پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ | Thursday 19 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 22381 نویسنــده : ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ۰۲:۱۱ ۴۲۷ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  خانواده مرتضی پاشایی جریان فتنه را ناکام گذاشتند/ خانواده پاشایی: پسرمان را بدنام نکنید، او عاشق نظام جمهوری اسلامی بود/ علیخانی: آخرین حسرتش سفر به کربلا بود/ گزارشی از حاشیه و تصاویر خاکسپاری خواننده مومن و محبوب

  پدر مرحوم مرتضی پاشایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: پسرم عاشق نظام جمهوری اسلامی بود. وی ادامه داد: من و خانواده ام همه تا پای جان برای انقلاب جانمان را می دهیم. پدر مرحوم پاشایی با اشاره به سوء استفاده برخی افراد افزود: عده ای که در این شرایط سعی دارند سوءاستفاده کرده و پسر من را بدنام کنند می گویم؛ نکنید. خواهش می کنم بگذارید روح مرتضی در آرامش باشد. وی با بیان اینکه تمام خانواده ما مداح بوده ایم، ادامه داد: مرتضی از کودکی عاشق اسلام بود و روزی که در بیمارستان بستری شد قرار بود به کربلا برود اما نشد. پدر مرحوم پاشایی تصریح کرد: شما را به نمازهای شبی که مرتضی پسرم می خواند؛ قسم می دهم که با سو استفاده نام پسرم را لکه دار نکنید و روحش را عذاب ...

  • به گزارش پایـگاه جوان انقلابی ؛ در سال‌های اخیر برخی از شبه‌رو شنفکران غرب‌زده‌ی داخلی و رسانه‌ها و ضدانقلاب خارج‌نشین با وقوع هر فاجعه‌ی طبیعی مانند زلزله، یا مرگ هر هنرمند یا چهره‌ی مشهور و همچنین هر آسیب اجتماعی، تلاش گسترده‌ای را به خرج می‌دهند تا سوءاستفاده‌ی استفاده‌ی سیاسی خود را انجام دهند و هر تجمعی را به مسخره‌ترین حالت ممکن تجمعی بر علیه جمهوری اسلامی جلوه دهند و هر هنرمندی را «بعد از مرگ» یک فعال سیاسی موافق خودشان بنامند، تا شاید با تنفس مصنوعی مقطعی حداقل کمی بیشتر در فضای سیاسی و رسانه‌ای به حیات خود ادامه دهند.

  ـ
  بر اساس همین سیاست قدیمی هم حالا گروهی از شبه‌روشنفکران داخلی و فعالان سیاسی و رسانه‌های ضدانقلاب خارج‌نشین سعی دارند با تلاشی مضحک از مرگ «مرتضی پاشایی»، خواننده‌ی جوان موسیقی پاپ، هم سوءاستفاده‌ی سیاسی خود را بکنند. تلاشی که البته با مصاحبه‌ها و بیانیه‌های به موقع خانواده‌ی این خواننده راه به جایی نبرد و جز تلاشی بی‌حاصل و مذبوحانه برای این رسانه‌ها حاصلی دربرنداشت.
  ـ
   
  اما این‌بار هم ابتدا آلن ایر سخنگوی فارسی‌زبان وزارت امرو خارجه آمریکا با انتشار پیامی در صفحه اجتماعی خود نسبت به در گذشت مرتضی پاشایی واکنش نشان داد. در متن پیام آلن ایر که با « انا لله و انا الیه راجعون » هم شروع می‌شد آمده بود: «با کمال تاسف با خبر شدم که بعد از مدت‌ها مبارزه با سرطان٬ خواننده٬ نوازنده و آهنگساز پاپ فارسی مرتضی پاشایی دار فانی را وداع گفت. خاموش شدن این شمع نورانی را خدمت خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم.»

   ـ

  javanenghelabi - pashaei 2ـ

  ـ

  پس از این هم رسانه‌های ضدانقلاب مانند دفعات گذشته سعی در گرفتن ماهی مورد نظر خویش حتی از فوت یک خواننده کردند و با ربط دادن تجمعات هواداران او به مخالفت با حکومت نوشتند: « برخی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی با مقایسه سوگواری‌های عمومی برای پاشایی و سوگواری‌هایی که توسط حکومت برای شخصیت‌های مذهبی، مراجع یا نزدیکان حکومتی تبلیغ می‌شوند، به این نکته اشاره کردند که محبوبیت پاشایی جنبه‌ای «مردمی» دارد و استقبال مردم نسبت به شرکت در این سوگواری‌ها ازاین‌روست.»(رادیوزمانه)
  ـ
   
  جالب است که این رسانه‌ها با اشاره به این نکته‌ی مضحک که «این تجمع‌ها، موجب نگرانی رسانه‌های حکومتی شده است»(رادیو زمانه) در خبری تائیدنشده و بدون سند طبق رسم همیشگی‌شان نوشتند که: «شاهدان عینی گفته‌اند که در تجمعات مشهد «میان تعدادی از جوانان حاضر در خیابان هاشمیه با مأموران پلیس درگیری‌های پراکنده‌ای روی داده و چند نفر نیز بازداشت شده‌اند.»»
  ـ
   
  در پی این فضاسازی‌ها اما خانواده‌ی مرتضی پاشایی در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان به بیان اعتقادات واقعی پاشایی پرداختند تا فرصت سوءاستفاده‌ی سیاسی را از رسانه‌های فرصت‌طلب بگیرند. پدر پاشایی در مصاحبه‌ی خود به این نکته اشاره کرد که: «پسرم عاشق نظام جمهوری اسلامی بود. من و خانواده ام همه تا پای جان برای انقلاب جانمان را می دهیم.»
   
  پدر مرحوم پاشایی اما با اشاره به سوء استفاده برخی افراد هم افزود: «عده‌ای که در این شرایط سعی دارند سوءاستفاده کرده و پسر من را بدنام کنند می گویم؛نکنید. خواهش می کنم بگذارید روح مرتضی در آرامش باشد….مرتضی از کودکی عاشق اسلام بود و روزی که در بیمارستان بستری شد قرار بود به کربلا برود اما نشد….شما را به نمازهای شبی که مرتضی پسرم می خواند؛قسم می دهم که با سو استفاده نام پسرم را لکه دار نکنید و روحش را عذاب ندهید.»
  ـ
   
  خانواده‌ی پاشایی اما پس از این مصاحبه هم بیانیه‌ای را خطاب به شبه‌روشنفکران غرب‌زده و ضدانقلاب خارج‌نشین منتشر کردند: «از همه ملت ایران و طرفداران مرتضی پاشایی که در غم خانواده آن مرحوم سهیم هستند تشکر می کنیم و بر خود لازم می دانیم چند نکته مهم را اعلام داریم:
  1- طرفداران مرتضی پاشایی کسانی هستند که شفای وی را از طریق برگزاری زیارت عاشورا و دعای توسل می خواستند.
  2- شخص مرتضی پاشایی عاشق اهل بیت و اسلام و معنویت و مردم بود.
  3- خانواده و خاندان مرتضی پاشایی افرادی در خط انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و از مریدان اهل بیت هستند.»
  ـ
  ـ
   
  پدر مرتضی پاشایی همچنین به مهر هم گفت: «ما از اینکه برخی افراد از ابراز احساسات مردم سواستفاده کرده و برخی اجتماعات را به حاشیه کشانده اند بسیار متاسفیم و می دانیم که طرفداران واقعی پسرم خواستار ایجاد هیچ نوع حاشیه ای نیستند.»
   
  پس از واکنش خانواده این خواننده‌ی جوان اما برخی از چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای نیز به برخی تحرکات سیاسی واکنش نشان دادند. در همین زمینه «وحید یامین‌پور» در صفحه‌ی خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «لاشخورها دوباره یک جنازه پیدا کردند…شنیدید که دوباره عده ای به بهانه فوت مرحوم پاشایی بساط درست کرده اند. همانها که دختر مرحوم پیرانشهری و قربانی های زلزله ورزقان و قربانی های اسیدپاشی و … را سیاسی کرده بودند؛ همان لاشخورها. حالا بی بی سی مجلس ترحیم برگزار کرده و …ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم پاشایی و عموم هموطنان علاقمند به ایشان باید عرض کنم دل آدم برای بازماندگان این مرحوم می سوزد؛ به خاطر اوضاعی که لاشخورهای آنور آب(و اینور آب) براه انداخته اند.»
  ـ
  ـ
   
  همچنین احسان علیخانی هم در گفت‌وگوی خود با برنامه‌ی «سینماگلخانه» به نقل خاطره‌ای از پاشایی پرداخت که شاید آن را بتوان پاسخی به جوسازی‌های ناشیانه‌ی ضدانقلاب هم به حساب آورد: «مرتضی در زندگی اش یک حسرت بزرگ داشت و من هیچ گاه آن لحظه را یادم نمی رود که در پاسپورتش ویزای عراق، کارت بیمه و بلیط سفر به کربلای معلی و آرزوی رفتن به کربلا و نجف آنهم در دهه اول محرم را داشت و ..و خوش به سعادتش از این جهت که مردم ما در مراسم عزای ابا عبدالله الحسین(ع) برایش این همه ذکر و زمزمه و دعا خواندند.»
  ـ
   
  با این اوصاف به نظر می‌رسد پروژه‌ی سیاسی کردن فوت «مرتضی پاشایی» با موضعگیری مناسب خانواده‌ی وی و چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای پایان یافته باشد، اما طبعا این آخرین تلاش شبه‌روشنفکران داخلی و رسانه‌های ضدانقلاب خارجی برای سوءاستفاده سیاسی از یک اتفاق هنری، اجتماعی و … نخواهد بود. آن‌ها ظاهرا برای چند روز بیشتر حیات خود نیاز به چنگ‌اندازی به هر فرصتی را دارند و مرگ یک خواننده‌‌ طبعا آخرین چنگ‌ندازی و تلاش آنها نخواهد بود.
  ـ
  ـ
  ـ
  javanenghelabi - pashaei 1

  ـ

  گزارشی از حاشیه های تشییع مرحوم پاشایی

  پیکر زنده‌یاد مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان که به دلیل بیماری سرطان درگذشت، صبح امروز با بدرقه باشکوه علاقمندان و دوستدارانش راهی بهشت‌زهرای تهران شد تا در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.

  در این مراسم باشکوه که از ساعات اولیه صبح با حضور جمع کثیری از علاقمندان در مقابل تالار وحدت آغاز شد، ابتدا توسط سجادی پیام وزیر ارشاد قرائت شد و محمد علیزاده از خوانندگان کشورمان و بنیامین بهادری هریک ابتدا به خواندن اشعاری پرداخته و سپس در وصف این خواننده جوان سخنرانی کردند.

  ـ

  ـ

  اجرای قطعه “جاده یکطرفه” توسط علیزاده

  در ادامه علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنان کوتاهی گفت: سلام به همه کسانی که با علاقه و دوستی به اینجا آمدند. در اینجا چهره‌های جوان و نورانی داریم که در این روزها شاهد تجلی احساساتشان بودیم. برای شما ملت بزرگوار که محبت را سرلوحه همیشه زندگی خود قرار داده‌اید آرزوی سلامت می‌کنم.

  وی افزود: یک ماه پیش با مرتضی در مشهد بودیم و به هنرمندان تئاتر جایزه می‌دادیم. برای من جالب بود که اهالی تئاتر از او می‌خواستند که برایشان بخواند و این نشانه همبستگی هنرمندان بود. در روزهای پایانی عمر مرتضی که برای ملاقاتش به بیمارستان رفته بودم، خودش می‌گفت که برایم دعا کنید تا روح من شاد باشد.

  محمد علیزاده از خوانندگان پاپ کشورمان نیز در این مراسم گفت: اگر عزتی برای مرتضی هست از خداست. خدایی که در لحظه لحظه‌های زندگی ما راضی بودیم از رضایش و اکنون نیز راضی هستیم از این خواسته‌اش. اکنون از ته قلبم آرامم چرا که مرتضی دوست داشت در قلب مردم باشد و من می‌بینم که اینگونه است.

  ـ

  علیزاده در پایان صحبت‌هایش قطعه‌ «هواتو کردم» را برای حاضران خواند که آهنگش را مرتضی پاشایی ساخته بود و افزود: اگر روزی فرزندی داشتم مطمئن باشید که از عمو مرتضی برایش خواهم گفت که این بار نه به عنوان یک خواننده بلکه به عنوان یک انسان دوست داشتنی همراه من بود.

  وی همچنین ترانه «جاده یک طرفه» از آهنگ‌های مرتضی پاشایی را خواند و علاقه مندان هم با وی همراهی کردند.

  ـ

  ـ

  پدر پاشایی روضه‌ حضرت علی‌اکبرخواند

  در ادامه این مراسم، عموی مرتضی پاشایی به روی صحنه آمد و گفت: از طرف خودم و خانواده مرتضی از همه شما عزیزان تشکر می‌کنم. از اینکه در این مراسم باشکوه شرکت کردید ممنونم.

  وی با بیان اینکه دعای دوستداران مرتضی او را یکسال در برابر بیماری مقاوم کرد، گفت: پزشکان سال گذشته مرتضی را جواب کردند و دیگر امیدی به زنده ماندنش نداشتند اما دعاهای شما باعث شد تا او یک سال دیگر در میان ما باشد و این هدیه‌ای بود از طرف خدا. از شما می‌خواهم که برای آرامش روح مرتضی در روزهای آینده نیز با آرامش و با شکوه در مراسم او شرکت کنید.

  ناصر پاشایی پدر مرتضی هم در ادامه مراسم روضه‌ای برای امام حسین (ع) خواند و عنوان کرد که فرزندش در آخرین روزهای زندگیش از او خواسته تا این روضه را برایش بخواند.

  ـ

  در این مراسم بنیامین بهادری از خوانندگان کشورمان هم روی سن حاضر شد و قطعه‌ای از فرهاد را خواند. در ادامه هم قطعه “یکی هست تو قلبم” از اجراهای مرتضی پاشایی را همراه با مردم زمزمه کرد.

  در انتها نیز با بدرقه رسمی و با شکوه پیکر مرتضی پاشایی از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد تا در آنجا به خاک سپرده شود.

  در این مراسم، جمع کثیری از علاقمندان، هنرمندان، ورزشکاران، اهالی سینما و تئاتر حضور داشتند و اجرای برنامه برعهده سجادی بود.

  ـ

  حضور زیاد علاقه‌مندان مرتضی پاشایی در اطراف تالار وحدت به حدی بود که خیابان‌های اطراف دچار ترافیک شدید شد و رفت و آمد در آن به کندی صورت می‌گرفت.

  ـ

  برخی روزنامه ها ویژه نامه هایی به مناسبت درگذشت پاشایی با پوسترهایی از وی منتشر کرده بودند.

  ـ

  برخی از دوست داران پاشایی برای وداع با او از شهرستان ها به تهران آمده بودند و در مراسم حضور داشتند.

  ـ

  حضور اقشار مختلف مردم اعم از پیر و جوان از دیگر ویژگی های این مراسم بود.

  ـ

  ـ

  اقامه نماز در صحن حرم مطهر امام خمینی(ره)

  اقامه نماز میت با حضور جمع کثیری از مردم در یکی از صحن‌های حرم مطهر امام خمینی (ره) بر پیکر مرتضی پاشایی ادامه یافت.

  ـ

  پوستر های مرتضی پاشایی که مزین به گل های مریم بود در دست افراد دیده می شد. برخی دیگر از مردم به شکل دست نویس برخی از ترانه هایی را که پاشایی خوانده شده بود روی کاغذ نوشته بودند. «باز خاطرات تو همین حوالیه/ حالم همینه و یه چند روزیه جای تو خالیه/ اسمت نوشته رو غبار شیشه/ دلی که بی تو باشه دل نمیشه»،«میم مثل مرتضی»، «مرتضی … چه پرواز باشکوهی!»، «کاش می‌شد صدایت را بوسید»، «نگران منی»، «یکی هست، که دیگه نیست …»، «یکی هست… که همیشه هست» و «نگو خسته شدی»‌ یکی از همین دست نوشته‌ها بود که با صدای بلند زمزمه می‌شد.

  ـ

  ـ

  پیکرپاشایی در بهشت زهرا(س)

  ـپیکر مرتضی پاشایی پس از چندین بار حضور درقطعه هنرمندان به دلیل ازدحام بیش ازحد جمعیت به سردخانه بهشت زهرا(س) انتقال داده شد و شب گذشته و پس از چند ساعت تاخیر به دلیل ازدحام جمعیت در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
  ـ
  ـ
  ـ
  javanenghelabi - pashaei 3 javanenghelabi - pashaei 4 javanenghelabi - pashaei 6 javanenghelabi - pashaei 7 javanenghelabi - pashaei 8 javanenghelabi - pashaei 9 javanenghelabi - pashaei 11 javanenghelabi - pashaei 12 javanenghelabi - pashaei 13 javanenghelabi - pashaei 14 javanenghelabi - pashaei 15 javanenghelabi - pashaei 19 javanenghelabi - pashaei 22 javanenghelabi - pashaei 23 javanenghelabi - pashaei 21

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  S  M  S  :  ۳۰۰۰ ۲۸ ۲۸ ۳۸                     E – mail  :    info@javanenghelabi.ir

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  ماجرای اشک هاشمی به‌خاطر دخالت همسرش

  کریسمس با «مسیح ایرانیان» در خانه یک شهید ارمنی / ماجرای برخورد شدید رهبری با محافظین

  شوخی جالب رهبر انقلاب با یک خانواده شهید ارمنی | عکس

  مادر شهید ارمنی: به همه می‌گفتم رهبر مال من هم هست/ ذکر خیر خانواده شهید «روبرت لازار» از دکتر احمدی‌نژاد در محضر رهبر انقلاب/ روایت جالب توسل برادر شهید ارمنی به امام زمان(عج) در جمکران

  ۸ ویژگی خطرناک تشیع لندنی برای اسلام

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  آیا مردم غزه ناصبی و دشمن اهل‌بیت هستند؟!

  تشویق به شیعه‌کشی در هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب بحرین! | تصویر

  درس بزرگ امام خامنه‌ای به همگان در دیدار مردم دیار آیت‌الله منتظری چه بود؟

  برای نوروز امسال 7 سین قرآنی بچینید

  چهارشنبه‌سوری یا چهارشنبه‌سوزی؟ / تصاویری دلخراش برای عبرت‌گیری

  اگر حرکت ما با حرکت «ولی» نخواند، نقص از ماست / ما سرباز تحت امر آیت الله خامنه‌ای هستیم / قافله‌ سالار اهداف خمینی کبیر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است

  حاج سید احمد خمینی(ره): مبادا برای رسیدن به رفاه اقتصادی، شکست اعتقادی بخوریم / روحانیت متعهد به خون سرمایه‌داران زالوصفت تشنه است و هرگز با آنان سر آشتی نداشته و نخواهد داشت / همه ضعف‌ها را به پای فاکتورهای خارجی نوشتن و درزیر چتر این شعارها از عیوب خود غافل بودن ساده‌لوحانه است

  نامه امام خمینی(ره) خطاب به فرزندشان: این سیلی‌های طاقت‌فرسا که می‌خوری برای آن است که فرزند من هستی

  چه کسانی نیروهای انقلابی را «تندرو» خواندند؟

  ماجرای دستگیری ریگی در آسمان ایران و چگونگی یارگیری این گروهک تروریستی

  تحریف سخنان امروز رهبرمعظم‌انقلاب توسط اصلاح طلبان

  چه کسانی باعث پیدایش بابک زنجانی در اقتصاد ایران شدند؟ / معاون اول روحانی: کسانی‌که بابک زنجانی را درست کرده‌اند باید شرمنده باشند

  رهبری رزق و روزی سال کشور را از کجا تامین می‌کنند؟

  جان کری: تندروها زندگی را برای ظریف و روحانی بسیار سخت کردند! / نظر وزیر خارجه آمریکا درباره حمایت از کمپین روحانی در انتخابات مجلس

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۴۲۷
  • واقعا که ما مرده پرست هستیم
   تا طرف زنده است هیچ کاری براش نمیکنیم
   وقتی که مرد اون وقت…
   دیگه فایده ای نداره

   • کنسرت های زمان حیاتش گویای وسعت طرفدارانشه دیگه .
    باید مثلا دیگه چیکار می کردند براش .
    آهنگاشم که تو همه گوشی ها و سی دی ها فراوون بود و هست
    مشکل ما فقد الگوسازیه …

   • جدا از حواشی، دوستان و اطرافیانش تنهاش نذاشتن و اتفاقا با حال بدی ک داشت خیلی به زندگی امیدوار بود .
    خدا بیامرزدش

   • وااای
    ببخشدا
    من نمیدونم ایشان کجاش محبوب بوده که شما میگوید مرده پرست!
    ولی آنقدر این هنرمند برای من و دوستام ناشناس بود که من پس از مرگش او را شناختم!!

   • بله ایشون خیلی محبوب بودن
    شما مطمینی ایشون براتون ناشناخته هستن؟!!!!!!!!!!!!
    نمیدونم چرا وقتی یکی محبوب هست یه عده پیدا میشن که همیشه ساز مخالف بزنن یا مثل بعضیابگن مرتضی کجامحبوب بوده؟؟؟؟؟؟

   • کلا ما آدامای افراطی هستیم.

   • قبول ندارم حرفتون رو .
    اتفاقا مرتضي پاشايي از خواننده هاي معروف و محبوب كشورمون بود كه هميشه از كنسرتا و اهنگاش استقبال ميشد .

   • واقعا راست میگی
    ما مرده پرست هستیم
    تا عزیزان زنده هستند بهشون سر نمیزنیم و به یادشون نیستیم
    ولی فقط مردن تازه یادشون می افتیم..
    و دوباره نسبت به دیگر عزیزان روز از نو و روزی از نو…
    دوباره فراموشی میاد سراغمون
    البته منظور من مرتضی پاشایی نیست
    ایشان خواننده خوبی بود و شکی در آن نیست
    ولی دیگر انقدر هم نباید بزرگ شود
    و مصداق عزیز بودن انچنانی برای مردم نیست
    بیتشر برخی برای تفریح آمده بودن و بعضا سو استفاده که بحمدلله خانواده پاشایی هوشیاری کردند

   • امان از این مردم مرده پرست
    خدایا روح مرتضی را قرین رحمت فرما

   • جماعت جوگیر و فرصت طلب !
    ولی اکثرا بخاطر مرتضی آمدن و پدر مرتضی خوب جوابی به این فرصت طلبها داده بود
    بخصوص پرچم عزیز کشورمون روی تابوتش

   • ما مرده پرست نیستیم به مرده احترام میگذاریم،
    فقط همین.

   • باور کن انقدر خواننده زیاد شده تا قبل از در گذشت این مرحوم من نمیشناختمش
    تو اینکه محبوب طرفداراش بوده شکی نیست
    اما کلا ما مردم جو گیری هستیم خدا نکنه یه چیز مد شه تو شبکه های اجتماعی …
    روحش شاد….

   • مسخرشو درآوردن این مردم
    اه

   • یه نظرم جامعه شناسان باید رفتار ما ایرانی ها را بهتر آنالیز و بر مبنای آن مدل مدیریت اجتماعی جامعه را تغییر داد.
    به نظر جوانان جامعه نیاز به گردهمایی هایی و یا جشنهایی برای برون ریز حس جوانی دارند حسی که فرصت بروز نمی یابد.

   • دمشـــــــــــون گرم
    به کوری چشم شماها مردم سنگ تموم گذاشتن .

   • سلام
    بجای این حرفا
    حداقل یک صلوات و فاتحه براشون بفرستید
    خیلی ناراحت شدم

   • مرتضی پاشایی قطعا خواننده محبوبی بود
    اما
    فراگیر شدن این قضیه تا این حد تابع چیزای دیگه ایه مثل بیان اغراق آمیز احساسات یا به قول خودمون جو گیری و اینکه مردم به دلایل مختلف که همه میدونیم چی هستن منتظر پیش اومدن چنین اتفاقاتین تا بتونن به این بهانه دور هم جمع بشن و …

   • جوانان امروزی با یک غوره سردیش میشه با یک مویز گرمیش … والسلام

   • هبجان کاذبی که باید خالی میشد
    یا در تظاهرات اسید پاشی
    یا برای زاینده رود
    یا برای پاشایی!

