پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ | Tuesday 17 January 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 18605 نویسنــده : دکتر بانکی ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۰:۵۷ ۱۶۹ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  بازنشر بنا به درخواست و استقبال مخاطبین جوان‌انقلابی ؛

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  وجود چشـم و هم‌چشمـی، زیاده‌خواهی در بین دختران و پسران و خانواده‌های آنان و توقع و انتظارات زیاد و بی‌‌مورد افراد و خانواده‌ها می‌تواند سبب افزایش سن ازدواج و بروز تجرد قطعی در دختران و پسران باشد.

  پایگاه جــوان انقـلابی – javanenghelabi.ir  :

  ـ

  دکتر امیرحسین بانکی پور فرد :

  ـ

  رهبر معظم انقلاب در دیدار افطاری دانشجویان امسال از مسأله‌ای که در حاشیه‌ی صحبت‌های یک دانشجو مطرح شد، به عنوان مسأله‌ای مهم یاد کردند و ضمن گله‌مندی از نگاه بی‌تفاوت به ازدواج جوانان و تبعات آن فرمودند: «به نظر من بر روى مسأله‌‌ى ازدواج جوان‌ها، خود جوان‌ها، اولیاى خانواده‌‌هایى که جوان‌ها متعلق به آن‌ها هستند، و مسئولان ذى‌‌ربط مرتبط با دانشگاه، فکر کنند و تصمیم بگیرند. نگذاریم سن ازدواج -که امروز متأسفانه بالا رفته؛ به‌خصوص در مورد دختران- ادامه پیدا بکند. بعضى از تصورات و سنّت‌هاى غلط در مورد ازدواج وجود دارد که این‌ها دست‌‌وپاگیر است، مانع از رواج ازدواج جوان‌ها است. این سنت‌ها را باید عملاً نقض کرد.»

  ـ

  javanenghelabi - aghaـ

  ازدواج امری ساده، بی‌تکلف و بدون تشریفات است که طی آن، زن و مرد ضمن انشاء خطبه‌ی عقد، پیمان زندگی مشترک می‌بندند و مرد به مقدار امکاناتش، چیزی یا مبلغی را به‌ عنوان صداق و نشانه‌‌ی صداقت، تقدیم به همسر می‌کند.
    ـ
  سیره‌ی گفتاری و رفتاری پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله و اولیا‌ء دین، آَسان‌گیری در ازدواج است. پیامبرصلّی‌الله‌علیه‌و‌آله می‌فرمایند: بهترین ازدواج‌ها آن است که آسان انجام شود. (نهج‌الفصاحه، ۱۳۸۵، ص ۴۳)

  ـ

  متأسفانه این حقیقت ساده در بعضی موارد، از مسیر سهل و بی‌آلایش خود خارج شده و به دلائل گوناگون، به آداب و رسوم و توقعات مادی و غیر مادی زایدی مبتلا شده؛ به طوری که موانع و مشکلات ازدواج را بیشتر کرده است. برخی از رایج‌ترین این موارد  به قرار زیر است:

  ـ

  ـ

   موانع فرهنگی یا اقتصادی!؟
  به نظر بعضی، عمده‌ترین مانع ازدواج جوانان، مشکل اقتصادی است. البته این عقیده تنها مربوط به دوران فعلی نیست؛ در صدر اسلام نیز خیلی‌ها به این مشکل استناد می‌کردند، ولی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله و اهل بیت علیهم‌السلام این مسأله را مانعی اساسی برای ازدواج نمی‌دانستند.

  ـ

  پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله فرموده‌اند: «هرکس از ترس فقر ازدواج نکند، حتماً نسبت به خداوند متعال بدگمان شده است.» (کلینی، ۱۳۶۵، ج ۵، ص ۳۳۱) حتی در جای دیگر به کسی که از فقر شکایت می‌کرد، توصیه فرمودند که ازدواج کن. بعد از عمل به توصیه‌ی ایشان، معیشت وی وسیع شد. (حر عاملی، ۱۴۰۹، ج ۱۴، ص ۲۵) قرآن کریم نیز صراحتاً بیان کرده: «إن یَکُونُوا فُقَراء یُغنِهِم ‌اللهُ مِن فَضلِهِ» (سوره مبارکه نور، ۳۲)
  ـ
  اما این‌که بسیاری از جوانان مجرد مشکلات اقتصادی را مانع ازدواج قلمداد می‌کنند در حالی است که بسیاری از آنان  از نظر سطح پایگاه ‌اقتصادی-اجتماعی وضع بهتری نسبت به جوانان متأهل دارند. (کاظمی‌پور، ۱۳۸۸: ش ۴۲، ۹۵-۷۵) این پدیده ریشه در گرایش به تجمل‌گرایی، کسب رفاه و توقع بیشتر از زندگی دارد که همگی ناشی از زیر‌بناهای فرهنگی است. بنابراین بخش بسیاری از موانع اقتصادی ریشه در موانع فرهنگی دارد.

  ـ

  در همین زمینه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند:
  «موانع فرهنگی ازدواج را دست کم نگیرید. البته موانعی هم وجود دارد، ولی همه اقتصادی نیست. موانع اقتصادی بخشی از مشکل است، عمده‌ موانع فرهنگی است؛ عادت‌ها، تفاخرها، تکاثر، چشم و هم‌چشمی‌ها، تجمل‌طلبی‌ها[…] این‌هاست که یک مقدار نمی‌گذارد آن کاری که باید انجام بگیرد، صورت پذیرد. باید شما و خانواده‌هایتان این گره‌ها را باز کنید.» (۹ اسفند ۱۳۷۹، www.khemenei.ir)

  ـ

  «بدیهی است که توسعه‌ی شهرنشینی و تمرکز بر رفاه فردی یا فردگرایی، در رفتار‌های مربوط به ازدواج جوانان تغییر ایجاد نموده، اما مشکل مالی نمی‌تواند به عنوان عامل بازدارنده باشد، زیرا افرادِ متعلق به پایگاه‌های اقتصادی-اجتماعی بالاتر نیز به این مشکل اشاره کرده‌اند. بنابراین مشکلات مالی یک امر نسبی بوده و سطح انتظار فرد از زندگی می‌تواند تعیین‌کننده‌ی تشخیص فرد از مشکلات مالی باشد.» (کاظمی‌پور، ۱۳۸۷: ۲۷۷)

  ـ
    ـ
  سنت‌های دست و پاگیر
  رعایت ترتیب سنی در ازدواج فرزندان، افزایش سطح توقعات و انتظارات غیر مادی فرد و خانواده و گرفتار شدن به نوعی آرمان‌زدگی و ایده‌آل‌خواهی افراطی در انتخاب همسر آینده، در کنار بالا رفتن سطح توقعات مادی، گرایش به تجمل‌گرایی، چشم و هم‌چشمی و شیوع آداب و رسوم دست و پاگیر و غلط، متأسفانه باعث نوعی وسواس، سختگیری و نهایتاً دلمردگی و دلزدگی برای انتخاب همسر و ازدواج در جوانان می‌شود.
  ـ
  گرایش پسران جوان برای احراز موقعیت‌های بالای اقتصادی-اجتماعی قبل از ازدواج و برخی دختران برای احراز موقعیت‌هایی همانند مردان و اشتغال در مشاغل خارج از خانه و ایجاد نوعی تغییر در نقش‌های جنسیتی، از آسیب‌های فرهنگی بزرگی است که اکنون دامنگیر بخشی از جامعه‌ی ما است. همچنین شیوع برخی بی ‌بند و باری‌ها و آزادی‌ها در روابط دختران و پسران،   جوانان را به نوعی بی‌رغبتی به ازدواج کشانیده است، زیرا در این حالت این افراد بدون پرداخت هزینه‌های مادی و معنویِ مسئولیت زندگی مشترک، اقدام به برقراری ارتباط با جنس مخالف، خارج از چهارچوب زندگی مشترک می‌کنند. در ادامه به بعضی موانع فرهنگی و اجتماعی به‌ طور خاص اشاره می‌شود:

  ـ

  ـ
   
  مشکلات خانوادگی
  مشکلات خانوادگی یکی از موانع مهم ازدواج است؛ مشکلاتی همچون تفاوت سطح فرهنگی خانواده‌ها، افزایش سطح توقع خانواده‌ها در انتخاب همسر، دخالت‌ها و سختگیری‌های بی‌مورد، کفیل یا سرپرست خانواده بودن پسر، بیماری والدین، آسیب‌های اجتماعی خانواده مثل فوت، طلاق، اختلاف والدین، اعتیاد و سوء سابقه.

  ـ

  از آن‌جا که در جامعه‌ی ایرانی نهاد خانواده و تعاملات درون آن -علی‌رغم تحولاتی- هنوز ساختار سنتی خود را حفظ کرده است، پایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده و به‌ویژه  رفتار و تعاملات والدین می‌تواند نقش عمده و تأثیرگذار تقویت‌کننده یا بازدارنده در امر ازدواج و تداوم آن را در زندگی مشترک آینده‌ی فرزندان داشته باشد.

  ـ

  ـ

   سخت‌گیری جاهلانه و انتظارات بالا
  عدم آگاهی نسبت به معیار‌های لازم برای انتخاب همسر مناسب می‌تواند به تأخیر در ازدواج، یأس یا ازدواج نا‌موفق بینجامد. در ضمن وجود چشم و هم‌چشمی، زیاده‌خواهی در بین دختران و پسران و خانواده‌های آنان و توقع و انتظارات زیاد و بی‌‌مورد افراد و خانواده‌ها می‌تواند سبب افزایش سن ازدواج و بروز تجرد قطعی در دختران و پسران باشد.
  ـ
  همچنین در شرایط فعلی به دلیل تقاضای کافی برای ازدواج از طریق پسران، ترسی در دخترانِ در ابتدای سن ازدواج از عدم دسترسی به همسر مناسب وجود ندارد. لذا توقع و انتظارات دختران و خانواده‌های آنان افزایش یافته است. این مسأله بر پسران تأثیر گذاشته و آنان را با نوعی بی‌رغبتی مواجه نموده که این خود زنگ خطری است برای دختران در آستانه‌ی انتخاب و خانواده‌های آنان تا به معضل دختران دهه‌ی ۵۰ مبتلا نگردند.

  ـ
  ـ 
  نگرش‌های غلط
  یکی از نتایج فرایند مدرنیزاسیون تغییر نگرش‌ها و ایده‌های افراد جامعه است «در دنیای مدرن امروزی افراد به نگرش‌هایی در زمینه‌ی انتخاب همسر دست یافته‌‌اند که دایره‌ی انتخاب همسر را محدود‌تر می‌کند. بنابر‌این با تغییر در نگرش‌های حاصل از مدرنیزاسیون، سن آغاز زناشویی بالا رفته و افراد در سنین بالاتری همسر انتخاب می‌کنند.» (کاظمی‌پور، ۱۳۸۸:ش۴۲، ۸۲)
  ـ
  متأسفانه یکی از نتایج این تغییر نگرش‌ها، غیر رسمی شدن ازدواج است. «استرانگ۱» (۲۰۰۸) در این باره می‌نویسد: غیر رسمی شدن ازدواج به معنی کمرنگ شدن هنجار‌های اجتماعی است که رفتار مردم را در رسوم معمول جامعه مانند ازدواج تعریف می‌کنند. در اثر تحولات گسترده‌ی اجتماعی، افراد قادر نیستند به درک مطلوبی از ازدواج و چگونگی رویارویی با آن برسند. از دیدگاه «شرلین۲»، با تبدیل زودهنگام ازدواج از حالت عرف به یک دوستی و همدمی، ازدواج به ازدواج فردی مبدل شده و در ازدواج فردی، هدف افراد بیشتر رفاه و کمال فردی است. (strong,۲۰۰۸,p:328)

  ـ

  همچنین تغییر معیار‌های گزینش همسر، خارج شدن شیوه‌ی همسرگزینی از شکل سنتی و تغییر نگرش جوانان نسبت به ازدواج و ترس و نگرانی ناشی از سوء سابقه‌ی ذهنی نیز از جمله موانع انتخاب مناسب است.
  ـ
  تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً دو-سوم از دختران و پسران مجرد جامعه‌ی آماری دوست دارند همسرشان را مستقیماً خود و از روی عشق و علاقه انتخاب کنند. در صورتی که بیش از دو-سوم از پاسخگویان متأهل و طلاق‌گرفته، ازدواج به شکل سنتی و با نظارت خانواده را بهترین نوع انتخاب می‌دانند. (کاظمی‌پور، ۱۳۸۸، ش ۴۲، ۸۹)

  ـ

  ـ

  نداشتن خواستگار مناسب
  مسأله تحول زندگی‌های کنونی به‌خصوص در شهرهای بزرگ، مهاجرت‌ها، گسستگی‌های قومی و فرهنگی و عدم ارتباط‌های محلی باعث شده که فرصت‌های شناخت خانوادگی در بین خانواده‌ها کم شود. بنابراین خواستگارهای مناسب با شرایط خانوادگی دختران  کم می‌شود.

  ـ

  ـ

  سن
  کم‌بودن سن و بالا بودن آن گاهی مانع است. البته صرف پایین‌بودن سن  نشانه‌ی عدم رشد عقلی نیست، بلکه سن کم اغلب باعث انعطاف‌پذیری، گذشت و نشاط روحی بیشتر  به همراه توقعات پایین‌تر و آسیب‌پذیری کمتر و سازگاری بیشتر با همسر و نهایتاً آرامش بیشتر زندگی خواهد شد.
  ـ
  «در بالا رفتن سن به‌خصوص در دخترانی که از سن بچه‌دار شدن آنها گذشته است نیز اکراه اطرافیان وجود دارد. در این‌جا این نکته را باید در نظر داشت که گاهی بالا رفتن سن منجر به کسب تجربه‌ی بیشتر در رسیدن به پختگی می‌شود و باید توجه داشت که «زوجیت» مستقل از فرزندآوری است. چه‌بسا افرادی در سنین پایین نیز از موهبت بچه‌دار شدن محروم هستند، اما بیشترین آرامش را در زندگی مشترک خود تجربه خواهند کرد.» (بانکی‌پور فرد، ۱۳۸۹: ۱۰)
  ـ
  بنابراین حفظ سلامتی و نشاط روحی و جسمی معطوف به رعایت نکات بهداشتی، پزشکی، ورزشی و تغذیه‌ای است. از این‌ رو می‌توان موانعی را که به خاطر کم‌بودن تفاوت سنی در جامعه مطرح می‌شود نیز در نظر نگرفت؛ خصوصاً که تمایل جوانان به ازدواج با همسالان بیشتر شده و طبق تحقیقات انجام‌شده (بانکی‌پور فرد، ۱۳۹۱، ج۲، ۸۳۴)، علی‌رغم ذهنیت عمومی، موفقیت این ازدواج‌ها هم بیشتر بوده است.

  ـ
  ـ
  مانع‌انگاری تحصیلات
  «شوئن و چونگ۳» معتقدند: انصراف از ازدواج با عواملی همچون افزایش سطح تحصیلات و … مرتبط است. (strong,۲۰۰۸,p:322) همچنین «در میان مهم‌ترین فاکتور‌های نظریه‌ی مدرنیزاسیون [مبنی بر دلائل افزایش سن ازدواج] می‌توان به گسترش فرصت‌های تحصیلی اشاره نمود.» (آستین‌افشان، ۱۳۸۰، ۱۵)

  ـ

  نتایج بررسی در ایران نشان می‌دهد که گرایش به تحصیلات صرفاً ۲ تا ۳ سال منجر به افزایش میانگین سن ازدواج می‌شود. (کاظمی‌پور، ۱۳۸۸، ش ۴۲، ۹۳)

  ـ

  تحصیل و ازدواج هیچ‌کدام مانع دیگری نیست، اما نوع انتخاب مانع تحصیل است. پس با انتخاب صحیح فردی که تمایل به کسب تحصیلات بالا در همسر خود دارد و درک شرایط موجود در زمان تحصیل -از قبیل بیکاری، شغل پاره‌وقت، کم‌بودن اوقات فراغت و …- از جانب همسر و خانواده‌ی او و نهایتاً پایین‌آوردن توقعات مادی و معنوی طرفین، می‌توان در زمان مناسب به ازدواجی پایدار دست یافت. البته بالا رفتن سطح تحصیلات می‌تواند به رشد فکری و کسب آگاهی بیشتر خانواده‌ها کمک کند و زمینه را برای انتخاب آگاهانه‌ فراهم سازد.
    ـ
  اما بالا رفتن سطح تحصیلات در پسران باعث به تعویق افتادن زمان سربازی، اشتغال ثابت و تعویق در آمادگی پسران برای ازدواج می‌شود. در دختران نیز به علت ایجاد دل‌مشغولی و دغدغه‌ی تحصیل، معمولاً ترجیح داده می‌شود ازدواج و کسب آمادگی به بعد از فراغت از تحصیلات موکول شود که این تعویق، به سخت شدن شرایط انتخاب می‌انجامد.

