پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ | Tuesday 25 April 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 20588 نویسنــده : گروه معارف ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۰:۴۵ ۴۴ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  سالروز ازداوج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)

  شرح ماجرای ازدواج علی و فاطمه از زبان امام رضا علیهم السلام / چراغانی کهکشان‌ها و ولیمه پیامبر / توصیه‌های پیامبر(ص) به دختر نوعروسش / کدام فرشته خطبه عقد حضرت زهرا(س) را خواند؟

  وقتی وسایل را پیش روی پیامبر(ص) نهادند، اشک در چشمان او حلقه زد، دست‌های مبارکش را به سوی آسمان بلند کرد و دعا فرمود: خدایا به اهل بیت من برکت عنایـت کن و این ازدواج را برای کسانی که اکثر ظرف‌هایشان گلی است، مبارک گردان، بعد رو به علی(ع) کرد و فرمود: علی جان! می‌خواهی فاطـمه را به تو بسپارم؟ گفتم: بله! یا رسول اللّه! فرمود: علی جان! امشب یک مهمانی مختصر بگیر و همسرت را ببر، یکی از اصـحاب گوسفـندی هدیه کرد و دیگر ذرت آوردند و علی با ده درهمی که پیامبر(ص) داده بود، روغن و خرما و کشک خرید و سـفره‏ای گسترده شد. بعد از ضیافت شام که مهمانان همه رفتند، پیامبر(ص) علی(ع) و فاطمه(س) را فرا خواند، فرمود: علی جان! همسرت خوب همسری است و بعد به فاطمه(س) فرمود: دخترم مبادا نگران باشی از فقر شوهرت، دخترم تو را به بهترین مرد روی زمین شوهر دادم، همسرت بزرگ دنیا و آخرت است، دخترم مبادا که از شویت نافرمانی کنی، شوهرت اولین مؤمن و عالم‌ترین خلق روی زمین است. دخترم ذخایر دنیا و آخرت را بر پدرت عرضه کردند، بی‌آنکه هیچ از مقامش در نزد خداوند بکاهند، امّا من نپذیرفتم و تن به مال و ثروت ندادم.

  به گزارش پایـگاه جوان انقلابی ؛ نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ‌گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه‌السلام، پیشوای پارسایان با فاطمه علیهاالسلام، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست. ازدواج امیرمؤمنان(ع) با یگانه دختر خاتم پیامبران به امر پروردگار بود که این امر حکمت‌های فراوانی داشت، این ازدواج مبارک بهترین الگوی برای جامعه مسلمانان است، درس‌هایی از این ازدواج می‌توان گرفت که می‌تواند در حل مشکلات و معضلات اجتماعی راهبردی برای خروج از بحران‌های اجتماعی باشد.

  ـ

  ازدواج امیرمؤمنان(ع) با حضرت فاطمه(س) در سنین جوانی بود، به نحوی که حضرت زهرا(س) حدود ۹ و امیر مؤمنان(ع) در حدود ۲۰ سال سن داشتند، به همیـن روی زنـدگی با نشـاط و پرمهری داشته و فرزندان با محبت و عاطفه در این کانون مهر و محبت و ایمان تربیت یافت، در سیره و نگرش اهل بیـت(ع) ازدواج به عنوان ضرورتی برای تکمیل حیات سعادتمند مطرح است که باید در سنین آغازین تکلیف انجام گـیرد، آسیبی که متوجه جامعه ما است، به سبب دوری از دستورات پیشوایان و شرع مقدس است که سن ازدواج را از آغاز تکلیف که انسان موظف به انجام تکالیف می‌شود، مشخص کرده است.

  ـ

  یکی از علل تأخیر افتادن ازدواج‌ها رواج سبک زندگی غیر دینی و حاکمیت تشریفات در تمام ابعاد زندگی‌ها است و هزینه های ازدواج و تشکیل خانواده به حدی سنگین شده که بسیاری از خانواده‌ها از ترس و هیمنه این هزینه‌ها به فکر ازدواج نیستند، علاوه بر این  حاکمیت سبک زندگی غیر دینی افکار و اندیشه‌های زندگی غیر دینی در متون و منابع فرهنگی به عنوان آموزه‌های کاربردی جایگزین آموزه‌های اسلامی شده است، برای رهایی از این آسیب‌های نیازمند الگوهای عملی و معیارهای استوار هستیم.

  از جمله گره‌های بزرگ و موانع ازدواج در سنین جوانی هزینه سنگین تهیه جهیزیه برای دختران است که تشریفات و اسباب غیر ضروری این مسأله را مشکل‌تر کرده است، برای نمونه تهیه مبلمان و دکورهای گران قیمت و کذایی برای نوعروس که اساساً زندگی خود را با مستاجری شروع کرده و نیازمند اسباب‌کشی‌های سالانه است یا تهیه لوازم زندگی که نیاز ضروری محسوب نیست و…

  ـ

  javanenghelabi - ezdevaj 2

  ـ

  ـ

  *سادگی در ازدواج

  یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین درسی که جامعه ما می‌تواند از زندگی مشترک فاطمه زهرا(س) و علی(ع) بگیرد و سبک زندگی خود را اصلاح کند، سادگی و آسان گرفتن در تشکیل زندگی است، گذشتن از موانع تشریفات پایه‌گذاری آسان زندگی مشترک مهم‌ترین روش برای اصلاح سبک زندگی است که در سایه آن مهم‌ترین عنصر زندگی زیبا نهفته است.

  ـ

  آنچه زندگی‌ها را پر از فشارهای روانی و بیماری‌ها کرده است، به اساس تشکیل خانواده بر می‌گردد، وقتی زندگی ساده چونان زندگی امیرمؤمنان(ع) و فاطمه(س) برگزار نشد، با وام‌ها و قرض‌های آلوده به ربا و اقساط سنگین بنیان زندگی نهاده شد، در حقیقت بنیان زندگی بر اساس ربا و تشریفات سنگین غیر اسلامی گذاشته شده است، چنین زندگی در معرض انواع آسیب‌ها و آفت‌ها از جمله طلاق است.

  ـ

  اگر آمار طلاق در برخی شهرها بسیار بالاست، علت‌یابی شود و دادگاه‌های خانواده و مراکز متصدی طلاق آسیب‌شناسانه به این مسأله نگاه کنند، اکثر این مسائل به تشریفات و چشم هم چشمی‌ها و ازدواج‌های سنین بالاتر بر می‌گردد، اگر در مراسم تشریفات و مهمانی‌ها هزینه سنگین به داماد تحمیل شود، داماد در آغاز زندگی زیر بار قروض و گاهی قروض ربوی و دیون سنگین غیر شرعی برود، پس از پایان مراسم که همه به دنبال زندگی خود روند، این عروس و دامادند که باید آغازگر زندگی زیبا و شادی بخش و نشاط انگیز باشند، گرفتار زندگی همراه با سختی و تلخی‌ها باشند، آن‌ها در پی چاره‌اندیشی به پرداختن قروض، زندگی تلخ استرس‌زا شروع کرده ممکن است همین زندگی به شکست و طلاق منجر شود.

  ـ

  سنت قدیم ایرانیان در عروسی براساس مکتب اهل بیت(ع) بود، عروسی بی‌تشریفات با ولیمه ساده در حد توان و جمعی از خویشان به عنوان هدیه مبالغ یا هدایای غیر نقدی در تأمین مایحتاج زندگی عروس و داماد شرکت می‌جستند، زندگی همراه با عواطف با مصداق «تعاونوا علی البر والتقوا» شروع می‌شد، اگر زندگی در تالارهای آن چنانی به جای ولیمه‌های ساده که اهل بیت(ع) داشتند، با چندین نوع غذا شروع شود که تنها هزینه اجاره تالار گاهی به میلیارد بالغ شده که با این پول‌ها می‌توان چندین خانواده تشکیل داد و صدها مشکل و معضل را از جامعه پاک کرد، روشن است که بیشتر چنین زندگی‌ها اساس بی‌بنیان خواهد داشت.

  ـ

  این عروسی‌ها در سبک زندگی هیچ یک از ائمه ما وجود نداشته است، بلکه بر عکس زندگی مستبدان و ظالمان و اشرار و دشمنان اهل بیت(ع) این گونه بوده است، معاویه چنین مجالسی برای عروسی یزید برپا کرد، فرهنگ اهل بیت(ع) در ازدواج این گونه بود که  پس از خواستگاری و تهیه جهاز زندگی ساده وضروریات اولیه که داماد و عروس یا خانواده و نزدیکان تهیه می‌کردند، پس از ولیمه ساده که فقرا در آن از دعوت شدگان بودند، عروسی انجام می‌گرفت و زندگی بی‌آلایش شروع می‌شد و از تشریفات سنگین و هزینه‌های دروغین خبری نبود، جوانان در سنین آغاز بلوغ ازدواج می‌کردند، لذا مفاسد اخلاقی کمتر بود.