   • هرکی هرچی می خواد بگه و هر طور می خواد فکر کنه..
    جمعیت نشیع جنازه فقط و فقط به خاطر عشق اومده بودن …

    عشقی که منتهای امال هر انسانه و مرتضی پاشایی صدای عشق رو به گوش مردمش رسونده صدایی که از یک وجود خالص و پاک بیرون اومده و به باور و به دلها نشسته .

    از تالار وحدت تا بهشت زهرا حدود 5 ساعت تو راه بودیم همه به عشق یه عاشق اومده بودن از داخل هر ماشین یکی از اهنگای مرتضی پاشایی به گوش میرسید از ماشین های معمولی گرفته تا پورشه و …..
    همه بودن ..
    همه با هم همدل بودن و این هم دلی خیلی زیبا بود فقط عشق بود و همدلی که همه رو کشیده بود نه جوگیری و مرده پرستی .. باور کنین…

  • *انالله و انا علیه راجعون*
   1) به عنوان یک انسان و هموطن درگذشت “مرتضی پاشائی” رو به خانواده محترم پاشائی تسلیت میگم و برای اون مرحوم طلب غفران الهی میکنم.
   2) از “جوان انقلابی” هم تشکر میکنم که به این موضوع پرداخته است. جا دارد رفتار و گفتار مردم ، رسانه ها ( داخلی و خارجی) ، هنرمندان و … در این موضوع بررسی بشه
   3) نوع مرگ مرحوم مرتضی پاشایی و مدت آن(یکسال سرطان) در ابراز احساسات مردم به آن مرحوم تاثیر زیادی داشت.

  • عاغا پارسال شهید گمنام اورده بودند (تو عظیمیه کرج) یعنی ما سر جمع 50 نفر نبودیم!!!!!!!!!!!!

   • احتمالا درست اطلاع رسانی نشده بود یا تشییع در زمان مناسبی نبود مردم سر کار بودن و … معمولا هر وقت این شهدای عزیزو میارن سر اینکه کجا دفنشون کنند دعوا هست و همه مشتاقند و در تنشییع جنازه ها تا آنجا که ما و میدانیم و دیدیم جای سوزن انداختن نبوده ..

   • شهدا شرمنده ایم…

  • روح مرحوم مرتضی پاشایی شاد باد … برای شادی روحش صلوات بفرستید …

   ولی جدای از اینکه مرتضی یک ایرانی قابل احترام بود ولی واقعا سبک بسیاری از آهنگ هاش هیچ ربطی به اسلام و اهل بیت و … نداشت بلکه فوق العاده رقص آور و طرب آور بود … مثل آهنگ نفس نفسم …

   خواهرم دیشب می گفت ما خیلی پیشرفت کردیم! بهش گفتم چرا؟ گفت چون یک زمانی شادمهر عقیلی می خواست مجوز بگیره ولی جمهوری اسلامی بهش نمی داد ولی الان کار به جایی رسیده که حتی همسر شهید هم برای یک خواننده تسلیت میگه! نمی دونستم خوشحال باشم یا ….

   در کل سبک های مرتضی پاشایی چیزی نبود که الگوی ایرانی اسلامی در آن باشد … .

   در ضمن یک خواننده و هنرمند فوت کرده؟ خوب روحش شاد باشه … ولی به نظر شما صدا و سیما در این زمینه خیلی افراطی عمل نکرد؟ آیا دلیلی داره فوت یک خواننده تا این حد برجسته بشه؟

   • خب همین افکار پوسیده را دارید که مردم میروند سراغ BBC
    دم خواهرت گرم…

   • پاشایی ابرومندانه رفت و پدرش هم نشون داد از یه خانواده مذهبی هست چیزی برای شبکه های اون ور مرز باقی نموند که سو استفاده کنند

   • آقا شاهرخ
    شما ظاهرا اسلام رو با سیاست قاطی فرمودین!!!!
    اگر ذره ای از ترانه ی نگران منی رو درک کرده باشی غیر از عشق ب خدا چیز دیگه ای احساس نمی کنی…
    مرتضی عاشق خداس بی اغراق میگم….
    و این معجزه ی خداس ک بنده ش با چنین عزتی دنیارو ترک کنه…
    ضمنا صداو سیما با حضور پرشور مردم مجبور شد حرکتی از خودش نشون بده…
    استعداد مرتضی تو آهنگسازی کم نظیر بود..
    واقعا کم نظیر بود…
    روحش آروم..
    خوش ب سعادتش ک دیگه نیازی ب تعریفو انتقاد ما جماعت کوفی نداره!!!!!

   • مرتضى جان خوب شد كه از بين اين مردم با ان افكار خجالت اور رفتى .
    جاى ادم پاك و يك رويى مثل تو بين ماها نبود
    خدا دوستت داشت كه اينجورى بردت

   • با شاهرخ خان موافقم
    فوت کرد خدا رحمتشون کنه
    چرا برا شهدای گمنام هزارتا حرف و حدیث درمیارن؟
    چرا برا شهدا این همه تبلیغ نمیشه؟
    روزانه این همه آدم فوت میکنن ایشون هم روش
    خدا بیامرزدمون

   • حقا که شمـا قدرت طلب های تندرو چشم دیدن محبوبیت دیگران را ندارید.
    واقعا خاک بر سرت جوان انقلابی

   • نمیتونم موافق نباشم،
    حرف حق جواب نداره،
    مسلمان همیشه مظلوم بوده،
    موسیقی اسلامی فقط میتونم بخندم و منتظر عذاب باشم.
    شاهرخ عزیز
    برخی مردم ما بد دارن بازی میخورن،
    بازی ازنفس…

   • الهام ب محترم،
    بنده گفتم موسیقی اسلامی ،
    من به موسیقی سرود ملی جمهوری اسلامی احترام میزارم
    خیلی هم برام نوستالژیکه
    اما نه هر موسیقی ای که توش معنویت نباشه و نوتهاش منو یاد خولیوهای اسپانیا بندازه
    اگر من از قرون وسطا هم اومده بودم باید پای تفکرم وایستم
    من نگفتم هر موسیقی
    منظورم موسیقی لهوه که نباید باشه
    موسیقی قرآن برای من زیباست
    آیا تو مسائل اسلام هم سلیقه باید فدای احساس بشه
    روایت هست که اولین کسی که تار زد شیطان بود
    و من برای قرون وسطی نیستم
    من برای دورتر از قرون وسطام ۱۴۰۰سال پیش اگر گمراهم منو نجات بدید،،،،
    لطفا

   • راستی الهام خانم
    شما موسیقی بدون متن فیلم محمدرسول الله روشنیدید؟
    بعید میدونم نشنیده باشید
    هنوز درصدر بهترین موسیقی بدون کلامه،
    اصلا یه سبکه، گرچه اون رویه غیرمسلمون نواخته،اما خیلی رئال و پاکه،
    حتی با تصاویر شما گریت میگیره،
    من موافق موسیقی پپاک و بی آلایشم نه موسیقی کپی شده،
    موسیقی پاک، موسیقی ایی که باورت بشه شیطان نزده یه عقیده پاک اون روزده،
    مثل موسیقی ایی که دردفاع مقدس شاهدش بودیم،
    حرف من اینه موسیقی پاک میخوام،
    ازموسیقی کپی شده هم بیزارم،
    افراطی هم نیستم،
    کاملا منطقی پیش میرم،
    چون دنبال حقیقتم باید بایکوت شم نه خواهرم،
    من همه چیزو از نوع اسلامیش میخوام،
    تومحل ماموسیقی به روزمیرسه،
    من قبول ندارم آیاباید بایکوت شم،
    سکوت امثال من هم جواب داره.
    یاعلی

   • معذرت میخوام
    شما به اون آهنگا میگید رقص آور؟
    تو رو خدا اینقدر همه چیز رو با هم قاطی نکن.
    شادمهر که اوضاعش معلومه کسی که تا مجوز ندادن سریع. …
    اما وقتی مرتضی مرد دعای پدر و مادر دنبالش بود
    . ماها همه شیعه ی علی علیه السلام هستیم
    اما خب الان از نظر شما ایشون نمیتونن الگو باشن.
    متاسفام که فقط ظاهر میبینی .
    من دختری رو میشناسم که با دیدن اخلاق زنده یاد مرتضی عهد بسته که دیگه هیچ وقت غیبت نکنه.
    خواهشا هم موضع نگیرید که چرا از آدمهای بزرگ اینو یاد نگرفت.
    خدا به مرتضی این لیاقت رو داده با اخلاقش یکی رو متحول کنه پس میتونه اسطوره باشه.
    واسه ناامید نشدن از رحمت خدا هم اسطوره بود.
    از حضرت علی علیه السلام نقله که هرکس یک کلمه به من یاد دهد مرا بنده خود کرده.
    یعنی ما از حضرت علی علیه السلام بالاتریم؟؟؟؟؟؟

   • دلواپســان و اونهــایی که هر روز کنسرتها رو به هم میریختـند! کجایند ببینند این همه شور و اشتیاق به هنرمندان و موسیقی…

   • این ها واقعا بی وجدان هستن که می خواهن از مرگ انسانها سواستفاده کنن
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی
    مرگ بر بی بی سی

   • من اصلا کاری به گناه بودن موسیقی و … ندارم
    با مرتضی هم کاری ندارم خدا ایشون رو بیامرزه
    حرفم با اوناییه که الکی شلوغش میکنن
    .
    .
    .
    .
    به قول بچه ها اگه موسیقی حرامه پس سرود ملی رو با چی نواختن؟
    عالمان گذشته ی ما قبل از هر علمی به علم موسیقی تسلط داشتن
    آخه همه جامونو درست کردیم فقط مونده موسیقی رو حرام کنیم؟؟؟
    بابا بیخیال
    به جاب این تحجر گری ها به فکر نسل جدید باشند
    با حرام کردن چیزی عوض نمیشه

    به قول زهره خانم ترانه ی نگران منی چیزی جز خدا رو به یاد انسان نمیاره

   • اینکه همسر یک شهید برای فوت یک خواننده تسلیت میگه این انحراف آن همسر شهید را میرساند یا ایمان و پاکی آن خواننده رو؟

    چرا از اون طرف نگاه نمیکنید؟

   • شرکت در مراسم تشییع و سر سلامتی دادن به صاحب عزا نه تنها بد نیست که بسیار پسندیده است و در دین و عرف جامعه هم تأکید شده .

    میشه لطف کنید بفرمایید که همنوایی آهنگهای اون خدا بیامرز توسط دختران و پسران و نواختن گیتار و بقیه آلات موسیقی مطابق کدام عرف جامعه ( اسمی از شرع نمیارم که ییهو به کسی بر بخوره ) انجام میشه ؟

    اصلاً کسی به خودش زحمت داد که بپرسه صاحب اصلی عزا چه انتظاری داشت ؟
    اصلاً محلی از اعراب برای صاحب عزا باقی گذاشتند ؟
    بیراهه نرفتم اگر بگم جای صاحب عزا و مدعوین محترم 180 درجه عوض شده بود !

   • طه. باقری
    حرف شما کاملاً متینه.
    این که باید به جای خواندن دسته جمعی شعرهای مرحوم مرتضی. هرکدام 2 رکعت نماز میخواندن بیشتر به درد مرحوم مرتضی میخورد.
    اما نظرات منتقدان بیشتر خود مرحوم رو نشانه گرفته تا هوادارانش.
    به قول خانم پاشایی طرفداران واقعی پسرم برگذار کنندگان زیارت عاشورا بودند برای سلامتیش

    • خانم محترم
     میگویند ارزش هرکس را از اطرافیان و دوستاش بشناس نه خودش!
     چرا این ادمها برای دیگر هنرمندان و بزرگان نمی ایند؟
     باید بپذیریم یا اینها طرفدار واقعی نبودن و قصد دیگری داشتن
     یا مرحوم پاشایی برخی جاها در قبل پاش لرزیده که این افراد دورش جمع شدن و زیر تابوتش را گرفتن

   • از تعداد موبایل به دستها معلومه چند نفر واقعا مرتضی پاشایی براشون مهم بود !!

   • عزت دست خداست نه دست صدا و سیما و امثال ان
    و مرتضی پاشایی هم این عزت را داشت …

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    طناز خانم
    من نمی خوام بگم مرتضی پاشایی آدم بدی بود …
    خدا رحمتش کنه …
    من یه نقد کردم فقط!

  • اختلاط زن و مرد بیداد میکنه

  • خدا رحمتش کنه..

  • مرحوم مرتضی رو خدا بیامرزه….،
   ولی جواب کوبنده پدر زیبا بود،
   خیلی به موقع جواب فرصت طلبها رو داده،
   ولی من بازم قانع نمیشم
   اسلام پاک در مورد موسیقی روایاتی داره،
   من از۱۴۰۰سال پیش اومدم،
   یکی ما رو قانع کنه….
   لطفا،
   خواهش میکنم بند ازمحافظه کاری خستم بلاخره …..
   من اصلا نادانم!!
   آره یکی ما رو دانا کنه،
   یاعلی

  • خدا همه رفتگان از شیعیان امیر المومنین را بیامرزه…..
   ولی یادش بخیر یه بنده خدای دیگه ای هم بود که سرطان داشت و وقتی که از دنیا رفت خیلیا گفتن که بهتر که رفت…!
   اره
   آسید جواد ذاکر
   صـــــــــــلـــــــــــوات

   .
   .
   .
   .
   سید جان راهت ادامه داره…

  • بعضی از این قیافه ها که دارن گریه میکنن ، تو مرگ باباشون هم بعید میدونم اینطور گریه کن!!
   خخخخخخخخخخخخخخخ

  • زن و مرد قاطی پاتی!
   چه عذاب قبری براش میفرستن
   اینام شدن طرفدار؟
   آدم از این دوستا نداشته باشه بهتره

  • وای
   خدا بیامرزدش
   ولی قیافه اش خیلی زشت بود
   یعنی خودش را زشت کرده بود
   مثل دخترا بودن
   اصلا تیپ اسلامی و حتی ایرانی نبود
   من اولش فکر کردم دختره ولی بعد فهمیدم…
   بخصوص با اون کلاه!

   • حرفت خیلی زشت بود…
    انسانیت ب زشتی و زیبایی نیس…
    متأسفم ک تا چ حد احمقانه و کوته فکر صحبت می کنیم…
    جهان سوم یعنی همین افکار سطحی و بچگانه….
    می بخور.. منبر بسوزان.. مردم آزاری نکن…
    خدایا قربونت برم ک اینهمه نشونه می فرستی و چشمای ما هنوز بسته س…
    تو عاشقی خدا و از آدمی عشق خواستی…
    ولی ما عشقو زیر تزویر دفن کردیم…
    مختار چ زیبا گفت ک تزویر سکه ای دوروست…
    جوون انقلابی ببینم خدای نکرده اگه جنگ شد امثال سلوکی ها می مونن و دفاع میکنن یا امثال من و تو؟؟؟؟

   • شما واقعا چطور ادعاي مسلمونيت مي شه و اينجوري درباره بنده ي خدا صحبت مي كني؟
    كسي كه سرطان داره و تحت شيمي درمانيه، همه موها و ابروهاس مي ريزه و به شدت لاغر مي شه.
    زمان جواب حرفتو بهت مي ده. ايشالا خودت مي بيني.

   • فقط میتونم بهت بگم برات متاسفم.
    با حرف بی ادبانه ای که زدی خیلی هم ادعای مسلمونیت هم میشه،
    امثال تو هستن اسلام را بدنام میکنن!

   • ظاهربین ،
    پاشایی عزیز نه برای قیافش بلکه برای مهربونیش ، قلب پاکش ،اخلاق خوبش ومعصومیت ومظلومیتش دوسش داشتیم هرچند قیافش هم برا ما از هم زیباتر بود لبخندش برا ما ی دنیا بود.
    اون سرطان داشت
    دوست نداشت ماها سر بی مو وابروهای نداشتشو ببینیم وناراحت بشیم .

    • عاشق مرتضی پاشایی از بم
     0
     0

     محدثه جان
     بببخشید شما مگه باهاش بودید که میدونستید مهربونه؟؟
     از کجا از اخلاقش خبر داشتید؟ مگر چقدر باهاش بودید؟؟؟
     واقعا لبخند یه خواننده برای شما یه دنیا بود؟!!!
     البته بگویم من خیلی ناراحت شدم از رفتنش ولی با حرفهای شما و برداشت شما مخالفم و برایم سوال شده است

   • خانم محترم ظاهر هرکسی رو هم خدا آفریده این حرف شما یعنی ایرادگیری به آفرینش خدا.
    پس موقع حرف زدن بفهمیم چی داریم میگیم.
    مرتضی پاشایی هنرمند مفیدی بودن
    روحش شاد

   • حقا که شمـا قدرت طلب های تندرو چشم دیدن محبوبیت دیگران را ندارید.
    واقعا خاک بر سرت جـوان انقلابی

   • خواهشا حالا كه رفته درموردش حرف نزنين و بزارين روحش اسوده باشه ،
    مرتضي پاشايي واقعا همه دوستش داشتن چون يه ادم ساده و خاكي و بي ادعا بود

   • آیییییییییییییی
    آدم کوته فکر و عقده ای که میگی قیافش عین دخترا بود لازمه که بدونی مرتضی پاشایی بخاطر بیماریش موهاش ریخته بود وکلاه میذاشت سرش

   • حرف حق تلخ است

   • سلام خانم زهره
    این همه هجمه برای چی است؟
    مگر دروغ گفتم؟
    واقعا اون چه قیافه ای بود که داشت؟
    من براش ارزش قائل هستم و حواهم بود
    ولی چهره اش اصلا ایرانی و اسلامی نبود
    اون کلاه
    اون لباس ها
    اون عینک…
    خیلیا سرطان دارن و شیمی درمانی میکنن ولی دلیل نمیشه
    بخصوص ادم مشهور
    من جهان سومی نیستم
    شما جهان سومی هستید که کور کورانه دفاع میکنید

   • خانم مهسا
    حرف من این است که ادم باید شخصیت و جایگاه خودش را حفظ کند
    همین
    حتی اگر سرطان داشته باشد
    ما ایرانی هستیم
    ما مسلمان هستیم
    ما شیعه هستیم
    باید ظاهرمون مثل دلمون شیعه باشه
    —————
    درضمن از دعای گربه سیاهه بارون نمیاد!

   • محدثه!
    دوست نداشت کسی موهای ریخته اش را ببینه دلیل نمیشد لباس مزخرف بپوشه و بیاد شبکه 2 که…
    اون هم سال تحویل!
    اینو بفهم!

   • سیده ی باران سلام
    طرز پوشش هرکس نظر شخصی خودشون هست وبه نظر من چیزی نیست که بخوایم راجع به اون نظر بدیم.
    ما کورکورانه دفاع نشینیم.
    ولی شخصیت ایشون ربطی به نوع لباس پوشیدنش نداره لباس کاملاً سلیقه ای هست.
    شیمی درمانی قطعاً هم افسردگی میاره هم ظاهر ناخوشایند.
    در ضمن کسانی که شیمی درمانی میشن برای احتیاط در طول روز و شب به جز وقت خواب عینک آفتابی میزنن.
    مدل عینکشون باید طبق پسند اطرافیان باشه.
    به نظرم شما انتقاد نکردی بیشتر توهین کردی.
    شاید هم کسی از طرز لباس پوشیدن شما خوشش نیاد.
    پسندیده نیست شما دین و لباس و ….رو با هم مقایسه کنی.
    آرامش دل شیعه با لباس نیست با نزدیک شدن به فرامین الهی هست

    • آرامش دل شیعه با لباس نیست با نزدیک شدن به فرامین الهی هست!!
     سلام خواهر
     مگه میشود که با ظاهر نامناسب و خلاف شرع و عرف به فرامین خدا برسی؟
     مثل یه بی حجاب یا مشروب خور که بگوید من هرکاری میکنم ولی مومن هم هستم چون باید دلم پاک باشد که هست!
     کاری به مرحوم پاشایی دارم
     منظورم نقد سخنتان بود

   • سیده باران.
    واقعاً دلم رو با حرفی که زدی به درد آوردی؟
    یعنی دیدگاه شما به مسلمان بودن کسی اینه؟
    کلاه، عینک یا لباس بیانگر دین ایشون بود؟
    چرا اینقدر راحت صحبت میکنی؟
    پیشنهاد میکنم یک بار برو مرکز سرطان محک و اوضاع بچه های سرطان رو ببین البته اگه تهران.
    ببین برای امید به زندگی چیکارا میکنن. ..
    اونا هرلحظه احساس میکنن دیگه امیدی نیست.
    شیمی درمانی که دیگه جای خودش درد آوره.
    به قول مرحوم شریعتی قبل از اینکه از راه رفتن کسی ایراد بگیری قدری با کفشهای او راه برو.
    زندگی کسی که تازه 30 سالش شده و میگن که به درد لاعلاج مبتلا شدی و نهایتاً 3 ماه زندگی کنی.
    شما باشی چیکار میکنی؟
    میشینی نگاه میکنی دیگران چه سلیقه ای دارن؟
    سپیده باران به نظر شما زشت نیست چیزی رو که صرفاً مورد علاقه ی شما نیست رو با توهین برخورد کنیم؟

    • ن
     من خودم مادر سرطان داشتن و از دنیا رفتن…
     در اوج جوانی…
     خیلی هم هزینه کردیم در کشورهای اروپایی
     حرفمو از روی فهم و اگاهی میزنم
     باید یه ادم مومن و مذهبی و معروف و انقلابی ظاهرش هم موید باطنش باشه

   • هرچی دوس دارین بگین..
    پاشایی تا همیشه در قلب ماست میخواین دوس داشته باشین میخواین نداشته باشین …
    والسلام

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    منم با کلیت حرف خانم سیده باران موافقم …
    ولی دلیل نمیشه آدم عیب دیگران رو توی جمع بگه که طرف رو ضایع کنه …
    در اینکه مرتضی می تونست تیپ و قیافه خیلی بهتری داشته باشه و بتونه یک الگوی موفق از یک خواننده ایرانی و اسلامی ارائه بده شکی نیست …
    ولی الان که فوت کرده بهتره فقط براش فاتحه بخونیم …
    ان شاءدالله خدا رحمتش کنه …

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    خانم طناز …
    طرز پوشش آدم ها تا یک حدی یک موضوع شخصیه …
    ولی از یک جایی به بعد دیگه شخصی نیست بلکه کاملا موضوعی اجتماعیه …
    در مورد تیپ و قیافه افراد مشهور به نظر من چون اونها برای جامعه خودشون الگو هستند نمی تونند هر جوری خواستند تیپ و قیافه داشته باشند …
    در مورد ظاهر و قیافه مرتضی پاشایی، ایشون تیپ و قیافه اش از خطوط قرمز عبور نکرده بود ولی این حرف ها همه صرفا در حد یک نقده …
    اینکه می تونست بهتر باشه …
    گرچه چون از خطوط قرمز ظاهر ایرانی و اسلامی عبور نکرده بود بهتره این موضوع رو به موضوع اصلی و درجه یک تبدیل نکنیم …
    هم چنین ایشون از دنیا رفته …
    پس بهتره براش یه فاتحه بخونیم که روحش شاد بشه …

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    خانم سیده باران …
    به نظرم خانم طناز راست میگه …
    نباید صرفا یک بعد از ابعاد شخصیتی مرتضی رو ببینیم …
    در ضمن ظاهرش از خطوط قرمز حد و حدود ایرانی اسلامی فراتر نرفته بود …

    • سلام
     بانظر شما مخالفم
     من هنوز هم میگم ظاهر ایشون در این اواخر بخصوص در برنامه نوروزی شبکه 2 خیلی بد بود و اصلا نه ایرانی بود و نه اسلامی
     یادمه همین جوان انقلابی هم در مقاله نوروزی اش یه انتقاد تندی کرده بود

  • راستی جوان انقلابی عزیز
   بازهم گل گاشتی
   تو اکثر سایت ها برای این خواننده خیلی سوگواری میکردن و بزرگش میکردن
   گفتم اگه جوان انقلابی هم همینجور باشه پس باید فاتحه رسانه های انقلابی را خوند
   ولی دیدم شما بازهم با رویکرد انقلابی وارد شدید که ارام شدم و خدا رو شکر کردم که منم یک جوان انقلابی هستم

  • خدا رحمتش کنه
   واقعا داغ جوان سخته
   بخصوص جوان
   و دیدن آب شدن عزیز دل یه ادم…

  • جوان انقلابی
   چرا تو همه اش با مردم نیستی و ضد مردم هستی؟
   چرا نمیخای مردم را ببینی؟
   چرا نمیخای درد جووون ها را بفهمی؟
   اسم سایت را بزن پیرزن انقلابی!
   تو کوته فکر هستی
   مردم میلیونی برای مرتضی آمدن
   خودجوش!
   نه تبلیغات دولتی و با شیپورهای ضرغامی تی وی!!
   بفهم
   انقدر به حوادث 88 ربط نده

   • خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ..
    پیرزن انقلابی؟؟؟؟!!!!!
    دیگه حرفم نمیاد

   • به نظر من اینا یه عده جوونن که هیجان میخواستن فقط همین.
    برای خواننده ای که 91 اولین آلبومشو داده بیرون.