  ـ

  همچنین در دختران با تحصیلات بالا  احتمال ازدواج با پسران هم‌ردیف -از لحاظ تحصیلی- پایین می‌آید و برعکس، در صورت عدم رعایت تناسب تحصیلی در انتخاب، ممکن است به تفاوت فکری و تفاهم کمتر در زندگی بینجامد. ازدواج‌های دانشجویی و ترغیب جوانان به ازدواج در دوران تحصیل با تأکید بر تعدیل خواسته‌ها و توقعات فرد و خانواده از زندگی مشترک و اتخاذ تدابیر خاص  می‌‌تواند به حل عمده‌ی این مشکل بینجامد.

  ـ

  ـ

  مسأله سربازی
  سربازی یکی از مشکلات ازدواج پسران محسوب می‌شود؛ به‌خصوص در مورد جوانان دانشجو که به دلیل اشتغال به تحصیل، طی نمودن این دوران نیز به تعویق افتاده و نهایتاً به افزایش سن آنان می‌انجامد.

  ـ

  این پدیده باعث مشکلاتی اقتصادی از قبیل عدم اشتغال به کار یا پرداختن به شغل پاره‌وقت یا حضور کمتر در کنار خانواده نیز می‌شود که در صورت اتخاذ تدابیر مناسب از جانب زوجین و خانواده‌ها مرتفع خواهد شد، البته اکنون وضعیت سربازی نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده و به‌خصوص برای متأهلان که این دوران را اغلب در شهر محل سکونت می‌گذرانند. در این حالت افراد نیمی از روز را به سربازی اختصاص می‌دهند و در نیمه‌ی دیگر روز به شغل پاره‌وقت می‌پردازند.

  ـ

  ـ

  در رساله‌ای۴ که با راهنمایی این‌جانب دفاع گردید، بر اساس روش پدیدارشناسی مبتنی بر الگوی استیویک-کولایزی-کن۵، گروهی از جوانان مجرد و آماده به ازدواج با تمایزات مختلف شغلی، فرهنگی و سنی و تجربیات متنوع و متفاوت در مصاحبه‌ای نیمه‌سازمان‌یافته قرار گرفتند. حاصل نظرات آن‌ها در مورد موانع فرهنگی ازدواج را در جدول زیر می‌بینید:

  ـ

  ـ

  موانع فرهنگی ازدواج
  ردیفعنوانعوامل
  ۱
  کمرنگ شدن ارزش‌های
  اخلاقی و دینی در جامعه
  گسترش فضای بی‌بندوباری در جامعه
  تأثیر  منفی رسانه‌ها، ماهواره و فیلم‌های مستهجن
  دسترسی راحت‌تر به راه‌های غیر از ازدواج
  تفاوت در سطح و نوع دین‌داری
  ۲
  تغییر باورها نسبت به
  ازدواج و نقش زن
  فرهنگ‌سازی غلط رسانه‌ها پیرامون زندگی
  گسترش فرهنگ تجمل‌گرایی
  نداشتن هدف درست و مشخص از ازدواج
  انتظار زندگی بدون مشکل و کاملاً آماده
  مانع‌دانستن ازدواج نسبت به پیشرفت تحصیلی و دیگر فعالیت‌ها
  زیاده‌طلبی، قانع‌نبودن، افزایش سطح توقعات
  در فکر ازدواج نبودن جوانان در سن مناسب ازدواج
  جابجایی نقش زن و مرد و اعتقاد افراطی جامعه به اشتغال زنان
  فرهنگ استقلال‌طلبی افراطی خانم‌ها
  ۳
  باورها و آداب و رسوم
  دست و پاگیر خانواده‌ها
  فراوانی رسوم غیر ضروری (شیربها، پاتختی، زیرلفظی، رونما و …)
  چشم و هم‌چشمی، توقعات بی‌جا و زیاده‌خواهی
  فرهنگ متفاوت در شهرهای مختلف
  تکثر فرهنگی در جامعه
  باور رعایت ترتیب فرزندان در ازدواج (وجود خواهر و برادر بزرگ‌تر)
  به تعویق انداختن غیر منطقی ازدواج فرزندان
  فرهنگ سن بالای ازدواج در فامیل
  عدم درک شرایط زمان حال
  مانع قلمداد نمودن سربازی برای ازدواج به‌موقع در فرهنگ جامعه
  تفاوت فرهنگ فرد و خانواده
  سختگیری در خانواده‌ها و عدم آسان‌گیری در زندگی و ازدواج
  فرهنگ پدرسالاری یا مادرسالاری
  تأثیر منفی اطرافیان در تأخیر ازدواج
  مهریه‌های نجومی و سنجیدن ارزشمندی دختر با مهریه
  تفاوت در انتظارات اقتصادی حاکم بر جوانان و خانواده‌ها
  برخوردار نبودن از حمایت مالی خانواده
  ۴
  عدم آمادگی خانواده برای ازدواج فرزندان
  آماده‌نکردن شرایط برای ازدواج فرزندان
  عدم توجه به تفاوت داشتن فرزندان در نیازهای جنسی
  وابستگی بیش از حد جوانان و خانواده به یکدیگر
  عدم رابطه‌ی صمیمی در خانواده
  بی‌تفاوتی خانواده‌ی جوانان نسبت به حل مشکلات آن‌ها
  ۵
  فقدان مهارت‌های فردی
  برای زندگی
  آماده‌نکردن جوان برای تشکیل زندگی یا بچه بارآوردن آن‌ها
  رشدنیافتگی و عدم ثبات و استقلال فکری جوانان (حمایت‌های افراطی)
  وجود رفتارهای ناپخته در مواجهه با مشکلات و روی دنده‌ی لج افتادن جوانان
  بی‌مسئولیتی جوانان
  عدم توانایی بروز خود برای ابراز نیاز به ازدواج
  آماده نبودن شرایط روانی لازم برای ازدواج
  بالا رفتن سطح تحصیلات بدون بالارفتن سطح آگاهی‌ها و مهارت‌ها
  نبود فرهنگ مراجعه به مشاور و کمک گرفتن از دیگران برای ازدواج
  ۶فقدان آموزش مهارت‌های
  خواستگاری و انتخاب
  رد کردن خواستگار برای انتخاب مورد بهتر
  معطل ماندن برای ازدواج به خاطر پیدا نکردن مورد مناسب
  عدم وجود مراکز همسریابی مطمئن و کارآمد
  اهمیت بیشتر به مادیات در انتخاب همسر
  آرمان‌گرایی و  فقدان واقع‌بینی در انتخاب
  توجه بیش از اندازه به ظواهر در انتخاب همسر
  وجود ملاک‌ها و معیارهای غلط و سختگیرانه در انتخاب همسر
  عدم مهارت خانواده در برخورد با خواستگار
  آشنا نبودن فرد با مهارت‌های خواستگاری
  نداشتن قدرت تصمیم‌گیری به‌هنگام و امروز و فرداکردن
  عدم صداقت در خواستگاری

  دریافت جدول

  ـ

  ـ

  ـ

  ـ

  پی‌نوشت‌ها:
  ۱. Strong
  ۲. Sherlin
  ۳. Schoen & Cheng
  ۴. پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی تحت عنوان تجارب جوانان در آستانه‌ی ازدواج از موانع فرهنگی ازدواج، مهدی کلانتری
  ۵. Stevick-colaizzi-keen
    ـ

  منابع و مراجع:
  – قرآن کریم
  – آستین‌افشان، پروانه (۱۳۸۰)، بررسی روند تحولات سن ازدواج و عوامل اجتماعی-جمعیتی مؤثر بر آن طی سال‌های ۷۵-۱۳۵۵، پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد، تهران، دانشکده‌ی علوم اجتماعی، دانشگاه تهران.
  – بانکی‌پور فرد، امیر‌حسین (۱۳۹۱)، آسیب‌شناسی نهاد خانواده در ایران با تأکید بر وضعیت ازدواج و طلاق، کتاب اندیشه‌های راهبردی، زن و خانواده، تهران، پیام عدالت
  – بانکی‌پور فرد، امیرحسین (۱۳۸۱)، آئینه‌ی زن، مجموعه‌ی موضوعی سخنان مقام معظم رهبری پیرامون زن، قم، نشر کتاب طه، چاپ اول.
  – بانکی‌پور فرد، امیرحسین (۱۳۸۹)، مطلع مهر؛ راهکارهای جامع و کاربردی انتخاب همسر، اصفهان، نشر حدیث راه عشق، چاپ پنجاه‌وچهارم.
  – حر عاملی، محمد بن حسن (۱۴۰۹ق)، وسایل‌الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه، قم، مؤسسه آل البیت لإحیاء التراث.
  – سایت دفتر نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای  www.khamenei.ir
  – کلینی (۱۳۶۵)، الکافی، تصحیح: علی‌اکبر غفاری‌صفت، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم
  – کاظمی‌پور، شهلا (۱۳۸۸)، سنجش نگرش جوانان نسبت به ازدواج و شناخت آثار و پیامد‌های این نوع از ازدواج‌ها با تأکید بر ازدواج‌های دانشجویی، فصلنامه‌ی علمی-ترویجی دانشگاه اسلامی، سال سیزدهم.
  – کاظمی‌پور، شهلا (۱۳۸۷)، سنجش نگرش جوانان نسبت به ازدواج و شناخت آثار و پیامد‌های این نوع از ازدواج‌ها با تأکید بر ازدواج‌های دانشجویی، طرح پژوهشی، تهران، پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاونت پژوهشی
  – نهج الفصاحه (۱۳۸۵)، گردآورنده: ابوالقاسم پاینده، اصفهان، انتشارات خاتم الانبیاء، چاپ سوم

   
  – Schoen, Robert & Yen-HsinAlis Cheng (۲۰۰۶), “Partner Choice and the Differential Retreat From Marriage”, Journal of Marriage and Family ۶۸, ۱.
  – Strong, Bryan (۲۰۰۸), The Marriage and Family Experience. Thomson higher Education, ۱۰ Davids Drive, Belmont, C.A ۹۴۲۰۰۲-۳۰۹۸

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  گم‌شدن حقوق‌شهروندی در مسکن‌مهر!

  قیام‌مختار از منظر ائمه‌اطهار و علمای فرق شیعه و سنی

  شکست کپی درجه‌سوم «اخراجیها» از یک ملودرام‌تلخ + جدول فروش

  تصاویری از سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) در اصفهان

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

  قرائت بخشی از وصیت‌نامه قدیمی هاشمی‌رفسنجانی | فیلم

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  المانیتور: هاشمی با گنجینه‌ای از اسرار ناگفته دنیا را ترک کرد / سیدحسن‌خمینی جانشین این مرد است / روحانی پدرش را از دست داد

  مهدی‌هاشمی در مراسم یادبود بیت‌رهبری

  سردارسلیمانی با لباس نظامی در مراسم ترحیم هاشمی | تصویر

  من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای‌هاشمی!

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۱۶۹
  • این یادداشت حاوی مطالب مهمی است که هر کدام میتواند سر فصل بحثی جدا گانه باشد .
   متاسفانه موانع ذکر شده واقعیت دارد و روز به روز هم داره بیشتر میشه…

  • دانشجو مجرد تنها و بیچاره
   0
   0

   شما کمکم کنید

   سلام
   آخه چطوری؟
   من حرف رهبری را قبول دارم
   خودمم هم ولایتی هستم و حزب اللهی و جوان انقلابی هستم
   ولی باور کنید الان با سالهای پیش خیلی عوش شده
   خیلی چیزها گران شده
   سرویس طلا چند شده؟
   شام عقد و عروسی؟
   کیک؟
   ماشین؟؟
   مهریه ها؟
   کرایه خانه؟
   جهزیه؟

   از طرفی با وجود این دخترها و پسرهای بعضا موذی و بدجنس و…

   حالا برای بچه هزینه هاش هم ب جاش

   • سلام
    چاره اینه برادرم؛
    پول داشته باشی و توانایی خرج و مخارج زندگی رو داشته باشی ازدواج میکنی، خب اگه نداشته باشی با خیال راحت ریاضت میکشی تا حضرت ملک الموت خدمتتون برسن و به ملکوت اعلا بپیوندی…
    راه دیگه ای هم هست میتونی گناه کنی(البته این یکی شخصیه).

    والسلام

   • الان خیلی از افراد مذهبی هستن که بنده هم میشناسم
    دختر به دانشجو جماعت میدن و معیارشون مومن و با تقوا بودنه طرف هست
    دو مورد ازدواج تو همین بسیج دانشگاه خودمون داشتیم

    • ای کلک من که میدونم اون طرف خودتی
     بزن اون دست قشنگه رو

    • حقیقت اینه که توقعات دختران خیلی بالا رفته
     مذهبی و غیر مذهبی هم نداره
     هم خدا رو می خوان هم خرما رو

     • سلام
      آقاهادی برادر گرامی این فقط از سمت خانواده ی دخترنیست
      از خودم میگم
      قبل ازدواجم 2سال عقد بودم،حتی 1بارم از سمت خانوادم فشاری نبود
      اما به جاش،خانواده همسرم علی الخصوص مادر خانواده:چرا عیدا برای پسرم هدیه نمی یارین،چرا سرویس طلانخریدین،جهازت باید این جور و اون جور،باید tvبخری،ظرفشویی،و……..
      روزی نبودآقاپسرش به جون ما نندازه
      :)که هنوزم ادامه داره
      این مادیش بود
      قسمت مذهبی و فرهنگیش خود سرطانه از نوع حاد که درمان نداره
      بی ادبی به دین هم در گفتارهم در رفتار،جالب اینکه ظاهری مذهبی دارن
      بی ادبی هم به خودشون هم به اطرافیان
      باورم نمیشه چطور خودشون پوشش میدن تا وصلت میکنی باطنشون آشکار میشه
      جالبه بعدهر فحاشی میگه یاامام زمان
      خودت قضاوت کن این ها دین نابود میکنن
      یه طرفه به قاضی نرو
      توی همین دوره خانواده های خوب پیدا میشه
      تاقسمت چی باشه
      امان از مکر

   • زنبسته

    دخترها از خدا یه شوهر خوب میخوان
    اونوقت همه دنیا رو از شوهر بدبخت میخوان

    جهیزیه رو که خانم میده
    کیک عروسیت هم با من
    یعنی تو درگیر کیک هستی واقعا؟
    اینجاست که میگم مردونگی هه داره آب میره

  • بابا بخدا جامعه داره به طرف های بدی میره

   یه سری که دارن زیاد میشوند میگویند چرا ازدواج کنیم؟

   هر روز با یکی می رویم…
   نیازهامون هم برطرف میکنیم
   یه خونه هم گیرمون میاد و…

   تازه میگویند ازدواج محدودمون میکنه..!
   پناه بر خدا

   • خوب شد گفتین ما نمیدونستیم… 😀

   • از همه دختر خانوم ها معذرت می خوام ولی خودم از بعضی شنیدم که می گویند:
    وقتی من می تونم شیر رو هر روز از سوپر مارکت محل بخرم و بخورم چرا کلی هزینه کنم تا گاو رو بیارم خونه و مراقبت کنم تا شاید روزی شیر بدهد شاید هم ندهد

    واقعاً ببخشید ولی نتیجه سخت گیری های بی مورد اونقدر بد میشه که به یه همچین جاهایی می رسه

    و جالبه که به بنده که قصد ازدواج سالم رو دارم با تمسخر میگن تو چقدر خری!!!!