  ـ

  امیرمؤمنان با فروش زره یا یکی از اسباب‌های جنگی که کمتر مورد استفاده بود، هم پول جهاز و هم هزینه ولیمه را تهیه کرد. خانه هم در ابتدا از خودشان نداشتند و در خانه یکی از خویشاوندان اسکان یافتند، امروز برخی شروطی مانند داشتن خانه‌های اشرافی و ماشین‌های کذا و… دارند، اینها همه از موانع ازدواج و تأخیر سن ازدواج است، این تشریفات در جامعه چنان جا افتاده و فرهنگ شده که وقتی از سادگی گفته شود منکر و بی‌کلاسی تلقی می‌شود.

  ـ

  ـ

  *جهاز حضرت فاطمه(س) چه بود/توصیه‌های پیامبر(ص) برای دختر نوعروسش

  پیامبر اکرم(ص) با پول زره یا چیز دیگر که نیاز ضروری بود، برای تهیه اسباب اولیه زندگی به برخی از یاران گفت: این پول را ببرید و آنچه یک زندگی بدان آغاز می‌شود تهیه کنید و بیاورید، پول که شصت درهم بود، یک پیراهن سفید، یک مقنعه، یک حوله تختخواب، دو تشک، چهار بالش، یک قطعه حصیر، یک آسیای دستی، یک کاسه مسی، یک مشک آب، یک طشت، یک کاسه گلی، یک ظرف آبخوری، یک پرده پشمی، یک ابریق، یک سبوی گلی، دو کوزه سفالی، یک پوست به عنوان فرش و یک عبا، همه ابزاری برای زندگی آن دو شد.

  ـ

  وقتی وسایل را پیش روی پیامبر(ص) نهادند، اشک در چشمان او حلقه زد، دست‌های مبارکش را به سوی آسمان بلند کرد و دعا فرمود: خدایا به اهل بیت من برکت عنایـت کن و این ازدواج را برای کسانی که اکثر ظرف‌هایشان گلی است، مبارک گردان، بعد رو به علی(ع) کرد و فرمود: علی جان! می‌خواهی فاطـمه را به تو بسپارم؟ گفتم: بله! یا رسول اللّه! فرمود: علی جان! امشب یک مهمانی مختصر بگیر و همسرت را ببر، یکی از اصـحاب گوسفـندی هدیه کرد و دیگر ذرت آوردند و علی با ده درهمی که پیامبر(ص) داده بود، روغن و خرما و کشک خرید و سـفره‏ای گسترده شد.

  ـ

  بعد از ضیافت شام که مهمانان همه رفتند، پیامبر(ص) علی(ع) و فاطمه(س) را فرا خواند، فرمود: علی جان! همسرت خوب همسری است و بعد به فاطمه(س) فرمود: دخترم مبادا نگران باشی از فقر شوهرت، دخترم تو را به بهترین مرد روی زمین شوهر دادم، همسرت بزرگ دنیا و آخرت است، دخترم مبادا که از شویت نافرمانی کنی، شوهرت اولین مؤمن و عالم‌ترین خلق روی زمین است. دخترم ذخایر دنیا و آخرت را بر پدرت عرضه کردند، بی‌آنکه هیچ از مقامش در نزد خداوند بکاهند، امّا من نپذیرفتم و تن به مال و ثروت ندادم.

  ـ

  ـ

  *شوهرداری مورد تحسین

  یکی از علل طلا‌ق‌ها و ناموفق بودن زندگی‌های امروزین درگیری‌های بین زن و شوهر است که شوهر از همسرداری همسر راضی نیست. درگیری و مناقشه از آغاز زندگی شروع شده و به جوانب مختلف می‌انجامد و در نهایت به طلاق منجر می‌شود، حضرت فاطمه(س) در زندگی چونان زنان دیگر که همسرانشان رزمنده و مدافع دین بودند، در کنار  پیامبر(ص) مشکلات زیادی داشت، اما هیچ گاه مشکلات و فقر و دوره جهاد علی(ع) در جبهه‌های دفاع از اسلام را به رخ خود نیاورد و از مشکلات مادی گلایه و شکوه نکرد و هر روز به این بهانه با همسرش مناقشه و جدل نکرد، این زیباترین نماد شوهرداری از یک زن است که بانوان دیگر از آن باید الگو بگیرند و در زندگی صبورانه شوهرداری و با کاستی‌های زندگی بسازند تا زندگی در پرتو نور صبر زیبا شود.

  ـ

  امیرمؤمنان(ع) همواره از سیره فاطمه(س) در شوهرداری لذت می‌برد، چنان که فاطمه(س) در اواخر عمر و آخرین روزهای بیماری خود، خطاب به امیرالمؤمنین علی(ع) عرض کرد: ای پسر عمو، هیچ وقت مرا در زندگی دروغگو و خائن ندیدی و از وقتی که با تو بودم هیچ مخالفت تو را نکردم.

  ـ

  پس حضرت علی(ع) فرمود: «معاذ الله انت اعلم بالله و ابرّ و اتقی و اکرم و اشدّ خوفاً من الله ان اوّنجک بمخالفتی»، پناه به خدا، تو به خدا عالم‌تری و آن قدر نیکوکار و پرهیزگار و خداترس هستی که من تو را به مخالفت با خویش توبیخ کنم، اگر در جامعه امروزی ما زنان شوهران خود را از رفتار خود و شوهرداری خود راضی کنند؛ باید به آنان جایزه داد، اگر چنین باشد بسیاری از معضلات اخلاقی جامعه ما حل خواهد شد و سبک زندگی اصلاح خواهد شد، اصلاح جامعه ما به دست بانوان است که اگر به وظایف خود درست عمل کنند و از زندگی فاطمه الگو بگیرند. شوهرداری زیبا در فرهنگ اسلام و از نگره پیامبر دارای جایزه بزرگ است آن حضرت پاداش همسرداری خوب را معادل جهاد در راه خدا برای زنان بیان کرد، وقتی درباره پاداش جهاد سخن گفت، زنی از یاران پرسید: ای پیامبر خدا(ص) حیف که ما از آن پاداش محروم هستیم، حضرت(ص) فرمود: «حسن التبعل» شوهرداری خوب برای شما جهاد است…

  ـ

  ـ

  *تربیت فرزندان

  یکی از هدف‌های زیبا و متعالی ازدواج فرزندار شدن و برخورداری از فرزندان زیاد است، امیرمؤمنان(ع) از زنان مختلف دارای بیش از ۳۰ فرزند بود، حضرت فاطمه(س) در زندگی نسبتاً کوتاه خود پنج فرزند داشت، در تربیت آنان براساس موازین قرآن و آموزه‌های نبوی بسیار کوشید، امام حسن(ع) الجار ثم الدار را از مادر و نماز شب مادر آموخت و کرامت و سخاوت را در دامن پر مهر زهرا آنگاه آموخت که آن بانو لباس عروسی خود را به فقری داد تا خود را بپوشاند.

  ـ

  ایثار وگذشت در راه دین را فاطمه به فرزندان باشیر پاک هدیه داد و نهاد آنان را این گونه تربیت کرد، لذا این فرزندان برای همه الگو هستند، چون فرزندانی تربیت کرد که دین خدا را حفظ کردند، فرزندانی چون حسن و حسین و زینب و ام‌کلثوم تربیت کرد که هر یک نقش بزرگ الهی در راه اعتلای دین خدا داشتند، فاطمه علم و شجاعت و پارسایی و تقوا را به فرزندان با رفتار خود یاد داد، شجاعتی که امام حسین(ع) از مادر آموخت، در کربلا به جهانیان آموخت و عزتی که زینب و ام‌کلثوم از مادر آموختند در کوفه و شام به همه درس دادند که در راه دین باید بردباری داشت و از همه عزیزان گذشت، آری! دین اسلام برای همه عزیز است.

  ـ

  ـ

  *تقسیم کار در زندگی فاطمه(س) و علی(ع)

  یکی از مهمترین آفات‌های اجتماعی امروز ما این مسأله است که وظایف اعضای خانواده پراکنده شده است، از مهمترین علل بالا رفتن سن ازدواج نیز همین مسأله و فراوانی بیکاری‌های اجتماعی و پیامدهای تلخ آن نیز این مسأله هست.