   • به عنوان یه جوون ایرانی اگه خودتونو ایرانی میدونید باید این رو تا به حال فهمیده باشید که تو کشور ما کوچکترین و بی اهمیت ترین اتفاقی سیاسی میشه توسط یه عده منافق و یا نااگاهان داخلی و تمام بردگان استکبار در خارج چرا که اونها برای پیشبرد مقاصد شومشون به هر ریسمانی چنگ میزنن ولو فوق العاده سست

    وجریان فوت مرتضی پاشایی خواننده ای که واقعا محبوب خیلی از مردم بود وصداش تو خلوت خیلی از ماهاطنین انداز بود.. اتفاق کوچیک و بی اهمیتی نیست..

    و اتفاقااگر خانواده ی مرتضی هوش ایرانی و انقلابی نداشتن معلوم نیست چه جریانات پیچیده و عجیب و غریبی رو میساختن و تا مدت ها ادامه میدادن گرچه همین جوری هم تا تونستن تلاش کردن..

   • و البته اعتدال چقدر جالبه که یه خواننده ی جوون که تازه سال90 البومش اومده بیرون میتونه از […] یه مملکت محبوب تر باشه اونقدر که برای مراسم ختم اون جوون جمعیت حداقل 2برابر بیشتر از مراسم استقبال از [….] میان…
    ————
    خدا رو شکر که رهبرمون هست و به عشق ایشان همه چیز را تحمل میکنیم
    ولی شما هم اعتدال جان زیاد پررو نشو!

   • استقبال مردمی خودجوش و واقعی یعنی این …
    چشمتو وا کن

   • جسمش رفت ولی اسمش تا ابد هست…

   • اره اعتدال جان
    پیام شما را همون آمریکایی گرفته که براتون پیام فارسی میده و اولش هم ایه قرآن می نویسه!

   • چرا همه چیزو سیاسی می کنید؟؟؟
    مردم عاشق مرتضی پاشایی بودن.
    چرا طرفدارای مرتضی پاشایی رو سیاسی و… می کنید.
    حالم ازتون به هم می خوره.فکر کردین همه مثل شما هستن

   • نیره ی عزیزم.
    من هم با شما موافقم
    ولی خب چه ميشه کرد ما به همه احترام میذاریم
    ولی بعضی نظرات واقعا غیر منصفانه هست
    اینکه مرحوم مرتضی یک موزیسین بودن و میخوندن و خب بالطبع طرفدارای زیادی داشتن
    برای مخالفان موسیقی پاپ قابل هضم نیست
    امیدوارم که حتی مخالف های سبک آقای پاشایی حرمت نگه دارن

   • فرناز دوستدار جوان انقلابی
    0
    0

    جناب نسبتا محترم اعتدال
    جوان انقلابی با مردم نیست؟؟
    زرشـــــــــــــــــــــــــــــــک

   • این سوز دل مردمه
    جوان مثلا انقلابی
    لطفا با احساسات جامعه بازی نکنید انقدر

   • جوان انقلابی
    شما که همه چیزتان شده سیاست،
    کاش گاهی به دل خویش هم نگاهی می انداختید…

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    خانم طناز …
    نمی خوام صرفا با چند تا نکته در مورد مرحوم پاشایی قضاوت کنیم …
    ولی بسیاری از موسیقی های پاپ در کشور ما مخالف شرع و عرف هستند …
    بعضی از ترانه های مرتضی پاشایی هم همینطور بودند …
    خیلی طرب آور و رقص آور که مصداق بارز غنا محسوب میشه و طبق احادیث باعث میشه در دنیا و آخرت آدم عاقبت به خیر نشه …
    البته منظور من این نیست که حالا مرتضی پاشایی در دنیا و آخرت عاقبت به خیر نشده و یا اینکه بخوام در مورد سرنوشتش قضاوت کنم …
    روحش شاد باشه …
    ان شاءالله که با دعای خیر مردم ما اون دنیا در آرامشه …
    ولی واقعیات ها رو باید گفت تا در آینده درس عبرت بگیریم و اشتباهات گذشتگان رو تکرار نکنیم …

  • ای خدا
   آخه چـرا مرتضی؟
   به این زودی ما رو ترک کرد و رفت؟
   حالا من ماندم صدای مرتضی…
   حیف شد
   صد حیف
   هزارن حیف
   حیـــــــــــــــــــــــف
   خدایش بیامرزد….

   • واااااای
    منفجر نشی از غم؟!
    آخه ادمی که از سال 91 البوم داده بیرون چقدر میتونه معروف باشه؟!!!
    بعد از ماه عسل گل کرد…
    بخدا زشته
    انقدر یه چیز را بزرگ نکنید
    ولی در کل خدا رحمتش کنه و با علی اکبر امام حسین معروف بشه…

   • شاد روان و مرحوم عزیز مرتضی پاشایی
    همیشه در قلب ما جا داره…
    شک نکنید او در قلب ما جاودان است
    روحش شاد و یادش گرامی…..

   • هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
    ثبت است در جریده عالم دوام ما
    صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
    تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

    ——————————-
    افسوس و صد افسوس

    خدا رحمت کنه مرحوم مرتضی پاشایی رو

   • یک ماه پیش عکسشو روی جلد مجله دیدم .
    مجله رو خریدم.
    مصاحبه اش رو دقیق و کامل خوندم .
    توصحبت هاش معصومیت و امیدش به خدا موج میزد ..
    واقعا روحش شاد..

   • یکی هست تو قلبم که هر شب واسه اون می نویسم و اون …
    دیگه نیستش…

   • من همه جا گفتم
    اینجا هم میگم :
    فقط میخام بدونم کدوم نامرد پستی فیلم لحظه جون دادنشو منتشر کرده…
    خدا ازش نگذره که یه لحظه بفکر مادرشم نبود..

   • بعضی ها سی سال عمر میکنن و هزاران نفر از رفتنش ناراحت میشن و بعضی ها 100 سال عمر میکنن و 10 نفر هم از رفتنش ناراحت نمیشن …

   • بهترین کار ما خوندن فاتحه ای برای خدا بیامرزه

   • اشک تو چشمام جمع شد
    خوب بود
    خوب زندگی کرد و
    در کمال ناباوری فوت کرد .
    خدارحمتش کنه

   • مرتضی همیشه تو قلب ما هستی و با آهنگات زندگی می کنیم….
    پاک بودی، این چند ماه پاک تر شدی و پر کشیدی….

   • به عنوان یک انسان خدا رحمتش کنه
    اما فکر نمی کنم ایشون حرف ماندگاری تو هنر داشته باشن به جز اینکه احساسات زودگذر نسل نوجوان و جوان را بیان کرده باشن
    هنر مند واقعی کسی هست که از درد مردم و از واقعیت های جامعه بگه

   • آقا یا خانم مشرقی
    سلام.
    خدا همه ی رفتگان رو مورد لطف و رحمت بی نهايت خودش قرار بده.
    من احساس میکنم شما عشق زمینی رو با هوس اشتباه گرفتید که میگید حس زود گذر جوونا.
    هرکسی به آهنگ های شادروان پاشایی با حال و هوای روزهای خودش نگاه میکرد.
    اگر ملودی های ایشون از نظر شما بیانگر احساس زودگذر جوونهاست اون دید شما ایشون کارهای بسیار دیگری هم انجام دادن که هم موندگاره هم قابل تقدیر .
    تشییع پرشکوه ایشون بیانگر همین هم هست.
    در ضمن ایشون از نظر طرفداراش و اطرافیانش یک هنرمند واقعی هستن

  • سلام
   واقعا متاسفم برای خودمون که همچین اسطوره ای را از دست دادیم
   خدا به پدر ومادرش وهنرمندان و کل ملت ایران صبر دهد
   مخصوصا به من

   • یه دنیا انسان محترمی مثل شما جمع بشه حتی نمیتونن ذره ای ازغمی که مادرش داره میکشه رو احساس کنن چه برسه به اینکه درک کنن.
    هیجان رو بذار کنار بعدش در مورد معنی اسطوره کمی فکرکن.

   • سلام به همه ی دوستان.
    بهتر نیست موضوعات رو از هم تفکیک کنیم؟
    شکی نیست که شهیدان اسطورههای کشورمون هستند .
    ولی شادروان پاشایی مگه منافاتی با اسطوره بودنه شهیدان داره؟
    چرا نباید به افکار هم احترام بزاریم؟
    چرا یا باید اونوری باشیـم یا اینوری؟

   • اقای جوان انقلابی و مخاطبین!
    چرا تا هر چی می شه می چسبونین به شهدا و پای اونا رو می کشین وسط آخه؟؟
    شهدا عزیزن قبول این مملکت و از اونا داریم قبول …
    من پدره خودم جانبازه ولی چرا این قدر تعصبی برخورد می کنین و همه چی رو با هم قاطی می کنین آخه دیگه دارین شورشو در میارین…
    پاشایی واسه نسل جوون عزیز بود چون همیشه حرف دلای شکسته رو زد اونم تو دوره و زمونه ای که همه دل شکسته هستند و هر کسی شعر های اونو وصف حالش می تونست معنی کنه
    و یه خواننده به دور از هر حاشیه و عقده

    این چه مقایسه ای هست که می کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • بله شما راس میگین منافاتی نیس ولی این وسط فرق خیلی زیاده.
    البته مرتضی پاشایی هنرمند خوب و اسلام مداری بودن. ولی دیگه سعی کنیم بیش ازحد اغراق نکنیم درمورد شخصیت آدما ویکم واقع بین تر ومنطقی تر باشیم احساسات هم حدی داره به خدا
    نظرشون محترم ولی بیشتر به درد خودشون میخوره چون برپایه احساسات نظردادن

   • عزیزان
    کسی مرتضی پاشایی رو بزرگ نکرد خودش بزرگ بود…
    خودش تو دل مردم بود
    رسانه واسه مرتضی کاری نکرد
    این مردم بودن که دوسش داشتن…
    اینجوری از دنیا رفتن سعادت میخواد ک دنبال ادم چند میلیون آدم گریه کنن
    .باورکن خودش محبوب دلها بود…

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    مهدی و مهلای عزیز …
    مرحوم پاشایی آدم خوبی بود … خدا رحمتش کنه …
    ولی بهتره که اسطوره اش نکنیم!
    نمیشه ایشون رو با امثال شهدا مقایسه کنیم …
    اون وقت شهدا که در راس اولویت ها هستند به فراموشی سپرده میشن …
    بهتره مرتضی در حد همون آدم خوب باقی بمونه …
    نه بیشتر و نه کمتر …

  • راستی از همتون خوااااااااااااهش ميكنم امشب نماز ليله الدفن رو براش بخونين.
   خدا صبرمون بده

   • انشاالله نور به قبرش بباره

   • نماز شب اول قبر دو رکعت است در رکعت اول سوره حمد و آیت الکرسی و در رکعت دوم حمد و ده مرتبه سوره انا انزلنا بخوانید و بعد از سلام بگو: الهم صل علی محمد وآل محمد وبعث ثوابها الی قبر:مرتضی پاشایی

    لطفا به دیگران اطلاع دهید

   • ضمنا نفیسه خانم
    تهمت نزنید که من به آقای پاشایی تهمت زدم،
    ایشون مورد احترام هستند،
    من از فرع به اصل رفتم،
    چون دیدم جریان جالبی تو لینک نیست،
    درضمن من علاقه به اسلام حقیقی دارم،
    آیاگفتن آتیشت تنده برای این تفکر نوعی بی احترامی به تفکراسلام نیست؟
    خانم فراموش نکنید فضای مجازی فضای بیدارکردن دلهای مشتاقه،
    قلبهای تشنه حق دراین فضاها وجود داره،
    بانقاب نمیشه حقیقت رو گفت.
    یاعلی

   • حمید اقا
    منظور من توهین به شما یا تفکر شما نبود
    اما قبول کنید جمله ی غنا مکن که زنا اورد اونم تو بحث مرحوم پاشایی هرچند که الان دیگه بحث ایشون نیست و تاکید شما بر غیر اسلامی بودن موسیقی ها ی ایشون و امثال ایشون چیز دیگه ای برداشت میشه؟؟

    اگه منظور شما غیر این بوده پس لطفا دقت کن در نوشتن کلمه به کلمه ی حرفاتون و مطمئن باش من به شما تهمت نزدم بلکه نظرمو گفتم
    همونطور که در همین حد هم تحمل شنیدن پیام شما رو دارم..
    ما داریم خیلی اروم در مورد موسیقی صحبت میکنیم و اونقدر هم عاقل شدیم که بدونیم و بفهمیم که قرار نیست تفکر کسی رو عوض کنیم.
    اعتقادات تمام دوستان برای خودشون فوق العاده محترمه.

   • مرتضی عزیز روحت شاد
    آسمانی شدنت مبارک
    دلمون برات تنگ میشه
    همیشه تو قلبمونی….

  • من واقعا صداش و حسشو دوس داشتم
   خدابیامرزدش…
   و خدا رو شکر که خانواده ی باهوشی داره که اسیر توطئه های غرب نشدن.

   • در مورد اون تجمعی که در خیابون هاشمیه ی مشهد گفته شد اون تجمع بصورت خیلی اروم و جمعیت حداکثر 20یا30نفر برگزار شده بود و یه درگیری خیلی کوتاه و مختصر ب وجود اومد که خیلی زود برطرف شد و این همه اب و تابی که بهش دادن کاملا الکیه.

   • نفیسه خانم
    نبودی تهران تو پارک آب و اتش چه وضعی بود…
    اما یه سوال :
    واقعا برای عکس اون تجمع طرفداران مرتضی پاشایی در پارک آب و آتش تهران ! متاسفم !!! من موندم آدم می خواد بره یادبود یا مجلس ترحیم حال حوصله آرایش کردن داره حتما داره !!!

   • عجیبه یک عده چشم هاشون فقط آرایش خانم ها را می بیند حالا فرق نمی کنه وسط عزا باشه یا عروسی!

   • حرفای جنجالی علی بحرینی(ترانه سرای معروف)در باره ی مرتضی پاشایی:
    یک :
    بیمارستانی که نمی تواند محرم اسرار بیمارانش آنهم در شرایطی مثل شرایط مرتضی باشد ، قابل اعتماد نیست و تا ابد به خانواده پاشایی بدهکار است ؛ تهیه آن فیلم کذایی توسط یکی از پرسنل آن بیمارستان کثیف ترین حرکت ممکن بود.
    دو :
    علی کریمی شب ها به بیمارستان می رفت و مرتضی را می دید، یاس هم یکبار آمد، مهدی سوریان بی سر و صدا آمد و رفت ، اگر علی لهراسبی کمک نمی کرد مرتضی خیلی زودتر از پا درمی آمد… ؛ شنیدن این جمله ها ثابت می کند که هنوز هستند کسانی که با خدا معامله می کنند ، نه با شهوت خودشان …
    سه :
    مهدی کُرد دقایقی پس از فاجعه به من می گوید: “چهارشنبه رفتم بالای سر مرتضی تا از او حتی اگر شده به صورت شفاهی وصیت بگیرم . اما روم نشد . هر بار منو می دید می گفت کنسرت ها رو کنسل نکنی ، من زود از اینجا میام بیرون” …
    چهار :
    چه خوب است از همین لحظه یک جنبش بزرگ در فیس بوک شکل بگیرد، مثلاً با نام ” اون عکس ها رو پاک کن “. کاش با خودمان قرار بذاریم که عکس های دوران بیماری مرتضی را پاک کنیم و یادمان نرود که او فقط چند ماه بیمار بود.
    پنج :
    تمام اتفاقی که با مرگ پرشکوه مرتضی رخ داد بخشی از عظمت موسیقی ماست و هیچ ارتباطی به سایر شاخه های هنر ندارد. بسیاری از چهره های سینما خواسته یا ناخواسته تلاش کرده اند با هنرمند دانستن مرتضی، قسمتی از محبوبیت او را به سود سینما مصادره کنند اما واقعیت این است که این دوستان در روزهایی که کنسرت ها مجوز نگرفت و هر طلبه ای با چند ماه تحصیلات حوزوی موسیقی را عامل فساد دانست، ترجیح دادند سکوت کنند. پس بهتر است حالا هم ساکت باشند تا اهالی موسیقی خودشان عزیزشان را بدرقه کنند.
    شش :
    احسان علیخانی روی خط برنامه “گلخانه” جمله بی نظیری را به زبان آورد. او گفت: ” امیدوارم بتوانیم خودمان را از فضای مجازی پس بگیریم “. باید قبول کنیم که بسیاری از ما آیین برخورداری از رسانه هایی مثل فیس بوک را نمی دانیم. راستی، آنهایی که با بی رحمی تمام حدود ده ماه درصدد القای این خبر بودند که بیماری مرتضی یک نمایش تبلیغاتی است در دو روز گذشته به وجدان خودشان (البته به شرط وجودِ وجدان) چه گفته اند؟
    هفت :
    هزار بار متاسفم برای صدا و سیما که برای پرداختن به ماجرای درگذشت مرتضی پاشایی چه در محتوا و چه در ساختار، هزار پله از تشکیلات بی ادعا و بی امکانات “تی وی پلاس” عقب تر است …
    هشت :
    آرایشگاه ها در تهران معمولاً از ساعت یازده صبح باز می شوند اما فردا تعدادی از آرایشگرها سه، چهار ساعت زودتر به محل کارشان می آیند تا عده ای از چهره های خودشیفته که در طول هفته های اخیر هدفشان از ایستادن و نشستن کنار مرتضی فقط و فقط “خودنمایی” بود را با ظاهری شیک برای حضور در مراسم آماده کنند.
    نه :
    کاش ماجرای استفاده از جایگاه مرتضی با سلفی های دوران بیماری اش تمام می شد اما متاسفم که فردا تالار وحدت به سالن مُد خیلی ها تبدیل می شود و در روزهای آینده نیز بسیاری از خواننده ها ادعا می کنند او برایشان ملودی ساخته و…! افسوس که صفحات اجتماعی پُر می شود از خاطرات تخیلی بعضی ها با مرتضی و همچنان از او پله خواهند ساخت.

   • خانواده باهوش انتخاب رشته ضعیف ،
    خدایش بیامرزد کسی که گفت غنا مکن زنا آورد،
    باشه این هم منتشر نکن
    بعد بگید حق باعلی
    یاعلی

   • ناشناس عزیز
    من بااون مرحوم کاری ندارم
    تفکر غلط بعضی جونها منو زیر پا له کرده…!
    دیگه نفسای آخر تفکر منه،
    شاید من مقصرم که بدون محافظه کاری حرف دلمو میزنم
    حداقل دروغ نمیگم
    از خدا هم میخوام هم منو ا زفتنه آخرالزمان نجات. بده هم هموطنام و همینطور مردم جهان
    یاعلی

   • اقا حمید
    این چه تعصب بی جاییه که شما و برخی از دوستان نسبت به موسیقی دارید…
    خود خدا خالق موسیقیه و اگر موسیقی فی نفسه بد بود اون رو خلق نمی کرد..
    البته منظور من غنا نیست
    اصلا یه سوال میدونید غناچیه؟..
    این قدر تعصبی برخورد نکنید
    در ثانی از شما به عنوان کسی که خودشو مسلمون میدونه واین قدر هم اتیشش تنده بعیده که از روی ظاهر ادمها و عدم علاقه ی خودش به موضوعی این قدر راحت بتونه قضاوت کنه و تهمت بزنه!!
    حمید اقا به گمانم دنیای شما خیلی کوچیکه..
    البته امیدوارم حرفای منو توهین تلقی نکنید.

   • نفیسه خانم
    من نگفتم هر موسیقی ایی
    امااگر این سبک موسیقی رو می پسندیداصلا آرزو ندارم باهاشون محشور بشید،
    ولی من علاقه دارم بادنیای کوچکم محشور بشم،
    حداقل توش خطر گناه نیست،
    من گناهکار ولی حداقل حرفم محافظه کارانه نیست،
    پیش خدای خودم مسئولم،
    دنیای بزرگ پر از گناه برای دشمنات
    یاعلی

   • خدا خالق شیطانه،
    آیا شیطان موجود خطرناکی نیست؟
    خدا گناه رو برای امتحان من و شماآورده؟
    من اگر بدانم که نادانم ، میدانم،
    اگر ندانم که نمیدانم،نادانم،
    خدا تفکر پاکی و بیامرزه که گفت موسیقی باید در مسیراسلام پیش بره نه موجب گناه بشه ونفاق……

   • اقا حمید برادر من….
    خدا خالق هیچ شری نیست
    مگر شیطان از اول بد بود؟
    اون از فرشتگان مقرب درگاه ایزد تعالی بود اما دلش نخواست مقامش رو داشته باشه و خدا این اختیار و بهش داد
    پس مسایل رو باهم قاطی نکنید..
    اگر موسیقی بد بود حضرت امام نوازندگان رو مورد لطف قرار نمیدادن..
    البته درمورد موسیقی غنا حتما صحبت خواهیم کرد اما فعلا تمام حرف من اینه از رو ظاهر ادما قضاوت نکنید…
    از موسیقی فقط جنبه ی بدش رو نبینید…
    بودن کسانی که از شنیدن یانواختن همین موسیقی های پاپ و.. به خدا رسیدن واقعا به خدارسیدن…
    من باهاشون برخورد داشتم ..
    مسیر خداشناسی برای هرکسی یه جوره یکی مثل شماست ویکی مثل..
    مسئله رو شخصی نمیکنم اما بدونید هیچ چیز در دنیا فی نفسه بد نیس ماادما هستیم که دست رو هرچیز این دنیا میذاریم با جهالتمون اونوزشت و خراب میکنیم.
    یه جمله گفتید که دعا میکنید خدا منو با اونها محشور نکنه ..
    میدونید من دلم میخواد با خوبها محشور بشم برام هم مهم نیس این خوب تو این دنیا چه کاره بوده..
    التماس دعا و یا علی

   • مهمترین ویژگیهای موسیقی غنا از نظر اسلام:
    ۱-طرب انگیزی و لهوی بودن(لهو در لغت به معنی بیهوده و بی معنی بودنه چیزیست و موسیقی که لهوی باشه انسان رو به بیهودگی میکشونه)

    ۲-گرایش به فساد و فحشا
    ۳-مناسب برای مراسم فساد و فحشا
    ۴-تهییج شهوت
    ۵-استفاده از الات لهوی حرام

   • اقا یا خانم زاهدی
    اگر در کامنت قبلی بیشتر توضیح ندادم چون عین گفته ی حضرت امام رو فراموش کردم و هرچه گشتم تو ی بایگانی مطالبم پیداشون نکردم اما چون پرسیدید سعی میکنم حداقل معنی اون رو بگم و قبلش توضیح میدم که وقتی اصل رو پیدا کنم با ذکر منبع براتون میذارم..
    در ملاقاتی که بعد از انقلاب اسلامی حضرت امام با هنرمندان داشتن امام (ره)خطاب به اونها میفرمایند نوای زیبایی که شما با نواختن چند سیم ایجاد میکنید همچون معجزه ایه که خداوند اون رو از طریق دستان هنرمند شما محقق میکنه و..