   • هادی جان
    اونا خرن که میرن سمت گناه
    من با تو همدردم
    دختری رو 3 سالپیش زمان خدمت دوست داشتم ندادن
    بعدها فهمیدم دخترخ لق بدی داره
    تعادل عصبی نداره
    خدا جای حق نشسته
    باید رو به افق نشست وصبر کرد
    امثال من و شما که صبر میکنیم بلاخره خدادرستش میکنه
    دوران هجران نیز هست

  • سلام
   من یک پسرم
   میترسم ازدواج کنم
   از کجا معلوم این دختره فقط برای مهریه نخواهد ازدواج کنه؟
   فردای عقد بره بذاره اجرا؟

   من میترسم

  • بسم الله الرحمن الرحیم
   اگر میخواهید بدانید تا با عشق بمانید
   حتما به قسمت زیر یک سقف سایت ماهنامه ثامن بروید
   http://samen-mag.ir/

  • “””متأسفانه این حقیقت ساده در بعضی موارد، از مسیر سهل و بی‌آلایش خود خارج شده “””

   چیزی که من می بینم این حقیقت ساده در بیش از 90 درصد موارد از مسیر سهل و بی‌آلایش خود خارج شده !!!

  • میدونید علت عدم ازدواج جوان ها چیه؟

   علت عدم ازدواج دخترها:
   از جایی که مردونگی و انسانیت و وفاداری مرد ها روز به روز داره آب میره و هر لحظه ممکنه به خانمشون خیانت کنن دختر ها مجبور میشن مهریه رو زیاد بزنن که پس فردا که طلاق گرفتن و شدن یه بیوه زن و مطلقه و این حرفا یه منبع درآمد برا تامین معاش خودشون داشه باشن

   دلیل عدم ازدواج آقا پسرررررها:
   از ترس مهریه ی زیاد نمیرن طرف ازدواج
   شما یکمی آقا باشید کافیه ها
   حتما یه چیزی تو خودتون دیدید که از دادن مهریه میترسید
   یا اهل خیانت هستید
   یا بد اخلاقید
   یا تنبل و بی عار و مامانی هستید
   یا تنوع طلب هستید
   خوب یه مرگتون هست دیگه من نمیدونم خودتون کندو کاو کنید

   نتیجه ی اخلاقی:باید بذر مردها رو اطلاح کنیم تا مسئله ی ازذواج حل شود

   خدا میدونه خانم ها از شوهرهاشون چیزی جز مردونگی نمیخوان
   (البته ناگفته نماند خانمهام خانمهای قدیم)

   • حل مشکل ازدواج خانم ها چارش حل مشکل آقایانه،
    مشکل آقایون هم این چیزایی که گفتید نیست چیز دیگریست که دولت خیلی درش دخیل بوده و هست
    مشکل بد حجابی هم از همون نشات میگیره…

   • لطفا به خانمها بفرمایید حالا به هر علتی مهریه را بالا می گیرند قبلش از لحاظ حقوقی این مساله را مطالعه کنند. مهریه های شاخ و دم دار در دادگاه اقساطی می شود بر اساس توان مرد. لطفا به خانمهای دم بخت بفرمایید مهریه ی شاخ و دم دار مشکلشان را حل نمی کند اگر می کرد که این همه ملت طلاق نمی گرفتند.
    اتفاقا مرد پولدار از مهریه سنگین می ترسد و الا مرد ناپولدار که دیگه چیزی برای از دست دادن ندارد ! دادگاه هم رعایت حالش را می کند !! مثلا چه کار می خواهد بکند فوقش بیاندازد زندان که راحت می رود آنجا می خورد و می خوابد ! البته این روزها دیگر زندان هم نمی اندازند.
    لطفا به خانمهای دم دستتان بفرمایید بروند یک فکر بهتری بکنند و الا مهریه اگر دردی را دوا می کرد که کرده بود.
    هر چند من که می دانم مهریه ها اکثرا به خاطر چشم و هم چشمی است خصوصا آنهایی که بر اساس مدل خانم که مال چه سالی باشد تعیین می شود !
    خیلی عذر می خواهم جسارت نباشد ولی خوب واقعیت است دیگر !
    هر چند من معتقدم بیشتر مشکلات از ناحیه مردان است. از بس مردان مملکت ما خل و چل شده اند و الکی عاشق ! که دیگر نظام اجتماعی از تعادل خارج شده است.

    • امین جان
     همه حرفات درست ولی محض اطلاع باید بگویم که دیگر هرچقدر مهریه هم ببندی بیشتر 110 تا بهت نمیدن

    • سلام
     باور کنید خیلی ها از ترس مهریه ی سنگین زیدبار ازدواج نمیرن
     اینی که من نوشتم همه ی بحث نیست
     من فقط درباره مهریه نوشتم
     مردونگی و نجابت و حجاب شغل آبرومند و درآمد کافی و … مشکلای اصلی هستن

   • خانم عاطفه ببخشید این کامنتتون مجبورم کرد که بگویم اتفاقاً همه مشکلات ازدواج بر می گردد به دختران متوقع و از خود راضی

    که با کمال تأسف اکثر دختران هم همینطورند

    ببخشیدا ولی دختر خانمها هم خدا رو می خوان و هم خرما

    • پناه بر خدا از دست برخی از این دخترا
     باحرف هادی موافقم
     قبل ازدواج باید ببینی خانم زندگی هستن یا بندال آدم
     ببینی میخان ازدواج کنن یا دنبال شوهر هستن
     بعد ازدواج هم باید بترسی که سراغ مهریه نرن

     البته فارق از مقدار مهریه…

    • سلام
     منم موافقم
     ولی واقعا یه نگاهی به [بعضی] پسرا بندازید؟
     واقعا مرد و آدم زندگی نیستن!!
     [برخی شون] یه مشت بچه ننه لوس و بی خاصیت که بزرگترین سرگرمیشون رسیدگی به pouتو گوشی هاشون هست
     [برخی] دخترا هم که فقط بلدن کله رو کله بذارن وصبح تا شب به فکر ناخن و لاک و مد روز و ساپورت و … باشن
     حالم بهم میخوره از این مدل آدما
     طرف یه زن خوب و پاک و نجیب و قشنگ گیرش اومده دور از جون همگی عین خر تو واتس آپ و فیس بوک و … سیر میکنه
     خودم با وجود یه عالمه خواستگار از ازدواج میترسم از بس شل و ول هستن پسرا اصلا چندش آورن یه سری هاشون

     • کاش عاطفه یکی بود از شما برامون تعریف میکرد ببینیم چه مجسمه ای هستی که انقدر به همه گیر میدی!

      • مجسمه نسیتم آدمم
       به همه گیر نمیدم
       اصلا گیر نمیدم
       خودم از همشون بدترم
       دارم معضلات رو بیان موکولم فقط
       خواستگار خوبم داشتم ولی سنشون بالا بود و میترسیدم برام نقش پدر رو بازی کنن نه همسر

       حرفای من شوخیه جدی نگیرین

  • توپ تانک دسته بیل
   دختر فقط با سیبیل
   (شعار ….)بوق دیگه

  • من پسری خوش اخلاق مذهبی ولی بخاطر دخترهای امروزی
   کلا از ازدواج صرف نظرکردم

   • آفرین به تو

    اعتماد به نفسسس
    ماست فروش نمیگه ماستم ترشه

    • مسخره میکنی؟
     دخترا مال و ثروت میخان منم پول ندارم
     کارثابتم ندارم پس بیخیال ازدواج بشم بهتره

     • سلام
      نمی دونم چرا بسر ها به خدا توکل نمی کنن و تنها حرفشون شده بیکاری و بی پولی و…
      اگه یه پسر وقعا مومن و با اخلاق و با خانواده و باجربزه باشه دخترا باهاش ازدواج می کنن. دختری که فقط برا پول و چشم و هم چشمی پسری رو انتخاب می کنه به درد لای جرز دیوار می خوره.
      همه چیز که پول نیس نمی دونم چرا هیشکی باور نمی کنه!!!

     • سلام
      نه والا مسخره نکردم
      دخترای عقده ای پول و مال و ثروت میخوان
      مجبور نیستی بری سراغ خانواده هایی که اینقدر چیز ازت میخوان
      خیلی از دخترهای خوب هستن که فقط مردونگی و غیرت از همسرشون میخوان
      مال و ثروت تو زندگی بدست میاد

      • من اصلاجرات ندارم خواستگاری دختری برم که ثروتمند باشه یا تحصیلاتش بیشتر ازمن باشه.
       من ازدخترهای معمولی مذهبی بخاطر بی پولی جواب رد شنیدم.
       ازخدا خواستم بهم تقوای قوی بده که پاکدامنی پیشه کنم وبرای همیشه قید ازدواجو بزنم
       حدود 6 ماهی هست که اصلا خواستگاری نرفتم
       واقعا آرامش گرفتم دخترای امروزی پسر پولدارمیخان
       به ما بی پولا هم کاری ندارن
       خدا روشکر که زندگی این دنیا ابدی نیست.
       یه چندسال دیگه پاکدامنیما حفظ کنم غریزه هم فروکش میکنه
       اون موقع تنهایی با آرامش زندگی میکنم

       • آقا محسن
        خیلی متاثر شدم
        کاش به جای پول به تقوا نگاه میکردن

       • آقا محسن سلام
        ببین داداش داری اشتباه میکنی بیشتر بگردی ایشالا پیدا میشه مگه بقیه بی پولا ازدواج نکردن که اینو میگی
        مگه حدیث نداریم که هرکی ازدواج بکنه نصفش دینش ادا شده با این کارت نصف دینت رو ادا نکردی

     • دختری که به خاطر ثروتت بخاد باهات ازدواج کنه وقتی هم پولت رفت اونم تورو ول میکنه میره .اونی که به خاطر پول تو رو بخاد و میخوای چیکار؟؟

      • دخترا اکثرشون پول میخان حتی حاضرند تا آخرعمر مجردبمونند ولی با پسرمومن بی پول ازدواج نکنند
       منم بی خیال ازدواج شدم

       • قبول دارم اکثر دختران اینطور مادی فکر می کنند

        متأسفم که خیلی از پسران خوب کارشان به جایی رسیده که می گویند قید ازدواج را زده ام و عذاب مجردی را تحمل می کنم

        این برای جامعه فاجعه است و هیچ کس هم عین خیلش نیست و ککش نمی گزه

        • البته شما اقایانون هم همچین اش دهن سوزی نیستیدا…
         ما هم از دست شما باید مجرد بمانیم
         چون یه مــــــــرد واقعی کم گیر میاد!

         • بله خب

          وقتی مرد واقعی از نظر بعضی دختر خانومها اینه که یه پسر هم باید جوون باشه، هم تحصیلات عالیه داشته باشه، هم کار با موقعیت اجتماعی و اقتصادی خوب داشته باشه، هم سربازی رفته باشه، هم خونه داشته باشه، هم ماشین داشته باشه و ……

          خب معلومه این مرد واقعی! هیچ وقت پیدا نمیشه و همون بعضی از دختران باید تا آخر مجرد بمانند…!

          • فرناز دوستدار جوان انقلابی
           0
           0

           آقا هادی
           سلام
           شما که انقدر ناراحتی اگر یه خواهر داشتی حضار بودی خواهرت را به این پسره بدی؟!!!!!!

           راستشو بگو

           • سلام
            من با این پسره یا اون پسره کار ندارم کلی حرف می زنم

            و اما سؤال شما…. وقتی ایمان و اخلاق باشه بقیه مسائل حل میشه به لطف خدا… اینو اهل بیت یادمون دادن…..من هم اگه خواهر یا دختری داشته باشم معیارهام برای ازدواجش همین ها خواهد بود یعنی باید همین ها باشد

            حالا می تونم ازتون بخوام معادله چند مجهولی که مطرح کردم رو حل کنید
            جوون بودن….تحصیلات عالیه….کار خوب از همه نظر…..سربازی پاس…..ماشین و خونه اکی…..

            نمی دونم چرا بعضی دختر خانوما نمی خوان قبول کنن بابا اون شاهزاده ای که سوار بر اسب سفید بود رو لولو برده!
            همونطور که برای پسرا اون دختر شاه پریون دیگه وجود خارجی نداره

            از این خیالات باید بیایم بیرون….واقع بینی هم خوب چیزی است

           • فرناز دوستدار جوان انقلابی
            0
            0

            آقای هادی
            اگه یه پسر با اون خصوصیات بیاد برای خواهرت بهش میدی یا نه!؟
            یه کلاک جواب بده و انقدر صغری و کبری نچین!
            جواب منو ندادی!

  • من نمیدونم
   برا جوانان حالا چکارکردین که میخوایین جمعیت هم زیاد بشه ؟

   جونامون با این فساد ها از بین رفتن

  • فعلا به فکر منابع آبی کشور باشید که جواب گوی این جمعیت نیست

  • مشکل ازدواج جوونا نه پوله نه مهریه
   به نظر من مشکل اصلی اینه یه جوون نمیدونه از زندگی چی میخواد؟
   نمیدونه چرا میخواد ازدواج کنه؟
   اصلا کی وقت ازدواجشه؟
   در کل جوونای حالا درک درستی از ازدواج ندارن..
   ومهمتر این ک توکل ندارن..
   یکیش خود من تا همین چند وقت پیش واقعا هیچ جواب روشنی واسه این سوالا نداشتم اما خدارو شکر ب یمن وجود شهدا حالا واسه تک تکشون جواب دارم و توکل کردم به خدا ومیدونم ب اونچه میخوام میرسم..
   ادما اگه ب قلبشون(ک خونه ی خداست)رجوع کنن خیلی از مشکلات حله..

   • نفیسه خانم
    خواهرم
    شما بعنوان یک خانم دوست داری شوهرت چگونه باشه؟
    مهریه چقدر میخاهی؟
    چند تا بچه میخواهی؟
    وقت ازدواجت کی هست؟
    از زندگی مشترک چی میخواهی؟!
    این سوالات برای من هم مهمه

    • سیده باران عزیز من دوست دارم همسرم در وهله ی اول ادمی ولایی ومعتقد باشه نگاهمون ب زندگی ب دنیا در یک راستا باشه من خیلی مومن و معتقد ب معنای واقعی نیستم کسی رو میخوام ک منو ب تعالی و تکامل برسونه خشک و متعصب نباشه روحیاتش در مسیر روحیات خودم باشه شاد مستقل و…واقعا یه لیست دارم از تمام این خصوصیات ک اگه70%رو داشته باشه ب هیچ عنوان معطل نمیکنم.من مهریه7سکه رو همیشه دوست داشتم اما ب خاطر مامان و بابا و دلایلی ک واسه خودشون دارن14 سکه رو در نظر گرفتیم در مورد بچه هم جای دیگه گفتم حداقل4تا :)
     فکر میکنم الان دیگه یه دید روشن دارم و میتونم درست تصمیم بگیرم اما سوال اخرت ببخش یه خورده خصوصیش زیاده بین منو خدای خودمه.سعی کردم کوتاه جواب بدم امیدوارم ب چیزی ک خواستی رسیده باشی.. :)

     • سلام
      و تشکر از خانم نفیسه
      از سایت جوان انقلابی میخواهم این موضوع مهم را برای بحث آزاد اندیشی به شور بذارد

      واقعا ما بچه مذهبی ها نمیدانیم که جنس مخالفمان برای ازدواج چه میخواهد
      چه انتظاراتی دارد
      چه بسا مسیری میرویم که فکر میکنیم درست است و…

      ممنون میشوم پیگیری نمایید

     • پس چرا من از این دخترا که فکرشون و مذهبشون مثل شماست پیدا نمیکنم!
      بعدشم منظور از بی پولی حداقل پول برای سیرکردن
      شکم که اکثریت ما پسرا نداریم چون کار نداریم
      من 27 سالمه مذهبی و ولایی تحصیل کرده ولی کار ندارم
      هرچی میگردم پیدا نمیشه

      • توکل کن به خدا حتما پیدا میشه
       نمیشه دست رو دست بذاری و بگی کار نیست
       انقدر برو دنبالش تا پیدا کنی
       این دخترا هم تو سایت دارن قمپز درمیکنن
       از جمله خودم خخخخخخخخخخخخخخخخخ
       والا الان برو خواستگاریشون ببین چه جوابی بهت میدن
       آخه ولایی بودن و مومن بودن که نون و آب نمیشه
       با حرفم که نمیشه زندگی کرد
       درسته که ولایی بودن و مومن بودن در راس اولویت هاست اما یه شغل هرچند با درآمد کم برای شروع یه زندگی لازمه
       فکر کن یه دختر نه ازت مهریه خواست نه طلا نه جشن نه حلقه
       و صاف رفتین سر خونه زندگیتون
       میخوایین بشینید همو نگاه کنید؟یا صبح تا شب نماز بخونید و بیاید تو سایت کامنت بذارید؟خخخخخخخخخخخخخخ

       بگرد یه شغل مناسب پیدا کن انتظاراتتم بیار پایین خدا کمکت میکنه

       • دوست دوران مهدکودک مدیر!
        0
        0

        سلام
        یه بار داشتم با مدیر سایت حرف میزدم
        میگفت یه مخاطبین میخواسته ازدواج کنه که الحمدلله ازدواج کرده و الان عقده
        تو شروط ازدواجش اجازه سر زدن همیشیگی به جوان انقلابی بوده!
        گفتم یعنی این سید با این سایتش ما رو کشته و یه ملت را آواره کرده!