  این حقیقت تلخ را باید پذیرفت که عدم رغبت به ازدواج در جامعه از این مسأله نشات گرفته که هر یک از دختران و پسران دارای اشتغالات مختلف بوده و نیازهای غریزی را یا سرکوب یا از روش‌های غیر شرعی خاموش می‌کنند، همین مسأله سبب کاهش آمار ازدواج‌ها و نسل و فرزندان شده و چه بسا عامل افزایش طلاق نیز می‌شود.

  وقتی امیرمؤمنان(ع) و حضرت زهرا(س) خانواده دو نفری بودند و رسول خدا(ص) از زندگی آن‌ها بازدید کرد، فرمود کارهای درون منزل به دخترم مربوط است و کارهای بیرون منزل به علی، این تقسیم عادلانه برای زهرا از آن‌ جهت که به عفاف و عفت بها می‌داد، بسیار خوشایند و مورد استقبال بود.

  ـ

  اشتغالات منزل برای او به حدی زیاد بود که گاهی علی(ع) نیز در برخی از کارهای منزل به او کمک می کرد و این مسأله نیز برای پیامبر(ص) خوشایند بود و آن‌ را تحسین و در بین یاران فرهنگ‌سازی کرد و فرمود: به همسران خود در منزل کمک کنید.

  ـ

  اگر این مسأله در جامعه ما فرهنگ شود و بانوان به خانه‌داری، همسرداری، مدیریت امور و تدبیر منزل پرداخته و علم آن‌ را داشته باشند و به جز امور ضروری مانند: تعلیم و تربیت و آموزش فرزندان و یا در امور پزشکی مربوط به زنان و از این قبیل اشتغالات که از ضرورت‌های زندگی امروزی است، از امور دیگر دوری کنند بسیاری از آسیب‌های زندگی و مشکلات از جامعه ما ریشه‌کن خواهد شد.

  ـ

  براساس آیین مترقی اهل بیت اولویت اول اشتغال زنان مدیریت خانواده و تربیت مدیران لایق است، اولویت دیگر نیز حضور در عرصه‌های مدیریتی مربوط به امور زنان است. منع مطلق از اشتغال زنان در برخی از شرایط، در صورت فراهم بودن شرایط درست نیست، براساس نیازهای زمانه و ضروریات اجتماعی امروزی حضور بانوان در مدیریت برخی از ابعاد اجتماعی لازم است.

  ـ

  ـ
  کدام فرشته خطبه عقد حضرت زهرا(س) را خواند

  نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ‌گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه‌السلام، پیشوای پارسایان با فاطمه علیهاالسلام، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.

  برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ همچنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد، اول ذیحجه، روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی داده‌اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند.

  و چه زیباست که امامی معصوم از فرزندان آن حضرت به روایت این ازدواج پر خیر و برکت بپردازد، در ادامه شرح ماجرای پیوند آسمانی یار نبی با یاس نبی از زبان امام رضا علیه‌السلام می‌آید:

  ـ

  javanenghelabi - ezdevaj 4

  ـ

  *شرح ماجرای ازدواج علی(ع) و فاطمه(س) از زبان امام رضا(ع)

  حضرت رضا(ع) فرمود: پدرم از پدرش جعفر بن محمّد و آن حضرت از پدر خود از جدّ بزرگوار خویش(ع) نقل فرمود که:

  ـ
  حضرت على(ع) فرمود: تصمیم به ازدواج گرفتم، ولى جرأت نمى‌کردم، این‌ مطلب را به حضرت رسول(ص) عرض کنم و مدتى این موضوع شب و روز در فکرم بود تا اینکه روزى بر حضرت رسول(ص) وارد شدم و آن حضرت‌ فرمودند: اى علی!

  عرض کردم: بفرمایید اى رسول خدا!

  فرمود: آیا میل و رغبتى به ازدواج دارى؟

  عرض کردم: رسول خدا خود داناتر است -و گمان بردم ‌حضرت یکى از زنان قریش را به عقد من درآورند- و من از اینکه فرصت ازدواج‌ با فاطمه را از دست دهم، نگران بودم و متوجّه نشدم که چه شد که حضرت مرا صدا زدند و در خانه ام‌سلمه به خدمتشان رسیدم.

  وقتى به من نگاه کردند، چهره‌شان درخشید، تبسّمى فرموده به گونه‌اى که سفیدى دندان‌هایشان را که ‌مى‌درخشید دیدم، حضرت به من فرمودند: اى على! مژده! چرا که خداوند مسأله ازدواج تو را که فکر مرا مشغول کرده بود، خود به عهده گرفت.

  گفتم: قضیه چیست یا رسول اللّٰه!؟

  حضرت فرمودند: جبرئیل با سنبل و قرنفل بهشتى‌ نزد من آمد و آن‌ها را به من داد، من آن دو را گرفتم و بوییدم و گفتم: اى جبرئیل! این سنبل و قرنفل را به چه مناسبت آورده‌اى؟

  او گفت: خداوند تبارک و تعالى‌ ملائکه ساکن بهشت و نیز سایر ساکنین آن را امر فرموده که تمام بهشت‌ها را با تمام درخت‌ها و رودخانه‌ها و میوه‌ها و قصرهایش آذین بندند و به بادهاى‌ بهشتى دستور داده تا با بوى انواع عطر بوزند و حورالعین را به خواندن‌ سوره‌هاى «طه»، «طس»، «شورى» و سوره‌هایى که با «طسم» شروع‌ مى‌شود امر فرمود و به یک منادى دستور داد که چنین جار بزند:

  اى ملائکه من و اى ساکنین بهشت من! شاهد باشید که فاطمه دختر محمّد را به عقد على بن ابى‌طالب در آوردم و به این کار راضى و خشنودم، این دو از یک دیگرند.

  ـ

  سپس ‌خداوند تبارک و تعالى به ملکى از ملائکه بهشت به نام راحیل – که در بلاغت‌ هیچ یک از ملائکه به پاى او نمى‌رسند- امر فرمود که خطبه بخواند، او نیز خطبه‌اى خواند که اهل آسمان و زمین چنین خطبه‌اى نیاورده بودند، سپس به ‌یک منادى دستور داد تا چنین جار بزند:

  اى ملائکه من و اى ساکنین بهشت من! به على بن ابى‌طالب حبیب محمّد و فاطمه دختر محمّد تبریک بگویید، چه‌ اینکه من براى آنان خیر و برکت قرار دادم.

  راحیل گفت: برکت تو بر آن دو بیشتر از آنچه ما در بهشت و منزلت براى آنان مشاهده کردیم نیست؟

  خداوند فرمود: اى ‌راحیل! از جمله برکت من بر آن دو این است که آنان را بر محبّت خودم، با هم‌ همراه مى‌کنم و حجّت خود بر مردم قرارشان مى‌دهم و قسم به عزّت و جلالم ‌که از آن دو، نسل و فرزندانى به وجود خواهم آورد که در زمین گنجینه‌داران و معادن حکمت خود قرارشان خواهم داد، بعد از پیامبران، آنان را حجّت بر مردم قرار مى‌دهم.

  پس مژده بده اى علىّ! که من نیز، همچون خداى رحمان، دخترم فاطمه را به ازدواج تو درآوردم و آنچه را که خداوند براى او پسندید، من نیز پسندیدم.

  حال دست همسر خود را بگیر که تو از من نسبت به او سزاوارترى، جبرئیل ‌به من خبر داد که بهشت و اهل آن، مشتاق شما دو نفرند و اگر خداوند تبارک ‌و تعالى نمى‌خواست از نسل شما حجّتى بر خلق برگزیند، خواسته بهشت و اهل بهشت را در مورد شما دو نفر اجابت مى‌فرمود، پس تو چه خوب برادر و چه خوب داماد و چه خوب همدمى هستى و رضایت خدا براى تو کافى است و از رضایت هر کس دیگر بهتر است.

  حضرت على(ع) گفت: «رَبِّ أَوْزِعْنِی‌أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ اَلَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَ‌»؛ پروردگارا! مرا بر آن دار که شکر نعمتى که‌ به من دادى، به جاى آرم، حضرت رسول(ص) نیز آمین گفتند.