   • روحش شاد
    صدایش ماندگار

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    در خوبی مرتضی و خانواده اش شکی نیست …
    ولی واقعا حیف نیست که این جوونها به موسیقی دل بستند؟ اون هم موسیقی پاپ با این سبک ها …
    تو رو خدا از حرفهای ما بد برداشت نکنید …
    من میگم دیدگاه خوبی نسبت به موسیقی در دین و آیین ما نیست …
    مخصوصا بعضی از ترانه های مرتضی که حالت غنا داشت …

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    خانم نفیسه …
    امام و رهبری صرفا نوازندگان انقلابی و کسانی که موسیقی های انقلابی داشتند رو مورد تفقد قرار دادند …
    در ضمن امام و رهبری هیچ کدام نمی گویند موسیقی خوب است …
    بلکه می گویند موسیقی حلال است …
    ما حتی طلاق رو میگیم مبغوض ترین حلال در نزد خداوند …
    من خودم کسی هستم که شاید بعضی مواقع خدای نکرده موسیقی های پاپ و رپ و … گوش می کنم ….
    ولی دلیل نمیشه حقیقت رو نگفت … بهتره به حقیقت ایمان داشته باشیم …
    حامد زمانی هم موسیقی داره …
    ولی معیار مراجع برای حلال بودن عرف است که موافق مجالس لهو و لعب نباشد …
    ولی موسیقی های مرتضی پاشایی بعضی هاشون واقعا غنا داشتند …
    واقعا طرب آور و رقص آور و موافق مجالس گناه بودند …
    البته ما در مورد کلیت شخصیت و سرنوشت افراد قضاوت نمی کنیم …
    ما فقط نقد کردیم و دیگران رو از ادامه یک راه اشتباه بر حذر داشتیم …

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    خانم نفیسه انصاف بدید …
    ما نمی خواهیم در مورد شخصیت مرتضی و سرنوشتش و اون دنیاش قضاوت کنیم …
    ان شاءالله که خدا رحمتش کنه …
    ولی آیا مرتضی موسیقی غنا دار نداشت؟

  • خدارحمتش کنه
   من واقعا صداش رودوست داشتم و دارم…..
   اما نیاز به خود کشی نبود که بعضیا توعکس مشخص بوده اگه آرومشون نمیکردن ممکن بوده همسایه دیوار به دیوارمرتضی میشدن!

  • من اصلا اهل موسیقی نیستم ولی با پاشایی این اواخر آشنا شدم توسط آهنگ ماه عسل
   به نظرم خدا عزیزش کرد و بااین بیماری زود پاکش کرد و بردش
   حالا در این بین عده ای لاشخورر سواستفاده کردن

   • پاشایی نه پدیده بود نه آدم خاصی فقط یه خواننده بود مثل کلی خواننده که این سرزمین هستن این حاشیه ها همش سازماندهی شده است

  • واقعا متاسف شدم
   از این آهنگ هایی که بعد از فوت پاشایی و در بهشت زهرا خواندند،شک ندارم اگر اندازه یک صلوات ثوابی به روح مرحوم رسیده باشد!
   اینایی که ادعای روشنفکری و دوست داشتن ایشون رو دارند، عقل شان کجا رفته است؟

  • الن ابر و اربابهای نا پاکش هر روز هزاران نفر را به دست تروریستها در گوشه گوشه جهان به خاک و خون میکشند اونوقت برای فوت مرتضی پیام تسلیت میفرستد و بعضیها که بهره ای از عقل ندارند باور میکنند !!

  • شوکه شدم…
   واقعا حیف بود

  • کاش میشد صدای تورا بوسید
   مرتضی آسمونی شدنت مبارک عزیزم

  • سلام دوستان حکم خوانندگی تو دین اسلام چیه خدا آخر زمان شده واقعا

  • سلام
   از ته قلبم براي روح اين خواننده جوان آرزوي آرامش ميكنم و دعا ميكنم كه خانواده اين عزيز هم به آرامش نزديك شن،
   و مهم تر از همه اينكه ما دست از قضاوت كردن در مورد يكيديگر برداريم.
   اميدوارم ما هم ياد بگيريم دست از سواستفاده از هر موقعيتي برداريم.
   من خودم يه برادر ٢٠ ساله را از دست دادم و درك ميكنم اين حرفها و عكسهايي كه از لحظات آخر نشان داده ميشه چه آتيشي تو دل آدم روشن ميكنه

  • برای خودم متاسفم که تو جامعه ای زندگی میکنم که مردمی که ساز اسلام رو میزنن ، انقدر شعور و فهم ندارن که پشت سر مرده حرف نزنن.
   مرتضی هرچی که بود و هر تفکری که داشت ،الان دستش از دنیا کوتاهه.
   به یاد بیارید که خودتون هم دیر یا زود مقابل خدا حاضر میشید و اون وقته که باید جواب حرفایی که الان میزنید رو پس بدید.
   متاسفم برای به ظاهر مسلمانانی که حتی قدرت افتراق بین دو امر کاملا متفاوت رو ندارن.
   مدام تکرار میکنند ، شهدا چی؟
   میشه برام توضیح بدین ربط این دو موضوع رو؟؟؟؟
   چرا باید مرگ یه جوان 30 ساله هنرمند که وجودش برای خیلیا نعمت الهی بوده،و خیلیا مث من حتی با آهنگاش زندگی کردنم براشون شیرین شده،انقد به بی راهه کشیده بشه.
   ای جوانان انقلابی
   شما رو چه شده که برای مردم تکلیف تعیین میکنید و به یک جوان به خاطر هنرش،افترای بی دینی میزنید؟
   اگر جوان انقلابی اینه ، من انصراف میدم!!!
   منی که جرات ندارم به کسی چپ نگاه کنم، نکنه اون شخص نزد خدا جایگاه داشته باشه و من حقیر اونو به تمسخر بگیرم و قضاوتش کنم.خواهش میکنم اگر واقعا تفکر اسلامی و انقلابی دارید،این موضوع رو رها کنید و تا این حد به استهزا نگیرید.

   • واقعا با شما موافقم. از این آدمهای افراطی متنفر ماها که عشقمان حضرت علی علیه السلام هست ایشون گفتن میانه رو باشید. اونوقت بعضی ها میخوان از دین خدا هم یک قدم جلوتر باشن

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    با این حرفت موافقم که پشت سر مرده نباید حرف زد …
    ولی با اینکه حقایق رو کتمان کنیم هم موافق نیستم …
    پس کی باید مرز بین موسیقی حلال و حرام مشخص بشه؟
    کی باید مصادیقش مشخص بشه ؟
    دوستان عزیز اگر من پشت سر مرحوم پاشایی صحبت کردم عذر میخوام …

  • خدا بیامرزتش من که نمیشناختمشون ولی بنظرم افراط و تفریط تو سوگواریشون توی رسانه ها بیش از حد بود.
   عند اکرمکم عندالله اتقاکم.

  • سلام

   ” خانواده مرتضی پاشایی اهل فتنه را ناکام گذاشتند ”
   با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/36663
   در این سایت انتشار یافت.

   هدیه سایت “حرف تو” به شما:
   “امام علی (علیه‌السّلام): دوستی کسانی که به خاطر خدا دوستند ادامه پیدا می‌کند، چون عامل آن دوستی، دائمی است [ولی] دوستی برادرانی که به خاطر دنیا دوست شده‌اند بریده می‌شود، زیرا عوامل آن دوستی‌ها زود از بین می‌رود.”
   یا علی

  • همیشه وقتی یکی میمره یا اتفاقی میافته مردم جبهه های مختلف میگیرن و دست به قضاوت میزنن
   من فقط میدونم جدا از اینهمه طرفدار مطمعنا خدا هم دوستش داشت که مراسمی با چنین شکوه و عظمتی بی نقص برگزار شد براش …
   همیشه کسی که خوبیش ندیدی بد نیست اونی که بدیشو ندیدی بدون خیلی خوبه
   خدا در اون دنیا بهترین جای بهشت را نصیبش کنه..آمین

  • میون این همه جمعیت عده کمی هستن که واقعا عزا دارن .
   بقیه اومدن فقط خودشونو نشون بدن .
   همه جای دنیا رسم درست اینه که به مرده احترام بزارن و در ارامش اجازه تدفین بدن .
   وقتی کسی برامون عزیزه باید بیشتر بهش احترام بزاریم.
   ن اینکه همه بشیم خبر نگار و گوشی بدست.
   این کارها بی کلاسیه.
   این مرحوم ب فاتحه و دعا بیشتر از زمزمه اهنگ هاش نیازمنده

   • برخی این ادمها که عده ای قلیل هستن ، اینها جماعتی هستن که روشنفکر نیستن
    بلکه آروق روشنفکری میزنن
    فقط بخاطر هوای نفسانی خودشون و بعضا ضدیت با نظام اومدن!

   • روح مرحوم پاشایی عزیز شاد .
    اما امان جماعت موبایل به دست !
    فرهنگ برخی تهرانی ها چقدر عوض شده!!
    برخی برای جدایی زن و شوهر جشن طلاق می گیرند و کیک طلاق سفارش می دهند!! (که قبلا در جوان انقلابی خواندم و شاخ در آوردم)
    هر کس می میرد با موبایل از کفن و دفن و قبرش عکس و فیلم می گیرند!!!
    در مراسم ختمشون گیتار و سنتور می نوازند !!
    دخترا آرایش زننده می کنند و بی حجاب ظاهر میشن .

    ظاهرا یادشون می ره شاید چند لحظه بعد خودشون هم خواهند مرد …
    با ماشینهای آنچنانی در شهر مانور میدهند انگار تا ابد در این جهان اسب سرکش غرور و هوسشون را خواهند راند .
    اینها چقدر دنیا را جدی گرفته اند !!!

   • يکي دو سال پيش يک کليپي از ايران ديدم که در يک حادثه جاده‌ايي يک خودرو در حال سوختن بود و فردي در حال تقلا براي خروج از آن و در فاصله چندمتري آن هم چند نفري مشغول فيلم‌برداري آن صحنه و در ادامه جنازه سوخته آن حادثه ديده بود که توانسته بود از پنجره عقب خود را تا نيمه از اتومبيل خارج کند ولي بيش از آن اجل فرصتش نداده بود

   • اینقدر شبکه های ماهواره ای بی بی سی و غیره به مردم ما می گن هرچی دیدید ثبت کنین بفرستین
    به عبارتی برای جاسوسی و سوء استفاده آنها مردم کشورمون

    بعضی ها متاشفانه همش موبایل به دست شدن و هر چی رو می خوان ثبت کنن
    این کار غیر اخلاقی هم ریشش ار اونجاست

   • تو رو خدا اون موبایل هاتون رو بذارید کنار
    واقعا که،حرمت همه چیز رو با این کارها میبرید زیر سوال .
    خدا رحمتش کنه
    برای شادی روحـش صلـــــــــوات

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    باهات موافقم …
    مثل رفتاری که با خانم هانیه توسلی کردند به خاطر عدم صدور تسلیت عمومی برای مرتضی پاشایی …
    آیا واقعا اونها رفداران واقعی مرتضی پاشایی هستند؟
    شکی نیست که کسانی که اون رفتارهای زشت رو انجام دادند گروهی از کسانی بودند که در تشییع جنازه ایشون شرکت کرده بودند …

  • چرا انقدر بی رحمین؟؟!
   یه جوون مرده که همه دوسش داشتن
   عوض احترام گذاشتن به علایق مردم دارین به اون خدا بیامرزم بی احترامی میکنین؟؟
   برید ببینید چیکار کرده که همه را مجذوب خودش کرده که برا تشیع جنازها شخصیتا سیاسیتونم همین جمعیت بیان .
   عقده ای های عقب مونده…

   • مابه اون مرحوم احترام میزاریم به موسیقی ایی که جوونها رو زیر پاله میکنه خورده میگیریم
    البته کاملا منطقی واسلامیک….

   • احترام به مرحوم شده جای خود دارد
    اما النا خانم شما، از یک نفر حمایت کردید و عده کثیری و عقده ای میخونید،
    پس آماده پاسخگویی در محضر خدا باشید،
    این فضا فضای نوشتاری ولی حکما تبادل نظره نه فضای توهین به شخصی خاص،
    کسی به اون مرحوم کاری نداره،
    مااسلام حقیقی میخوایم،
    چیز زیادیه؟؟
    باید تفتیش احساسات بشم؟
    اونوقت هرکی هرکاری کرد من باید سکوت کنم.
    من به عنوان ایرانی مسلمان شناسنامه ای که تازه واقعااسلام را دارم میفهمم، نظرم اینه….
    باید تفتیش شم؟
    من فقط یه بار مسیر زندگی رو طی میکنم،
    انها هم بیزارم که یه پاشون پاریسه یه پاشون لندنه،
    الناخانم دلسزای ما کسایین که ما رو به خدا نزدیک میکنن نه کسیایی که ما رو از خدا دور میکنن،
    حالا باید تفتیش شم؟
    خواهرم رو حرفم فکرکن،
    فقط یه بارزنده ایم

    • اقا حمید عزیز
     سلام
     به نظرم شما سخت نگیرید
     همه ما عاشق اسلام هستیم و انقلاب و ولایت
     و همه دوست داریم بهشتی بشیم
     اما الان با گذشته خیلی فرق کرده و باید با مسل جدید با زبون خودشان حرف بزنیم
     مثلا الان خیلی بزرگان میگویند موسیقی فلان است و بهمان…
     اما رهبری در چارچوبش تایید میکنند
     نمونه اش حامد زمانی عزیز است که رهبری گفتن با قدرت پیش بروید
     آیا حامد زمانی موسیقی نمیخواند؟؟
     نسل امروز مزاجشان فرق کرده و موسیقی و امثالهم احکام ثانویه است
     درضمن ما با هم دسوت و برادر هستیم
     از انتقادات دوستان دلگیر نشوید
     این بحثا برای رشد و پیشرفت همه ماست….

     • احسنت خانم عسل
      نمونه اش مثلا شطرنج!
      چون موقعی در زمان ائمه علیهم السلام شطرنج نماد قنار و کفر بوده حدیث داریم که شطرنج بازی کردن مثلا مثل 40 باز زنا در کعبه جلوی چشم همگان با مادر است (نعوذ بالله)
      ولی امروز داریم بازی میکنیم و حتی فدراسیون داریم و…
      باید زمان شناس بود

   • عسل خانم و طلبه عزیز انقلابی
    من بچه تهرانم
    تواین فضاها بزرگ شدم
    همین فضایی که دارم ازش انتقاد میکنم من هم از چهار چوب حرف زدم اما چهار چوبی که شرع تعیین کنه نه عرف عزیزان…
    من هم به چهار چوب اعتقاد دارم
    باباجون هرکی اسلام پاک میخواد ، دزدی ازبیت المال روه م نمیخواد
    موضوع موسیقی بود طلبه عزیز
    چهارچوبی که آقامیگه اینه
    محافظه کاری تاکی؟
    من جوون تر از اونیم که چماق به دست باشم
    ما نمیتونیم خودمو نوگول بزنیم
    حساسیت من برای موسیقی نیست
    حساسیت من برای اونایی که میگن بااسلامیم ولی محافظه کارن
    دم اینو اونو میبینن
    تاجایی ممکنه پیش بریم که نعوذبالله دم شیطان رو ببینیم
    راستی برادر و خواهرم
    مگه آخرالزمون نیست؟
    یا تفکر منو خورد نکنید یا سکوت،سکوت،سکوت.
    چون یه دنیای دیگه ای هم وجود داره
    الآن به مسیحی ای که زیاد میره کلیسا میگن افراطی
    این برای جهان ما فاجعه هست
    من فرزندزمان خودمم نباشم باید دروغ بگم دروغ دروغ
    بعدهم بگم امام دلهامهدی چرانمیاد
    حلالم کنید
    یاعلی

    • سلاح آقای حمید
     برادر وقت نماز است
     نمازتو بخون و بیا جواب بده
     برادرم
     در بسیاری از مسایل ملاک عرف جامعه است (البته به شرطی که حرام شرعی نباشه و حکم مستقیم معصوم نباشه)
     پس نباید دیگران را محکوم کنیم
     به هرحال سلایق مختلف است
     باید پیرو مراجع باشیم و در آخرالزمان با حفظ اصول ، به جهانی شدن بیندیشیم
     نه جهانی شدن غربی
     بلکه جهان شدن ظهور امام عصر عج
     برادرم عزیزم
     باید همه را جذب کنیم و به زبتن خودش
     من حرف شما را می پسندم ولی من طلبه می بینم در جامعه کشش این تفکرات نیست
     نمونه اش تشییع جنازه این عزیز است که می بینی چه جمعیتی خروش کرده اند
     باید جامع و کامل دید

   • سلام عسل خانم
    مگه موسیقی حروم نیست؟
    مگه برای چیزهایی که حرومه
    آدم باید چهار چوب قائل بشه؟
    من برای عروسیم چون موسیقی حرومه، مولودی گرفتم خیلی هم خوب بود و دوستام که اینجوری تا حالا ندیده بودن خیلی خوششون اومد.
    فقط ی آهنگ از حامد زمانی پخش میکردیم که راجع به امام علی و حضرت زهرا بود.
    اما همش میگم نکنه اون کارم حروم بوده باشه.

    • سلام
     ببخشید من فضولی میکنم!
     همه موسیقی ها که حرام نیست
     اگر طرب انگیر باشه و حالت ادمو عوض کنه مشگل داره
     الان برخی خواننده ها شعرهاشون اینجوری نیست
     یا مزاج مردم که همون عرف هست عوض شده و براشون این چیزا طرب نداره
     مگرنه آهنگ برنامه 90 و… هم میشه حرام
     البته خیلی از این اهنگ ها حرام است
     ولی مراجع محترم تقلید حکم کلی دادند و به عهده مردم گذاشتن

   • شیخ عزیز
    روی حرفت فکر میکنم
    انگارآب روی آتیشم ریختی
    همون آتیشی که دوستان گفتن ، در مورد جهانی شدن غیرغربی هم فکر میکنم و تحقیق
    راستی من کسیو محکوم نکردم
    ازت ممنونم
    اگر تند رفتار کردم منو ببخشید
    یاعلی

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    0
    0

    البته همون رهبر انقلابی که گاهی مواقع بعضی هنرمندان موسیقی رو حمایت میکنه میگه ترویج موسیقی با اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی منافات دارد … ولو اینکه حلال باشد! …
    جامع نگر باشیم …
    خیلی چیزها ممکن است حرام نباشد … ولی ترویج آنها لزوما درست نیست … ح
    مایت افراطی درست نیست …

   • استفتا از امام خامنه ای :

    س ۱۱۴۵: آیا آموختن موسیقی به‌خصوص سنتور جایزاست؟ ترغیب و تشویق دیگران به آن چه حکمی دارد؟
    ج: بکارگیرى آلات موسیقى براى نواختن موسیقى غیرلهوى، اگر براى اجراى سرودهاى انقلابى یا دینى و یا براى اجراى برنامه‏هاى فرهنگى مفید و برنامه‏هاى دیگر با غرض عقلایى مباح باشد، اشکال ندارد به شرط اینکه مستلزم مفاسد دیگرى نباشد و همچنین آموختن و یاد دادن نوازندگى براى امر فوق فى‏نفسه اشکال ندارد. ولى ترویج موسیقى با اهداف عالیه نظام مقدس اسلامى سازگار نیست.

    http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=99#1145
    سوال 1145

    ===

    http://www.aparat.com/v/X5ZuQ

    • سلام
     اینها سوالات و استفتاات مردم از رهبری است که خواندش خالی از لطف نیست :