        خداییش طرفداران پرو با قرصی هم داره

       • عاطفه جان
        نمیدونم چرا نگاهت این جوریه..
        من نگفتم ک شغل و درامد برام مهم نیست ک اتفاقا از مسائل خیلی مهمه
        اما اینجا بهش نپرداختم
        چون دیدم تفکرات در این زمینه با عذرخواهی از تمام دوستان به ویژه اقا پسرهای بی کار چقدر ابتدایی و پوچ و بی معناست..
        هیچ دختری از یه پسر علاف خوشش نمیاد
        پسری ک 4سال دانشگاه رفته(البته درسخوناش ک شاید این4سال بیشترم طول کشیده باشه :) !!
        وحالا یه مدرک دستشه و صبح تا شب تو خونه ست و روزنامه رو زیرورو میکنه واسه مثلا پیدا کردن کار..
        این به نظر من بی معناست..
        متاسفانه فقط تو کتابا خوندیم و پز ضرب المثلشو دادیم ک کار عار نیست..
        چرا یه لیسانسه ی مثلا برق که با افتخار میگه من مهندسم عارش میاد سیم کشی کنه یاجه میدونم خجالت میکشن ب عنوان خدمه کار کنن و..
        و در ضمن عاطفه خانم
        گل تعریف من از مومن بودن با تو خیلی فرق داره واقعا تو پسری رو ک بیکار و علاف باشه ولو 24ساعته نماز و قران و…

        بخونه رو مومن میدونی؟
        مومنی یعنی این؟؟
        من میتونم خیلی راحت با یه کارگر ساده زندگی کنم ونه عروسی بخوام نه حلقه نه مهریه نه خونه نه….
        اما نمیتونم با یه ادم مومن به تعبیر تو وبیکار حتی برای ثانیه ای زندگی که چه عرض کنم چنین ادمی رو تحمل کنم..

        • سلام خانم نفیسه
         من با عاصفه خانم کمی موافقم
         یه سوال از شما:
         شماحاضری با یه پسری که فوق لیسانس داره ولی آب حوض میکشه یا پیک موتوری داره یا در ساندویچی تا آخر شب کار میکنه ازدواج کنی؟!!!!

         نگو اره که باور نمینم
         چزوری میخای جواب پدر و مادرت و فامیل و رفقات را بدی؟!
         نمیگن حیف این نفیسه نبود با یه همجین پسری ازدواج کرد؟!!!!!

         • برادر عزیز با طرز تفکر شما مخالفم..
          تمام خانواده و نزدیکان من طرز تفکرم رو میشناسن
          و من اگه طرف مقابلم ویژگیهای اصلی مد نظرمو داشته باشه همونطور ک قبلا گفتم تامل نمیکنم و اینکه مطمئن هستم و شما هم مطمئن باش پسری ک اهل کار باشه و اونقدر کاری ک باوجود فوق لیسانسش تو پیک موتوری کار کنه 100%اینده ی روشنی پیش روشه چون این ادم غرور کاذب نداره و البته این نکته رو هم اضافه کنم ک باید دید افق نگاه این ادم چقدره..
          چرا باوجود مدرکش الان شغلش اینه و..
          نمیدونم چرا هضم این مطلب واسه بعضی دوستان اینقدر سخته :)

          • نه خانوم نفیسه
           گذشت اون زمانی که طرف وقتی مدرک خوبی داشت حتما کار خوبی پیدا کنه
           دیدم یه بنده خدایی راننده تاکسی بود و تا اخر شب کار میکرد
           سره حرف باز شد
           دیدم مدرک فوق لیسانس مکانیک را از دانشگاه شریف در اورد
           گفت بیا ببین
           من در حد یه نخبه هستم
           تو دانشگاه ممتاز بودم
           ولی…

           شما خیلی ارمانی هستید و در رویا سیر میفرمایید :)

           • اصلا حرفتونو نمیتونم قبول کنم
            من در رویا سیر نمیکنم و اتفاقا اطرافمو خیلی خوب رصد میکنم و ب همین خاطر هم ب این تفکر رسیدم واین امر سالها طول کشید..
            وقتی خواستگار ب خونه ی ما میاد بحث شغل و درامد در درجه4 و گاه5م قرار میگیره
            چون اولویت های من چیزهای دیگه است
            و قبل از میزان درامد حلال بودنش برام مهمه..
            جالبه مطلبی رو براتون بگم یه خواستگاری داشتم ک خیلی سمج شده بود
            اما وقتی نظر منو در مورد مهریه (14سکه)فهمید رفت و دیگه سراغی هم نگرفت
            و تنها دلیلش هم این بود ک تو روزگار الان این مهریه عجیبه و حتما مشکلی این وسطه ویا خانمی ب ظاهر مذهبی وقتی از من سوال کرد
            اصلی ترین معیارت چیه و من گفتم پسر شما خودشو سرباز رهبر میدونه
            و زمانی اگه لازم باشه حاضره فدایی رهبر و انقلاب و در یک کلام اسلام شه؟
            با تعجب گفت دوره این حرفا گذشته این حرفا مال خیلی وقت پیشه و بعد پاشد و رفت!! :)
            میخوام بگم نپذیرفتن این دیدگاه من از جانب شما برای من اصلا جدید نیس و این تنها 2 موردش بود..
            رهگذر عزیز
            من تو رویا سیر نمیکنم بلکه میخوام تو زمونه ی پر هرج و مرجی ک خیلی از اصول فراموش شده حداقل خودم درست زندگی کنم و تا جایی ک میشه ب حرف پیامبرم و رهبر عزیزم عمل کنم وبرام مهم نیس ک دیگران باورم کنن یا نه؟بهم بخندن یا نه؟یا حتی ب قول عاطفه بگن قمپز؟؟در میکنه…

           • نفیسه جان
            با خواندن این سخن شما فهمیدم هنوز آدمهایی هستن مثل خودم که ارزشها براشون مهم باشه
            براشون رزق حلال مهم باشه
            خدمت به اسلام و انقلاب مهم باشه
            خیلی عاشقت شدم
            از امام رضا که سلطان شهرتون و کشورمون میخام که بهترین ها را نصیبت بکنه و نذاره این احساس و تفکر قشنگت بی جواب بمونه

            راسی یک شنبه رفتی حرم
            دعامون کن

        • سلام نفیسه منظورم شما نبودی
         اصلامن اسم ها رو نخوندم فقط کامنت ها رو خوندم و گفتم دخترها الکی قمپز درمیکنن
         چندتا سوال:
         آیا کارگر ساده نمیتواند مومن واقعی باشد؟حتی مومن تر از یک طلبه؟
         آیا خودت با مدرک لیسانس یا فوق میری منشی مطب شی یا فروشنده؟
         و ….
         باید بستر شغل فراهم باشه و پسرها هم یکم فقط یکم زبر و زرنگ باشن و کار پیدا کنن

         نفیسه خانم منم یه آدم علاف و بیکار رو که صبح تا شب نماز و قرآن و … بخونه رو مومن نمیدونم که البته بعید میدونم کسی صبح تا شب بیکار باشه بشینه قرآن بخونه پس کی ماهواره ببینه؟کی مزاحمت ایجاد کنه برا دخترا؟کی مامان رو حرص بده؟

         نفیسهههههههههه خوبی که از حد بگذرد نادان خیال بد کند
         تجربه ثابت کرده اگه از مرد نه حلقه بخوای نه عروسی نه خونه نه مهریه نه هیچی خوشی میزنه زیر دلش
         اگه به مرد جماعت سخت نگیری شل و ول بار میاد و به خودش زحمت نمیده و پس فردا خیلی راحت طلاقت میده
         حداقل مهریه را باید بگیری نه برا نیاز مالی برا جویدن خرخره ی مرد البته منظورم همه ی مردها نیستن

         راستی منم از اون بیخیال هام که 4 ساله درسشو تموم نمیکنه
         یه دکتر بانکی بود اومد گفت دخترها یواش یواش درس بخونن پسر ها تند تند
         من به نفع پسرا زدم جاده خاکی دارم یواااااااش یوااااش میرم

         دختر نیازی به کار نداره و باید یکمی به مردها فرصت بدیم
         بای

         • عاطفه جان با تیتر حرفات کاملا موافقم امابا دلایلت؟؟!!
          واقعا طرز فکرت اینطوریه یا واسه شوخی اینا رو میگی؟ :)
          به هر صورت یه توصیه از من به تو(و به شدت دوستانه)این حرفارو بلند بلند نگو چرا که از چیزی که بدت میاد و فریادش میزنی احتمال اینکه به سرت بیاد خیلی زیاده مثه تو دوست زیاد داشتم اما عاقبتشون کلی حال من یکی رو خوب کرد چرا که هربار میبینمشون تا دلت بخواد میخندم(به ش ذ بودنشون) و اونا به همین شدت حرص میخورن :)
          امیدوارم بهترین ها برات رقم بخوره :)

          • سلام نفیس جون
           نه شوخی نکردم
           مگه من باهات شوخی دارم ها؟
           آخه نفیسه تو یه مرد نشونم بده تا من این افکار و اعتقاداتمو بذارم کنار
           یکی از آشناهای نزدیکم عروسی نگرفتن و رفتن مشهد بعد دو سال شوهرش هی میزنه تو سرش که من آرزو داشتم عروسی بگیرم و این حرفا
           آخه مردهامون که مرد نیستن
           اونایی هم که آدم هستن و مومن قبلا یکی مثل سعیده جمعشون کرده
           والا بخدا
           آخه برا یکی تب کن که برات بمیره
           چندنفری زنگ زدن خونمون برا خواستگاری از مامانم پرسیدن باباش چیکارس منم به مامانم گفتم بگو بازنشسته آموزش پرورشه بعد قطع کردن و دیگه خبری نشد خخخخخخخخخخخ
           منم افسردگی مزمن گرفتم هه هه هه هه هه
           آخه تا میفهمیدن فولاد کار میکنه همون شب با پسر کج و معوجشون پا میشدن میومدن
           نفیسه من نه با ش ذ موافقم نه ز ذ
           احترام بین زن و شوهر خیلی مهمه نه سلطه گری

           • عزیزم حرفت درسته ومجددا با همه حرفات موافقم
            ودر مورد اون دوستت هم مشابه زیاد دیدم اما گلم تو خیلی بدبین هستی
            البته شاید هم خیلی مقصر نباشی
            اخه جامعه مون و فرهنگ مون خیلی بد شده
            منم تا همین ماه رمضان 92 همینجوری فکر میکردم
            اما اتفاقایی افتاد که نمی تونم بگم فقط در همین حد که شهدا نظرم رو عوض کردن..
            از خدا بخواه..
            از شهدا بخواه..
            دیگه غمت نباشه..
            من امتحان کردم..
            ضرر نمی کنی

         • عاطفه جان با اجازه بحثتو با نفیسه خانم خوندم

          این ی تیکه ش بهت بر انگیزه!

          حداقل مهریه را باید بگیری نه برا نیاز مالی برا جویدن خرخره ی مرد البته منظورم همه ی مردها نیستن

          عزیزم مگه فیلم خون آشامه؟
          یکم به همسر اینده ت رحم کن…اگه بهش این حرفا رو بزنی که…هیچ!

          • من با همسر آیندم خیلی مهربان خواهم بود
           البته اگه همسر باشه نه بلای جون
           خدایا به همه همسرانی مهربان عطا بفرما یه نیم نگاهی هم به پیردختران این سایت بفرما
           البته خودم هنوز بچه ام خخخخخخخخخخخخ
           دنیای واقعی من با اینجا فرق داره
           من واقعی منطقی و مهربون و صبورتر از من مجازیمه

   • اتفاقا همش به خاطر همین پول لعنتی که شما دخترا فقط دنبالش هستین و باعث شدین اکثرپسرا از اینکه بخان با دست خالی برن خواستگاری وحشت کنند
    من هم اخلاقم خوبه هم ایمانم ولی پول ندارم اگه بیام خواستگاری شما مگه غیرازجواب منفی جواب دیگه ای هم دارین؟

    • اقا محسن قبل از هرچیز مشک انست که خود ببوید نه انکه عطار بگویید..فکر کنم شما سوال و جوابا رو خوب نخوندی جواب سوالت داده شده..
     درثانی شما بیکارید؟
     اگر بیکار چرا؟
     فقط نگید که کار نیست که اگه همچین جوابی میخواید بدید جواب ندید چون حداقل اینجا از این مرحله رد شدیم..
     ودیگه اینکه فراموش نکنید این ذهنیت ادماست که بخش اعظمی از مسیرپیش روشونو شکل میده و اینده شونو میسازه..
     خیلی بد بین هستید

    • محسن خان گیریم اخلاقت خوب ایمانتم بیست
     تا کی میخوای به خانمت بگی دوستت دارم؟
     یا تا کی میخواید به اتفاق هم نماز بخونید؟
     برادر من خوب از گشنگی میمیرید که
     خدا گفته از تو حرکت از من برکت
     حتما که نباید یه پوزیشن عالی تو فلان شرکت بهت بدن
     برو کارگری از یه جایی باید شروع کنی
     بابای من با پول قرضی از روستا زد بیرون
     نگهبانی کرد مستاجری کشیدن و … اما تلاششو کرد
     اینکه رزمنده ی جنگ بوده و آزاده و جانباز بماند
     اینکه میتونست بدون آزمون استخدام بشه هم بماند
     خیلی چیزا و بخور بخورها بماند

     شمام به جای کامنت گذاشتن وخی برو دنبال کار انقدر عیب رو دخترا نگذار
     با ایمان و تقوا و اخلاق شکم سیر نمیشه
     وخی

     • وای
      عاطفه،نفیسه،متوسلیان،مجتبی،یک منحرف،نگین،دختر منحرف،شاهرخ،و…
      شما چرا فقط در این بحث ها تو سر و کله هم میزنید؟
      نفیسه که فقط میاد اینجا و میره
      عاطفه هم همینجور
      مجتبی و متوسلیان و یک منحرف هم که گیر دادن به هم و ول نمیکنن…
      نگین هم که معلوم نیست کجا رفته

      بابا این همه مطلب تو سایت هست که جای شماها خالیه
      اول برید تو اون پست ها و بعد برید تو سر و مغز هم بزنید
      بابا
      من دلم میخاد بدونم در همه بحث های مختلف افراد حامی اقای مصباح و احمدی نژآد و مشایی و روحانی و هاشمی و خاتمی چیه؟
      بابا بخدا ما از وقتی تو این سایت اومدیم و نظرات مختلف را می بینیم برام خیلی فضای سیاسی جذاب شده
      البته نظرات خودم را دارم و تغییر نکرده ولی یاد گرفتم به دیگران احترام بذارم
      بابا تو روخدا حداقل تو بحث های مهم باشید

      آقا مجتبی تو رو خدا با این اطلاعات عمومی خوبت همه جا باش
      یک منحرف که با حرفهات دهن همه را باز میذاری و زیبا سخن میگویی خیلی جاها باید باشی
      اینجا دولت بهار نیست که همه منحرف باشن

      متوسلیان انقلابی عزیز
      شما استاد ما هستید
      پس کجایی؟

      نگین نازنین…
      شما کجایی؟
      آقای شاهرخ یاد گذشته بخیر
      مشایی نژاد – زاهدی- اهتدال و…

      غیرتتان کجاست؟

      • به نظر شما بحث ازدواج مهم نیست ؟نباید بحث بشه؟مگه فقط باید سر مسایل سیاسی حرف بزنیم؟
       برعکس من دارم از شما تعجب میکنم این همه جوان بیکار و مجرد با کلی گرفتاری و بی پولی جای بحث نداره؟ شما فکر میکنید کسی غیر خودشون میتونه حرفشون و بفهمه؟اصلا میدونید چیه این نسل ما عجیب تنها مونده همه کنارشن اما باهاش همراه نیستن حرفش و نمی فهمند و این عجیب باعث احساس تنهایی شون میشه…

      • سلام هدهد
       من از سیاست چیزی نمیفهمم نبایدم بفهمم چون بعدها از همین دولت و سیاست یه مستند میسازن به اسم تاریخ بی دروغ بعدها میفهمیم چی درست بوده و چی غلط
       من عاشق امام خمینی ام
       عاشق رهبر عزیزم
       و دوستدار احمدی نژاد بدون مشایی و …
       بقیه رو بیخیخی
       من تو بحث های فرهنگی بیشتر هستم تا سیاسی

       • حالا عاطفه خانم،
        شاید ایکس تیری زیر پامون نباشه،
        اما کارت ملی که دارم.
        درسمم خوندم،
        اهل هیچ فرقه ای هم نیستم.
        چرا من نباید به خاطر بی مهری و پول پرستی خانمها نتونم ازدواج کنم؟
        چرا شاه پسر دسته گلی مثل من نباید بتونه بخاطر دنیا پرستی دختر خانمها ازدواج کنه؟
        در ضمن عاطفه خانم من عاشق یوسف ملت ایران دکتر احمدی نژاد با مهندس مشایی از خود گذشته هستم.
        فاش میگویم و از گفته خود دلشادم،
        بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم.
        ایکاش من هم میتونستم مثل مهندس مشایی فداکار و از خود گذشته پا به پای دکتر احمدی نژاد عزیز در کمک رساندن به محرومین کمک کنم، اما این افتخار نصیبم نشده.