  (منبع: عیون اخبار الرضا علیه السلام)

  ـ

  ـ

  ـ

  ـ

  ـ

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  رئیس‌جمهورتان را از رییس‌ستاد انتخاباتی‌اش بشناسید / مقایسه «نعمت‌زاده» و «نیکزاد» خیلی‌چیزها را معلوم می‌کند

  مادرها در علاقه‌مندسازی دخترانشان به حجاب، چقدر می‌توانند موثر باشند؟

  ۴ نوع مختلف تربیت و بازخورد هر کدام روی فرزند شما

  روش های توصیه شده برای ترک گناه

  وقتی که شن‌ها هم برای یاری انقلاب و امام مأمور خدا می‌شوند… / بازخوانی شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس

  اوضاع این روزهای ترکیه سندی بر مرگ‌تدریجی رویای‌روشنفکران / اردوغان پس از پیروزی در همه‌پرسی: من هم یک انسان هستم، هر لحظه ممکن‌است بمیرم

  شورای‌نگهبان صلاحیت ۶ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد/ رقابت رئیسی، روحانی، جهانگیری، قالیباف، میرسلیم، هاشمی‌طبا در آنتن غیرزنده مناظره‌ها / احمدی‌نژاد رد صلاحیت شد

  ذلتی که دیپلماسی دولت‌یازدهم با نام تعامل‌سازنده با جهان نصیب ملت‌ایران کرد / ۳۱ اظهارنظر ضدایرانی کشورهای دنیا علیه ایران در یک سال گذشته + جدول آماری

  عکس یادگاری روحانی با دستاوردهای دولت‌قبل در آستانه انتخابات / ۸۵درصد از سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها قبل از دولت‌یازدهم انجام شد

  چرا ادعای اصلاح‌طلبان درباره ایجاد شورای‌شهر کارآمد، مضحک است؟! / انحلال شورا و فساد گسترده‌مالی، نتیجه حضور اصلاح‌طلبان در شورای‌شهر اول

  آن‌چه صورت گرفت، نه رقابتی برای تصاحب‌قدرت، و نه تلاشی برای فزونی‌ثروت بود / کار ما تازه شروع شده‌است؛ در فرآیند انتخابات فعالانه حضور خواهم داشت / علاقه‌مندان به گفتمان انقلاب‌اسلامی «تفکرانقلابی» را در باورعمومی مستحکم کنند

  اتحاد شیعیان و اهل تسنن در مبارزه با رژیم پهلوی / ماجرای دیدار آیت‌الله باریک‌بین با هیأت‌آمریکایی / اعتراف هیأت‌آمریکایی به هوشیاری و بیداری ملت‌ایران

  چند پیشنهاد به پدرانی که می‌خواهند یک دختر باحجاب داشته باشند

  ۵ روش برای اینکه در زندگی احساس شادی کنید

  ۸ علت پرحرفی نوجوانان و شیوه برخورد مناسب با آن

  ریزنویسی آیات‌قرآن روی طلا و نقره چه دردی از جهان اسلام دوا می‌کند؟ / قرآن کتابی‌است برای «هدایت‌بشر» نه کالایی‌لوکس جهت خودنمایی و خرید و فروش

  سخنرانی شهید زین‌الدین درباره امام‌زمان(عج) | فیلم

  آقای‌ احمدی‌نژاد! اگر سخنان رهبری به شما «توصیه» بوده‌ اما آیا نامه شما هم به رهبری «لاف و تعارف» بوده است؟/ با این رفتارها، بخش عمده‌ای از مردم و یاران انقلاب از شما دل بریدند/ شعارهای شما همچون «بازگشت خوانندگان غربی» و «سهل انگاری در حجاب» ، «نامه به سران فتنه» ، «ایجاد شکاف های امنیتی و قومیتی» و… رنگ و بوی اصلاح‌طلبی دارد تا انقلابی‌گری

  خباثت وهابی‌ها در مسجدالنبی(ص) | تصویر

  سایت ضدانقلاب «آمدنیوز» هک شد / شناسایی سرپل‌های‌ داخلی آمدنیوز از دل جریان اصلاحات و فتنه

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۴۴
  • سلام.
   میخام قصه زندگیم بگم
   میشه یکی به من بگه دقیقا
   کجای این زندگی من کوتاهی کردم که چنین سرنوشتی برایم رقم خورده؟؟؟

   البته سوالم ازسردلتنگی ست نه شکایت وشکوه
   من۱۸ساله بودم که بااصرار پدرم عقدکردم
   نه بااصرارکتک بااصرارحرف که ازکتک بدتربود
   من واقعا اینقد عقلم کارنمیکردکه سرسختانه باپدرم مخالفت کنم وتسلیم حرفهایش شدم
   البته البته لبته البته ناگفته نماندمن خانواده بسیارخوب وپدری متدین دارم ومطمینم هرکاری کرده وتمام حرفاش ازسردلسوزی وخیرخواهانه بوده اما…
   من پس از۴سال ازنامزدم جداشدم
   اصلا وابدامن اصلا نامزدم رودوست نداشتم
   تنهاچیزی که براش مهم نبود اعتقاداتش بود
   نه نمازی نه روزه ای هیچی به هیچی.
   مزخرف بود
   میتونید درک کنید
   مزخخخخرف.
   من تمام زندگیم اعتقاداتم بوده وهست
   ازشماچه پنهون حافظ کل قران هستم.
   دقیقا منم مثل اون آقاکه نذرونیازکردکه ازهمسرش جدابشه منم تمام وجودم به کارگرفتم وخوشبختانه ۲سال پیش ازش جداشدم

   درحال حاضرهم دانشجو هستم
   تواین ۲سال چندتاخواستگارخوب داشتم
   البته خوب ازنظرعرف
   اینکه خوب آقامهندسن خوش برو روهستن اماازلحاظ اعتقاداتی ضعیف بودن
   اطرافیانم میگن نکنه تو منتظری فرشته از آسمون نازل بشه باهاش ازدواج کنی
   اماخداشاهده من فقط وفقط اعتقادات طرف برام خیییییییییییییییییییللللللللللللللییییییییییییی مهمه
   اینکه مذهبی باشه اینکه حرفش حرف خداباشه وراهش راه شهداباشه
   آیاواقعا این خواسته بزرگی بوده وهست؟
   من همیشه ازخداخوستم بایه طلبه به معنای واقعی طلبه ازدواج کنم اماتاحالاقسمت نشده.
   من یه دختر بسیارمقید و مذهبی هستم.
   یه دختر ساده ومعمولی ازهر لحاظ …خداییش دختر خوبی هستم.
   بچه ها خوش بهحال شماها من حتی نمیتونم واژه هارو درست کنارهم بذارم که ازسختیها ودلتنگیهای زندگیم بگم به همین مقداربسنده میکنم این بهم آرامش عجیبی میده
   لقدخلقنا الانسان فی کبد…

   • سلام بهار جان
    این قضیه هیچ ربطی به خدا و پیغمبر و.. نداره
    شما میدانی قضیه علت و معلول چیه؟!!

    این اتفاقات بخاطر کوتاهی خودت و اصرار بی جای پدر بوده
    از خودت شاکی باش و پدرت

   • عزیزم
    خب خواسته ات بزرگه
    دیگه پسر خوب کجا پیدا میشه که شما میخوای فوق ستاره باشه
    برای ما هرچی تا حالا خواستگار اومده یا نماز نمیخونده
    یا دنبال زن مانتویی بوده که چادری نباشه
    اکثرهم یا ضد انقلاب بودن
    یا کاری به سیاست نداشتن

   • شما کار درستی کردید که جدا شدید.
    من به شما اطمینان می دهم که پدر و مادرتان الان خیلی عذاب وجدان دارند و از دست خود ناراضی اند.
    پدر و مادرتان خیلی خیلی بیشتر از شما ناراحت و پشیمان اند ولو اگر بر زبان نیاورند.
    خلاصه هوای آنها را داشته باشید اما نه با یک اشتباه دیگر !

    موفق باشید.