     س 1128: ملاک تمییز موسیقی حلال از حرام چیست؟ و آیا موسیقی کلاسیک حلال است؟ بسیار مناسب است که معیار آن را بیان فرمایید.
     ج: هر موسیقی که به نظر عرف موسیقی لهوی و مضل عن سبیل الله که مناسب با مجالس عیش و نوش است باشد، موسیقی حرام محسوب می‏شود و فرقی نمی‏کند که موسیقی کلاسیک باشد یا غیر کلاسیک. تشخیص موضوع هم موکول به نظر عرفی مکلّف است و اگر موسیقی این گونه نباشد بخودی خود اشکال ندارد.
     ————————
     س 1129: گوش‌دادن به نوارهایی که توسط سازمان تبلیغات اسلامی و یا مؤسسه اسلامی دیگر مجاز اعلام شده‏اند، چه حکمی دارد؟ و استفاده از آلات موسیقی مثل کمان، وِیولون و نَی چه حکمی دارد؟
     ج: جواز گوش‌دادن به نوارها منوط به تشخیص خود مکلّف است که اگر تشخیص دهد مشتمل بر غنا و موسیقی لهوی و مضل عن سبیل الله مناسب با مجالس عیش و نوش و خوش‏گذرانی و همچنین مطالب باطل نیست، گوش‌دادن به آن اشکال ندارد بنا بر این تجویز آن توسط سازمان تبلیغات اسلامی و یا هر مؤسسه اسلامی دیگر به تنهایی دلیل شرعی برای مباح بودن آن نیست و بکارگیری آلات موسیقی در موسیقی لهوی مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه جایز نمی‏باشد، ولی استفاده حلال از آنها برای اهداف عقلایی اشکال ندارد و تشخیص مصادیق هم موکول به نظر خود مکلّف است.
     ————————
     س 1130: منظور از موسیقی مطرب ولهوی چیست؟ و راه تشخیص موسیقی مطرب و لهوی از غیر آن چیست؟
     ج: موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله آن است که به سبب ویژگیهایی که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقی دور نموده و به سمت بی‏بندوباری و گناه سوق دهد و مرجع تشخیص موضوع عُرف است.
     ————————
     س 1131: آیا شخصیت نوازنده و محل نواختن و یا غرض و هدف از آن در حکم موسیقی تأثیر دارد؟
     ج: موسیقی حرام، موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه است و گاهی شخصیت نوازنده یا کلام همراه آهنگ یا مکان و یا سایر شرایط در اینکه موسیقی تحت عنوان موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و حرام و یا عنوان حرام دیگر قرار بگیرد مؤثر است مانند اینکه بر اثر آن امور، منجر به ترتّب فساد شود.
     ————————
     س 1132: آیا معیار حرمت موسیقی فقط مطرب و لهوی بودن آن است یا اینکه میزان تحریک و تهییج آن هم تأثیر دارد؟ و اگر باعث حزن و گریه شنونده شود، چه حکمی دارد؟ خواندن و شنیدن غزلهایی که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسیقی خوانده می‏شوند، چه حکمی دارد؟
     ج: ملاک آن ملاحظه کیفیت نواختن موسیقی با در نظر گرفتن همه خصوصیات و ویژگیهای آن است و اینکه از نوع موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسیقی که به حسب طبیعت خود از نوع موسیقی لهوی باشد، حرام است اعم از اینکه مهیّج باشد یا خیر و موجب ایجاد حزن و اندوه و حالات دیگر در شنونده بشود یا خیر و هرگاه غزل‏هایی که همراه با موسیقی خوانده می شوند به‌صورت غنا و آواز لهوی مناسب مجالس لهو و لعب در آیند، خواندن و شنیدن آنها حرام است.
     ————————
     س 1133: غنا چیست؟ آیا غنا فقط شامل صدای انسان است یا اینکه شامل صداهای حاصل از آلات موسیقی هم می‏شود؟
     ج: غنا عبارت است از صدای انسان در صورتی که با ترجیع همراه بوده و مناسب مجالس لهو و گناه باشد که خواندن به این صورت و گوش‌دادن به آن حرام است.
     ————————
     س 1134: آیا زدن بر ظرفها و سایر وسایلی که جزء آلات موسیقی نیستند، در عروسی‏ها توسط زنان جایز است؟ اگر صدا به بیرون از مجلس برسد و مردان آن را بشنوند چه حکمی دارد؟
     ج: جواز اين عمل بستگى به کيفيت نواختن دارد. اگر به شيوه متداول در عروسى‏هاى سنّتى باشد و لهو محسوب نشود و فسادى هم بر آن مترتّب نگردد، اشکال ندارد.
     ————————
     س 1135: دف زدن توسط زنان درعروسی‌ها چه حکمی دارد؟
     ج: استفاده از آلات موسیقی برای نواختن موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله مطرب جایز نیست.
     ————————
     س 1136: آیا گوش‏دادن به غنا در خانه جایز است؟ اگر در فردی تأثیر نداشته باشد چه حکمی دارد؟
     ج: گوش‌دادن به غنا به‌طور مطلق حرام است، چه در خانه به تنهايى شنيده شود و يا در حضور ديگران و چه در او تأثير بگذارد يا خير.
     ————————
     س 1137: بعضی از جوانان که تازه به سن بلوغ رسیده‏اند از مراجعی تقلید می‏کنند که فتوا‏ به حرمت موسیقی به‌طور مطلق داده‏اند هرچند از رادیو و تلویزیون دولت اسلامی پخش شود، حکم این مسأله چیست؟ و آیا اگر ولیّ فقیه گوش‌دادن به موسیقی حلال را اجازه داده باشد، آیا تجویز او به خاطر احکام حکومتی برای جواز آن کافی است یا اینکه آنان باید به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنند؟
     ج: فتوا‏ به جواز يا عدم جواز گوش‌دادن به موسيقى از احکام حکومتى نيست، بلکه حکم شرعى فقهى است و بر هر مکلّفى واجب است در اعمالش به فتواى مرجع تقليد خود مراجعه کند. ولى موسيقى اگر مناسب با مجالس لهو و گناه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، دليلى بر حرمت آن وجود ندارد.
     ————————
     س 1138: مقصود از موسیقی و غنا چیست؟
     ج: غنا يعنى ترجيع صدا به نحوى که مناسب با مجالس لهو باشد که از گناهان بوده و بر خواننده و شنونده حرام است. ولى موسيقى، نواختن آلات آن است که اگر به نحو معمول در مجالس لهو و گناه باشد، هم بر نوازنده و هم بر شنونده حرام است. و اگر به آن نحو نباشد، فى‌نفسه جايز است و اشکال ندارد.
     ————————
     س 1139: من در مکانی کار می‏کنم که صاحب آن همیشه به نوارهای غنا گوش می‏دهد و من هم مجبور به شنیدن آن هستم، آیا این کار برای من جایز است یاخیر؟
     ج: اگر نوارها در بردارنده غنا يا موسيقى لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت باشند، گوش‌دادن آن جايز نيست. ولى اگر مجبور به حضور در آن مکان هستيد، رفتن به آنجا و کارکردن در آن براى شما اشکال ندارد ولى واجب است به غنا گوش ندهيد هرچند به گوش شما بخورد و آن را بشنويد.
     ————————
     س 1140: موسیقی که از رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می‏شود، چه حکمی دارد؟ آیا این گفته که حضرت امام(قدّس سره) موسیقی را به‌طور مطلق حلال اعلام کرده‏اند، صحیح است؟
     ج: نسبت حلال دانستن موسیقی به‌طور مطلق به راحل عظیم الشأن حضرت امام خمینی(قدّس سرّه) کذب و افتراء است. امام(قدّس سرّه) معتقد به حرمت موسیقی مناسب با مجالس معصیت بودند و نظر ما هم همین است، ولی اختلاف در دیدگاهها از تشخیص موضوع نشأت می‏گیرد زیرا تشخیص موضوع موکول به نظر خود مکلّف است. گاهی نظر نوازنده با نظر شنونده تفاوت پیدا می‏کند که در این صورت موسیقی که به تشخیص مکلّف لهو و مناسب با مجالس گناه است بر او گوش‌دادن به آن حرام می‏باشد و امّا صداهای مشکوک محکوم به حلیّت هستند و پخش از رادیو و تلویزیون به تنهایی دلیل شرعی بر مباح و حلال بودن آنها محسوب نمی‏شود.
     ————————
     س 1141: گاهی از رادیو و تلویزیون آهنگهایی پخش می‏شود که به نظر من مناسب با مجالس لهو و فسق هستند، آیا بر من واجب است که از گوش‌دادن به آنها خودداری نموده و دیگران را هم از آن منع کنم؟
     ج: اگر آنها را از نوع موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو می‏دانید، جایز نیست به آنها گوش دهید، ولی نهی دیگران از باب نهی از منکر منوط به این است که احراز نمایید که آنان هم آهنگهای مزبور را از نوع موسیقی حرام می‏دانند.
     ————————
     س 1142: گوش‌دادن و توزیع غنا و موسیقی لهوی که محصول کشورهای غربی است، چه حکمی دارد؟
     ج: در عدم جواز گوش‌دادن به موسیقی لهوی مناسب با مجالس لهو و باطل، فرقی بین زبانها و کشورهای محل تولید وجود ندارد. بنا بر این خرید و فروش و گوش‌دادن و توزیع این نوارها در صورتی که محتوی غنا یا موسیقی لهوی حرام باشند جایز نیست.
     ————————
     س 1143: خواندن به‌صورت غنا توسط هر یک از مرد یا زن چه از طریق نوار کاست باشد و یا از طریق رادیو و چه همراه موسیقی باشد و یا نباشد، چه حکمی دارد؟
     ج: غنا حرام است و خواندن به‌صورت غنا و گوش‌دادن به آن جايز نيست اعم از اينکه توسط مرد باشد يا زن و به‌طور مستقيم باشد يا از طريق نوار و همراه با نواختن آلات لهو باشد يا نه.
     ————————
     س 1144: نواختن موسیقی به منظور اهداف و اغراض عقلایی و حلال در مکان مقدّسی مانند مسجد چه حکمی دارد؟
     ج: نواختن موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله مناسب با مجالس لهو و گناه به‌طور مطلق جایز نیست حتّی اگر در غیر مسجد و برای غرض عقلایی حلالی باشد، ولی اجرای سرودهای انقلابی و مانند آن همراه با نغمه‏های موسیقی در مکان مقدس و در مناسبتهایی که آن را اقتضا می‏کند، اشکال ندارد مشروط بر اینکه با احترام آن مکان منافات نداشته باشد و در مکانهایی مثل مسجد برای نمازگزاران مزاحمت ایجاد نکند.
     ————————
     س 1145: آیا آموختن موسیقی به‌خصوص سنتور جایزاست؟ ترغیب و تشویق دیگران به آن چه حکمی دارد؟
     ج: بکارگيرى آلات موسيقى براى نواختن موسيقى غيرلهوى، اگر براى اجراى سرودهاى انقلابى يا دينى و يا براى اجراى برنامه‏هاى فرهنگى مفيد و برنامه‏هاى ديگر با غرض عقلايى مباح باشد، اشکال ندارد به شرط اينکه مستلزم مفاسد ديگرى نباشد و همچنين آموختن و ياد دادن نوازندگى براى امر فوق فى‏نفسه اشکال ندارد. ولى ترويج موسيقى با اهداف عاليه نظام مقدس اسلامى سازگار نيست.
     ————————
     س 1146: گوش‌دادن به صدای زن هنگامی که شعر و غیر آن را به صورت دکلمه می‏خواند اعم از اینکه شنونده، جوان باشد یاخیر، مذکر باشد یا مؤنث چه حکمی دارد؟ و اگر آن زن از محارم باشد، حکم آن چیست؟
     ج: اگر صدای زن به‌صورت غنا نباشد و گوش‌دادن به صدای او هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده‏ای هم بر آن مترتّب نگردد، اشکال ندارد و فرقی بین موارد فوق نیست.
     ————————
     س 1147: آیا موسیقی سنّتی که میراث ملی ایران می‏باشد، حرام است یا خیر؟
     ج: چيزى که از نظر عرف، موسيقى لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت محسوب شود، به‌طور مطلق حرام است و در اين مورد فرقى بين موسيقى ايرانى و غير ايرانى و موسيقى سنتى و غير آن نيست.
     ————————
     س 1148: گاهی از رادیوهای عربی بعضی ازآهنگهای موسیقی پخش می‏شود، آیا گوش‌دادن به آنها به خاطر علاقه به شنیدن زبان عربی جایز است؟
     ج: گوش‌دادن به موسيقى لهوى متناسب با مجالس لهو و معصيت به‌طور مطلق حرام است و علاقه به شنيدن زبان عربى مجوّز شرعى براى آن محسوب نمى‏شود.
     ————————
     س 1149: آیا تکرار اشعاری که بصورت آواز و بدون موسیقی خوانده می‏شوند جایز است؟
     ج: غنا حرام است هرچند همراه بانواختن آلات موسیقی نباشد و منظور از غنا ترجیع صدا به نحوی است که مناسب با مجالس لهو مضل عن سبیل الله و فسق باشد، ولی صرف تکرار شعر اشکال ندارد.
     ————————
     س 1150: خرید و فروش آلات موسیقی چه حکمی دارد؟ و حدود استفاده از آنها کدام است؟
     ج: خريد و فروش آلات مشترک براى نواختن موسيقى غير لهوى اشکال ندارد.
     ————————
     س 1151: آیا غنا در مثل قرآن و دعا و اذان جایز است؟
     ج: غنا صوتی است که با ترجیع همراه بوده و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد که به‌طور مطلق حرام است حتّی اگر در دعا و قرآن و اذان و مرثیه و غیره باشد.
     ————————
     س 1152: امروزه موسیقی برای معالجه بعضی از بیماریهای روانی مانند افسردگی، اضطراب، مشکلات جنسی و سرد مزاجی زنان بکار می‏رود، حکم آن چیست؟
     ج: اگر احراز شود که نظر پزشک متخصص و امين اين است که معالجه متوقف بر استفاده از موسيقى است، بکارگيرى آن به مقدارى که معالجه بيمار اقتضا مى‏کند اشکال ندارد.
     ————————
     س 1153: گوش‌دادن به غنا اگر باعث تمایل بیشتر انسان به همسرش شود، چه حکمی دارد؟
     ج: مجرّد افزايش تمايل به همسر مجوّز شرعى براى گوش‌دادن به غنا محسوب نمى‏شود.
     ————————
     س 1154: اجرای کنسرت توسط زن برای زنان با علم به اینکه گروه نوازندگان نیز زن هستند، چه حکمی دارد؟
     ج: اگر اجرای کنسرت به‌صورت ترجیع لهوی (غنا) باشد و یا موسیقی که نواخته می‏شود از نوع لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب مجالس گناه حرام باشد، حرام است.
     ————————
     س 1155: اگر معیار حرمت موسیقی، لهو بودن و مناسبت آن با مجالس لهو و گناه است، پس آوازها و سرودهایی که باعث ایجاد طرب در بعضی از مردم حتّی کودک غیر ممیّز می‏شوند، چه حکمی دارند؟ و آیا گوش‌دادن به نوارهای مبتذلی که در آنها زنان به‌صورت غنا می‏خوانند ولی طرب‏آور نیستند جایز است؟ همچنین مسافرینی که سوار اتوبوس‏های عمومی که غالباً از این نوارها استفاده می‏کنند می‏شوند، چه تکلیفی دارند؟
     ج: چنانچه موسيقى يا آوازى که با ترجيع و طرب همراه است از لحاظ کيفيت يا مضمون يا حالت خاص شخص نوازنده يا خواننده در خلال نواختن يا خواندن از نوع غنا يا موسيقى لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت باشد، گوش کردن به آن حرام است حتّى براى کسى که او را به طرب نيندازد و تحريک نکند و اگر در اتوبوس‏ها و ماشين‏هاى ديگر نوار غنا يا موسيقى لهوى پخش شود، مسافرين بايد از گوش‌دادن به آن خوددارى نموده و نهى از منکر کنند.
     ————————
     س 1156: آیا جایز است مردی غنای زن اجنبیه را به قصد لذت بردن از حلال خود گوش کند؟ آیا غنای زن برای شوهر و برعکس جایز است؟ و آیا این گفته صحیح است که شارع مقدس غنا را به علت ملازمت آن با مجالس لهو و لعب و عدم انفکاک از آن دو حرام کرده و تحریم غنا ناشی از تحریم آن مجالس است؟
     ج: گوش‌دادن به غنا که عبارت است از ترجیع صدا به نحوی که لهو مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، مطلقاً حرام است، حتّی غنای زن برای شوهرش و بالعکس و قصد لذت بردن از همسر، استماع غنا را مباح نمی‏کند و حرمت غنا و مانند آن، با تعبّد به شرع ثابت شده و از احکام ثابت فقه شیعه محسوب می‏شود و دائر مدار ملاکات فرضی و آثار روانی و اجتماعی نمی‏باشد، بلکه تا زمانی که این عنوان حرام بر آن صدق کند، حکم آن حرمت و وجوب اجتناب به‌طور مطلق است.
     ————————
     س 1157: دانشجویان دانشکده علوم تربیتی باید در مرحله دروس اختصاصی در درس سرودها و آوازهای انقلابی شرکت کنند زیرا در آنجا قطعه‏های موسیقی را آموخته و به‌طور اجمالی با آنها آشنا می‌شوند. وسیله اصلی فراگیری این درس ارگ است، آموختن این درس که جزء واحدهای اجباری است چه حکمی دارد؟ خرید و استفاده از وسیله مذکور برای ما چه حکمی دارد؟ و به‌خصوص خواهران نسبت به اجرای تمرین در برابر مردها چه وظیفه‏ای دارند؟
     ج: استفاده از آلات موسیقی فی‏‌نفسه برای اجرای سرودهای انقلابی و برنامه‏های دینی و فعالیت‏های فرهنگی و تربیتی مفید، اشکال ندارد و خرید و فروش آلات نوازندگی و یاددادن و فراگیری آن برای استفاده در امور مذکور اشکال ندارد و خواهران می‏توانند با رعایت حجاب واجب و ضوابط شرعی در کلاس درس حاضر شوند.
     ————————
     س 1158: بعضی از ترانه‏ها در ظاهر انقلابی هستند و عرف هم آنها را انقلابی می‏داند ولی نمی‏دانیم که آیا خواننده، قصد خواندن یک ترانه انقلابی را داشته یا یک ترانه طرب‏آور و لهو را، با توجه به اینکه خواننده مسلمان نیست ولی ترانه‏های او ملّی و متضمّن جملاتی برضد اشغال و همچنین تحریک مردم به مقاومت است، گوش‌دادن به این ترانه‏ها چه حکمی دارد؟
     ج: اگر کیفیت آنها از نظر شنونده عرفاً، لهوی نباشد، گوش‌دادن به آنها اشکال ندارد و قصد و نیّت خواننده و مضمون چیزی که می‏خواند در این‌باره تأثیری ندارد.
     ————————
     س 1159: جوانی بعنوان مربّی و داور بین‏المللیِ بعضی از ورزشها بکار اشتغال دارد. شغل او اقتضا می‏کند که به بعضی از باشگاههایی وارد شود که غنا و موسیقی حرام در آنها پخش می‏شود، با توجه به اینکه این کار مقداری از هزینه‏های زندگی او را تأمین می‏کند و فرصتهای شغلی هم در محل زندگی او کم است، آیا این کار برای او جایز است؟
     ج: اين شغل براى او اشکال ندارد هرچند گوش‌دادن به غنا و موسيقى لهوى براى او حرام است امّا در موارد اضطرارى جايز است داخل مجلس غنا و موسيقى حرام شود، ولى بايد از گوش‌دادن به آن اجتناب کند و آنچه که بدون اختيار به گوش او مى‏خورد، اشکال ندارد.
     ————————
     س 1160: آیا فقط گوش‌دادن به موسیقی، حرام است یا اینکه شنیدن آن هم حرام است؟
     ج: شنیدن غنا یا موسیقی لهوی حکم گوش‌دادن را ندارد مگر در بعضی از موارد که شنیدن از نظر عرف گوش‌دادن محسوب می‏شود.
     ————————
     س 1161: آیا نواختن موسیقی همراه قرائت قرآن با غیر از آلاتی که استفاده از آنها در مجالس لهو و لعب معمول است، جایز است؟
     ج: تلاوت قرآن کريم با صداى زيبا و صوت مناسب با شأنِ قرآن کريم اشکال ندارد، بلکه امر راجحى است مشروط براينکه به حدّ غناى حرام نرسد، ولى نواختن موسيقى با آن، وجه شرعى ندارد.
     ————————
     س 1162: طبل زدن در جشن‏های میلاد و غیر آن چه حکمی دارد؟
     ج: استفاده از آلات نوازندگی و موسیقی به نحو لهوی و مناسب با مجالس لهو و گناه به‌طور مطلق حرام است.
     ————————
     س 1163: آلات موسیقی که دانش‏آموزان مدارس عضو گروههای سرود آموزش و پرورش از آنها استفاده می‏کنند چه حکمی دارند؟
     ج: آن دسته از آلات موسيقى که در نظر عرف از آلات مشترک قابل استفاده براى کارهاى حلال محسوب مى‏شوند، جايز است به‌طور غير لهوى براى مقاصد حلال بکار گرفته شوند ولى آلاتى که عرفاً از آلات مخصوص لهو محسوب مى‏شوند جايز نيست مورد استفاده قرار گيرند.
     ————————
     س 1164: آیا ساخت سنتور که از آلات موسیقی محسوب می‏شود و کسب درآمد با آن به عنوان شغل جایز است؟ آیا بهره‏گیری از اموال و کمک به ساخت سنتور به منظور توسعه و تکمیل صنعت سنتورسازی و تشویق نوازندگان به نواختن آن جایز است؟ و آیا آموزش موسیقی سنتی ایرانی به قصد نشر و احیای موسیقی اصیل جایز است؟
     ج: استفاده از آلات نوازندگی موسیقی برای اجرای سرودهای ملّی یا انقلابی یا هر امر حلال و مفیدی تا زمانی که به حد لهو مناسب با مجالس معصیت نرسیده است اشکال ندارد. همچنین موسیقی و تعلیم و یادگرفتن و ساختن آلات آن برای اهداف مذکور فی‏نفسه اشکال ندارد.
     ————————
     س 1165: چه آلاتی لهو محسوب می‏شوند و استفاده از آنها به هیچ وجه جایز نیست؟
     س 1166: آیا گرفتن اجرت برای تکثیر نوارهای صوتی که محتوی امور حرامی هستند جایز است؟
     ج: آلاتى که نوعا در لهو و لعب بکار مى‏روند و منفعت حلالى دربرندارند.

  • بچه ها
   من دیشب خیلی دلم گرفت …
   بابچه ها دورهم بودیم یکی از دوستام گفت: بچه ها حال کردید؟!
   خیلی خوشم اومد اینقدر که برای تشییع جنازه مرتضی پاشایی اومدن وخبر مرگش برجسته شد واسه آقای مهدوی کنی این کارارونکردن……
   واقعا حرفش گذشته ازجای تاسفی که داشت جای بسی تامل داشت مثلا به ما میگن شیعه؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
   به راستی که شیعه واقعی همیشه غریب هست………
   برای شادی روح این عالم بزرگ وربانی صلوات بفرستید…

  • شاید خدایش هر خواننده دیگه مرده بود اینقد ناراحت نمیشدم
   بامرگ مرتضی اشکو تو چشام تجربه کردم…
   تنها حرفی که دارم اینه که واقعاخدا به پدر مادرش صبر بده

   • دل دنیا رو خون کردی که این جوری تو رفتی
    تموم دل خوشی هام و تو با رفتن گرفتی
    مثل حس یه عشق تازه بودی
    مثل افسانه بی اندازه بودی
    هیچ کی برای من شبیه تو نبوده
    دنیا چه بی رحمی آخه تنهایی زوده
    مرتضی پاشایی یاد و خاطره ایت گرامی
    خیلی زود بود حیف حیف حیف
    جهت شادیه روحش صلوات

  • سلام به همه ی دوستان.
   بهتر نیست موضوعات رو از هم تفکیک کنیم؟
   شکی نیست که شهیدان اسطورههای کشورمون هستند .
   ولی شادروان پاشایی مگه منافاتی با اسطوره بودنه شهیدان داره؟
   چرا نباید به افکار هم احترام بزاریم؟
   چرا یا باید اونوری باشیم یا اینوری؟

   • مهدی خان
    منافاتی ندارن باهم
    همون جماعتی که برا آقا مرتضی جمع شده بودن دم در بیمارستان و ترانه هاشونو میخوندن و دست میزدن!
    اگر یه شهیدی رو بخوان تشییع کنن اه و پیف میکنن که این چه مملکتیه همش غم همش غصه همش شهید!!
    با شخصیت مرتضی کاری ندارم
    کلی عرض میکنم
    خدایش رحمت کناد

  • درسته داغ جوون سخته منم براي اين خواننده ناراحت شدم و خوشم اومد از معرفت طرفداراش كه براش كم نذاشتن
   چون معتقدن حسي آرامشبخش بهشون داده با صداش
   اما كاش مردم ما اين معرفت رو براي شهدا هم داشتن
   همون جوونايي كه با بهاي خون و جونشون زندگي آروم مارو ساختن وگرنه الان ماهم عاقبت مردم فلسطين و داشتيم و از ترس اينكه فردا كيو زير بارون خمپاره ها و بمبها از دست ميديم خوابمون نميبرد…
   كاري به بعد اسلامي ش ندارم اما با هر اعتقادي كه بهش نگاه كني شايد تو هم با نظر من موافق باشي

  • زشته به خدا!!!
   چرا پشت سر مرده این حرفهای بد رو میزنید
   اون بنده خدا که به کسی کاری نداشت.
   ی خواننده بود که وقتی به آهنگهاش گوش میدی ی جورایی دلت رنگ خدایی میگیره.
   شهدای ما همیشه زنده ان.
   اونام رنگ و بوی خدایی داشتن.
   انقدر به خودتون اجازه ندین که راجع به دیگران قضاوت کنید بدتر اینکه راجع به مرده ها صحبت های بد بکنند.
   اون جوون مریض بود اما با تمام مریضی تونست اینهمه تلاش کنه.
   ببینید خدا چی میگه.
   اون میگه تلاش کن و مرتضی کرد.
   اون میگه امیدوار به رحمت من باشید و مرتضی تا آخرین لحظه بود.
   خدا میگه اگه خوب زندگی کنی خوب هم میمیری. و مرتضی خوب مرد چون خوب زندگی کرده بود.
   کجای دینا دیدید که ی نفر فوت کنه و مردم خودشون خودجوش بیان؟
   اینجاست که باید پذیرفت: عزت از آن خداست. هر کس رو بخواد باعزت میکنه و از هر کس که نخواد عزت رو میگیره.
   ایا این گونه تشیتع شدن عزت نبود؟
   کمی انصاف داشته باشید و در مورد همه چیز اینطوری اظهار نظر نکنید. اونی که میگی زشت بود!!!
   آیا تا به حال جلوی آئینه وایسادی یا به عکست خیره شدی یا به دوستان و بستگانت؟
   همشون خوشگلن؟
   اگه آره پس اینهمه زشتا کیان؟
   بشینیم راجع به این فکر کنیم که اگه ما این مریضی رو داشتیم چیکار میکردیم؟
   اگه الان مرگ سراغمون بیاد میتونیم راحت بریم؟
   کارنامه کدوممون سفیده؟
   شرم کنیم و راجع به دیگران قضاوت نکنیم که حتما مورد قضاوت دیگران قرار خواهیم گرفت!!!