        • وای
         بابا اعتماد به نفس
         بابا دسته گل بابا

         بابا شاه پسر
         بابا پسرشجاع
         بابا هری پاتر
         بابا برات پیت
         بابا خوشگل
         بابا با مرام…
         .
         .
         .
         .
         .
         .

         .
         .

         .
         .
         .

         .
         .
         وای الان یه وضعی شدم این کامنتو خوندم
         دیسک کمرم زد بیرون از فروتنی ایشان!
         التماس دعا

        • اهل هیچ فرقه ای هم نیستم.؟

         ایکاش من هم میتونستم مثل مهندس مشایی فداکار و از خود گذشته پا به پای دکتر احمدی نژاد عزیز در کمک رساندن به محرومین کمک کنم، اما این افتخار نصیبم نشده.؟!

         عجب؟؟!!

         خانم زیبا نزاد کجایید دیگه غصه ی مردم ایرانو نخورید .واز من در اینم مورد کمک نخواهید چون ان مرد ک غذا درب خانه ی محرومان برد پیرو دارد

         • اون مرد، از صدتای تو مردتره، خودتو با مهندس مشایی قیاس نکن.

          • فحش?!

           تعصب?

           و بر اساس هيجانات آ نی سخن گفتن??

           جناب پارسا خب البته ک نميتونيد وقتی با شدت عکس العمل نشون میدی و طرف رو له میکنی
           مسلمه ک الان ازدواج نمی تونی بکنی!
           میترسم طرف اختلاف عقیده داشته باشه له اش کنی.منعطف باشید و با ادب.لطفا.

          • اقای پارسا
           گر بر سر نفس خود امیری، مردی…

           بر کور و کر، ار (نکته نگیری)، مردی

           من هیچ نکته وخورده ی ب شما نمی گیرم

          • میگن مار سالی یه بار پوست میندازه، بعضی ها که اینجا دارن روزانه دارن پوست میندازن!
           من هر چی باشم، نظراتم رو واضح بیان میکنم، مثل بعضیا نیستم نصفم روی زمین باشه، نصفم زیر زمین!
           به قول حافظ، من چنینم که نمودم، دگر ایشان دانند.
           شما نگین خانم تا به حال صدها کامنت اینجا گذاشتی، اما یکبار نگفتی از مواضع چه کسی حمایت میکنید؟ شما یه کاربر ساده هستی، سخنگوی دولت که نیستی که محذوریت داشته باشی.
           عاطی خانم شجاعانه توی دو خط نوشتن از آقای مشایی خوششون نمیاد، منم تو دو خط نوشتم که چقدربه مهندس مشایی ارادت دارم. هر کسی آزاد که نقطه نظراتش رو بگه. اینجا کسی، کَس دیگر رو لِه نکرد، هر کَس نظر خودش رو گفت. اما آقا مجتبی سهواً یا عمداً از کلمه “مردک” استفاده کردن که من بهم برخورد. شاید منظورشون یه چیز دیگه بوده، اما چیزی که نوشتن همین کلمه بود.

           • سلام
            نه من طرفدار مهندس مشایی هستم
            اون عاطفه است که مخالفه
            البته اونم جوانه
            ناپخته است
            بزرگ میشه میفهمه مهندس ما کی بود و قدرشو نداشتیم…

            آخ قلبم گرفت
            یاد مهندس افتادم
            چقدر دلم براش تنگ شده
            اندازه سوراخ جوراب یه مورچه!

           • پارسا جان
            ان مردک ؟!
            ان مرد که
            دوباره بخونش

        • اولا سلام
         دوما تکرار میکنم من عاطفه ام نه عاطی
         سوما برادر پارسا هنر کردی کارت ملی داری درسم خوندی
         اینا رو یه پسر 15ساله هم داره زیاد ذوق مرگ نشو
         زیبای خفته با وسیله آرایش همه عین شما جذاب میشن
         به زنت میخوای کارت ملی بدی بخوره؟
         یا مدرکتو؟
         زنه بز که نیست

         هرکس عقاید خودشو داره من از یکی خوشم نمیاد تو ازش خوشت میاد و این به هیچ کدوممون ربطی نداره
         درسته؟
         من تا کسی رو در عمل مثمر ثمر نبینم به حرفش اکتفا نمیکولم
         حرف رو همه میزنن و فقط یه فن سخنوری بلد باشی کافیه اما عمل جرات میخواد مردونگی میخواد

         • ببخشید عاطفه جون
          میشه فعل نمیکولم را صرف کنی؟!!!
          خخخخخخخخخ

         • گیرم علیک! شما فکر کردی مسئله بزرگی رخ داده که شما عاطی نیستی؟ من فکر نمیکنم کسی تره هم خرد بکنه که شما باشی یا نباشی. شما هر بار کامنت میذاری، یه دختر خانمی با اسم عاطی زیر کامنتتون، کامنت میذاره، برای همین فکر کردم شما عاطی هستی.

          فرمودید:

          “هرکس عقاید خودشو داره من از یکی خوشم نمیاد تو ازش خوشت میاد و این به هیچ کدوممون ربطی نداره
          درسته؟”

          منظور؟! منم عقیده خودم رو گفتم.

          فرمودید:

          “من تا کسی رو در عمل مثمر ثمر نبینم به حرفش اکتفا نمیکولم
          حرف رو همه میزنن و فقط یه فن سخنوری بلد باشی کافیه اما عمل جرات میخواد مردونگی میخواد”

          مهندس مشایی فقط حرف میزد؟! صبح تا شب پا به پای دکتر احمدی نژاد زحمت میکشیدن، شما نمیدیدی؟ خود دکتر احمدی نژاد فرمودند، احمدی نژاد یعنی مشایی، مشایی یعنی احمدی نژاد. شما مشکل شنوایی داری؟ این کارهای بزرگی که دکتر احمدی نژاد دادند با چندتا آدم مثل مهندس مشایی، مهندس ثمره، دکتر الهام، مهندس نیکزاد، آقای بقایی و امثالهم تونستن انجام بدن.

          یکی از منافع مهندس مشایی برای ادامه گفتمان دکتر احمدی نژاد این بود که هر موقع میخواستن یه جلیقه ضد گلوله رو امتحان کنن، میگفت اوّل روی من امتحانش کنید. بذارید منافقین و غارتگران بیت المال تیرهاشون به من بخوره، با من سرگرم بشن. خودش رو ضربه گیر دولت کرده بود. ایثار و فداکاری یعنی این.

          یکی دیگر از منافع مهندس مشایی برای ادامه گفتمان دکتر احمدی نژاد این بود که هر موقع که دکتر احمدی نژاد از ایشون میخواستن در مورد مسئله ای تحقیق کنه، ایشون نمیرفتن جواب تحقیقشون رو اول با مجلس و مجمع و شورای نگهبان و چندین ارگان دیگه در میون بذارن، بعد یه جوابی رو که چند دست چرخیده رو تحویل دکتر احمدی نژاد بدن. بله آقای فرشیدی، حاجی بابایی، دانش جعفری، میرکاظمی، پور محمدی، رستم قاسمی، جهرمی، صفار هرندی ، اژه ای، مصلحی، در ظاهر وزرای دولت دکتر احمدی نژاد بودند، اما وزرای تحمیلی مجلس بودن، و دکتر احمدی تمام کارهای بزرگی که انجام دادن با اشخاصی مثل مهندس مشایی و نیکزاد و بقایی و ثمره و افرادی گمنام که حتی یکبارم اسمشون مطرح نشد صورت گرفت.

          اتفاقاً کسانی که شما سنگشون رو به سینه میزنی و به قول خودت مثمر ثمر میبینی، به جای دستور دادن به دیگران و نشستن توی کاخها، اگر آسونه صبح تا شب بدوند دنبال کارهای مردم! به جای اینکه روی پاهای آمریکا و اروپا بایستند و نرمشهای قهرمانانه انجام بدن روی پاهای خودشون بایستند.

          دکتر احمدی نژاد اگر به آقای مشائی میگفت برو کوه قاف، حاضر بود در جا بره. هر ماموریتی که توش تهمت و افترا مخالفین وجود داشت اولین نفری بود که خودشرو داوطلب میکرد. خودشرو کرده بود سپر بلای دولت. ایشون ده بیلیون دلار ثروت ایرانیان خارج از کشور رو جذب کرد. اینکه از لحاظ علمی ما ۱۱ برابر دنیا پیشرفت داشتیم از روی هوا نیومده. چقدر ایرانیان خارج از کشور اطلاعات علمیشون رو به ایران منتقل کردند؟
          آیا هماهنگ کردن ۵ میلیون ایرانیان خارج از کشور و جذب سرمایه ها و دانسته های علمیشون کار راحتیه؟
          آیا بهتر بود که این سرمایهای پولی و علمی صرف براندازی حکومتون بشه؟

          مهندس مشایی رو که همه تو روزنامه ها نوشتن، توی دو تا اتاق اجاره ای خونه یه خانواده شهید زندگی میکنه و نوشتن خانواده شهید رو افراد ناشناس تهدید کردن که باید مشایی رو از خونت بندازی بیرون.

          اما عاطفه خانم، اون کسانی که دائماً دارن به دیگران دستور میدن و به دیگران نصیحت میدن و شما سنگشون رو به سینه میزنید، شما تا به حال کاخ هاشون یا منازلشون رو رؤیت فرمودید یا میدونید کجاست؟

          فرمودید:

          “اصلا شما چه کار به احساسات مردم دارید نسبت به مسئولان؟”

          عاطفه خانم، شما اگر دوست ندارید، کسی در مورد نظراتتون یا احساستون، نظر بده یا ازتون انتقاد بکنه، به جای اینکه توی فضای مجازی نظراتتون مطرح کنید، بنشنینید جلوی آینه، که هم نظراتتون دوتا بشه و هم کسی پیدا نشه که بخواد احساساتتون رو جریحه دار بکنه!

          عاطفه خانم، شما هیچ منطقی از خودت نداری، بنابراین ناراحت میشی، اگر کسی مخالف شما باشه و نقطه نظرات خودش رو بیان کنه!

          • اولا که من حوصله طومار خوندن نداشتم ولی طومار شما رو خوندم
           من سنگ رهبرمو به سینه میزنم
           سنگ امام خمینی کبیر رو به سینه میزنم
           و احمدی نژاد
           حالا هی بیا نظر خودتو به من تحمیل کن
           من دعوا ندارم باهات ها

           مهندس مشایی مستاجر باشه که من و تو الان باید زاغه نشین باشیم

           معمولا به شنوده ها کاری ندارم
           درضمن من حرفی از انتقاد نزدم فقط گفتم هرکس نظر خودشو داره

           شما انتقاد کن من ککم نمیگزه

         • “اولا که من حوصله طومار خوندن نداشتم ولی طومار شما رو خوندم”

          کار فوق العاده ای که انجام ندادید، منم طومار های شما رو میخونم. کسی شما رو اجبار نکرده بخونید، میتونید نخونید.

          “حالا هی بیا نظر خودتو به من تحمیل کن من دعوا ندارم باهات ها”

          مگه من با شما دعوا دارم؟! کسی مخالف شما باشه و نظراتش رو بیان کنه، این میشه تحمیل عقاید؟! این میشه دعوا؟! من نمیدونم این افکار قرون وسطایی که فقط شما و همفکران شما حق اظهار نظر دارن، از کجا اومده؟

          “مهندس مشایی مستاجر باشه که من و تو الان باید زاغه نشین باشیم”

          من که زاغه نشین نیستم، ولی لابد شما هستید. تمام روز نامه ها نوشتن که عده ای به خانواده شهید ریکایی که بخشی از خونشون رو به مهندس مشایی اجاره دادن، به خانواده اون شهید توهین میکنن، با خانواده اون شهید هم مصاحبه کردن، بعد شما میگی مهندس مشایی مستاجر نیست؟ شما لابد با خانواده مهندس مشایی رفت و آمد خانوادگی دارید، که خبر دارید مستأجر نیست!

          http://old.iran-newspaper.com/1390/8/22/Iran/4937/Page/12/Index.htm

          “معمولا به شنوده ها کاری ندارم”

          پس به چه چیزی کار دارید؟ شما که در آن واحد نمیتونید در همه جا حضور داشته باشید، شما اخبار رو یا از رسانه ها میخونید، یا از رادیو گوش میکنید و یا از تلویزیون میبیند و میشنوید و بعد به یک جمع بندی کلی میرسید که میشه نظرتون.

          “درضمن من حرفی از انتقاد نزدم فقط گفتم هرکس نظر خودشو داره”

          شما حالت خوبه؟ مثل اینکه من بودم که چندین مرتبه به شما گفتم که شما باید به دیگران اجازه اظهار نظر و انتقاد بدید.

          “شما انتقاد کن من ککم نمیگزه”

          جداً! برای همین ۳ روز پیش به فاصله ۱۲ دقیقه از هم دو تا کامنت گذا شتید، توی یکیش نوشتید از مهندس مشایی خوشتون نمیاد، ولی ۱۲ دقیقه بعدش نوشتید، “راستی من نگفتم از مشایی خوشم نمیاد ….”

          میدونید عاطفه خانم، انسانهای دروغگو و بی منطق و سطحی کم حافظه هم هستند. باز هم میگم، عاطفه خانم، شما هیچ منطقی از خودت نداری، بنابراین ناراحت میشی، اگر کسی مخالف شما باشه و نقطه نظرات خودش رو بیان کنه!

        • تو نطریه های روانشناسی مازلو یه هرم قشنگی داره که مربوط به سلسه نیاز های هر بشری هست و به نظرم برا همه جای دنیا کاربرد داره
         اولین نیاز بشر: نیاز جسمی و غذا هست
         دومین نیاز: پناهگاه و امنیت
         سومین :احساس تعلق و دوست داشتن
         چهارمین نیاز: احترام متقابل
         و پنجمین نیاز:خودشکوفایی

         و این مراحل کاملا به ترتیب هستن و هروقت نیاز اول رو برآورده کردی میتونی بری سراغ نیاز دوم و به همین ترتیب

         برادر من خواهر من شما که از برآوردن نیاز اول خودتون عاجز هستید و دستت تو جیب باباته چطور میتونی انقدر راحت دخترها رو پول پرست توصیف کنی؟
         تو وقتی هیچی برا خوردن نداشته باشی غذا رو ترجیح مید یا ازدواج رو؟
         دخترها آینده نگر هستن و عاقل

         راستی من نگفتم از مشایی خوشم نمیاد
         گفتم احمدی نژاد بدون مشایی و این یه حس خنثی هست
         شاید اگر بعدها در سمتی مشغول به کار شدن و عمل ایشون رو هم عین حرفاشون دیدم دوستدار ایشان باشم

         اصلا شما چه کار به احساسات مردم دارید نسبت به مسئولان؟

      • هد هد جان بخاطر غیبت معذرت میخوام
       من از همراهیه دوستان و مشورت و بحث های ازاد اندیشی لذت میبرم
       توی پست هایی که بتونم حتما میام
       این خط
       این هم نشان :)

     • عاطفه جان

      خیلی با نمک حرف میزنییی
      حرفات زنده ست . خصوصا این وخی رو که گفتی :) :)
      فکرکنم حرفات روی اقا محسن تاثیر گذار بوده باشه
      ولی من برای این برادرمون چند تا توصیه داشتم.اما دیر رسیدم به مطلب.فکر کنم دیگه پیگیری نکنن

  • کلاً هر جا میرم شعار زیاد داده میشه
   اینجا هم مثل همه جا
   باز هم از سایت خوبتون تشکر می کنم که این بحث ها رو مطرح می کنند

   راهکار ازدواج هم این نیست که به مردان توهین کنیم و مثل خانمی در همین پست بگوییم “بذر مردان باید اصلاح شود”!!! بلکه

   فرهنگ ازدواج بین آقا پسرها و دختر خانومها باید اصلاح بشه….همین

  • خطاب به خانم فرناز دوستدار جوان انقلابی که احتمالاً از دست اندرکاران جوان انقلابی هم هستند!