   • سلام ممنون شیخ حسن
    ازجوابت که خیلی توذوقم خورد
    طوری که احساس کردم اگه تاحالایک درصدهم احتمال میدادم امتحان الهی بوده اشتباه میکردم

    شما اولین شخصی هستید که بدون فکر کردن و عدم علم بهم جواب دادین
    چطور از دختری که هنوز به بلوغ فکری نرسیده شاکی باشم ؟؟؟؟؟؟

    چطور از پدری که دلسوز دخترش بوده امافرهنگ فکری پایینی داشته البته فقط دراین مورد شاکی باشم؟؟؟؟؟؟؟

    حتما شما این آیه قران رو نشنیدید که ما آدمی رو هرلحظه امتحان میکنیم

    شایدین امتحان من بوده اگه همه گزینه ها رو درنظر میگرفتید و شرایط رو میسنجیدین که نسنجیدید تاحدودی به حرفم میرسیدین

    درضمن شما گفتید علت ومعلول چیه؟؟؟؟؟
    آره میدونم شماچی میدونی امتحان الهی چیه؟؟؟؟؟؟؟
    شایدتاحالاامتحان نشدی؟؟؟؟؟؟
    راستی واقعا شیخ هستید یافقط اسمتون شیخه؟؟؟
    امیدوارم گزینه دوم باشه دراونصورت زیادازحرفتون دلگیرنمیشم ای شیخ!!!!!

   • درضمن شیخ حسن من یادم نمیاد ازخدا و پیغمبرشاکی شده باشم که سریع وحی منزل شدی که قضیه تو ربطی به خدا نداره!

   • طلبه شیعه مولا علی – لعنت بر (….)
    0
    0

    سلام خانم بهار
    حرف شیخ حسن درست است
    شیخ حسن میگوید که قضیه مربوط به علت و معلول است نه خدا !
    خب شما میگویید من پدر دلسوز و مهربانی دارم که در این مورد خطا کرده..
    خب خطا کرده پس این بلا سر شما امده…
    شما میگویید که من جوان بودم و بی تجریه..
    خب نتیجه جوانی و بی تجربگی چیه؟
    همینه دیگه
    این که بد یا عجیب نیست

   • زیادی در توهم و رویا هستی شما
    شوهر بهتر از این شاید دیگه گیرت نیاد
    منم 17 سالگی ازدواج کردم
    بچه بودم
    الان هم یه پسر دارم
    ولی از اون روز پشیمانم و حالم از هرچه مرده به هم میخوره و جدا شده ام
    واقع بین باش
    یا از اولش چشماتو باز کن و درست تصمیم بگیر
    یا وقتی یه کاری را شروع کردی تا اخرش برو و در بین کار اصلاحش کن

   • خب بهار جان
    مگه خودت نگفتی:
    میشه یکی به من بگه دقیقا
    کجای این زندگی من کوتاهی کردم که چنین سرنوشتی برایم رقم خورده؟؟؟

    پس حرف اقای شیخ حسن درست است
    شما احساس کردی شاید این مصلحت خدا بوده باشه که اینجوری تقدیریت رقم خورده ولی باید قبول کنی که تقدیر نبوده
    بلکه علت و معلول بوده

    ولی خداوند رحیم است
    به شما اجر خیر میدهد و حتما در آینده جبران میکند
    انشاالله

   • نگران نباش
    دختره
    4 روز دیگه فراموشش میشه
    بذار خواستگارهای بعدی بیان و جدی باشن فراموش میکنی

   • درجواب یک زن عزیزم من اول مطلبم هم گفتم من ازسردلتنگی قصه زندگیم گفتم نه اینکه بخام شوهر پیدا کنم
    چونکه اولا شرایط من باشما خیلی فرق میکنه
    وشما بچه دارید به مراتب شرایط من خیلی بهتربوده
    ثانیامن نگفتم خواستگار ندارم
    گفتم خواستگاری که ازلحاظ اعتقاداتی قوی باشه ندارم >

   • دنیا همینه خواهر
    پستی و بلندی خیلی داره
    هرکسی تو دلش یه غم و غصه ای هست

   • سلام
    مطمین باش خدای مهربان بهترین ها را برایت کنار گذاشته است و خیر و مصلحت شما را میداند

    ولی خواهشا برای اینده زندگی ات بیشتر تحقیق کن و چشم بسته کاری نکن
    بخصوص در این موضوعات

   • سلام
    به وجدانت رجوع کن؟
    چراقبول کردی؟
    چرا طلاق کرفتی؟
    توزندگی پی چی هستی چی از زندگی توی این دنیا میخوای؟
    تاوقتی خودت نشناختی خدا قران پیغمبر نمیشناسی؟
    یک گوشه خلوت کن من کیم چی ام چکار باید بکنم دنیا چی هست؟
    من نه فردی مسمانی ام نه شیعه ام فقط یک چیز قبول دارم خداهست حالاکه هست ؟
    من کجا ……………………………..

  • سلام
   یه مطلبی
   رفقای جوان انقلابی
   تا حالا فکر کردید ادم های بزرگ در چه خانواده هایی رشد کردن؟
   پیامبر؟
   حضرت زهرا؟
   امام حسن و امام حسین و حضرت زینب
   امام خمینی
   شهید بابایی
   شهید رجایی
   امام خامنه ای
   دکتر بهشتی
   دکتر احمدی نژاد
   سید حسن نصرالله
   آیت الله سیستانی
   آیت الله قاضی
   آیت الله بهجت
   و…..
   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   حرف من اینه که همه اینها اولا در خانواده های کوچک و ساده بودن
   دوما پرجمعیت
   ـــــــــــــــــــــ
   اصلا کسی را می شناسید که در خانواده مرفه انچنانی باشه و به یه جایی رسیده باشه؟
   ـــــــــــــــــــ
   بهتر نیست دیدمان را به زندگی عو.ض کنیم؟

  • عقد مامان و بابامون مبارک

  • خیلی از مطلب خوبتون ممنونم.
   من که استفاده کردم..

  • اللهم ارقنا…

  • یکی از معضلات بزرگ در امر ازدواج خانواده هاهستن.
   خیلی دقت کردم ..
   اکثر جوون ها خواهان یه زندگی ساده و شادو عاشقانه هستن(البته حرف تو این مطلب زیاده که این جا فرصتش نیست)
   حالا با هر دیدگاهی و عقیده ای
   اما خونواده ها با دلسوزی های بعضا نا به جای خودشون این خواسته ها رو تغییر که میدن
   هیچ
   گاهی با دلایل ماورایی خودشون بچه هاشونو شستشوی مغزی هم میدن
   و بچه ها میشن یه جاده واسه رسیدن پدر ومادر ها به ارزوهای برباد رفته شون از دوره ی جوونی شون.

  • بعد از انقلاب با این همه آرمان و ادعا و ……. خلاصه در این مورد بهتر نشدیم نسبت به قبلش !
   با این وضع متزلزل خانواده در ایران بعد اینها توقع دارند همه با حجاب هم باشند !!
   خدا آخر و عاقبتمان را ختم به خیر کند در این مملکت. روی هوا است.
   فکر کنم آمریکا الان 50 سال است که دارد روی هم جنس گرایی کار می کند ! چند سالی بیش نیست که موفق شده ازدواج همجنس بازها را فرهنگ کند. آن هم در آمریکا.
   باور کنید به جان خودم اروپاییها از بابت اینکه هنوز آمریکا ظاهری کاتولیک دارد و سکولار نیست آن را عقب مانده می دانند !
   به جان خودم توی آمریکا هم با همان یه مثقال روحیه مذهبی که مانده بود با این موضوع مخالفت شدید می شد سالها.
   اما ببینید چه طور آخر سر موفق شدند.
   کشیش هم جنس باز درست کردند !!!!! انواع و اقسام کارها را انجام دادند.
   [….]
   چه قدر جالب و چه استراتژی مشابهی !

  • هيئت بني هاشميون تهرانسر
   0
   0

   بالای ناقه خون جگری بود و کعب نی
   پایین ناقه دربه دری بود و کعب نی

   بالای ناقه خم شدم ازبارغم پدر
   پایین ناقه نیمه شبی گم شدم پدر

   بالای ناقه شام بلا بود و عمه ام
   پایین ناقه طشت طلا بود و عمه ام

   بالای ناقه سنگ سرم را شکست و رفت…
   پایین ناقه زجر پرم را شکست و رفت….