  • خواننده خوبی بودن روحش شاد و یادش گرامی
   خدا به مادر و پدرش صبربده

  • حقا که شما قـدرت طلب های تندرو چشم دیدن محبوبیت دیگران را ندارید

  • مرتضی پاشایی عاشق اسلام بود این مهمه و هیچوقت شعر مبتذلی نخوند که حالت حرام داشته باشه.
   ولی خیلی از این خانومایی که خودشونو بزک کرده بودن و اومده بودن اینجا بخاطر مرتضی نبود بلکه به خاطر خودنمایی بود.

   واقعا من تعجب می کنم از کسایی که به جای اینکه برای آرامش روح مرتضی پاشایی براش قرآن و فاتحه بخونن اومدن دارن شعرشاو میخونن و دست میزنن آخه دیگه دست زدنتون چیه.حتی عزاداری بعضی از این مردمم مال فرهنگ وارداتی غربه.دیگه هیچفرهنگی واسمون نمونده.واقعا متاسفم واسه این جماعت.

  • من اونیم که سایه ام نداشت

   دلش رو توی کوچه جا گذاشت

   همون که تو دلش غمارو کاشت

   غیر از این سکوت چیزی برنداشت

   من اونیم که گریه می کنه

   همون که بغض و ول نمی کنه

   همون که هیچکی باورش نکرد

   اشک و عاشق گونه می کنه

   صدام که سر به آسمون کشید، دلای عاشق و به این جنون کشید

   خدا ببخشه اونو که نموند

   که قلب سادمو اون به خون کشید

   عشق ادعا سرش نشد، آخرش نشد

   که یاد من بره

   آسمونو باورش نشد ، کبوترش نشد

   دوباره بپره

   من اونیم که خیره رو دره، خوشیشو میده غصه می خره

   که حالش از همیشه بدتره

   دل نمیده و دل نمی بره

   کسی که با کسی قدم نزد

   تو خونه عکسی غیر غم نزد

   سری به قلب عاشقم نزد

   اونکه رو دلم زخم کم نزد

  • پیام مرگ مرتضی پاشایی یعنی :
   انا لله و انا الیه راجعون…
   یعنی همه رفتنی هستیم
   و پیر و جوان نداره

  • واکنش مرتضی پاشایی به شایعه‌ مرگش :

   «مرتضی پاشایی» می‌گوید برخی به جای اینکه برای سلامتی من دعا کنند و روحیه ام را بالا ببرند، با شایعه مرگم غم بزرگی بر دل من نشانده‌اند.

   خواننده سرشناس که به خاطر بیماری روی تخت بیمارستان تحت درمان است، از شایعه‌های انتشار یافته در فضای مجازی گلایه‌مند است.

   «مرتضی پاشایی» می‌گوید برخی به جای اینکه برای سلامتی من دعا کنند و روحیه ام را بالا ببرند، با شایعه مرگم غم بزرگی بر دل من نشانده‌اند.

   این خواننده محبوب از مدتی پیش – ۱۷ آبان ماه سال جاری – به خاطر بیماری سرطان در بیمارستان بهمن شهرک غرب بستری شد و همین کافی بود تا شایعه مرگ وی سطح گسترده‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را پر کند.

   در حالی گروهی شایعه‌ساز مرتب اخباری مبنی بر مرگ وی را انتشار می‌دادند که تیم پزشکی با اقدامات تخصصی به درمان مرتضی پاشایی امیدوار شده بودند.

   گفته می‌شود بیماری این خواننده تا کیسه صفرا پیش رفته بود که پس از بالا رفتن و افزایش سیستم تدافعی‌اش وی تحت عمل جراحی قرار گرفته و حالش بهتر شده است.

   مرتضی پاشایی وقتی خبرنگار شوک بر بالینش ایستاد، با چهره‌ای امیدوار به زندگی گفت: شریف‌ترین مردم دنیا را داریم، چند روزی است که خبر مرگم را در فضای مجازی می‌بینم و می‌شنوم. من با حمایت و صدای دست‌های مردم ایران به شهرت رسیدم و همه پیشرفت‌هایم را مدیون آنان می‌دانم.

   وی که گله‌مند بود، گفت: نمی‌دانم چه شده است که من با تکیه بر خدا و دعای خانواده و دوستانم زنده مانده‌ام اما برخی‌ها می‌خواهند مرا از دنیا بیرون برانند، انتظار نداشتم به جای ایجاد انگیزه برای زندگی و مبارزه من با این درد بزرگ، اندک روحیه‌ای که داشته‌ام را به نابودی بکشانند! مگر من در این دنیا جای چه کسی را تنگ کرده‌ام.مرتضی پاشایی در پایان گفت: از این نوع زنده به گور شدنم دلم سخت گرفته است و نیاز به حمایت عاطفی مردم دارم تا این اندک صبری هم که در من باقی مانده، از بین نرود.

   بنا بر این گزارش، خواننده محبوب و جوان صبح دیروز از بخش مراقبت‌های ویژه به بخش انتقال یافت.
   ———————————–
   روحش شاد
   قبل از رفتنش خیلی ها دل خودش و خانواده اش را خون کردن
   جاش خیلی خالیه

  • محل کار ما، چهارراه حافظ (کالج) است و در نزدیکی تالار وحدت و برنامه تشییع مرحوم پاشایی..ترافیکی که ایجاد شده بماند. دیر رسیدن به محل کار هم ایضاً. اما تغییر ذائقه مردم عجیب متحیرم کرده.!مثل مور و ملخ آدم ریخته. از همه‌جور تیپ‌های اجتماعی هم هست. از خوش‌حجاب تا بدحجاب. از ریشو تا سه‌تیغه. همه هستند..

   آقایان فرهنگی!
   به کجا چنین شتابان بردیم مملکت را؟! چه بلایی سر ذائقه اجتماعی و فرهنگی خلق‌الله آوردیم؟!
   چه کردیم که محوریت کنش‌های اجتماعی این‌طور دست‌خوش تغییرات بنیادین شد؟!

  • من از بازیگرهایی که باری به هر جهت اومدن بیزارم
   و همینطور کسای دیگه که با نیت بد اومدن
   تنشو لرزوندن
   خدایا همه جونا رو نجات بده از بعضی نادانی ها…

  • اگر برای امام حسین اینجوری اشک میریختن بهشون غبطه میخوردم…

   • آقای حمید ن .
    شما لطفا راجع به محدوده ی اطلاعتون صحبت کنید.
    از مراسم امام حسین علیه السلام باشکوه تر هیچ جای دنیا پیدا نميشه.
    دوما آدمها حق دارن برای کسی که دوستش داشتن و صداش لحظاتی از زندگیشونو پر کردن مراسم بگیرند و گریه کنند.
    در ضمن اینطور مراسما رو با عزای اربابمون قاطی نکنید.
    معلومه که بودن آدمهایی که فقط برای تماشا اومده بودند و خوب کارایی رو انجام دادن که در شأن اون مراسم نبود.
    خواهشا همه چیز رو با هم قاطی نکنید.

    • سلام طناز جان
     ورودت به برو و بچه های جوان انقلابی رو تبریک میگویم و خوشحال شدیم که انقدر پاکار هستی و حاضر جواب..
     راستی عزیزم
     جوان انقلابی در بخش حجاب فراخوانی برای ماجرای چادری شدن و ماجرای چادری نشدن داره که خیلی خوبه و حداقل ما دخترای سایت همدیگه رو بهتر می شناسیم و به دردمون میخوره…
     خواستم بگم شما هم اگه میتونی خاطره ات را بده
     حالا چه چادری باشی و چه غیر چادری
     مهم نیست. مهم اینه که برامون عزیزی و با هم دوست هستیم
     تو بحثای ازدیاد حمعیت و حجاب و … جات خالیه
     فدات
     هدهد

     • سلام
      منم با هدهد عزیز موافقم و منتظر خاطره طناز عزیز هستیم
      امیدوارم همیشه باشه
      اگر کربلایی شدم برای اربعین حتما دعاگو طناز و همه عزیزان هستم

   • هدهد جان من چادری هستم.
    چون خانواده ی پاشایی رو قبل از معروف شدن مرتضی میشناختم احساس دین کردم که نباید تهمت هایی به مرتضی و خانواده اش از هر لحاظ زده بشه جواب بعضی نظرها رو که کاملاً نا انصاف داده بودن رو بدم

    • واااای
     دیگه چه بهتر که چادری هستی
     منم عاشق پاشایی عزیز هستم و خیلی ناراحت شدم
     خیلی اهنگهاشو گوش میدادم
     ولی عزیزم به هرحال تندروی هایی هست
     ما باید مسیر اعتدال را پی بگیریم (البته اعتدال حقیقی نه اعتدال سیاسی!)
     تو جوان انقلابی خیلی بحث میشه. از همه نظرات و جهات
     ولی همه با هم دوست هستند
     اقا حمید هم مثل شما تازه اومدن و افکار ناب و پاکی دارن و معلومه دلسوز هستن
     فقط نباید یادمون بره این اختلافات جدی نیست و همه مون جوان انقلابی و عاشق امام عصر و رهبرمون هستیم
     ————-
     به قول نفیسه جون از مشهد :
     *امریکا امریکا خیال نکن ما زنیم تو دهنت میزنیم….

    • سلام
     تاج بندگی حضرت زهرا سلام الله علیها گوارای وجودتان
     برخی وقتها دوست داشتم زن بودم و از دین خدا مثل شما دفاع میکردم…

   • طنازخانم
    من نگفتم برای گریشون بازخواست میشن
    گفتم بااین شدت ،اگر برای….
    طناز خانم
    شما تضمین میکنید که موسیقی درحال پیشرفت به سمت مثبتی میره ، ویااز هوی متال بالاتر نمیره و عادی سازی نمیشه؟
    آیاموسیقی کلاسیک الآن جوون پسنده؟
    آیاموسیقی انسان روبه سعادت میرسونه،
    امیدوارم صادقانه جوابمو بدید،،
    منو از این چنگ زدن به موسیقای زمان نجات بدید؟
    باتشکر
    راستی من نباید قیاس میکردم این کجاوآن کجا

   • احسان علیخانی گفت مرتضی پاشایی یه حسرت بزرگ داشت که اونم سفر به کربلا بوده …
    شما از کجا میدونید اگه ایشون این عشق و به امام حسین نداشت انقدر با عزت تشییع میشد؟

  • این بیماری یک امتحان برای مرتضی پاشایی و خانوادش بود الحمدالله خوب از پسش بر امد

  • سلام.
   خواستم چند کلمه باهاتون در میون بگذارم.
   آهای جوونایی که دم از انقلاب و دین میزنید و میگید مرتضی پاشایی یه خواننده ای بود که اصلاً سبک کارش اهل بیتی نبود. معذرت میخوام اما کدوم یک از معصومین گفته هرکی ظاهرش اینطور بود از ما نیست که به تیپش گیر میدید؟؟!!
   کدوم کارش ضد انقلاب و ضد اهل بیت بود که همه مدعی هستید اصلا به اهل بیت نميخوره.
   شما نماز خوندنشو ندیدید اما من دیدم.
   شما نماز شب خوندنشو ندیدید اما یکی از بستگانم دیده بود.
   چون کارش عاشقانه بود باید به این متهم بشه که اهل خدا نیست؟
   شیعه ی علی ندیده راجع به دین و مذهب ندیده قضاوت میکنه؟
   حق الناس میدونین چیه؟
   شیعه علی عفت کلام داره.
   شیعه علی به خدا اینطور راحت قضاوت نمیکنه.

   • خانم طناز
    کی همچیم حرفی زده که ایشان انقلابی و مومن نبوده؟!!
    شاید مخاطبین هر تظری بدهند ولی به تیتیر جوان انقلابی نگاه بکنید…
    لقب مرتضی را مومن و انقلابی داده
    بهتره به نظرات دیگران احترام بذاریم و ببینیم که مسئولین سایت با انصاف و تقوا برخورد میکنند

   • خانم یا آقای شمس
    من هم مد نظرم همون آدم هایی هستن که اینطور فکر میکنن نه شخص دیگری…

   • رهگذر عزیز
    سلیقه ای برخورد نکن
    من تحقیقاتمو داشتم
    اگر جواب های من رو نداری و اگر سلیقه همه محترمه به سلیقه من احترام بزار
    شما میدونی برگردون قطعه های موسیقی چیه؟
    بنده موسیقیو به اندازه خودم فهمیدم
    اگر میخواید ما رو به چالش بکشید بگید
    بعضی عزیزان
    متن رو دقت نمیکنن
    سخت برخورد میکنن
    مثلا من میگم تفکر حامدزمانی رو میپسندم
    این همه زمان گذاشتم سئوالات مطرح کردم
    فقط سطرآخر رو بچه ها میبینن
    این آخرین جمله من در مورد موسیقی بود،
    من تحقیق زیادی از موسیقی داشتم اما در موردش نمیگم
    چون ازش چیزایی میکشید بیرون که عقل جن بهش نمیرسه
    فقط موسیقی برامن تموم شدست….
    یاعلی

    • آقا حمید براتون متاسفم
     شما یعنی مرد هستید و دانشجو و انقلابی
     چقدر زود شانه خالی میکنید و ناراحت میشوید
     در یک سال و لندی که من و دیگر دوستان در جوان انقلابی عزیز بودیم خیلیا امدن و بعضا تندی کردن و رفتن
     ولی ما ماندیم
     بحث کردیم
     ناراحت نشدیم
     به هم احترام گذاشتیم و لذت بردیم
     باشید
     بحث کنید
     دلیل بیاورید
     زود رنج نباشید
     تا هم محبوب همه شوید
     هم اثرگذار بر روی دیگران
     و هم خودتان رشد کنید

  • من هم موافقم که باید به نظر دیگران احترام گذاشت اما بعضی نظرات واقعآ دل آدمو به درد میارن.

   اینکه خیلی ها صرفاً برای عکس با هنرمندان رفته بودند جای انکار نیست.

   جامعه ما باید فرهنگسازی بشه نه توهین چون بین اون جمعیت بودن کسایی که واقعاً مرتضی رو میشناختن.

   من از اینکه بعضی نظرات مرتضی رو بابت سبک پوشش و سبک خواندنش لگدمال میکنن زجر میکشم چون مرتضی واقعآ از لحاظ انسانی و شخصیتی و صدالبته مذهبی برای من یه اسطوره بود.

   تو بعضی نظرات گفته شده فقط شهيدان اسطوره هستن. اما من خودم با چشمان خودم دیدم جوانی که با دیدن اخلاق مرتضی با خدا عهد کرد که دیگر غیبت نکنه. این آدم که کسی رو با رفتارش هدایت کرد نميتونه اسطوره باشه؟

   • اینکه بعضی ها افراطی عمل میکنند شکی نیست.
    مثلا توی مترو داشتم ميرفتم مراسم کسانی رو دیدم که با وضع دور از شأن یه دختر با لاک مشکی !!!!!!!! میرفتند مراسم! !!!!!؟؟
    چنین صحنه هایی رو هیچکس نمیپسنده اما در مقابل بعضی از افراد هم خیلی غیر منصفانه حرف زدند به مراسم و مرتضی و…. ایرادهای بنی اسرائیلی گرفتن چرا برای اینکه هواداران پاشایی اینطور عمل کردند در واقع خشک و تر با هم سوختن. .

    منم مرتضی رو از نزدیک میشناسم و همینطور خانوادشو انسان های شریف و به شدت محترم هستند.

    ازتون خواهش میکنم داغ دل خانوادشو با صلوات تسکین بدید

   • طناز جان
    میشه برامون تعریف کنی؟

   • چه چیزی رو تعریف کنم؟

    • سلام
     فرمودی عزیزم : “اما من خودم با چشمان خودم دیدم جوانی که با دیدن اخلاق مرتضی با خدا عهد کرد که دیگر غیبت نکنه. این آدم که کسی رو با رفتارش هدایت کرد نمیتونه اسطوره باشه؟”

     برامون بگو
     ما هم عاشق مرتضی هستیم

   • هدهد عزیز.
    متاسفانه خواهرم اهل غیبت بود البته نه خیلی زیاد.
    دوست نداشت اینطور باشه اما خب میدید بقیه فقط حرف میزنن که غیبت بده و در واقع عمل نمیکردن
    خواهرم مادر آقا مرتضی رو میشناخت و با مرتضی ترم اول هم دانشگاهی بود
    این بشر انقدر محجوب بود که نميشه به زبون بیارم.
    خواهرم با مرتضی لج کرد و گفت ادای آدمای خوب رو در میاره
    مگه ميشه آدم تو این دور و زمونه غیبت نکنه…
    خلاصه داداش مرتضی رفت زیر دوربین نامحسوس خواهرم.
    تا اینکه یک روز اومد گفت طناز بالای 32 بار مرتضی رو تو مکان غیبت گذاشتم ولی سرشو انداخت پایین و رفت.
    خواهرم هفته قبل از مرگ مرتضی با خدا عهد کرد که دیگه غیبت نکنه
    خواهرم خیلی عوض شد
    وقتی آقای پاشایی پدر مرتضی گفت پسرم نمازش ترک نميشه خواهرم دو دستی زد تو سرش و گفت چقدر دیر شناختمش طناز.
    مرتضی مسیر زندگی یلدا رو عوض کرد

   • آقای حمید ن.
    اسلام از دست افراط و تفریط ها در خطره.
    اسلام ناب ایمان قلبی به خداوند و عمل به دستورات او و ائمه اطهار است.
    هرکس که با نظرات شما مخالف بود دلیل بر نامسلمان بودن نیست.
    شما طرز صحبت کردنتون به ظاهر مودبانه هست ولی در واقع همه رو محکوم میکنین و این نه تنها در اسلام بلکه در همه ی ادیان قشنگ نیست.
    خواهرم غیبت میکرد و کاهل نماز بود اما رفتارهای همین آقای پاشایی خواهرم رو طوری متحول کرد
    که نزدیک 1سال هست نه غیبت میکنه نه نمازش قضا ميشه.
    مگر نه اینکه اسلام برای نزدیک شدن به خداست.
    کسی که با رفتارش یک نفر رو هدایت کرد رو شما به خاطر موسیقی محکوم میکنین موسیقی از این دست نه در دین نه در عرف حرام نیست.
    این دیگه افراط هست که منتظره برای هر چیز یک ایراد بگیره.
    کار ماه عسل مرتضی غیر از رنگ و بوی خدا چیزی نداشت.
    دیگر کارش هم منافاتی با دین نداشت خواهشا دنبال بهونه نباشید.
    در ضمن خدا به هر بنده ای این لیاقت رو نداره که باعث تحول کسی بشه.
    موسیقی رقص آور گناه هست که با موسیقی مرتضی منافات داره

   • | پایگاه جـوان انقـلابی |
    0
    0

    باسلام بانو طناز
    نظر شـما در ستون ویژه “دیدگاه برتر” پایگاه جوان انقلابی با عنوان “نظر «طناز» درباره مرحوم پاشایی و عظمت روحی و ایمان وی” منتـشر شد.
    از شما سپـاسـگذاریم.
    پایگاه جـوان انقلابی

    http://javanenghelabi.ir/%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%B7%D9%86%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%A7%D8%B4%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D8%B9%D8%B8%D9%85%D8%AA-%D8%B1/

   • طناز خانم
    شما همش داری اون بنده خدا رو میاری تو بحث،
    اون مرحوم شده
    من هم نمیخوام پشت سرش حرفی بیفته
    من فکر میکنم شما در محکوم کردن با من تفاهم داری
    جواب این جوون تشنه آگاهی رو محبت کنید : ۱موسیقی لهو چیست مصداق امروزی
    ۲آ یاموسیقی درحال پیشرفت هست اگرهست برای اسلام مفید هست یاخیر ؟
    غناچیست؟انتهای موسیقی کجاست؟
    آیا شما تضمین میکنید که جوانان سمت راک وهوی متال نروند؟
    آیا شما تضمین میکنید که جوانی که سمت موسیقی میرود رستگار میشود؟
    آیا موسیقی ما جوانان را رستگار میکند؟
    آیا بهتر نبود شما من جوون رو بااحترام توجیه میکردید؟
    آیا شما به اخلاق خوب مرحوم پاشایی نسبت به من عمل کردید یا فقط ماراافراطی خواندید؟
    آیاشما تضمین میکنی که بنده. باموسیقی آرامش میگیرم و…..امیدوارم مرا را هنمایی کنید…..

    • ببخشید شما تصمین میکنید هرکس بره هیات و مسجد رستگار بشه؟!!!
     مسلما نه
     چون الان مسجد ضرار هم داریم
     پس نمیشه حکم کلی داد در هر مساله ای
     بخصوص امروز با جریان شیرازی ها مه علیه نظام و رهبری و امام است…

     • یاشما تضمین میکنی که بنده. باموسیقی آرامش میگیرم !
      چه سوال مسخره ای!
      برو خودت دنبال تحقیق اون وقت انتخاب کن
      هرکس یه سلیقه ای داره که محترم است

   • آقای حمید ن
    اگر ایشان رو مثال میزنیم چون سبک موسیقیشون پاپ بود وگرنه سبک پاپ خواننده های فراوانی داره شما با سبک موسیقی مشکل دارید حالا چه فرقی دارد ایشان یا امثال ایشون.
    من مثل شما کسی رو محکوم نمیکنم. اما شما نگاه کن شما داری کل موسیقی رو محکوم میکنی.
    موسیقی لهو که قضیش کاملاً مشخصه. عذر ميخوام موسیقی های مثل موسیقی هایی که تو عروسی ها صرفاً برای رقص میذارن خوب اونا عملا انسان رو تو موقعیت گناه قرار ميدن اما سبک موسیقی پاپ فقط عاشقانه هست نه موسیقی عامل ایجاد گناه

  • بعضی ها از سوزش به چرت و پرت گویی افتادن
   همه هم میدونند دلیلش چی هست …
   بوی سوزشتون کل کشور رو پر کرده
   شماها مردید براتون نمیایم بیرو
   ن ناراحت نشید زیاد خوتون رو ناراحت نکنید
   هر کسی ارزش این مراسم و این همه ادم رو نداره

  • اَلّلهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ الأَْحْيَاءِ مِنْهُمْ وَالأَْمْوَاتِ تَابِع بَيْنَنَا وَبَيْنَهُمْ بِالْخَيْرَاتِ إِنَّكَ مُجِيبُ الدَّعَوَاتِ إِنَّكَ عَلي كُلَّ شَيْء قَدِير

  • رفت و راه شد بخدا از دست این دنیای کثیف و مردمش…
   کاش من جای تو می رفتم و راحت میشدم

  • نگران منی که نگیره دلم
   واسه دیدن تو داره میره دلم
   نگران منی مثل بچگیام
   تو خودت می دونی من ازت چی می خوام
   مگه میشه باشی و تنها بمونم
   محاله بذاری محاله بتونم
   دلم دیگه دلتنگیاش بی شماره
   هنوزم به جز تو کسی رو نداره
   عوض می کنی زندگیمو
   تو یادم دادی عاشقیمو
   تو رو تا ته خاطراتم کشیدم
   به زیبایی تو کسی رو ندیدم
   نگو دیگه آب از سر من گذشته
   مگه جز تو کی سر نوشتو نوشته
   تحمل نداره نباشی
   دلی که تو تنها خداشی

   روحش شاد

  • از سایت محترم خواهش میکنم نظر واقعیمون رو نشون بده! بالا جمله ای رو به نقل از بنده گفتین که نگفتم!!!

  • جمله بنده اینه:
   ان اکرمکم عندالله اتقاکم.
   خدا ایشون رو بیامرزه ولی دراین حد هم نبودن که همچین توفانی تو رسانه ها براه بندازن.
   بااین کارا فقط باعث تنش تو جامعه میشیم.
   والا افراده خیلی بزرگواری برحمت خدا میرن ولی همچین تجلیلی ازشون نمیشه!

  • من این آقا رو نمیشناسم نمیخوامم بشناسم –
   یه خواننده و مطرب که بیشتر نبود –
   وای بر ما –
   همین مونده بود برای یک خواننده این چنین گریه کنیم-
   آخرالزمان همین الانه.
   واقعا!!!!!!!!