   در همان کامنت قبلی جواب شما رو به صراحت و روشنی داده ام حال اگر شما درست نخواندید یا نخواستید که بخوانید یا شاید جوابی برای آن نداشتید به من ربطی ندارد

   پس اگر دنبال جوابم هستید ارجاعتان بمی دهم به همان کامنت قبلی!

   و اما کسی نیست که معادله چند مجهولی که مطرح کردم را جواب دهد؟؟؟

   • فرناز دوستدار جوان انقلابی
    0
    0

    سلام
    شما جواب سوال ساده منو ندادید و نشان میده که خود شما هم در عمل نظر دیگری دارید

    همیشه میگویند یه سوزن به خودت بزن یه جوال دوز به مردم!

    راستی من از دست اندرکاران این سایت نیستم گرچه خیلی دوست داشتم که باشم و پیشنهاد دادم ولی عملی نشده

   • اقا هادی در همون کامنت قبلی خودت گفتی بعضی از دختر ها.
    فکر نمی کنم همه اینطور فکر کنن.
    حداقل من کمتر دیدم الان از هر دختری با هر نوع ظاهر و عقاید مذهبیی اینو میدونه یه شوهر همه چی تموم از اون لحظا که شما گفتی وجود خارجی نداره (مگر به شغل شریف بابا پول داری مشغول باشه که خب اینم زیاد نیس به دلایل زیادی..) همونطور که یه دختر همه چی تموم وجود نداره چرا که گل بی عیب فقط خداست
    برادر من همت کن الویت بندی کن خواسته هاتو و از خدا بخواه حله..

  • یکی از معضلات بزرگ در امر ازدواج خانواده هاهستن.
   خیلی دقت کردم ..
   اکثر جوون ها خواهان یه زندگی ساده و شادو عاشقانه هستن(البته حرف تو این مطلب زیاده که این جا فرصتش نیست)
   حالا با هر دیدگاهی و عقیده ای
   اما خونواده ها با دلسوزی های بعضا نا به جای خودشون این خواسته ها رو تغییر که میدن
   هیچ
   گاهی با دلایل ماورایی خودشون بچه هاشونو شستشوی مغزی هم میدن
   و بچه ها میشن یه جاده واسه رسیدن پدر ومادر ها به ارزوهای برباد رفته شون از دوره ی جوونی شون.

  • سلام
   نمیدونم چجوری باید پاسخ بچه ها رو زیر کامنت خودشون بدم بنابراین همینجا مینویسم

   پاسخ پارسا خان:
   اولا من نگفتم کار فوق العاده ای انجام دادم بخاطر خوندن طومار شما

   دوما:معلومه دعوا نداری شما مخالف من هستی باش من با شما مشکلی ندارم و انتقاد به اعتقادات رو نمی پذیرم

   سوما:گیریم آقای مشایی مستاجر آخه بنده ی خوب خدا الان که یه کارمند ساده میتونه با کمی پس انداز یه آلونک بخره واسه زندگی چجوری یه مسئول کشور نمیتونه خونه بخره
   البته دور از جون مشایی شاید از اون خونه بالاشهرها رو میلیاردی رهن میکنن بعدش میگن ببینید خلق الله ما مستاجریم
   دور از جونشون فقط یه مثال بود و بس

   ما زاغه نشین نیستیم چون اینجا تهران نیست که ادعای پایتخت نشینی میکنن به همه هم میگن شهرستانی ولی خودشون زاغه نشینن
   ما با همون حقوق چندغازی کارمندی صاحب خونه شدیم و … بعد اونا مستاجرن؟
   یا خدا

   باشه من بی منطق شما منظقی
   من چوپان دروغگو شما دهقان فداکار(چه ربطی داشت)

   تو کامنت اولم گفتم احمدی نژاد بدون مشایی این یعنی خوشم نمیاد؟
   باشه
   شما درست میگی
   یادمون باشه انتقاد با توهین و دعوا فرق میکنه

   • آفرین عاطفه
    برخی واقعا فکر کردند باید نظر خودشان را تحمیل کنند و اگر کسی جز انها بیندیشد بد است و خطاکار ولی خودشان….

    درضمن خواهر گلم
    برای پاسخ دادن زیر اون کامنت باید بری روی نقطه اول اون کامنت اصلی که زیرش جوابها اومده و پاسخ دادن را بزنی

   • “اولا من نگفتم کار فوق العاده ای انجام دادم بخاطر خوندن طومار شما”

    عاطفه خانم ، شما فرمودید، ““اولا که من حوصله طومار خوندن نداشتم ولی طومار شما رو خوندم”
    مفهوم جمله شما به جز اینکه بخواهید به طرف مقابلتون توهین کنید و کنایه بزنید که کار فوق العاده ای انجام دادید، چه مفهوم دیگه ای داره؟ من شما را آدم حساب کردم، وقت گذاشتم، براتون یه سری توضیحات رو نوشتم. شما میتونستی نخونی و جوابم رو ندید، اما توهین که نمیتونید بکنید.

    “دوما:معلومه دعوا نداری شما مخالف من هستی باش من با شما مشکلی ندارم و انتقاد به اعتقادات رو نمی پذیرم”

    پس شما انتقاد پذیر نیستید و انتقاد رو نمیپذیرید، اما تعریف هر چقدر خواستیم میتونیم بکنیم! خوشم میاد، خودتون واضحاً اعتراف میکنید که انتقاد ناپذیر هستید.

    “سوما:گیریم آقای مشایی مستاجر آخه بنده ی خوب خدا الان که یه کارمند ساده میتونه با کمی پس انداز یه آلونک بخره واسه زندگی چجوری یه مسئول کشور نمیتونه خونه بخره
    البته دور از جون مشایی شاید از اون خونه بالاشهرها رو میلیاردی رهن میکنن بعدش میگن ببینید خلق الله ما مستاجریم
    دور از جونشون فقط یه مثال بود و بس
    ما زاغه نشین نیستیم چون اینجا تهران نیست که ادعای پایتخت نشینی میکنن به همه هم میگن شهرستانی ولی خودشون زاغه نشینن
    ما با همون حقوق چندغازی کارمندی صاحب خونه شدیم و … بعد اونا مستاجرن؟”

    من نمیدونم برای دیوار اون توضیحات رو نوشتم و اون لینک رو گذاشتم. شما فرمودید مهندس مشایی مستأجر نیست، منم بهتون ثابت کردم که مستأجر هست و مستأجر یه خانواده شهید به نام شهید ریکایی هست، لینکش رو هم گذاشتم. شما یک طوری برخورد میکنی، که حالا که نتونستید ثابت کنید مهندس مشایی خونه داره، بنابراین مستأجر بودن باید جرم محسوب بشه! میلیونها نفر در تهران اجاره نشینن، آقای مشایی هم یکیش. شما، عاطفه خانم وضعتون خوبه، خونه خریدید، نوش جونتون، کیفش رو ببرید. من دارم میگم خونواده شهیدن، بعد شما به من میگی، “شاید از اون خونه بالاشهرها رو میلیاردی رهن میکنن بعدش میگن ببینید خلق الله ما مستاجریم”. عاطفه خانم، شما حالت خوبه؟ اصلاً متوجه هستی داری، چی میگی؟!

    شما فرمودید اگر مهندس مشایی مستأجر باشه، من وشما زاغه نشین هستیم. من هم گفتم، من زاغه نشین نیستم، مهندس مشایی هم مستأجر هستند، بنابراین بر طبق گفته خودتون شما لابد زاغه نشین هستید. بنابراین توضیحات شما در مورد زاغه نشینی، هیچ ربطی به چیزی که قبلش گفته بودید، نداشت.

    “تو کامنت اولم گفتم احمدی نژاد بدون مشایی این یعنی خوشم نمیاد؟”

    نمیدونم، لابد بر طبق منطق شما، این یعنی اینکه شما از مهندس مشایی خوشتون میاد!

    “باشه من بی منطق شما منظقی
    من چوپان دروغگو شما دهقان فداکار(چه ربطی داشت)”

    منم نفهمیدم ، چه ربطی داشت؟

    عاطفه خانم، میدونید فرق شما با یک فتنه گر چیه؟ اونها از رو بازی میکنند، شما و امثال شما منافقانه از زیر به دکتر احمدی نژاد و یارانش ضربه میزنید. من وقت گذاشتم و براتون این توضیحات رو نوشتم، که بلکه تغییری در شما ایجاد بشه، اما یک انسان بی منطق رو که نمیشه تغییرش داد. یک فتنه گر، یک منافق، یک طالبانی، یک داعشی ، یک انسان خشک مغز بی منطق رو نمیشه تغییرشون داد. در هر صورت، من وظیفه ام رو انجام دادم، و امیدوارم حداقل در آینده یک جرقه ای تو ذهنتون بزنه، بلکه از این جهالتی که توش هستید، بیاید بیرون.

    • وای
     پارسا چی میگی و انقدر داد و بی داد میکنی؟
     اصلا عاطفه اهل این حرفا نیست
     خودش از اون احمدی نژادی هایه درجه یک است
     فقط مشایی را نمی شناسه و گفته اگه یه روز شناختمش و دیدم ادم خوبی بوده ازش حمایت میکنه
     به این میگن منطق و تقوا
     اصلا فرض کن دشمن مشایی هم باشه
     شما برای چی بهش میگی منافق و…؟
     چه ربطی داره؟
     صغری و کبری می چینی که جیو ثابت کنی؟
     با دشمن کس دیگری است
     نه امثال بچه انقلابی ها…

     برادرم
     بخدا بجای این دعوا ها بیا پست های دیگه که جات خالیه
     برخی کارها و حرفات مثل عمار پندارهای تکفبری میشه که از جریان بهار دور میشی

    • یه جورایی هم خوب جواب دادید هم بد.
     خوب شما هم هر حرفی رو که قبول نداری رد کن این که دعوا نداره.
     اون پاراگراف آخرت هم اصلا خوب نیست
     یک بهاری که این طوری حرف نمیزنه.
     شما برای توضیحاتی که دادید فکر نکنم حق منت گذاشتن داشته باشید.

   • آخه همش تقصیر هدهده که نظر بچه ها رو نسبت به سیاسیون پرسید
    و تقصیر منه که حقیقتو گفتم
    من واقعا نگفتم خوشم نمیاد یا میاد
    خواستگار که نیست مسئول سیاسیه منم فقط سه تا مرد تو سیاست ایران دیدم از بعد انقلاب اول امام خمینی کبیر
    بعد رهبر عزیز و بعد آقای احمدی نژاد
    سه نفری که به فکر استقلال و آبروی ملت بودن
    سه نفری که شرافت رو نفروختن به نون
    بقیه رو خبر ندارم چون مسئولیت خاصی نداشتن تو کشور

   • عاطفه خانم
    ب نظرم شما وقتی هتاکی از طرف مقابلتون میبینید نباید ادامه بدهید چون جایی برای بحث نمی ماند
    در مورد خونه ی استیجاری مشایی هم حرف شما درسته
    منبع ایشون روزنامه ی ایران تریبون اقای مشاییه ک قابل استناد نیست
    والبته خود این روزنامه بعدا این حرفشو پس گرفت وگفت مبلغ کرایه 850 هزار تومانه
    ک این هم جای تامل داره با این وضع کرایه درتهران؟!
    والبته سواستفاده از احساسات یک خانواده ی شهید کار خوبی نبود درضمن خانواده ی شهید بهشتی وشهید غفاری و…. هم وجود دارند وخانواده ی شهید بودن دلیل بر اثبات
    چیزی نمی شود

    • اولا اقای مجتبی سند حرفتان؟
     دوما آقای مجتبی این حرف شما درباره شهید ریکایی برایم ثابت کرد که :
     ختم الله علی قلوبکم…
     کینه و غضب و خشم و نفرت وجود شما را مالامال کرده
     همون بهتره که با نگین باشید و براهم کامنت بذارید

     • دوست عزیز بهاری!
      بهار زنده هست .بدون تندی کردن هم زنده هست .اگر الان دکتر و همراهاش مظلوم اند برای این هست که یک سری به نام عدالت و به نام دین جنجال راه انداختند و بد وبیراه گفتند به هر کی که مخالف شون هست بقیه هم فکر کردند دکتر هم همان طوری است .
      با داد و بیدادو بد حرف زدن نمیشه از مظلومیت اینها دفاع کرد .الان فقط منطق به کمک این ها میاد .شما باید با منطق تون حق را ثبات کنید نه تنها خودتون باید به ما هم یاد بدید .اونی که منطق نداره به مخالفش توهین میکنه بهاری ها این طوری نیستند اصلا این سایت هم برای همین درست شده که ثابت کنه سربازای امام خامنه ای اهل گفتگو اند.

     • قالَ الاْمامُ الباقر – علیه السلام – : إنَّ الْمُؤْمِنَ أخُ الْمُؤمِنِ لا یَشْتِمُهُ، وَ لا یُحَرِّمُهُ، وَ لا یُسییءُ بِهِ الظَّنَّ.
      «تحف العقول، ص ۲۲۱»
      امام محمد باقر – علیه السلام – فرمود: مؤمن برادر مؤمن است، باید او را دشنام ندهد، سرزنش و بدگوئی نکند، و او را از خوبیها محروم نگرداند، و به او بدگمان نباشد.

    • بحث سر کرایه خونه و … اینها نیست .
     مهم اینه که مهندس مشایی هم یک اجاره نشین هست و از قضا صاحبخونه شون یک پدر شهید.
     خب قرار نیس شما بپذیرید ولی درست به همه نسبت دروغ بدید روزنامه ایران هم تریبون مشایی نبود خودش تو جواب یکی که ازش پرسید روزنامه دست شماست ،گفت که اصلا جرات نداره زیاد از من بنویسه و گاهی یک عکس کوچیک ازم میزنه..

   • ببخشید زنده باد بهار
    من تصمیم گرفتم دیگه جواب ادمهای بی ادب وهتاک رو ندم واین اخرین برای شماست
    اگه یک ادم باادب از من ادرس بخواد میدم
    فک کنم شما مهد کودکی باشی چون فحش وبی ادبی رو همه بلدند

    حتی شما مهد کودکی ها !!

    من ک همچین ایه ی هم تو قران ندیدم

    در ضمن این یاد کردن شما از شهید عزیز منو یاد
    دزدانی انداخت ک گوسفندی رو می دزدند وهمان گوسفند دزدی را ذبح شرعی میکنند تا حلال بشه
    لطفا برای افکار باطلتان پشت شهدا پنهان نشوید ودروغ نگید ک کامنت من موجوده
    ودر اخر ب جای حسادت بی ادبیی رو کنار بذاریدوحق جو باشید تا برای شما هم کامنت بذارم
    البته ک بین شما ونگین خانم زمین تا اسمان فاصله است
    ایشون انسان متفکری هست ک در پی حق است وب ان خواهد رسید چ در این راه
    ب چون منی بر بخورد چ بر نخورد
    ودر ضمن باادب هست وجاهل نیست

    • سوره بقره آیه 7 :

     خَتَمَ اللّهُ عَلَى قُلُوبِهمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عظِيمٌ

     ـــــــــــ
     جناب مجتبی
     چون شما ایه قران را ندید دلیل نمیشه که این ایه در قران مجید نباشه
     دقیقا مثل استدلال های سیاسی تان
     میگویید چون من نمیدانم یا بر من اثبات نشده است پس مشایی بد است
     و حتی بر چیزهایی که اظهر من الشمس است چشم پوشی میکنید
     آقای مجتبی
     افراد چون شما پیاده نظام خوبی برای درگیری های داخلی بین انقلابیون به اسم بصیرت هستید
     ولی فرسنگ ها فاصله دارید
     من همیشه به وظیفه روشنگری خودم میرسم و کاری ندارم مخاطبم کیست
     نه مثل برخی که فقط به کامنت های برخی افراد جواب میدهند!!!!