   بالای ناقه بی هدفم پرت کرده است
   پایین ناقه نان طرفم پرت کرده است

   بالای ناقه حرمله با سنگ زد مرا
   پایین ناقه دختراو چنگ زد مرا

   بالای ناقه بخت بد آورده داشتم
   پایین ناقه چشم وَرَم کرده داشتم

   بالای ناقه نیزه ی تو بدبیار بود
   پایین ناقه صحبت بُرد قمار بود

   بالای ناقه خارجی ام؛ تا صدا زدند!
   پایین ناقه پیرزنان عمه را زدند

   • سلام
    خیلی زیبا بود و تاثیرگذار

   • سرتاسر مدينه پر از شوق و شور بود
    لبريز از طراوت و غرقِ سرور بود

    از آسمان شهر پيمبر در آن پگاه
    صد آسمان ملائكه گرم عبور بود

    وقت نزولِ سوره‌ي ياسين و هل أتي،
    هنگامه‌ي تجلي آيات نور بود

    بال فرشته فرش قدمهاي آفتاب

    روبند ماهتاب ز گيسوي حور بود

    عطر بهشت از نفس باغ مي چكيد
    تا اوج عرش زمزمه هاي حضور بود

    عالم از عطر ياس مدينه معطر است
    پيوند آسماني زهرا و حيدر است

    مي خواستند تا كه بمانند يار هم
    همدل ترين و هم نفس روزگار هم

    بي زرق و برق ، ساده‌ي ساده شروع شد
    پيوند آسماني شان در كنار هم

    «سرمايه هاي اصلي شان مهر و عاطفه
    بي اعتنا به ثروت و دار و ندار هم»

    بر اعتماد شانه‌ي هم تكيه داشتند
    سنگ صبور يكدگر و راز دار هم

    بودند هر پگاه دل انگيزتر ز عشق
    گرم طلوع روشنِ خورشيد وار هم

    چشم بد از جمال دو خورشيد دور باد
    چشم حسودِ بد دل و بد خواه كور باد

    هم ، ماوراي حد تصور كمالشان
    هم ، ماسواي ذهن و تخيل جلالشان

    آنجا كه سوخت بال و پر آسمانيان
    بام نخستِ پر زدن و اوج بالشان

    بايد كه درس زندگي آموخت تا ابد
    از بورياي كهنه و ظرف سفالشان

    در جام كوزه روشني خمّ سلسبيل
    كوثر شراب خانگي لايزالشان

    كي مي توان به واسطه‌ي اين مثالها
    پرواز كرد تا افق بي مثالشان

    آئينه‌ي ظهور صفات خدا شدند
    ياسين و نور شدند هل أتي شدند

    بر شانه هاي عرش خدا خانه داشتند
    نه نه ، كه عرش را به روي شانه داشتند

    اين ساکنان عرش خدا از همان ازل

    چشمي به چند روزه‌ي دنيا نداشتند

    هر چند داشت سفره شان نان خشكِ جو
    اما هميشه خويِ كريمانه داشتند

    سرشار از عشق و عاطفه و نور ِ معرفت
    همواره لحظه هاي صميمانه داشتند

    گل داده بود باغِ بهشت اميدشان
    يعني چهار غنچه‌ي ريحانه داشتند

    ما جرعه نوش چشمه‌ي جاريّ كوثريم
    دلداده ايم ، شيعه‌ي زهرا و حيدريم

  • دنیای امروز انقدر ما رو غرق کرده که اصلا نمی تونیم این حرف ها و الگو ها رو از اولیای خدا درست بفهمیم و درک کنیم چه برسه به اجرا شون…
   باید شهامتش رو داشته باشیم و بگیم که این تشریفات غلطه

  • البته کاش جامع تر می گفتید

   چون حضرت زهرا خواستگاران متعدد داشتند از بزرگان اسلام که مکرر خدمت حضرت رسول با واسطه و مستقیم می رسیدند که گویا حضرت زهرا با درهم کشیدن چهره نارضایتی خود را اعلام داشته یا بعضا برخی اصحاب حرف از زر و قوم و عشیره می زدند که پیامبر مکدر شده و از همان جا ایشان را دست به سر می کردند

   و روزی حضرت امیر در نخلستان در حال کارگری و ابیاری بودند که گویا ابوذر او را تحریض می کنند و حضرت امیر سر به پایین انداخته و اشک میریزند و می فرمایند مرا در فاطمه رغبت افتاده و خلاصه حضرت را تحریض و تشجیع می کنند برای اعلام خواسته نزد پیامبر می رود و چون درب می زند پیش از اعلام اسم خود حضرت رسول می فرمایند ام سلمه درب را بگشا که کسی پشت در است که دوست دار خدا و پیامبرش هست و خدا و پیامبرش هم همو را دوست دارند

   و حضرت وقتی مقابل رسول خدا جلوس می کنند سر از شرم به پایین می اندازند و سکوتی دارند که نهایت حضرت رسول او را به بیان آورده و امیر مومنان می فرمایند شما مرا بسان پدری دلسوز بزرگ کرده اید و اینک زمان اختیار زوج هست مرا و من در فاطمه میل دارم پیامبر لبخند زنان خواستار نظر فاطمه می شود که در اطاقی دیگر سر به زیر از متانت انداخته و چون پیامبر دو بار سوال و رضایت فاطمه را جویا می شود و خانم زهرای اطهر از حیا پاسخی منفی نمی دهند و سکوتشان حمل بر رضایت می شود و پیامبر درحال برخاستن لبخندی زده و عبارت الله اکبر را بلند می گویند که حاکی از رضایت زهرا و خود رسول و خداوند است

   البته در خصوص مراسم ولیمه هم گویا بخش زیادی از انصار و مهاجر گوسفند آورده و قربانی می کنند که خود پیامبر و علی آنها را خرد و شقه می کردند و تا سه شبانه روز در مدینه تمام اهالی ولیمه داده شدند از برکت این ازدواج پر برکت و پرخیر

  • طلبه شیعه مولا علی – لعنت بر (….)
   0
   0

   سلام
   خیلی خوب بود
   ولی درست نیست بخاطر زیبایی سایت و تیتر مطلبتون بگید علی و فاطمه!!!

   • سلام
    موافقم با نظر ایشان
    ولی باید قبول کنیم در امر تیتر زدن مطالب نمیشه هر کلمه را گذاشت.
    و ما از رویه جوان انقلابی میفیهمیم یه سایت مومن و مذهبی به تمام معناست

   • به یه بنده خدایی گفتن قرمه سبزی را با ق مینویسن یا با غ؟
    گفت نمیدونم
    مهم گوشت های توشه

    حالا شما اصل مطلب را بگیر

  • حق باشما هست شیخ حسن من تند رفتم معذرت میخام طلبه شیعه مولاعلی و پوریا آیتی برادرعزیز از شما دونفر هم ممنونم
   .
   .
   .
   .
   .شیخ حسن لطفا از حرفایی که زدم ناراحت نشید منتظرم که بگید من روبخشیدید…

  • پروردگارا ببخش مرا برای گناهانی که لذتش رفته اما مسیولیتش مانده……

  • خدایا
   همه مجردها را همسر خوب بده
   همه را به حق حضرت زهرا و خضرت علی خوشبخت کن

  • سلام
   چه فایده
   وقتی هیچی ما مثل عروسی این دو عزیز نیست؟

   نه مهریه
   نه مراسم ساده
   نه جهیزیه

   و مهم تر اینکه
   در اعیاد اسلامی که اکثرا شب عروس و عقد است گناه و گناه گناه

  • جالبه نظر اکثر دوستان اینه که ما باید مراسم ازدواجمون رو مثل این دو بزرگوار برگزار کنیم و کلی از اینکه دیگران این کارو نمکنن ناراحتن و ..
   یه سوال برام ایجاد شد
   میشه بگین نقش ما این وسط چیه؟؟
   ما اگه بخوایم میتونیم جریان سازی کنیم بهتر نیس اول از خودمون شروع کنیم؟؟

  • یه وقت فکر نکنید این خواهرمون دنبال همسر دیندار بی پولو ساده زیستو مومن میگرده
   نه منتظر همون دکتر مهندس پولدار با اعتقاد گیرش بیاد !
   حرف زیاده
   خلاصه من خودم تا حالا 8 جا خواستگاری رفتم تو بین اینا دنیا پرست ترو ماده پرست تر از همه همون 3 تا خانواده مومن و محجبه و دیندارو از اینجور صحبتا بودن
   اون 5 تایی که ادعای دینداری نداشتن از اینا خاکی تر بودن

   فدای حضرت زهرا (س) بشم.
   برای ما ها که مثلا شیعه اونها هستیم در عمل مثل افسانه هستن برای ما
   چرا که زندگی ما با اونها یک دنیا فاصله داره

   شما ها دینتون در گرو دنییاتونه مثلا دیندارها
   در هر صورت برات دعا میکنم مهندس پولدار دیندار گیرت بیاد هر چند کمیابه
   یا حق

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • وقتی که شن‌ها هم برای یاری انقلاب و امام مأمور خدا می‌شوند… / بازخوانی شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس

  روسای‌جمهور ایران چگونه انتخاب شدند؟

  ۱۰ روش ساده برای تازه نگه داشتن گل‌های شاخه‌ای

  مادرها در علاقه‌مندسازی دخترانشان به حجاب، چقدر می‌توانند موثر باشند؟

  ۴ نوع مختلف تربیت و بازخورد هر کدام روی فرزند شما

  نوشیدنی سریع الاثر برای‌ سلامت‌ کبد

  روایت حجت‌الاسلام رحیمیان از سادگی اتاق مقام‌معظم‌رهبری‌

  روش های توصیه شده برای ترک گناه

  سرنوشت تألیف مشترک آیت الله خامنه‌ای و شهید مطهری چه شد؟

  ثبت‌نام گسترده کاندیدای ریاست‌جمهوری، زمینه‌ها و پیام‌ها

  از بنی‌صدر تا روحانی/ نگاهی به شعارهای‌ انتخاباتی روسای‌ جمهور

  آب هم بهانه بود که قربانی‌ات کنند..