   • آخر الزمان اینه که شیعه علی علیه السلام عفت کلام نداره.
    دوم اینکه مرد مومن اگر دوست یا فامیل خودت هم بود اینطور میگفتی؟ شیعه با افراط گرایان در خطره.
    حضرت پیامبر به عیادت مریضی رفت که دشمنش بود.
    اما شما راجع به کسی حرف میزنی که عشقش اهل بیت بود و نماز شب میخوند.
    در ضمن فقط خدا ناظر و حاکمه.
    در ضمن ایشون بسیار انسان شریف بودن

   • آقای سینا امیدوارم متوجه حرفی که زدی باشی.
    مرتضی جوون خوبی بود. چون خواننده بوده دلیل نیست که از خدا دور باشه.
    شما اینقدر به خودت مطمئن که راجع به دیگران راحت قضاوت میکنی؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟
    واقعا که…
    در ضمن واژه مطرب برای این جوون بسیار نامناسبه.
    کارهای ایشون فقط غمگین بود و رمانتیک .
    کاش یک کم قبل اظهار نظر تحقیق کنی

   • سیناجان
    باهات موافقم
    دوستان چرا تو باطل حل میشن
    بی نقاب باید حرف زد
    باید از خدا ترسید
    دوستانی که فکر میکردم تو این مواقع قاطعن محافظه کار شدن
    من به موسیقی پاک احترام میزارم نه کپی لهوی
    داش سینا
    چرا دوستان نمیخوان باورکنن
    برای هرمحافظه کاری ای و متاسفانه دم این واونو دیدن باید در محضر خدا پاسخگو بود
    من اسلام به دور از لهویات میخوام
    گرچه توشهری زندگی میکنم که دلم ازاین گناها خونه
    باباآخرالزمونه
    من میخوام بی صدابمیرم بدون شهرت نداشتم و بدون لهویات
    یاعلی

   • از حرف هایی که دوستان و اطرافیان مرتضی پاشایی میزنن بر میاد که ایشون فقط یه خواننده معمولی یا به قول دوستان مطرب نبوده .
    اینکه یه جوان از قضا خواننده بخاد این همه از خدا بگه و رفتارش خدایی باشه آن هم در بدترین لحظات زندگیش، خیلی جای تحسین داره .
    اینکه یک خواننده مومن باشه و حسرتش رفتن به کربلا ،
    خب اینها روی جوانان دیگر که بهش علاقه داشتن اثر میذاره شاید هم مسیرشون و تغییر بده .
    چرا به این همه جمعیت به این دید نگاه نمیشه که اینا برای این که پاشایی عاشق امام حسین بوده امدند؟

  • یه سوال! لطفا یکی جـــواب بده
   این همه فرزندان ناب و آسمونی این مملکت جونشون رو کف دست گذاشتن و رفتن و اجسادشون بعد سی و اندی سال انتظار یکی یکی میاد اونم ” گمنام ” و یا اونایی که تو آسایشگاه جانبازان یا کنج خونه ها ده ها سال نتونسته به رو بخوابه یا هوای آزاد تنفس کنه و … یکی یکی دارن پرپر میشن یا علمای بزرگوار ما ، این تلویزیون جمهوری اسلامی !
   تو یه بخش خبری چند ثانیه اختصاص به اون خبر میدن و میرن ( هر چند اینا مجهولین فی الارض و معروفون فی السماء هستند و آخرتی آباد دارند) اما برا بعضی ها…

   سوال: امثال این عزیزان خدمت کردند به این جامعه یا یک خواننده پاپ یا یک ورزشکار یا …!
   کجاش به درد این مملکت خورده؟؟؟
   تو رو خدا تو رو به فاطمه زهرا س یکی جواب بده …

   جوان انقلابی خواهش میکنم کامل بزار. تمامی بد و بیراه و فحش رو به جون میخرم تا به جوابم برسم.

   • سلام آفرین بر شما همین سوال تو ذهن منه!
    دارم دییوونه میشم، عقل و قرآن و سنت کجاست؟!!

   • آقا یا خانم سلام.
    نميدونم تا یه بحث اینچنینی ميشه چرا سریع بحث شهيدان رو پیش میکشید.
    شهدا روی سر ما جا دارند و ما منکر حقانیت اون بزرگوارها نیستیم.
    اما همین شهدا از قبل که پاک و منزه آفریده نشده بودن. بودن؟
    پسرخاله من شهید شده اما خالم میگه اوایل خیلی به راه نبود و. ..
    ولی همین پسرخالم جونشو واسه ما داد.
    این جوانها هم طبیعتاً نسل همان ها هستند.
    اما جوانی که با بیداری اینچنین سخت 11 ماه میجنگه نشان چیه؟
    نشانه ناامید نشدن از رحمت خداست.
    چندتا از ما تاحالا تو اوج سختی از رحمت خدا ناامید نشدیم؟
    فقط ایمان قوی ميتونه آدم رو امیدوار کنه. مرتضی غیبت نمیکرد و این باعث تحول یک دختر شد که با خدا عهد ببنده که غیبت نکنه. اگر مرتضی خواننده بود نه بر ضد دین نه بر ضد ولایت و و اهل بیت چیزی میخوند که باعث تنفر افراط گراها شده

   • در ضمن نگید کجاش به درد مملکت خورد.
    به خدا خودم دیدم چند نفر با اخلاق هاش به دین پایبند شدن.
    به نظرتون این به درد نميخوره.

   • یک مخاطب مهمان
    اگر پدر مادر مرتضی جوانشونو دیدن محل دفنشو میدونن
    خیلی از پدرمادر شهدای گمنام هنوزم در خونشونو باز میذارن که مبادا پسرشون برگرده
    با اینکه هنوز امید دارن ولی ناامیدی تو چهره هاشون موج میزنه
    تشییع شهدای گمنام میشه نماد تحجر و همون جماعت بزک کرده ی حاضر در مراسم مرتضی شروع میکنن به اعتراض و اه و پیف کردن
    که این چه مملکتیه
    اما فوت یه آدم معمولی رو بزرگش میکنن
    داغ جوان سخته درست اما روزانه چندجوان فوت میکنن؟
    چندشهید گمنام پیدا میشن؟
    چند کودک بیگناه کشته میشن؟
    چند سرباز تو مرز شهید میشه؟

    همش تقصیر رسانه ی کوفتیه

   • طناز خانم
    سطری که در مورد شهدا گفتید منطقی بود
    ولی انسان از قبل پاک آفریده شده…..

    • سلام
     اره طناز عزیز
     شهدای ما همه شون انچنانی نبودن
     ولی ببین نفس قدسی حضرت امام چه بود که مس وجودشان را طلا کرد و از جهنم به اوج بهشت برین برد…
     و امروز خامنه ای خمینی دیگر است…

   • عجب مردمی هستیم ما ایرانیا
    این جوونای روشنفکر بهتره یه قراری هم با هم بزارن برن مزار شهدا ، دور همی براشون یه فاتحه ای بخون ..
    یادی بکنن از جوونایی که زندگی شون رو ، جوونیشون رو بخاطر دفاع از مملکت و ناموسشون گذاشتن کف دستشون … ر
    فتن که رفتن …
    خدایشون رحمت کنه

   • خانم طناز
    حتی بسیاری از شهدای ما هم مناسب الگو و اسطوره بودن نیستند! گرچه آدم های خوبی بودند … ولی الگو و اسطوره تنها کسانی می تونند باشند که کارشون خیلی خیلی درسته … یعنی ائمه معصومین و شیعیان واقعی اونها …
    باز هم میگم بهتره کارهای خوب مرتضی رو تعریف کنیم … مثلا توکل به خدا … غیبت نکردن و … ولی الگو نکنیم …

  • وای اینجا هم که دعواست!
   من نمی دانم چرا شما به جان هم افتادید متاسفم برای رسانه هایی که می خواهند از هر مراسمی به نفع خود سوءاستفاده کنند.
   ما ایرانیه مسلمان هستیم ما هم جنبه ایرانی بودن خود را داریم هم جنبه اسلامی بودن خود.که این2 تا قیام قیامت در کنار هم اند.
   همانطور که همین ملت هم در انتخابات هم در راهپیمایی ها پشت انقلاب هستن همین ملت بودن که در مراسم شرکت کردن من هم برای اینوری ها هم برا اونوری ها متاسفم.
   ما ایرانی هستیم ومسلمان که فرهنگ ایرانی وعقاید اسلامی هیچ مشکلی با هنر سالم ندارن به بقول امام خمینی(ره)ما با سینما مشکل نداریم با محتوای آن مشکل داریم محتوا باید سالم باشد
   (الحمدلله تمامی محتـواهای مرحوم تماشایی سالم بوده مغایرتی بافرهنگ ایرانی اسلامی نداشته است خدا او را با خوبان محشور بدارد)

  • راستی شور و هیجان گسترده مردم در ماجرای مرگ مرتضی پاشایی سیگنال های خاصی به حاکمیت و مسئولین فرهنگی کشور ارسال کرد که تمایلات بسیاری از مردم با گرایشهای فرهنگی مسئولین زاویه دارد و در زیر پوست جامعه حال و هوای دیگری جریان دارد و باید احساسات این بخش از مردم نیز مورد توجه بیشتری قرار گیرد .

  • هنوزم راه برگشتن به روز روشنو دارم
   اگه از این شب تاریک یه جوری دس بردارم
   هنوزم ردپای من تو برفای زمستونه
   شاید بازم امیدی هست که برگردم به اون خونه
   کمک کن سایه ی وحشت جونیمو قوروق کرده
   دلم بی لمس عشق تو همش این گوشه بغض کرده
   تو تاریکی مطلق یه روزی راهو گم کردم
   کمک کن باصدای تو به دنیای تو برگردم
   یه راهی پیش روم وا کن دوباره فکر آغازم
   میخوام پیروزشم اینبار به این دشمن نمیبازم
   از این دوری از این زندون از این زنجیر بیزارم
   چه کاری با خودم کردم چرااااااااا سردرنمیارم
   سر در نمیارم

  • چرا پوشش صدا و سیما در مراسم تشیع و خاکسپاری این عزیز که محبوب قلبهای تعداد بسیار زیادی از هموطنانمان بود اینقدر کم است.
   از ریاست محترم رسانه ملی خواهش میکنم فضای رسانه ای کشور را کمی قابل انعطاف تر نماید تا مردم تمام رویدادهای کشور را بطور کامل و شفاف ببینند و دیگر مجبور نباشند از فضای مجازی و سایتهایی مانند youtube و فیسبوک و … تماشا نمایند

   • هرچیزی بنا به اقتضا واهمیتی که داره مطرح میشه
    وخبر شبکه های سیما خوب اطلاع رسانی کردن
    دیگه شما خبر رو با مستند اشتباهی گرفتین مشکل خودتونه
    انتظار داشتین همه زوایای تشییع جنازه رو جمع میکردن وتو خبر به شما نشون میدادن که مبادا شما به زحمت بیوفتی!
    عجب منتقدایی پیدا میشن!!!!

    • ادم مثلا دانسجو!
     آیا صدا و سیما فقط مال شماهاست که صبح تا شب نوحه و سخنرانی بذاره
     از فلسطین و عراق بذاره
     اخبار تکراری بذاره و…
     آیا ما ایرانی نیستیم؟
     ایا حق نداریم از تلویزیون کشورمون که از منابع و حق ما اداره میشه سهمی داشته باشیم
     نه یه شبکه به داد دل ما جوان ها برسه؟

   • وقتی میخواین درمورد یه نظر انتقاد کنین یا هر چیز دیگه اول خوب نظر رو بخون بعد نظرتو درموردش بذار!

    من تو نظرم حرفی ازبرنامه های صداوسیما ننوشتم بحثم درمورد خبر شبکه های سیما هستش که انصافا درگذشت مرتضی رو خوب پوشش دادن وخوب اطلاع رسانی کردن.
    قسمت اول نظرت رو هم میذارم به حساب حقی که خیال میکنی بهت بدهکارم
    نه به حساب شخصیت بالات!!!!

  • انا لله و انا الیه راجعون….
   خدا بیامرزدش…
   با مرگش یاد ناصر عبدالهی رو دوباره زنده کرد.

  • ما برای هر طرفداری پیش خدا مسئولیم،
   اونجا به شهرت کارندارن
   اونجابه عمل صادقانه، میسنجنت ،
   من من اسلام میخوام نه احساسی رفتار کردن
   من اسلام حقیقی میخوام
   تابه مسلمونیم خدشه وارد نشه
   من یه دانشجوی ایرانی مسلمانم
   البته شناسنامه ای
   امااز نوع حقیقیشو میخوام
   به جمهوری اسلامی هم آری میگم
   من نمیخوام بازی بخورم
   بچه تهرونم
   تازه هم درواقع مسلمون شدم
   قبلش فقط نماز میخوندم و روزه میگرفتم
   اسلام واقعی بی نقاب میگه موسیقی لهو مشکل داره
   من بحثم بااون جون ناکام و مرحوم نیست
   فضا رو طوری دیدم که انگار دوستان ،مسلمان نیستن!
   اگربه من بودمن با نماز فقط مسلمون نبودم
   یه تحقیق عظیم انجام دادم ، ما نباید ا زشیطون بازی بخوریم
   لعنت برشیطان
   ابلیس
   saten،
   مرگ شیطان نزدیکه
   من امامزاده نیستم ولی باشیطان هم نیستم
   لعنت برالقائات شیطان.

  • تـــف به دنیایی که مرتضی توش نباشه…

   • الهام خانم خواهش مکنم سو تعبیر نکنید
    من یه اصطلاح تلنگر آمیزبه کار بردم
    من فرزند زمان خویش نیستم و خیلی سخت باورم من رو توجیه کنید…
    ما رو توجیه کنید
    همون روز که این بنده خدا رفت جمعیتیو دیدم
    میرفتن بهشت زهرا
    انصافا ناراحت شدم وغمگین
    همینطور یکی از دوستام میخواست کلیپ لحظات آخرشو نشونم بده که گفتم جون ناموست حذفش کن … آخر نامردیه که حذف کرد

    حرف من اینه موسیقی پیشرفت میکنه یانه
    اگر پیشرفت میکنه آیا مسیرش مثبته یابیراهه میره؟
    باتشکر

   • تف به دنیایی که امام زمان ما بخاد توش در غیبت باشه …
    تف به دنیایی که تو کربلا سره عزیز زهرا را بریدن…

    تف به دنیایی که امروز انقدر رهبرمون تنهاست
    تف به دنیا که مومنین انقدر مظلوم هستن

   • رک میگم
    تف به تفکر شما

    انقدر خواننده هست جایگزین ایشون
    اه اه اه
    تف به دنیا با آدماهایی مثل ما

   • خاک بر سرت ساسان که انقدر کوچک و حقیر هستی!

  • الهام خانم
   سو تعبیر نشه
   همه اونایی که تو بحثن خواهرها و برادران من هستن و نیز مسلمان
   این یه مثال تلنگر آمیز بود
   اگر شکل جملم جالب نبود عذرخواهی میکنم
   من یه دانشجوی سادم که دنبال حقیقتم
   شعارهم نمیدم گوش دوستان پره!
   آیا موسیقی درحال پیشرفت هست یانه؟
   آیا شما تضمین میکنی موسیقی پاپ یارپ یاهوی متال تا ۲۰سال دیگه همین میمونه؟
   من تضمین میخوام ،امیدوارم جوابمو بدید
   باتشکر

   • جامعه داره روز به روز رشد میکنه و ارزش هاش عوض میشه
    حالا چه خوب و چه بد
    مثل رانندگی کردن که فرهنگش هوب شده
    مثل ازدواج تجملاتی که فرهنگ بد است
    مثلا روزی همه پای تعزیه بودن و روضه هاس سنتی
    الان بیشتر میروند هیات بزرگ و…
    نباید ناراحت باشیم
    باید سعی کنیم ما موج سواری کنیم و حداکثر استفاده را ببریم

   • شما تضمین میدی که تا چند سال دیگه ایمانت همینطور قوی باشه؟
    ما در مورد موسیقی روز صحبت میکنیم نه چند سال دیگه

   • میثم-جانم فدای رهبر
    0
    0

    آقا رسول
    یعنی شما میگی هر ارزشی وارد جامعه شد ما هم باید پیروی کنیم و کاری به خوب و بد اون ارزش نداشته باشیم؟
    شاید موجی که وارد جامعه میشه آدم رو به بیراهه ببره بازهم باید سوار بر اون موج تازه بشیم صرفا برای اینکه از جو زمانه عقب نمانیم و به روز باشیم؟!
    واقعا اینطوری فکر میکنی؟!

    • سلام نه میثم عزیز
     منظور من این است که باید روی موج های اجتماعی و مردمی سوار بشیم و سمت و سویش را اسلامی کنیم.
     مثلا خیلی مراجع و بزرگان میگویند زنان نباید ورزش عمومی در مجامع جهانی بکنند
     ولی رهبری در دیدار ورزشکاران از بانوان تقدیر کردند و گفتند با قوت و حفظ پوشش باشید و اسلام را تبلیغ کنید…
     این یعنی بهره برداری از مسایل روز…
     مسایل مباح و حتی مکروهی که میشه ازش بهترین استفاده را کرد.

   • طنازخانم
    سئوال من عام بود
    شما با زقضیه رو شخصی کردی،
    من از آینده این جریان گفتم،
    منظورم اینه که آیا با وجود موسیقی پیشرفته کلاسیکی که بعدها پاپ سنگینی خواهد شد ، شماتضمین میدی که اگر گوش کنم دراون دنیا تاوان این کار من رو بدهی؟
    چون من امکان داره اگر من رو متقائد کنی از همین امشب موسیقی گوش بدم ،
    اگر جواب آری هست من میرم سمت موسیقی ایی که طرب آور و لهوه،
    اما اگر جواب خیر هست ، باصدای بلند میگم ممنونم که این جوونو از خطر گناه نجات دادی،
    و بهتره ادامه ندیم
    چون شیطون بدکمین کرده،
    راستی من تفکر حامد زمانی رو میپسندم ، چون جزو معدود خواننده هایی که محافظه کاری رو گذاشت کنار وب رای شهدا و انقلاب خوند،
    فقط همین،
    یاعلی ع

    • نه دیگه!
     چطور همه خواننده ها بد ولی حامد زمانی خوب؟
     مگر دیگر خواننده ها بعضا برای اهل بیت و انقلاب نمیخوانند؟!
     اقا حمید
     شما اگر درد دین داری ، دین و مراجع اصولی برای موسیقی داده اند و شما میتوانی راه دلت را بری یا راه مراجع…
     حامد زمانی و گوگوش و سیاوش هم نداره!
     یه معیارهایی عرضه شده
     باید تطبیق بدی…

     • کی گفته همه موسیقی ها طرب آور است؟
      بخصوص موسیقی ایراتی؟
      کی گفته موسیقی ادم را به سمت گناه میبره؟
      چرا انقدر دیدتان پایین است
      پس این همه موسیقی و رادیو آوا و… که در صدا و سیما میذاره
      مجاز هم هست
      طرب اور هم نیست چیه؟

      • اقا حمید
       کسی قرار نیست گناه شما را برعهده بگیره و به جای شما بره جهنم یا بهشت
       بزرگان دینی ملاک هایی دادن
       باتوجه به شرایط جامعه و عظمت روحی خودت انتخاب کن
       انقدر نخواه نظراتت را به دیگران تحمیل کن
       یا بخواه دیگران قانعت کنند
       حرف و دلیل شما برهان و حجت شماست برای رور قیامت نزد خدا…
       شما ببین اگه واقعا با این موسیقی های دره پیت ابرانی اینده منحرف میشی گوش نده
       یکی هم مثل طناز جون با موسیقی متعالی میشه
       مهم راه رسیدن به خداست…

   • حسام جان
    من گفتم تفکرشو میپسندم نه موسیقیشو
    عزیزم
    حرف ماارزشو، غیرارزشه،
    موسیقی باید د رخدمت ارزش باشه،
    تاخدایی نکرده سمت غیرارزش نره.
    یاعلی

   • این خود ما هستیم که یک چیز را ارزش یا ضد ارزش میکنیم.
    خب یکی داره عاشقانه میخونه .
    این دیگه بستگی به خود من داره اگر با این آهنگ و اشعار به گناه می افتم پس ضد ارزش هست و نباید گوش بدهم و کسی دیگه ای هم نمیتونه برام نسخه بپیچه که گوش بدهم یا نه .
    اما یک نفر دیگه ممکنه مشکلی با اون آهنگ و اون شعر نداشته باشه .
    در دنیای امروز موسیقی میتونه یک ابزار باشه در دست ما که بتونیم حرف های خودمان را به دنیا بزنیم و هدف های خودمان را پیش ببریم
    .با یک آهنگ دلنشین هم میشه حرف بیهوده که به قول شما شیطانی باشه هم میشه از خداو پیغمبر گفت .

   • جناب حمید ن :
    همین آهنگ ها و صدای حامد زمانی هم میشه ازش استفاده نابجا کرد .
    اون هم از موسیقی و صدای خوبش به عنوان یک ابزار استفاده کرده که به دین و انقلاب خدمت کنه یعنی به جای اینکه موسیقی مدیریتش کنه اون داره موسیقی را مدیریت می کنه .

   • بله نمیشه به هر وسیله ای پی هدف خوب بریم .
    اما اینجا این روحیه خود فرده که حلال یا حرام را تعیین میکنه .
    شاید آهنگی را من باهاش مشکلی نداشته باشم و بخوام با استفاده از خدا پیغمبر بگم اما شما نخوای که کوش کنی.

   • پاسخ به موسوی:
    بله نمیشه به هر وسیله ای پی هدف خوب بریم .
    اما اینجا این روحیه خود فرده که حلال یا حرام را تعیین میکنه .
    شاید آهنگی را من باهاش مشکلی نداشته باشم و بخوام با استفاده از اون از خدا پیغمبر بگم اما شما نخوای که گوش کنی.

    • خانم بهاری عزیز
     من نگقتم هر موسیقی ای بلکه گفتم موسیقی حرام
     و البته در کل موسیقی زیاد در دین ما تایید نشده
     اما یه داستان مهم :
     روی شخصی خدمت امام صادق علیه السلام رسید به ایشان گفت که طبیب تجویز کرده است که اگر شراب بخورم بیماریم خوب میشه!
     اقا فرمودن اگر پزشک گفته بخور ولی بدان خدا در چیز حرام شفا و خیر و رحمتش را قرار نداده…

  • سلام
   من مرتضی رو دوست دارم
   اما
   تف به دنیایی که منجی عالم بشریت در اون گمنام باشه !

  • طناز خانم
   ما هموطنتیم نه دشمنت!
   مادنبال جمع بندی ایم
   خداییش بچه های اینجا خیلی منطقین
   من تازه بااین جو آشنا شدم
   ما قصد توهین به مرحوم مرتضی رو نداریم
   تبادل نظره
   من از نظر منطقی و پاک استقبال میکنم
   اماهنوز به جمع بندی…..

  • سونامی سرطان و بیماری تا مرگ…
   اول مرتضی پاشایی
   بعد غلامحسین مظلومی
   و دیشب یه آیت الله در ساری از مجاهدین و انقلابی…
   چرا؟

  • مهمترین ویژگیهای موسیقی غنا از نظر اسلام:
   1-طرب انگیزی و لهوی بودن(لهو در لغت به معنی بیهوده و بی معنی بودنه چیزیست و موسیقی که لهوی باشه انسان رو به بیهودگی میکشونه)

   2-گرایش به فساد و فحشا
   3-مناسب برای مراسم فساد و فحشا
   4-تهییج شهوت
   5-استفاده از الات لهوی حرام

   • نفیسه جان به خدا بعضی وقتها اینقدر به یه مسئله پیله میکنن که اصل قضیه که نزدیکی با خداست رو فراموش میکنن.
    افراط گری ریشه دین رو میسوزونه.
    خداااااایا خودت کمک کن

    • سلام
     افراطی گری ریشه دین رو میسوزونه
     تفریطی گری هم ادم را به جایی نمیرسونه
     باید در هر راهی به متخصص آن راه رجوع کرد
     مثلا شما بیمار میشوی میروی پیش پزشک و هرچه گفت قبول میکنی
     ولی در بحث دین که میشه همه صاحب نظر میشوند…!