    • واااااااای
     مجتبی
     سید
     دست بردارید
     دوباره اشتباهی نوک توپخانه انتقاداتت را به سمت همدیگر گرفتید؟
     پس بصیرت چی شد؟
     چرا نمیخواهید به افکار هم احترام بذارید؟
     چرا نمیخواهید باور کنید که دل رهبر از این مسایل خون است؟
     چرا نمیخواهید افراد را یا سیاه سیاه یا سفید سفید نبینید؟
     بابا
     بخدا مشایی عیب و ایراد داشت
     مثل هر ادم دیگری
     آقای مصباح هم عیب و ایراد داشت
     مثل دیگران
     البته در زمینه ایشان با جریان موسوم و موهوم انحرافی ان قلت هایی هست که وارد نمیشم
     بس کنید
     تقوا
     تقوا

     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا

     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا
     تقوا

     تقو

     • نه من با شما موافق نیستم .نمیشه همین طور تحلیل و خبر غلط را پشت هم بگویند و یک سری دیگر را هم گمراه کنند و کسانی که میدانند جوابشان راندهند…بعدش فردا که همه چی براشون روشن شد طلب کار بشن که ما نمی دونستیم و …
      این بحث ها همه برای اینه که اتمام حجت باشه و بهانه ای برای کسی نماند

   • خب سید بهاری
    زنده باد بهار
    ایه ی دوتا کامنتتو کنار هم بذار
    ببین ایه ی درقران نداریم ک بگویید
    ختم الله علی
    قلوبککککککککککککم

    همین

   • مهتاب خانم
    بحث کردن بد نیست وخیلی هم خوبه
    بد تکفیر کردن وفحش دادنه
    البته کسی ک دستش پر باشه سراغ فحش نمیره

    اتفاقا من وقتی استدلال میبینم وب چالش کشیدن حرفام خوشحالم میشم و از طرف تشکر میکنم
    والبته از توصیه ی شما ب تقوا
    امیدوارم همه عامل باشیم
    وب شما قول می دهم جواب هتاک ها را با لبخند بدهم

   • آهای پارسای باتقوا
    اولا کسی به شما سلام نمیکنه که میگی گیرم علیک
    من با مدیر سایت و بقیه بچه های مودبی هستم که کامنت های ما رو میخونن پس خودتو تحویل نگیر انقدر

    دادگاه که نیست منم مجرم نیستم شمام قاضی نیستی
    احترامتو نگه دار
    من از تو بیشتر زبون نداشته باشم کمترم ندارم
    پس جمع کن زبونتو

    شماها همینید
    فقط فن سخنوری دارید و بس
    اصلا به شما ربطی نداره من از مشایی خوشم میاد یا نه
    نه رهبر بوده نه رئیس جمهور و …

    مغلطه نکن من به هیچ مستاجری توهین نکردم هیچ مستاجری هم مجرم نیست خودمونم چندسال مستاجر بودیم

    چقدر بدم میاد عین پیرزن ها که گوششون سنگینه حرف میزنی و جواب میدی(دور از جون پیرزنها)

    در ضمن زاغه نشینی هم جرم نیست
    فقط حق زاغه نشین ها رفته تو گلوی بالا نشین هایی که ادعای مستاجری میکنند
    دور از جون مشایی جونت

    به قول مجتبی خان هیچی نگم بهتره
    جواب بوقها خاموشی ست

    به قول مهتاب تقوا
    تقوا
    تقوا
    .
    .
    .
    .
    .
    .تقوا
    چیز خوبیه این تقوا

   • عاطفه خانم شما حالت خوبه؟ شما تازه یادت افتاده که من به شما توهین کرده بودم. حکایت آقای میرحسین که بعد از اینکه دکتر احمدی نژاد تخلفات تحصیلی خانم ایشون رو، رو کردند، آقای میرحسین چیزی نداشتن برای دفاع، بعد تو مناظره بعدی با آقای کروبی تازه یادشون افتاد که باید پاسخگو باشن، بعد شروع کردند به یه سری دفاعیات بیربط به موضوع، که عکس خانمم رو چیز میکنه، خانمم قرآن رو تفسیر میکنه، خانمم بزرگترین زن روشنفکر جهانه!

    حالا حرفهای تکراری شما هم ربطی به موضوع بحث ما نداره. من برای شما ارزش قائل شدم، وقت گذاشتم، برای هر جملت توضیح گذاشتم، اما شما هر دفعه به جای دلیل و منطق، یه سری خزعبلات رو تحویل من میدی. اگر تکفیری هستی، وهابی هستی، منافقی، فتنه گری، خشک مغز و بی منطقی، باش، آزادی که باشی. اما وقتی توی فضای مجازی نظر میدی، همه آزادن نظراتشون رو بدن.

    شما کرکره ها رو تا آخر کشیدی پایین، تعطیل تعطیل کردی، میگی تسلیم محض باشیم. نه فقط شما بلکه مجتبی، مهتاب، فرشته، شاهرخ بهاری، دختر منحرف بهاری شمال، علیرضا، نگین، میثم عین شما هستن. بعضیاشون حتی خودشون رو بهاری هم میدونن، اما در واقعیت اساس تفکرشون مثل شماست.

    این طرز تفکر طالبانی شما و امثال شما جهانی نمیشه و نخواهد شد. میبینید که با این حالت خفت بار افتادیم به پای آمریکا، هرروزم یه تو دهنی جدید از آمریکا میخوریم. باز هم میگم، من وقت گذاشتم و براتون این توضیحات رو نوشتم، که بلکه تغییری در شما ایجاد بشه. در هر صورت، من وظیفه ام رو انجام دادم، و امیدوارم حداقل در آینده یک جرقه ای تو ذهنتون بزنه، بلکه از این جهالتی که توش هستید، بیاید بیرون.

   • “خب سید بهاری
    زنده باد بهار
    ایه ی دوتا کامنتتو کنار هم بذار
    ببین ایه ی درقران نداریم ک بگویید
    ختم الله علی
    قلوبککککککککککککم
    همین”

    آقا مجتبی، چطور شما از من انتظار داشتی “آن مردک” رو “آن مرد که” بخونم، اما خودت “ختم الله علی قلوبکم” رو “خَتَمَ اللّهُ عَلَى قُلُوبِهمْ” نمیخونی!

    اما در مورد خونه ی استیجاری مهندس مشایی ، شما انتظار داری روزنامه دولت حقیقت رو ننویسه، بگه مهندس مشایی تو کاخ الیزه داره زندگی میکنه؟ خوب واقعیت رو گفته، گفته بخشی از خونه شهید ریکایی رو اجاره کرده.
    شما هم به من بگو، علامه مصباح، آقای رسایی، آقای آقا تهرانی، آقای [….] ، یا هر شخص دیگه ای که نماینده مجلس بوده یا پستی داشته کجا زندگی میکنند؟ شما هم اگه میتونی مظلوم نمایی کن. آها یادم اومد ، شماها اهل ریا نیستید، فقط اهل تهمت و بهتون زدن به دیگرانید!!

    میدونی چیه مجتبی جان، بقیه مثل بزرگان شما نیستن، که گرین کارت باشن، چند سال چند سال به خرج بیت المال توی آمریکا و کانادا و اروپا زندگی و تحصیل کنند!!

   • پارسا احترامتو نگه دار لطفا
    یعنی چی هرچی از دهنت درمیاد میگی؟
    من اون چیزی که تو فکر میکنی یا میگی نیستم
    من چیزی ام که خودم فکر میکنم
    مجتبی و … هم همینجور
    پس حق نداری اهانت کنی
    بی ادب
    منم عین بقیه دیگه جوابی بهت نمیدم
    بی منطق

   • عاطفه خانم، شما یه نگاهی به کامنتهای خودتون و آقا مجتبی بندازید، بعد ببینید دریده و بی منطق و بی ادب کیه. آقای موسوی هم ۶ ماه تموم هر توهینی، هر تهمت و بهتونی که خواستن به دکتر احمدی نژاد زدن. اما وقتی تو مناظره ضربه فنی شدند، و چیزی برای دفاع نداشتند، فرمودند، ادب مرد به ز دولت اوست، که البته این جمله رو هم از اسم کتاب ایرج پزشکزاد دزدیده بودند! حالا هم حکایتی شما که هیچ منطقی ندارید، فحاشیها و توهینهاتون رو هم میکنید، بعدشم به طرف مقابل میگید بی ادب و دوقورت و نیمتونم باقیه!
    عاطفه خانم، طرز تفکر شما و آقا مجتبی به آقای موسوی خیلی نزدیکه! ایشون همانطور که دکتر احمدی نژاد در مناظره یاد آوری کردند، معتقد بودن در اداره جات ۳ رنگ باید مجازه باشه، مشگی، سرمه ای، قهوه ای. کسی کراوات زده بود، کراواتش قیچی میشد. آستین کوتاه ممنوع بود. اینها رو فقط دکتر احمدی نژاد مطرح نکردن، مردم کوچه و خیابون هم صحبتهای دکتر رو تأیید میکنند. اما شما ببینید طرز تفکر طالبانی آقای موسوی به کجا ختم شد و چه دولتهایی از ایشون در سال ۸۸ حمایت کردند؟
    باز هم تکرار میکنم، این طرز تفکر طالبانی شما و امثال شما جهانی نمیشه و نخواهد شد. نتیجش همین حالت خفت باری هست که افتادیم به پای آمریکا، هرروزم یه تو دهنی جدید از آمریکا میخوریم.
    عاطفه خانم، به قول سعدی عزیز، من آنچه شرط بلاغست با تو می‌گویم/تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال، نصیحت همه عالم چو باد در قفس است/به گوش مردم نادان چو آب در غربال

   • بچه ها
    بزنم دهنـــــــــــــــــــــــــش؟

    بیخیال
    من نه از روحانی خوشم میاد نه از دار و دستش خوشم میاد نه جزو گروهگ طالبان و … ام
    یه شهروند ساده

    در ضمن پارسا خان
    دریده حرف زشتیه نکن این کارو با خودت
    برادر من بخاطر مشایی خون خودتو کثیف تر نکن
    مشایی محترم به عنوان یه آدم نه مسئول سیاسی

    فحش بدی میرم به مدیر میگمااااااااااااااااااا

    نگین تو کجایی؟کم پیدایی؟

   • عاطفه خانم، شما که تهدید میکردی دیگه جواب من رو نمیدید، چی شد که دوباره گرّ گرفتید. حالا باز دوباره باید زنگ بزنیم آتش نشانی، بیان شما رو اطفاء حریق بکنن! طبیعی هم بود که گرّ بگیرید، همه انسانهای بی منطق مثل شما، شنیدن حقیقت براشون تلخه و آتیش میگیرن، شما هم استثناء نیستید. اما جالبترش این بود که من رو تهدید به تنبیه بدنی کردید. میدونید که دیگه تنبیهات بدنی منسوخ شده! اتفاقاً همفکرای شما آقای موسوی و آقای اکبر گنجی (ملقب به اکبر پونز) هم اعتقاد داشتند که مردم با تنبیه بدنی در خیونها درست میشن، اما الان ببینید چطوری به آغوش آمریکا رفتن!

    عاطفه خانم، شما چپ و راست با این کامنتهایی که میذارید، دارید خودتون توی دهن خودتون میزنید، احتیاجی نیست که دیگه تو دهن دیگران بزنید.

    من نمیدونم، چرا از شنیدن حقایق اینقدر وحشت دارید. حرفهای شما بی سر و تهن. اولش میگید ، احمدی نژاد منهای مشایی. بعد میگید نظرم در مورد مشایی خنثی هستش. اگر خنثی هستش، پس چه فرقی میکنه با مشایی یا منهای مشایی؟!
    ۱۲ دقیقه بعدش میگید، هر کس نظر خودش رو داره که از کسی خوشش بیاد یا نیاد! بعد، بعد از اینکه براتون لینک گذاشتم، یک عالمه توضیح دادم،میان هزار جور تهمت و بهتون رو به مهندس مشایی میزنید ، بعدشم مثل همفکرای منافقتون میگید ، “البته دور از جون مشایی شاید از اون خونه بالاشهرها رو میلیاردی رهن میکنن بعدش میگن ببینید خلق الله ما مستاجریم
    دور از جونشون فقط یه مثال بود و بس”
    به قول شما، من خونم رو کثیف میکنم، چندتا لینک میذارم و یه عالمه توضیحات میذارم، من از ارادتمندان ایشون هستم و از مظلومیتشون دفاع میکنم. شما که مشایی براتون خنثی هست، شما چرا هر دفعه آتیش میگیرید و هزار تا دروغ و تهمت سر هم میکنید که بگید مهندس مشایی، آدم بدیه؟!

    عاطفه خانم، شما یه نگاه به همین کامنت آخر خودت بنداز، بعد ببینید دریده و فحاش و بی منطق کیه؟!
    فکر نکنید، اینجا فحاشی و دریدگی کنید و به افراد مومن و از خود گذشته تهمت و بهتون بزنید، من دیگه جوابتون رو نمیدم.
    اینطوری نیستش. همه آزادن نظراتشون رو بین کنند.

   • مجبور میکنید جواب بدم
    باشه من قعر جهنم شما وسط بهشت
    خیالی نیست
    .
    .
    .
    .
    من واسه چهارتا خط نوشته گر بگیرم؟؟؟
    مگر بیکارم برادر من؟

    فقط…

  • درضمن آقای پارسا خان
   اگر من منافق باشم شما سردسته گروهک داعش هستی
   شایدم زیردست رجوی ها کار میکنی
   ها؟

   یادم داده اند جواب توهین توهین است
   پس هیسسسسسس

  • ” اصلا این سایت هم برای همین درست شده که ثابت کنه سربازای امام خامنه ای اهل گفتگو اند.”

   دختربهاری شمال عزیز، البته با اجازه شما من به لحاظ فکری به دکتر احمدی نژاد نزدیکترم. اما [….]

   • اصلا معلوم نیس چی میگید که قابل پخش نیست !!

   • دختربهاری شمال،
    شما که نقطه چین ها رو نمیتونی بخونی، پس از کجا خبر داری، معلوم نیس چی میگم که قابل پخش نیست؟!
    من چیزهایی که گفته بودم، واضح بود و فقط بیان واضحات کردم. در مورد چیزی که نخوندی قضاوت نکن. من در اون نقطه چینها که سانسور شد فقط بیان کردم که به لحاظ فکری کدامیک از سیاستمداران ما به هم نزدیکتر هستند.
    البته بار حقوقی برای جوان انقلابی نداشت، اما ممکن بود برای جوان انقلابی دردسر تولید کنند.
    همین قدر هم که جوان انقلابی شهامت بخرج میده، بیشتر کامنتهای مخاطبین رو درج میکنه، دستش درد نکنه.

    • بازم به انصاف بچه های بهاری
     من تنها در جوان انقلابی دیدم که همه کامنت ها را نشر میده
     و حتی اگر بهشون ایمیل پیامک بدی مقید هستند پاسخ دهند
     حتی دولت بهار و بهار نیوز و جهان و انتخاب و.. اینجور نیستن
     بعد یادمه همین رفقای همفکر مجتبی مثل نگین و ایرانی و نوید و اشنا و زاهدی و جنبش سبز و… میگفتن [….]

     • |پایگاه جوان انقلابی|
      0
      0

      سلام
      باتوجه به حمایت شما از پایگاه جوان انقلابی ، این دیدگاه شما برای حفظ وحدت و عدم دلخوری بین مخاطبین سایت اصلاح گردید. بنا به تویه مدیریت محترم با وجود بسیاری از بی مهری ها و انتقادات بعضا نابجا و از روی بی اطلاعی، جوان انقلابی ترجیح به سکوت و گذشت دارد.
      باتشکر

   • نه ! من قضاوت نکردم .خب یه طوری حرف بزنید که سانسور نشه وما هم متوجه بشیم .