  کاری‌ نکنیم که احمدی‌نژاد از دایره انقلاب خارج شود/ انتقاد از اقدامات غلط وی برای اتمام حجت برهمگان لازم است اما سیاه‌نمایی ممنوع/ همچنان یک تار موی دکتر احمدی‌نژاد را به فتنه‌گران و غرب زدگان وطن‌فروش نخواهم فروخت

  آیت‌الله رییسی: مطلقا نخواهم گذاشت در هیچ کجا فساد لانه کند

  «دکتر قالیباف»؛ از فرماندهی لشکر۵ خراسان تا شهرداری‌تهران

  «آیت‌الله رئیسی»؛ از تدریس در دانشگاه تا تولیت آستان‌قدس‌رضوی(ع)

  «حسن‌روحانی»؛‌ از نمایندگی‌مجلس تا ریاست‌جمهوری

  «مصطفی‌میرسلیم»؛‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد تا ریاست شورای‌مرکزی‌حزب‌مؤتلفه

  آیت‌الله رییسی: آیا در شان ملت ماست که شخص بیکاری شرمنده خانواده خود باشد؟

  اوضاع این روزهای ترکیه سندی بر مرگ‌تدریجی رویای‌روشنفکران / اردوغان پس از پیروزی در همه‌پرسی: من هم یک انسان هستم، هر لحظه ممکن‌است بمیرم

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  روش های توصیه شده برای ترک گناه

  رونوشتی از سفر به سامرا و کار در خانه امام‌ زمان(عج) / حواشی تعویض ضریح‌ مطهر امامین‌ عسکریین علیهم‌السلام

  ماجرای رفتن امام هادی علیه‌السلام به قفس شیر درنده

  سه شرطی که امام‌علی(ع) برای مهمانی‌رفتن گذاشتند

  انتقاد عالم‌مشهور کربلا از پارلمان‌عراق و تمجید از جمهوری‌اسلامی؛ در رابطه با «روز زن»

  ماجرای یخ فروشی که مفسر سوره عصر شد

  درخت زقوم چیست؟

  پنج شرط توکل بر خدا در کلام امام کاظم(ع)

  ۲خبر غیبی خداوند در سوره‌ی‌مبارک «کوثر»

  بیانیه جمعی از طلاب در باره انقلاب‌زدایی از حوزه

  فرشتگان عذاب در قبرستان تخت فولاد اصفهان

  فتوای آیت الله سیستانی درباره فوتبال و کشتی کج

  مستند شوک حلقه‌شیطان | فیلم

  خروش طلاب، فضلا و مردم‌انقلابی‌ علیه‌ سخنان‌ضددینی استاندار خراسان‌جنوبی

  ذکر مصیبت حضرت‌زهرا(س) توسط حاج‌قاسم‌سلیمانی | فیلم

  تذکر مهم آیت‌الله ناصری: از مقام‌معظم‌رهبری‌ جدا نشوید | فیلم

  راز گریه‌های معنادار حضرت‌زهرا سلام‌الله‌علیها

  چرا حضرت زهرا (س) را «امّ‌ابیها» نامیدند؟

  شهادت‌ و تدفین حضرت‌زهرا از زبان امیرالمومنین علیهما السلام / پیامبر اکرم(ص) چه وعده‌ای به دخترشان دادند؟

  متن وصیت‌نامه‌های حضرت زهرا سلام الله علیها قبل از شهادت

  عفاف و حجاب

  مادرها در علاقه‌مندسازی دخترانشان به حجاب، چقدر می‌توانند موثر باشند؟

  چند پیشنهاد به پدرانی که می‌خواهند یک دختر باحجاب داشته باشند

  چگونه دخترم را به حجاب علاقه‌مند کنم؟

  جلوگیری از پرواز ۵ دختر ساپورت پوش آمریکایی در هواپیما

  انتقاد نهادهای اروپایی از حکم دیوان دادگستری اروپا درباره قانونی شدن ممنوعیت حجاب

  برگزاری روز حجاب در دانشگاه کانادایی

  در مورد عکس‌گرفتن حسن‌روحانی با دو دختر

  ازدواج‌موقت، چالش یا راهکار برای نظام‌اسلامی؟

  عفت‌وحیا حلقه‌ی مفقوده در مد و پوشش

  لشکر زنان و دختران مجرد در تهران

  کدام آیه قرآن درباره حجاب است؟

  دورهمی زنانه ضدانقلاب و بهائیت برای تغییر در ایران | تصاویر

  درخشش بر سکوی قهرمانی با حجاب‌اسلامی

  فضه‌سادات حسینی: مراقبم حجابم کمرنگ نشود / افرادی که حریم‌ها را رعایت نمی‌کنند من را آزار می‌دهند

  عروس ایتالیایی در حرم امام رضا (ع) مسلمان شد

  با دوستان کم‌حجابمان خود چه کنیم؟

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  بازخوانی دستور قاطع امام‌خمینی(ره) برای مقابله و اعدام منافقین

  کاری‌ نکنیم که احمدی‌نژاد از دایره انقلاب خارج شود/ انتقاد از اقدامات غلط وی برای اتمام حجت برهمگان لازم است اما سیاه‌نمایی ممنوع/ همچنان یک تار موی دکتر احمدی‌نژاد را به فتنه‌گران و غرب زدگان وطن‌فروش نخواهم فروخت

  ذلتی که دیپلماسی دولت‌یازدهم با نام تعامل‌سازنده با جهان نصیب ملت‌ایران کرد / ۳۱ اظهارنظر ضدایرانی کشورهای دنیا علیه ایران در یک سال گذشته + جدول آماری

  روحانی مصوبه «شنود» مکالمات‌مردم را ابلاغ کرد

  ریزنویسی آیات‌قرآن روی طلا و نقره چه دردی از جهان اسلام دوا می‌کند؟ / قرآن کتابی‌است برای «هدایت‌بشر» نه کالایی‌لوکس جهت خودنمایی و خرید و فروش

  آقای‌ احمدی‌نژاد! اگر سخنان رهبری به شما «توصیه» بوده‌ اما آیا نامه شما هم به رهبری «لاف و تعارف» بوده است؟/ با این رفتارها، بخش عمده‌ای از مردم و یاران انقلاب از شما دل بریدند/ شعارهای شما همچون «بازگشت خوانندگان غربی» و «سهل انگاری در حجاب» ، «نامه به سران فتنه» ، «ایجاد شکاف های امنیتی و قومیتی» و… رنگ و بوی اصلاح‌طلبی دارد تا انقلابی‌گری

  احمدی‌نژاد برای کمک به ۸ساله شدن دولت‌روحانی با تمام قوا به میدان آمد / احمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات۹۶ : رهبری گفتند نیا تا دو قطبی نشود، ما آمدیم الآن سه قطبی شده است، پس مخالف نظر رهبری نیست!

  دوگانه جنگ_صلح صحیح است اما دقیقا برعکس آنچه که غرب‌گرایان داخلی وانمود می‌کنند / تداوم یک دولت‌غربگرا می‌تواند جنگ نظامی را به کشور تحمیل نماید!

  آن اسلامی که ربطی به اقتصاد ندارد، اسلام‌آمریکایی است؛ نه اسلام‌ناب‌محمدی / چه کسانی و به چه علت از هشدارهای مراجع‌تقلید درباره «نظام‌بانکی‌رباخوار» وحشت دارند؟ | فیلم

  امام(ره) فرمودند: آقای‌منتظری هم خودش فاسد است و هم شاگردی که تربیت کند فاسد تربیت می‌کند / به منتظری گفتیم اطرافیان شما آقای‌شمس‌آبادی را کشتند؛ گفت مگر آدم خوبی بود؟!