  • طناز خانم
   من ایمان دارم که ایمانم ضعیفه حتی همین الآن
   شما باز هم شخصی رفتار کردید
   من یک سئوال دو بعدی و گزینه ای از شما دارم
   1- شما میتوانید تضمین کنید که موسیقی لهوی که معلوم نیست از این فرم سنتی و کلاسیک به کجا قرار است برود برای گوش دادن و استماع جوانی مثل من گناه ندارد؟ و اگر تضمین میکنید آیا اگر روز قیامت گناه محسوب شد شما قدرت تاوان دادن جای من را دارید ؟
   اگر دارید،اگر تاوان میدهید بنده از همین فردا یه آرشیو ازین موسیقیها تهیه میکنم و گوش میدم،
   اگ رتاوان گناه بودن یانبودن این نوع موسیقیها را جای من تقبل نمیکنید ،پس اینقدر پافشاری برای این مسئله نکنید،
   شماطوری ازموسیقی میگویید که امیال نفسانی به من محیط شدند.

   • آقا حمید ن.
    موضع گیری شما برام نامفهومه.
    نظرهای من اصلا شخصی نیست.
    از نظر من مفهوم موسیقی برای شما فقط موسیقی هستش که نوای اهل بیت باشه توش.
    این دست موسیقی اسلامی برای ما قابل افتخاره.
    اما واقعا فکر میکنید نواهایی غیر از این برخواسته از نفس اماره هست و جایگاه دیگری نداره؟
    آقای حامد زمانی آهنگاشون فوق العاده هست
    هم صدا هم موزیک و صد البته شعرهاشون.
    اما اگر تو کشور ما فقط این نوع موسیقی ها تایید شده باشه که نميشه چون هستن کسانی که موسیقی سبک پاپ با مضمون عاشقانه رو هم خیلی دوست دارن.
    درضمن اگر ما بخواهیم با این نوع موسیقی به گناه کشیده بشیم که فاتحه این ایمان رو باید خوند.
    فضای موسیقی پاپ عاشقانه و گاهی غمگین هست و شعرهایی که اکثراً در این نوع موسیقی سروده میشن عشقی های زمینی رو تعریف میکنن و منافاتی با بی دینی ندارن

   • طناز جون جمله ی اخرت خیلی قشنگ بود
    منم اعتقاد دارم عشق زمینی راهیه واسه رسیدن به عشق اسمونی و این دوتا اصلا باهم منافاتی ندارند که هیچ رابطه ی قشنگ و پرمغزی هم دارند..
    باتاکید به این نکته که منظور عشق و دوست داشتن زمینی نه هوس زمینی

   • موسیقی هنر والا و خوبیه به شرطی که شما چهار چوب خاصی برای اون قائل بشی.
    در جواب سوالهایی که پرسیدین باید بگم گناهان شما به خودتون مربوطه مگر اینکه من تو گناه شما نقش داشته باشم همونطور که عمل های خوبتون.
    من صاحب نظر دینی نیستم که بخوام فتوا صادر کنم.
    اما شرمنده شما اگر با موسیقی که توش فقط عشق زمینی و بعضاً عشق به خدا خونده ميشه ایمانتون دچار تزلزل ميشه باید با عالمان دینی صحبت کنید

   • یک دفعه بفرمایید من شیطانم و برای گمراه کردن شما اومدم!

   • نفیسه جونم ممنون از لطفت.
    من رشته موسیقی تحصیل میکنم و واقعاً حرفهایی که به غلط راجع به محتوای موسیقی زده بشه رو با استدلال خودم رد میکنم

   • آقای محترم !کسی نباید برای شما نسخه بپیچه و بهتون بگه که این آهنگ براتون خوبه یا نه .
    شما خودتان باید تشخیص بدهید که با این آهنگ هایی که می فرمایید به گناه میفتید یا خیر…
    مراجع ما یک چیز کلی راج به موسیقی گفته اند اینکه کدام نوع آهنگ مصداق لهو و غنا و…با روحیات خود فرد هست

  • اقا حمید
   برادر عزیز و بزرگوارم
   در مورد سوالاتی که بالا پرسیدید چند نکته به نظرم اومد
   یکی اینکه موسیقی لهوی نوعی موسیقیه که ادم با شنیدنش دچار یه سری حالات خاص میشه و میره توی دنیایی که پره از فکرای بیهوده وتشدید میکنه امیال نفسانی فرد رو من این جور ادما رو زیاد دیدم واین موسیقی ها مثل موسیقی های رپ که اون بدو رشدش در ایران غوغا میکرد معمولا این مفاهیم رو داره.

   در مورد سوال دومتون اره موسیقی هم مثل تمام علوم در حال پیشرفته و جای شکی در اون نیست اما ایا اینکه به درد اسلام میخوره یا نه؟100%به درد اسلام میخوره
   البته این حرف من به ابن معنی نیست که با این موسیقی که الان داریم مصداق پیدا میکنه اما یه سوال ازتون دارم اطرافتون رو نگاه کنید با دقت..
   در سالهای دور جوونی که دنبال شنیدن موسیقی بود راهی نداشت مگر اینکه موسیقی های اونوری رو گوش کنه
   خب طبیعیه که اونها هم موسیقی هاشونو هدف دارکنن در جهتی که خودشون میخوان اما با تحولی که در صنعت موسیقی ما رخ داد جوون ها رو ب موسیقی های داخلی اوردن ظهور شادمهر ابتدای این راه بود تاکید میکنم اگر از کسی اسم میبرم دلیل بر تاییدش نیست واین مسیر ادامه پیدا کرد و به امروز رسید و شما میبینید که موسیقی و ترانه چه جایگاه محکمی در خونواده ها داره و جالب اینکه وقتی ترانه ای عطر و بوی معنوی به خودش میگیره چقدر بیشتر طرفدار پیدا میکنه نمونه ش همین ترانه ی نگران منی مرحوم پاشایی ویا ترانه های حامد زمانی پس ما میتونیم باتوجه به این حجم علاقه و پتانسیل هایی که داریم با همین موسیقی به اسلام کمک کنیم مردم ما تشنه ان چرا جرعه ابی که تشنگیشونو رفع میکنه ما در اختیارشون نذاریم؟؟

   واما در مورد تضمین هایی که خواستید هیچ کس هیچ تضمینی نمیتونه به هیچ کس بده مگر اینکه این تضمین از جانب خداباشه
   پس برادر من دنبال تضمینی که من و امثال من بهت بدیم نباش واینکه هر کسی با یه چیز ارام میگیره اگر من با موسیقی به ارامش میرسم دلیلی نداره که این مطلب برای شما هم صدق منه مگر وقتی برای مثلا سرماخوردگی دکتر میرید پزشک به شما و شخص دیگه یه داروی مشخص میده ؟؟
   پس چرا دکتر بریم یک نفر که با علائم ما رفته کافیه ویه نسخه رو یه جماعت مصرف کنن دیگه..
   ونکته ی اخر اینکه اگر در قسمت های مختلف حرفی زدم که از اون به عنوان توهین برداشت کردید همین جا عذرخواهی میکنم قطعا قصد من توهین نبوده.
   التماس دعا
   یا علی

   • سلام
    با خانم نفیسه موافقم
    الان ما نمیتونیم بگیم اگر حتما پای فلان روحانی و مداح بری رستگار میشوی
    دقیقا مثل موسیقی
    باید دنبال موسیقی و مداحی و منبری خوب بری

    و بصیرت داشته باشی جهنمی نشی

   • نفیسه جان ممنون از لحن مودبانه و البته نظر با ارزشت در مورد موسیقی

   • آقایان حمید ن.
    دوست شما قطعاً معیار و ملاک مشخصی برای انتخاب همسر نداشتن.
    وگرنه کسی که با گوش دادن به یه موسیقی عقل رو فدای احساس میکنه که حتماً عشق کور و کرش کرده.
    من نمیتونم اینو به موسیقی ربط بدم.
    واقعا چه ربطی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • آقای حمید ن
   شرط موسیقی لهو و طرب انگیز از نظر مراجع تقلید: موسیقی لهو و طرب انگیز یعنی برای مجالس گناه و شهوت مناسب باشد.
   این بستگی به شما داره که شما با آهنگ پاپ به گناه بیفتید یا نه.

  • خداییش من نمیشناختمش
   اصلا تو رسانه هم ندیده بودمش!
   تا اینکه به رحمت خدا رفت
   بیخــــــــال دیگه
   بابا این همه آدم می میرند
   فقط بهتره بگیم روحش شاد

   • هرچی دوس دارین بگین..
    پاشایی تا همیشه در قلب ماست میخواین دوس داشته باشین میخواین نداشته باشین …
    والســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلام

  • آفرین بر پدر پاشایی تو تلویزیون که دیدمش خیلی خوشم ازش اومد. واقعاً که اون یه هنرمند واقعیه…

  • لعنت خدا بر فتنه گران

  • در برنامه موسیقی من که در 30 آبان از رادیو جوان پخش شد پدر مرتضی پاشایی ابتدا به روح بلند امام و شهدای انقلاب درود و صلوات فرستاد و بعدش عرض ادب به محضر مقام عظمای ولایت امام خامنه ای داشت و نشان داد که پسرش در خط ولایت بوده است و به لطف اهل بیت محبوب دلهاست .
   نثار روحش صلوات
   خداوند شر منافقان و فتنه گران را از سر انقلاب اسلامی بردارد . آنها نمی فهممند که ما مهدی داریم و مهدی داشتن یعنی چه ؟ امداد غیبی اوست که این نظام همیشه سر بلند است و نقشه های آنها نقش بر آب .
   برکت روضه علی اکبر کافی بود تا اهداف شوم بی نتیجه بماند .

   اللهم عجل لولیک الفرج

  • مرحبا به این پدر . مرحبا بر این بصیرت و غیرت !
   عاقبت به خیری نصیب تون آقا ناصر .
   خداوند پسر شما را رحمت و بر دل شما صبر و سکینه نازل فرماید .
   یقیناً مورد عنایت حضرت سیّدالشهداء سلام الله علیه بوده اید .

  • روحت شاد مرتضی عزیز
   سعادتی است که آدم در روز جمعه آن هم در ماه محرم از این دنیا بره.

  • چرا روی تابوتش پرچم ایران است؟
   باید فقط روی تابوت نظامی ها پرچم نظامی باشه

  • از شرطی شدن در موسیقی چیزی میدونید مجال نیست بگم،
   مایه دوستی داشتیم تو خوابگاه شهرستان دوستی داشت که عاشق یه دختره بود که بتحقیق فهمیده بودن اصلا دختر خوبی نیست،
   و دوستاش با منطق و دلیل بهش میفهموندن که اون دختر خوبی نیست وقبول میکردامابه محض گوش کردن یک قطعه موسیقی میگفت درستش میکنم ،اون بلاخره ازدواج کرد ولی شکستی خورد که زبان ازگفتن آن قاصره،
   ازدوستان میخوام اگر موسیقی گوش میدن در اون لحظه تصمیم نگیرن چون احساس خیلی به انسان نزدیک شده،ا
   زکسایی که ازمن رنجیدن اگرتوهینی شده من رو ببخشن،
   یاعلی

   • آقایان حمید ن.
    دوست شما قطعاً معیار و ملاک مشخصی برای انتخاب همسر نداشتن.
    وگرنه کسی که با گوش دادن به یه موسیقی عقل رو فدای احساس میکنه که حتماً عشق کور و کرش کرده.
    من نمیتونم اینو به موسیقی ربط بدم.
    واقعا چه ربطی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • الحق كه هنر مند واقعى را خود مردم انتخاب میكنند

   • مردم؟
    مگه اینا چند درصد مردم بودند که به همه مردم نسبت میدهی؟

   • پاسخ به زاهدی:
    این همه مردم قطعا به خاطر اعتقاد و عاشق امام حسین بودن این خواننده امدند .
    امثال پاشایی با رفتارهاشون که ناشی از ایمان قوی شان بوده ، اوج هنرنمایی خودشان را در طول زندگی به نمایش گذاشتند

    • واقعا شما به این مطلبتان مطمین هستید؟

     این همه مردم قطعا به خاطر اعتقاد و عاشق امام حسین بودن این خواننده امدند

     پس چرا پدرش انقدر اصرار داشت که ابروی مرتضی را نبرید؟
     چرا مدام میگفت او عاشق نظام و اسلام است؟
     و چرا…؟
     عده ای میخواستند فتنه کنند ولی خانواده پاشایی مردانه و انقلابی جلویشان ایستادند

   • شما چقدر قطعی میگید
    شما منطق خوندید
    بعضی انسانها مسلمان هستند
    بعضی انسانها مسلمان نیستند
    بضی مسلمانان شیعه هستند
    همه مسلمانان شیعه نیستند
    شما دستگاه نیت خون دارید….

   • شما که داری حرف من و تایید میکنید !
    اگه این عشق به اسلام و نظام نبود خب این محبوبیت و عزت هم بین مردم نبود دیگه .
    بعدشم یعنی به نظر شما همه اون هایی که برای تشییع امدند همون هایی بودند که میخاستند آبروشو ببرن؟

  • تو به جای منم داری زجر میکشی
   یکی عاشقته که تو عاشقشی تو
   به جای منم پر غصه شدی
   نزا خسته بشم، نگو خسته شدی

  • خدا بیامرزه با آهنگ هاش کلی خاطره داریم
   همیشه در یاد ما هستی مرتضی عزیز

  • باورم نمیشه….
   چرا انقدر زود….
   تازه 30 سالش بود…

  • از تغییر لحن مثبت طناز خانم
   نفیسه خانم
   محمدعلی
   و دیگر دوستان ممنونم
   نظرات شما منطقی و قابل بررسی است
   یاعلی.

  • مهتاب خانم
   ابولفضلی شونه خالی نکردم
   ذهنها آماده نیست برای یه سری حرفها
   اگر توهینی بشه من مسئولم
   بعدم برای حرف منطقی بنده سرخم میکنم و برام محترمه
   من چماق دستم نیست
   قلم دستمه البته قبول دارم قلمم خامه
   شاید میخوام در مورد موسیقی حرف نزنم تاحرف دیگران رو بشنوم وجمع بندی کنم
   به من حق بدید
   اگرهمه اینجا فکر میکنن تو همه چیز صاحب نظرن من تو همه چیزصاحب نظر نیستم
   هنوز هم نتیجه گیری نکردم
   باید فضا رو برا بهترا بزارم
   اگرصلاح دیدم حرف بزن
   ضمنامن زمانم کوتاهه
   حلالمون کنید
   یاعلی

  • رحم الله من یقرا فاتحه مع الصلوات

  • مرگ مرحوم پاشایی واقعا خیلی نکته ها داشت ،
   امیدوارم مسولین متوجه شده باشن و از مردم جا نمونن

  • خدا رحمتش کنه کاش وقتی زنده بود کسی نصف این توجه ها رو بهش میکرد…

  • براتون واقعا متاسفم…
   یک خواننده با صدای بسیار دلنشین و دوست داشتنی درگذشته،
   اونوقت شما ناراحتید که چرا مردم براش بزرگداشت میگیرن؟

  • مرتضی یک ملت بود همینو بس

  • نه پس شما می دونی ، وقتی حرف زدن بلند نیستی ، بشین سرجات …..

  • خوب سلام بچه ها
   اون گاوی که وقتی براش موسیقی پخش میکردن و شیر بیشتری میداد یه شیرش یه مشکل بزرگ داشت، اون هم این بود که بسیاربی کیفیت میشد
   من مدعی درد دین داشتن نیستم
   ولی سنگ رشتمم به سینه نمیزنم.

  • بابا جون موسیقی تو مجلس سنای امریکا تا مرز بایکوت رفت،
   بزرگوارانی که در مورد رشته موسیفی اطلاع دارند برن تحقیق کنن که موسیقی باسلولهای مغز چه میکنه
   فقط تحقیق کنن
   نه سنگ متعصبا نه رشتشونو به سینه بزنن
   رساله کپی کردن درد دین نیست
   من به رساله و توضیحاتش احترام میزارم

   بنده نادانم وفقط به حرف داناها احترام میزارم..

  • ای بابا مرتضی یه نگران منی رو قشنگ خوندس
   خدایش رحمت کناد
   والا بقیه آهنگاشو گوش دادم به قول بعضی ها پوخی نبود

  • خانم عاطفه لطفا ادب رو رعایت کنین

  • سلام مهتاب جوون
   به خدا شرمنده درگیر درسهام و پروژه درسی بودم.
   اصلاً وقت نکردم باور کنین وگرنه بی معرفت نیستم. گفته بودی چرا در فقط در مورد آقای پاشایی کامنت میذارم باور کنید حقی بود به گردنم به خاطر آشنایی نه چندان دور با خانواده مرحوم باید نسبت به تغییر اخلاقی خواهرم و بعضاً حرفهای غیر منصفانه بعضی کامنتها حرفهامو میزدم.
   هستم در خدمتتون.

   • سلام طناز عزیز
    میدونم گرفتاری
    ولی باور کن من قبل از کامنت های تو زیاد برای خواننده ها ارزشی قائل نبودم و فکر میکردم ادم های مزخرف و فاسدی هستند
    ولی شما دید منو عوض کردی
    پس من بهت مدیونم
    بخصوص با خاطراتت
    فکرشو نمکیردمن مرتضی عزیز انقدر روح بزرگی داشته باشه
    از طرفی همه ما گرفتار هستیم
    ولی یه عشق مشترک داریم و ان جوان انقلابی است
    اینجا بحث میکنیم
    مطلب میخونیم
    بعد مذهبی و انقلابی و فرهنگی و سیاسی و دینی خودمون را قوی میکنیم
    ازطرفی با اندیشه های جدید اشنا میشویم
    شما هم بیا
    در همه بحث ها باش
    بخصوص حجاب و بحث های فرهنگی
    حداقل هفته ای 2 بار بیا
    کامنت بذار
    خودت رشد میکنی و خیلی تفکرت باز میشه
    بعدا کامنت هاتو چک کن و رفقا باهات بحث میکنن
    توهم باهاشون بحث کن
    جات خالیه گلم.

    • سلام
     مهتاب راست میگه
     من منتظر خاطره حجابتم هستیم
     عزیزم
     ما دوستت داریم
     بهت مدیون هستیم
     بیا
     دلمون برات تنگ میشه
     باشه؟
     باشه؟؟

     راستی هدهد هم خیلی سراغت رو میگرفت

   • مرسی گلای من.
    لطفا دارین چشم حتماً سر میزنم راستی کی اربعین کربلا بوده؟ ؟؟؟؟؟

    • سلام گلم
     خوش اومدی طناز جون
     یادت نره سره قولت باشیااااا
     راستی نکنه کربلایی شدی شما؟؟

     جوان انقلابی اعم از مدیر و بقیه کربلا بودن و سایت تعطیل بود!
     شاهرخ و نوری و عسل و سید و محمدی و king و جنبش سبز و…
     همه کربلا بودن!
     منم بودم

   • سلام هدهد جان.
    نه متاسفانه من سعادت نداشتم که کربلا باشم .
    من خاطره خاصی از چادر پوشیدنم ندارم ولی خب واکنش اطرافیان واسم جالب بود
    سال اول که دانشگاه قبول شدم همه طور عجیبی نگاهم میکردن البته حق داشتن یه دختر چادری در رشته موسیقی خوب طبیعتاً طرز تفکری که نسبت به پوشش چادر دارند هم مزید بر علت شد اما این پوشش نه تنها باعث خجالت من نشد بلکه باعث شد تصمیم بگیرم بیشتر به اطرافیانم ثابت کنم که اگر آدمهای چادری مرتکب خطایی میشن به حساب دینشون نذارين چون من کامل نیستم اما دینم کامله.
    که تا الان تا حدودی موفق شدم

    • سلام عزیزم
     طناز جان
     چرا پس در بقیه مطالب سایت نمی یای؟؟
     هان؟
     بیام بزنمت؟؟
     راستی این خاطره ات خیلی خوبه
     بخصوص اگر قشنگ بنویسی که چرا با چادر رفتی دانشگاه
     بعد واکنش ها و جواب تو چی بوده و…
     باشه

     طناز ناز نکن
     اه

   • سلام هدهد جان.
    من بیچاره کی ناز کردم!!!!
    باور کن قول میدهم بعد امتحاناتم دیگه تندتند سر بزنم.
    قول میدم.
    حقیقتش من اول چادر رو دوس نداشتم اما خب با تحقیق و یه کم دل دادن به زندگی خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها به پوشش چادر علاقه مند شدم.
    من با همین چادر رفتم دانشگاه اوایلش دید خوبی نسبت به چادریا نداشتن اما خب وظیفم بود به هم دانشگاهیام بگم که اگه از چادری ها بدی دیدین به پای خودشون بذارین نه به حساب دین وپوششون.
    خب یه چند بار هم توهین شنیدم اما خب تحمل کردم اما حالا چند تا از بچه ها که چادر رو دوس نداشتن و بعضاً مسخره میکردن چادری شدن و کلا به دین قشنگمون علاقه مند شدن

   • مهتاب جون سلام. دلیل عشقم رو به حجاب تو آدرسی که قید کردی ثبت کردم.

  • انسان نباید برده موسیقی بشه،
   موسیقی باید خادم ارزشهای انسانی بشه،
   آقای حامد زمانی برام محترمه به خاطراینکه بدون محافظه کاری برا ارزش خوند،
   ارزش ارزش حرف دل،
   ارزشی که پاش خون ریخته شده،
   اتفاقا من امروز آقای زمانی و میپسندم فردا را نمیدانم
   ولی کدوم خوننده مثل حامد زمانی غریبه
   میدونید چقدر تهدید به…شده
   باارزش زندگی کردن این خطراتو داره و کسی برات صف نمیکشه
   یاعلی

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  تصاویری از سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) در اصفهان

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  عکس دختران‌جوان، اصطلاحات عامیانه‌عبری؛ «دام‌عسل» حماس برای سربازان‌اسراییلی

  شیبانی: آمریکا راه فرار یا فریب در برجام را بازگذاشت تا هر زمان که بخواهد فشار بیاورد / بعید می‌دانم آمریکا هم بخواهد برجام را از دست بدهد / اگر دو سفر به غرب داریم یکی هم به شرق برویم

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  ۳۲برش مهم از ۸۲سال زندگی پر فراز و نشیب هاشمی‌رفسنجانی

  ناگفته‌ها از لحظات غسل و تدفین حجت‌الاسلام هاشمی

  آخرین خطبه‌عقد مرحوم‌هاشمی دو روز قبل از وفات | تصویر

  وقتی اصلاح‌طلبان حرمت مراسم تشییع هاشمی را می‌شکنند

  حاشیه‌نویسی فرود تحقیرآمیر ایرباس در مهرآباد: وزیرراه در مراسم ورود هواپیمای ۳۲۱ ایرباس آنقدر خوشحال بود که لبخند از صورت وی پاک نمی‌شد

  گم‌شدن حقوق‌شهروندی در مسکن‌مهر!

  دلیل عصبانیت برخی از «معمای‌شاه» چیست؟

  قیام‌مختار از منظر ائمه‌اطهار و علمای فرق شیعه و سنی

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  قیام‌مختار از منظر ائمه‌اطهار و علمای فرق شیعه و سنی

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  حکم آتش علیه قوه‌قضائیه در ساختمان معروف شهرلندن / بی‌بی‌سی فروردین ۹۳: در ماهها و سالهای‌آتی باید با حمله و هجمه به قوه‌قضائیه دستگاه‌قضای‌ایران را مهار کرد

  چرا خانواده هاشمی به دروغ‌پردازی‌های اخیر واکنش نشان نمی‌دهند؟

  وقتی اصلاح‌طلبان حرمت مراسم تشییع هاشمی را می‌شکنند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!