش طاهری به این صحبت چه بود؟

   او با خنده از پشت میز بلند شد و برای پدرم آرزوی موفقیت کرد و رفت. گفت “جلسه‌ای دارم که باید بروم”. بعد از آن خانم دکتری که شاگرد پدرم بود جلساتی را به منزل پدرم آمدند و این مباحث بار دیگر مطرح شد. حالا دیگر روزهای آخر بیماری پدرم بود و آلزایمر ایشان هم شروع شده بود.

  ـ

  این خانم دکتر صحبتی کرد که من تعجب کردم، او گفت “عرفان می‌گوید همه موانع باید برداشته شود تا به خدا برسیم در حالی که احکام دین و شرعیات مانع هستند و مانند زنجیر دست و پای ما را بسته‌اند”. پدرم سکوت کردند و چیزی نگفتند.

  ـ

  حدود نیم ساعت بعد به من گفتند “به خانم دکتر بگو ما عرفان را برای اوج گرفتن می‌خواهیم و برای این اوج باید دو بال داشته باشیم و اگر یک بال کم باشد سقوط می‌کنیم که راه برگشتی نخواهد داشت؛ یک بال عرفان و یک بال احکام دین است و کسانی که عرفان را می‌گیرند و به دیگری بی‌توجه هستند به هلاکت می‌رسند” و در ادامه امام خمینی، آیت‌الله قاضی و علامه طباطبایی را مثال زدند که چگونه به اوج تقرب الهی رسیدند.

  ـ

  ـ

  *با گذشت دو سال از درگذشت پدر چه‌چیزی در مورد ایشان ذهن شما را درگیر کرده است؟

  مدام با خود می‌گویم چرا کم‌توفیق بودم و چرا در زمان حیات از ایشان کم بهره بردم. وقتی کودک بودیم در زمان اوج مبارزات پدر بود و زیاد او را نمی‌دیدیم و بزرگ‌تر که شدیم مدام مشغول خدمت بودند و باز هم زیاد ایشان را نمی‌دیدیم.

  ـ

  متأسفانه حضور تنگاتنگی نداشتیم اما این درست است که می‌گویند یک نفر عمر بابرکت دارد، همین حضور کم ایشان برای ما بابرکت بود اما به‌شخصه من کم‌توفیق بودم و از وجودشان کم بهره بردم.

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  عضو لیست‌امید: هاشمی‌رفسنجانی در استخر مجموعه کاخ سعدآباد و حین شنا سکته کرد / ایشان همیشه تنها می‌رفتند و موقع شنا همه را از استخر بیرون می‌کردند

  ناطق‌نوری در مراسم هفتم هاشمی‌رفسنجانی: هاشمی صبر را ذله کرده‌بود؛ کجا مانند این مرد پیدا خواهیم‌کرد / در مخیله‌ام نمی‌گنجید هاشمی سال ٩٢ ردصلاحیت شود / وقتی ردصلاحیت شد، به من گفت «امشب از آرام‌ترین شب‌های زندگیم بود» / هاشمی از دوچهره‌بودن متنفر بود اما متاسفانه امروز برخی‌ها هزار چهره هستند / خودمان خرابکاری نکنیم، بعد بگوییم کارنفوذی‌هاست / هاشمی اپوزیسیون نبود، هاشمی رکن این نظام بود / خیلی بد است که شخصیت‌هایمان تا هستند به آن‌ها توهین کنیم و تا رفتند بر سرمان بزنیم

  چرا خانواده هاشمی به دروغ‌پردازی‌های اخیر واکنش نشان نمی‌دهند؟

  ۳۲برش مهم از ۸۲سال زندگی پر فراز و نشیب هاشمی‌رفسنجانی

  شیبانی: آمریکا راه فرار یا فریب در برجام را بازگذاشت تا هر زمان که بخواهد فشار بیاورد / بعید می‌دانم آمریکا هم بخواهد برجام را از دست بدهد / اگر دو سفر به غرب داریم یکی هم به شرق برویم

  وقتی اصلاح‌طلبان حرمت مراسم تشییع هاشمی را می‌شکنند

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  از فوت هاشمی تا موضوع هسته‌ای؛ وقتی صداوسیما بر اساس «جوگیری» عمل می‌کند!

  نقد عملکرد رسانه‌ملی در مراسم تشییع آیت‌الله

  سعدالله‌زارعی: پیام دردمندانه رهبر انقلاب برای هاشمی احساس جریان‌انقلابی است / ضدانقلاب از فقدان هاشمی خوشحال شد

  حجت‌الاسلام سیدمهدی‌طباطبایی: آیت‌الله هاشمی را شهید می‌دانم / بدگویانِ هاشمی، حداقل از خدا بترسید؛ دیگر او نیست که شما را عفو کند؛ به عقل بیایید / هاشمی در حرم پیامبر مخالفانش را بخشید / بعد از هاشمی، نمازجمعه تعطیل شد / صداوسیما اگر از هاشمی تجلیل نکند، بیننده‌اش کم می‌شود

  آیت‌الله یزدی: آقای‌هاشمی برای نظام وزنه بود و یک عمر کار کرد / صفار: کسانی که دردوران دوم خرداد جلودار اهانت به آقای‌هاشمی بودند امروز برای دفاع از او آستین بالا می‌زنند / یامین‌پور: خیلی‌ها شبانه‌روز دنبال این بودند که بیانیه‌ای از ایشان علیه رهبری بگیرند

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۱

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  تصاویری از سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) در اصفهان

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  عکس دختران‌جوان، اصطلاحات عامیانه‌عبری؛ «دام‌عسل» حماس برای سربازان‌اسراییلی

  شیبانی: آمریکا راه فرار یا فریب در برجام را بازگذاشت تا هر زمان که بخواهد فشار بیاورد / بعید می‌دانم آمریکا هم بخواهد برجام را از دست بدهد / اگر دو سفر به غرب داریم یکی هم به شرق برویم

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  ۳۲برش مهم از ۸۲سال زندگی پر فراز و نشیب هاشمی‌رفسنجانی

  ناگفته‌ها از لحظات غسل و تدفین حجت‌الاسلام هاشمی

  آخرین خطبه‌عقد مرحوم‌هاشمی دو روز قبل از وفات | تصویر

  وقتی اصلاح‌طلبان حرمت مراسم تشییع هاشمی را می‌شکنند

  حاشیه‌نویسی فرود تحقیرآمیر ایرباس در مهرآباد: وزیرراه در مراسم ورود هواپیمای ۳۲۱ ایرباس آنقدر خوشحال بود که لبخند از صورت وی پاک نمی‌شد

  گم‌شدن حقوق‌شهروندی در مسکن‌مهر!

  دلیل عصبانیت برخی از «معمای‌شاه» چیست؟

  قیام‌مختار از منظر ائمه‌اطهار و علمای فرق شیعه و سنی

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  قیام‌مختار از منظر ائمه‌اطهار و علمای فرق شیعه و سنی

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  حکم آتش علیه قوه‌قضائیه در ساختمان معروف شهرلندن / بی‌بی‌سی فروردین ۹۳: در ماهها و سالهای‌آتی باید با حمله و هجمه به قوه‌قضائیه دستگاه‌قضای‌ایران را مهار کرد

  چرا خانواده هاشمی به دروغ‌پردازی‌های اخیر واکنش نشان نمی‌دهند؟

  وقتی اصلاح‌طلبان حرمت مراسم تشییع هاشمی را می‌شکنند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!