  وزیراطلاعات دولت حسن‌روحانی چگونه انتخاب شد؟ | فیلم

  روایت دیدار مامور سیا با آیت‌الله‌ منتظری/ تعجب جاسوس‌آمریکایی از ساده‌لوحی و تحت‌تاثیربودن منتظری / آیت‌الله‌ منتظری: کارتر رئیس‌جمهوری‌ مومن و حامی حقوق‌بشر است!

  در مورد عکس‌گرفتن حسن‌روحانی با دو دختر

  نتیجه چهارسال خوش‌خدمتی به کدخدا! / رای سازمان‌ملل به گزارش حقوق‌بشری علیه ایران

  از خواب کروبی تا خودمرکزبینی هاشمی / تلاش برای ایستادن در برابر آرای‌مردم در انتخابات۸۴ چگونه ناکام ماند؟

  اصغرفرهادی با یک روزنامه‌اسرائیلی مصاحبه‌کرد / مقایسه احمدی‌نژاد با نتانیاهو | تصویر

  ماجرای ایستادگی حضرت امام‌ خامنه‌ای در سالهای ۷۶، ۸۴، ۸۸ و ۹۲ چه‌ بود؟

  بازخوانی توصیه‌های امام‌خامنه‌ای در سالی‌ که گذشت

  تماشای این تصاویر به مسئولان‌دولت توصیه نمی‌شود! / سفره خالی‌خالی‌خالی کپرنشینان‌کرمان در شب‌عید

  چرا سیدمحمود دعایی بر تابوت با پرچم شیروخورشید نماز خواند؟ | تصویر

  شــــــوک

  ۱۰ روش ساده برای تازه نگه داشتن گل‌های شاخه‌ای

  ۸ نقطه زیبا که در سفر به محلات باید از آنها دیدن کنید

  ناگفته‌هایی از پرونده «قتل ستایش قریشی»

  تقلید از مدل موی رهبر کره شمالی ممنوع! / تصاویر

  سکسکه چگونه باعث مرگ عارف لرستانی شد؟

  راز گوشی مهران مدیری در دورهمی / تصویر

  با بشقاب گل‌سرخی قدیمی یک ساعت دیواری زیبا بسازید

  کشف شهر زیرزمینی در ۴۰۰کیلومتری غرب تهران | تصاویر

  مراسم راهبه‌شدن دختران در تایلند | تصاویر

  ۷ مدل جدید بستن شال برای خانم‌های شیک پوش

  ۲ راه حل ساده برای برطرف کردن بخار آینه حمام

  کلاهبرداری جدید با پیامک‌های ارزش‌افزوده

  شیوه عجیب جریمه‌ی استفاده از چراغ نوربالا | تصویر

  چگونه ماهی‌قرمز بیمار را تشخیص دهیم؟

  استتار خیره‌کننده جغد / تصویر

  حراج یک فراری بسیار خاص به قیمت ۱۵.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان!

  همبرگر طلای پسر حاکم دبی / تصاویر

  زمانی برای کتک خوردن مردها | تصاویر

  ویکی لیکس: سیا از طریق تلویزیون خاموش هم جاسوسی می کند

  تصاویر منتخب حیات‌وحش هفته‎

  خـانه و خانواده

  ۴ نوع مختلف تربیت و بازخورد هر کدام روی فرزند شما

  ۵ روش برای اینکه در زندگی احساس شادی کنید

  ۸ علت پرحرفی نوجوانان و شیوه برخورد مناسب با آن

  امام‌خامنه‌ای: حضرت‌زهرا(س) در اوج مقام معنوی‌والهی، مادر، همسر و خانه‌دار بود

  جزئیاتی از طرح آموزش‌های پیش از ازدواج

  میانگین سن ازدواج : زنان ۲۳ سال-مردان ۲۶ سال

  حضور فرزندان در فضای‌مجازی را چگونه مدیریت کنیم؟

  ایران ۳۳۰سال پیش از نگاه جهانگرداروپایی | تصاویر

  سیستان‌وبلوچستان، تقدیم به حقوق‌شهروندی سواران | فیلم

  ماجرای ازدواج حجت‌الاسلام قرائتی

  ضررهای ازدواج نکردن

  نعمت‌هایی که در ایران قدرشان را نمی‌دانیم: وقتی «شنا کردن» و «آرایشگاه‌رفتن» هم برای زنان مسلمان در غرب تبدیل به یک رویا می‌شود

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  دانش و سـلامت

  نوشیدنی سریع الاثر برای‌ سلامت‌ کبد

  چه زمانی درد دست چپ نشانه مشکل قلبی است؟

  ۷ داروی طبیعی برای مقابله با آلرژی بهاره

  زنان قد بلند بیشتر سکته می‌کنند

  ضرب و شتم نیروی اورژانس با بیل! / تصاویر

  استارت سرطان خون از کجا خورده شد؟

  چرا عصرها تمایل به شیرینی خوردن در ما بیشتر است؟

  ۱۰ روش ساده برای سد کردن راه هکر ها

  سیزده‌بدر ؛ جشن یهود بمناسبت کشتار ۵۰۰ هزار ایرانی

  ۱۰ نشانه دستگاه گوارش ناسالم

  دومین عامل نابینایی در جهان را بشناسید!

  تصاویری‌حیرت‌انگیز از رعدوبرق و ابرهای‌باران‌زا

  تصاویری جذاب از برخورد امواج دریا با کشتی‌ها‎

  چگونه ماهی‌قرمز بیمار را تشخیص دهیم؟

  تصاویر ماهواره‌ای رنگارنگ از سطح‌زمین‎

  فاضلاب‌خانگی به دریای‌خزر می‌ریزد | تصاویر

  کفش جا باز می‌کند «باوری غلط» است

  درمان سریع سردرد در عرض ۳۰ ثانیه بدون دارو / دستورالعمل

  بیماری‌های موبایلی را بشناسید

  سریالی تبلیغاتی برای دولت / پرستارانی با ماشین‌های چندصدمیلیونی

  ورزش پهلـوانی

  حمله هواداران صبا به اتوبوس تراکتورسازی

  «هر جای‌دنیا این اتفاق می‌افتاد …» شامل حال خود فردوسی‌پور هم می‌شود؟ / کارنامه مدیران شبکه‌سه نژادپرستی کم داشت که به لطف «نود» آن هم اضافه شد

  شاگردان برانکو هم‌چنان برترین تیم ایرانی در آسیا / استقلال به یک‌قدمی پرسپولیس رسید

  پلیس به احسان حدادی اخطار داد

  مقصر گل ایران به چین متهم به روابط نامشروع شد

  کی روش : پرسپولیس نماینده قشر کارگر و استقلال نماینده قشر متوسط است / دیدار استقلال – پرسپولیس مانند دربی مادرید است

  ویسی: کنار رفتن من از سپاهان به خاطر بیماری توهین به شعور مردم است / من اخراج شدم

  کارهای خیر پیشکسوتان پرسپولیس ادامه دارد | تصاویر

  درخواست باشگاه‌پرسپولیس از مردم برای کمک مالی در شب عید / آقای‌طاهری! به‌جای این کارها پول بیت‌المال را به اوکراینی‌ها نمی‌دادید

  خانواده مرحوم گلبارنژاد پاداش رئیس‌جمهور را بازگرداندند

  رمضانی: خدا رحم کرد که یکی از خونین‌ترین شب‌های فوتبال ایران رقم نخورد / با چاقو از پشت به عباس‌زاده حمله کردند / برای خودم متأسفم که در این فوتبال کار می‌کنم

  خیابانی با اقتدار فردوسی پور را شکست داد

  تمسخر بازیکن ذوب‌آهن از سوی روزنامه سعودی / تصویر

  محیط اختصاصی و ویژه برای کنکور دایی؟ | تصویر

  جنجال در دقایق پایانی دربی | فیلم

  عکس/مدافع سپاهان دراردوی پرسپولیس!

  درخشش بر سکوی قهرمانی با حجاب‌اسلامی

  مایلی کهن و پروین در راهپیمایی علیه شاه / تصویر

  وعده پاداش‌نجومی به ورزشکاران ازحرف تا عمل

  باشگاه‌استقلال: به دلیل تحریم‌ها قادر به انجام نقل و انتقالات مالی نیستیم و محروم شدیم