  • دوستان چه خبرتون اینقدرهمو میکوبید
   فکرکنم مجردی بدجور داغونتون کرده
   پارسا هرچی میخای بگی بگو من واقعا حمایتت میکنم
   ازکامنت هات خوشم اومد خشن وکوبنده جواب میدی
   پارسال میلتا بفرست تاباهام درارتباط باشیم
   چون ازلحاظ سیاسی هم کفو هم هستیم
   من یه روزی مثل داعش مخالفان احمدی نژاد رو اعدام میکنم

   • آقا محسن گل،
    شما اگر ناراحت شدی و بهتون بر خورده که من از آقای میرحسین موسوی انتقاد کردم،
    میتونی دلایل خودت رو بیاری که حرفهایی که من زدم درست نیست.
    اما این رفتارهای کلیشه ای که وقتی هیچ منطقی از خودتون ندارید، شروع میکنید به اینکه چرا توهین کردی، چرا میخوای اعدامم کنی، این روشها دیگه کلیشه ای شده.
    بعدشم یه مطالعه در مورد ۸ سال صدارت آقای میرحسین موسوی بکنید، بعد میتونید اینجا در مورد اعدام مخالفین صحبت کنید.

   • متــوســــلــیــــــان
    0
    0

    بنده بعنوان کوچکترین احمدی نژادی کاملاً با صحبت های
    پارسا موافقم
    بالاخره انسان باید افکارشو واضح و بدون نفاق بیان کنه
    ما هم نباید عادت کنیم که دیگران فقط برامون به به و چه چه کنن
    شاید از نظر بعضی ها حرف های “پارسا” توهین و بی ادبی تلقی بشه اما بنده همچین تلقی ندارم فقط میدونم یه کسی حرفی میزنه باید جوابشو بگیره
    در ضمن به نظر من همه ی احمدی نژادی ها(بهاری ها) یکدست نیستند ممکن است بقول “پارسا” کسی ادعای بهاری بودن هم داشته باشه اما افکارش بهاری نباشه که با نقد کردن یکدیگر و معیار مشخص کردن ، نزدیکی افکار به دکتر احمدی نژاد دلاور و مهندس مشایی عزیز مشخص میشه…
    در نهایت باید یادآوری کنم که اینجا فضای مجازیست همه میان نظر میذارن و جواب میگیرن ، خواهش میکنم از دوستان بکار بردن جملاتی نظیر
    – تقوا تقوا تقوا…
    – کمتر تو سر و کله هم بزنید…
    – و دیگران جملات کلیشه ای
    خودداری کنند.

    • سلام
     ماها عادت کردیم به افرادی که هم عقیده ی ما هستن بگیم به به و چح چح

     من توهینی به مشایی نکردم و بیخودی هم به کسی توهین نمیکنم

     فقط میدونم جواب توهین رو با باید داد
     جواب سلام علیک است

   • محسن خان مثل اینکه شما داشتید از مجردی رنج می بردید
    وگرنه ما دخترها وضعمون خوبه
    من عااااااااااااشق دعوام اما توهین نه
    با ضرب و شتم هم موافقم
    چاقو ضامن دار هم بدک نیست برا خراش انداختن
    خخخخخخخخخخخخخ

   • توپ تانک دسته بیل
    دختر فقط با سیبیل

    آره از ترس اسید پاشی تغییر چهره دادم
    خخخخخخخخخخخخخخخ

   • احمدی نژاد یه تفکر پاکه
    هیچوقت مخالفاشو ذبح نمیکنه
    اون و دشمنای انقلاب سالهاست شهید کردن و او به خاطر آقا صبر کرده
    یعنی ترور شخصیت شده
    باید از خود گذشت برای آرمانها….

  • خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
   واقعا این دونفر کجا رفتند؟
   نکنه خبریه؟

  • هیچ مردی تواین دنیا حوری نمیخواد
   کسیو میخواد که به معنای حقیقی زن باشه
   نه مانع رسیدن به خدا
   باهمون شدتی که زنها میگن مرد زندگیمون مرد باشه
   اونها هم با همون شدت زن باشن
   یازهراس

  • خداییش راست گفته
   هرجا کامنت نگین بوده مجتبی جواب داده
   و بقیه جاها نیست
   الان هم اتفاقی هردوشون نیستن!
   این حرف این اقا راسته
   خوبه ادم برای رضای خدا کار کنه نه…

  • درست نیست این قدر شلوغش کنید ها …
   شاید راحت تر بحث میکنند .
   گفتید رضای خدا .
   اگه بنده های خدا رو ناراحت کنیم خدا راضی میشه؟!

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • ماجرای فرار شاه خائن از زبان همسرش / فرح دیبا: محمدرضا در حالی که از پلکان هواپیما بالا می رفتیم گریه می‌کرد/ پیام امام(ره) در مورد فرار شاه/ خوشحال‌کننده‌ترین خبر عمر حسن روحانی چه بود؟

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  دسته‌گل برای ایرباس / ایران هشت‌سال پیش ماهواره به فضا فرستاد و امروز آخوندی برای ورود یک هواپیما، «جشن‌ملی» می‌گیرد!

  تصاویری از سازه تازه کشف‌شده زیر میدان‌امام(ره) در اصفهان

  چرا خنّاسان به رابطۀ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی و امام‌خامنه‌ای طمع کردند؟

  نماز امام‌خامنه‌ای بر پیکر هاشمی | فیلم

  سقوط وحشتناک بخش ساختمان در دولت‌یازدهم + آمار

  مسیح‌مهاجری: هاشمی از شهیدبهشتی مظلوم‌تر بود!

  ولایتی: هاشمی یک «امیرکبیر» و بلکه بالاتر از آن بود!

  از ترور شخصیت مرحوم‌هاشمی تا نماز باکفش و بی‌وضو پشت سر او!

  اعترافات منافقین درباره برخورد تاکتیکی با مرحوم هاشمی

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  بتن‌ریزی این‌بار در چشم «ثریا»

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  تخریب ۲۷ باره هاشمی در دولت خاتمی + سند

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  هاشمی چندین‌ساعت پیش از مرگ: نباید اجازه‌دهیم شرایط به گذشته برگردد!

  اعزام زائران ایرانی به حج تمتع ۹۶؛ ملاحظات ،فرصتها و تهدیدات

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  محسن‌هاشمی: پدر در وصیت‌نامه‌شان نوشتند: اینجانب تاکنون چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلابم نیفزوده‌ام / ایشان را سالها به اشرافی‌گری متهم کردند / بیش از ۹۰ درصد اموالشان در راه انقلاب خرج شد / ظرف ۱۵ دقیقه بی‌پدر شدیم؛ وقتی رسیدم بیمارستان دیگر تمام شده بود / وصیت‌نامه جدیدی از پدر پیدا نکردیم / وصیت‌نامه‌ای که در دست ماست مربوط به سال ۷۹ است

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  قیام‌مختار از منظر ائمه‌اطهار و علمای فرق شیعه و سنی

  چرا مردم از این تخته‌سیاه و دکور تکراری خسته نمی‌شوند؟

  مداحی میثم‌مطیعی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  مداحی محمودکریمی در شب وفات حضرت‌فاطمه‌معصومه(س) | صوت

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  نگاهتان به آقا باشد… / خاطره‌ منتشرنشده از تبعیت مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی از رهبری

  آیا گرفتن سود بانکی حرام است؟ / نظر مراجع تقلید

  بررسی صحت سخن منسوب به حضرت عیسی(ع): اگر سیلی به صورتتان زدند…

  مردی که به تنهایی یک رسانه است

  کربلا؛ تنها جای جهان که آب سربالا حرکت می‌کند

  آیا می‌توان نماز جماعت را به اهل سنت اقتدا کرد؟

  فرد از چه زمانی باید خمس بدهد؟

  آیا حضرت محمد(ص) پیامبر جن‌ها هم بود؟

  فتوای‌ مهم آیت‌الله‌مکارم شیرازی: ازدواج دختران زیر ۱۳‌سال باطل است

  حسادت زنانه در بین زنان کدام پیامبر وجود داشت؟

  خداوند در این مکان با موسی (ع) سخن گفت / تصاویر

  بازسازی تاج گنبد حرم حضرت علی(ع) / تصاویر

  عزراییل، در هنگام جان کندن دو نفر، دلش به درد آمد

  مداح خردسال : از امام حسین(ع) یک «شلوار آبی» خواستم!

  شفای دختر ۱۱ ساله در پیاده‌روی زائران امام‌رضا علیه‌السلام

  عفاف و حجاب

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  سردار اشتری: نیروی انتظامی برای مقابله با بی‌حجابی ‌‌تنها مانده است

  شو لباس زنان با حجاب در هفته‌ی مد در نیویورک | تصویر

  مصاحبه سال ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی درباره حجاب

  درآمد ماهانه روحانیون و طلاب چقدر است؟

  رواج مانتوهای حیازدا در بازار

  مایدا: هیچ کس من را مجبور به رعایت حجاب نکرده‌است / با حجابم به خودم احترام گذاشتم

  آیت‌الله مکارم شیرازی : حفظ حجاب بانوی تکواندوکار ایرانی در المپیک از کسب مدال مهم‌تر بود

  چرا گناه در جامعه رواج پیدا کرده‌است؟

  این الگوی حجاب اسلامی نیست!

  حراج عفاف در مزون‌های مجازی

  مانتوهای بی‌هویت یا برهنگی فرهنگی؟

  پوشش متفاوت زنان دربار و جامعه عربستان | تصاویر

  حجاب راهی برای بهتر دیده‌شدن

  چند می‌گیری ناهنجارم کنی؟ | تصاویر

  ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر و بررسی تخریب جایگاه والای دختران در فرهنگ و جامعه با ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه آنان

  کشف‌حجاب‌ خبرنگارشرق‌ در سفر ظریف | تصاویر

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  وقتی اصلاح‌طلبان حرمت مراسم تشییع هاشمی را می‌شکنند

  «ذخیره‌انقلاب!» با انقلاب چه‌کرد؟

  حماقت اپوزیسیون و درایت حزب‌‌الله در مراسم تشییع هاشمی

  ماجرای حواشی فتنه‌گران در مراسم تشییع‌جنازه هاشمی

  راز اشرافیت این کاخ چیست؟

  آقای احمدمنتظری؛ این همان اکبرشاه دهه شصت است!

  بغض و کینه رسانه هتاک از دکتر احمدی‌نژاد ادامه دارد

  موسوی گفت شرط لغو تظاهرات، صحبت‌کردن در صداوسیما است / پس از اینکه گفتم با شرط شما موافقت شد، قول داد تظاهرات را لغو کند، اما نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند

  برای حفظ حرمتها، خیلی از ادعاهای بابک‌زنجانی را علنی نکرده‌ایم/ وی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کرده‌است/ ورود تجهیزات پیشرفته امنیتی به ریاست‌جمهوری با اجازه که بود؟/ دیپلماسی را منحصر به برجام کرده‌اند که نتیجه‌اش هم اینطور شده‌است

  بی‌احترامی به ساحت‌هنر در جشن شب یلدای دانشکده‌ هنر اصفهان / مسئولان فرهنگی باید پاسخگوی این حرکت شنیع باشند

  پرونده‌ فتنه‌۸۸ باید باز بماند / فتنه‌گران منویات خودکامانه خود را بعنوان صیانت از رای مردم جا می‌زدند

  توصیه امام‌خامنه‌ای به «حاج‌قاسم» درباره سوریه

  فتنه ۳۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی / لیست تحریم‌هایی که بعد از فتنه ۸۸ بخاطر قانون گریزی اصلاح‌طلبان بر ملت ایران تحمیل شد

  از پاره‌کردن پرچم هیئات‌ها و برهنه‌کردن مردم توسط فتنه‌گران سبزپوش حامی موسوی تا وحشی‌خواندن عزاداران حسینی توسط کروبی

  خون‌فرزندم به گردن موسوی، کروبی و خاتمی است / عذرخواهی سران‌فتنه هم جای جوان‌شهیدم را نمی‌گیرد

  ۶ هشدار مهم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به سران‌فتنه

  چه کسی برای اولین‌بار به فحاشی سیاسی پشت تریبون عمومی دست زد؟ / علی‌مطهری خطاب به نماینده مجلس: «بتمرگ! پُف..» | صوت

  وطن‌فروشی در حد تام و تمام؛ نامه‌ی جمعی از عناصر ضدانقلاب به رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران

  سخنرانی معاون حسن‌روحانی در نمازجمعه یزد به دلیل تخریب دولت‌قبل به جنجال کشیده‌شد | فیلم

  آقایان روحانی، ظریف و سیف لطفاً پاسخ گوی خدا باشید! / چه کسانی درباره برجام ناحقی کرده‌اند؟

  شــــــوک
  خـانه و خانواده

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  زن چگونه در نیمی از دارایی مرد سهیم می‌شود؟

  روایتی جالب از ازدواج آیت الله مهدوی‌کنی (ره)

  «حسینیه‌ کودک» ابتکار جالب فرهنگی در مشهد مقدس

  ۱۰ اسم دختر و پسر دارای بالاترین فراوانی

  فضای‌مجازی و بلوغ زودرس جنسی

  ابتکار جالب داماد در تزیین «ماشین عروس» | تصویر

  دولت کانادا برای تولد فرزندسوم ۲۶ میلیون تومان هدیه می‌دهد

  عروسی سنتی در روستای انبوه عمارلو | تصاویر

  مزاح آیت‌الله طالقانی درباره دلیل دو همسره بودنش

  خطری که دانش آموزان ایرانی را تهدید می‌کند

  سنت‌های دست‌ و‌ پاگیر در ازدواج چیست؟

  ازدواج اولویت هفتم جوانان ایرانی!!

  دانش و سـلامت

  باز هم با مدیریت علی‌لاریجانی بدون شنیده‌شدن صدای مخالفان یک طرح کلان کشوری تصویب شد / وقتی بیمه‌ها به نفع پزشکان و به ضرر مردم زیر نظر وزارت‌بهداشت میرود

  فواید روابط عاشقانه برای بدن

  تماشای فیلم های مستهجن این پیامدهای ناگوار را دارد

  اگر این نشانه‌ها را دارید، سکته مغزی در راه است!

  مردان بیشتر از زنان به زوال حافظه دچار می‌شوند

  خوردنی‌های خوشمزه سرطانی

  با کودکان به شدت وابسته چه باید کرد؟

  مشاجره زوجین حتی جلوی نوزادان ممنوع

  نکاتی مهم درباره افراد رک گو

  چرا فکر می کنیم قیافه جذابی نداریم؟

  نحوه برخورد درست با کودکی که مرتکب خطایی شده است، چیست؟

  چپ دستی؛ مزیت یا اختلال؟!

  علت سیاهی زیر چشم چست؟

  اگر با کسی بحث می کنید این قواعد را رعایت کنید

  راه حل فوق العاده خانگی برای دندان‌درد

  پرخاصیت‌ترین میوه‌های پاییزی را بهتر بشناسید

  با آنفلوآنزا بیشتر آشنا شویم

  مر‎‎غ‌ بالای ۱۸۰۰ گرم وزن نخرید +علت

  ٢ هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد

  راه‌هایی برای شناسایی و مبارزه با شپش‌سر

  ورزش پهلـوانی

  تغییر نام ورزشگاه مشهد به نام «تختی» توسط امام خامنه‌ای

  علت مرگ رازآلودِ مرحوم غلامرضا تختی چه بود؟ / از سینه‌شکافته‌شده پهلوان تا لخته‌های خون پشت سر / اشتباه بزرگ سیاسی تختی چه بود؟

  بیانیه تند کی روش علیه برانکو درباره اتفاقات اخیر

  استقبال ۴۰ هزارنفری از بازی سپاهان

  بینی افشاگر پشت‌پرده استقلال را شکستند | تصویر

  تغییر رسمی مدال برنز کیانوش رستمی به نقره

  یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می برد؟

  اهدای هدیه رهبری به بانوی تکواندوکار/ تصاویر

  علی‌دایی در اتوبوس شرکت‌واحد | تصویر

  چرا «مک دونالد» باید قبل از انتخابات در ایران افتتاح شود؟

  عواقب سردادن شعارجعلی توسط هواداران تراکتور

  آقای‌دایی! تشخیص میزان ارتباط حجاب و اسلام با شما نیست

  واعظی‌آشتیانی: برانکو کجا عزت ایرانی را درک می‌کند؟ / متأسفم برای مدیری که تشخیص نمی‌دهد امارات دشمن ماست!

  شایعه باورنکردنی در مورد ستاره تیم ملی ایران

  عمیدی: بخدا اهل دوپینگ نیستم

  اخطار باشگاه استقلال به علی ضیا

  تصویری تلخ از اقدام زشت عباس‌جدیدی

  شهادت بازیکن تیم فوتبال العهد لبنان در سوریه

  حمله‌ گازانبری کی‌روش به ساکت و تاج

  کفاشیان و اسدی در خطر جلب و بازداشت!