پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
 • صفحه نخست
 • سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ | Tuesday 25 April 2017
  پایگاه جوان انقلابی JavanEnghelabi.Ir
  کـد خـبر : 10039 نویسنــده : ۴ آبان ۱۳۹۲ ۰۰:۱۹ ۱۰۷ نظـــــر
  بازدیـد از صفحــه اولنسخـه چاپیارسال به دوستـان ذخـیره  

  چگونه عروسی های خودمـان را بدون گناه برگـزار کنیم؟

  آقا یه سؤالی : عروسی هامون رو چه جوری بگیریم؟ روحانیون محترم، مراجع تقلید جواب ...

  | گروه آزاد اندیشی وبـگاه  جــوان انقـلابی   –   javanenghelabi.ir | :

  مقدمـه به نـگارش مدیـر سـایت :

  • این روزها جوانان عزیز کشـورمان شبهــات و سوالات زیادی در ذهن خویـش دارند که شاید هیچ روانشناس و کارشنـاسی با سخـنان درشت و کوچک و کلاسیک خویش و با وجود تمامی علم و تجربه ای که دارد نتواند گره گشای بسیاری از مشگلات باشد.
  • امروزه سیاستمداران و قبیلــه های سیـاسی تـلاش دارنـد تا همگان را با شعارها و تحلیلهای خود به سمت خود کشانده و مردم را پلی برای رسیدن به آمال خود قرار دهند ؛ بعضی از آنان نیز بدون توجه به سخن و منویات رهبری عزیز انقلاب و مصالح نظام عزیز اسلامی به اسم دفاع از ارزش ها و رهبری و انقلاب ، تیشه به ریشه ی آن میزنند و عملا درخلاف جهت مصالح آن تلاش دارند. شاید در سال های اخیر بتوان به خوبی حب و بغض های آنان نسبت به افراد را باتوجه به وزش باد سیاسی قبیله خود تشخیص داد که همفکری بیشتر جوانان انقلابی را می طلبد.
  • وبگاه جوان انقلابی بنا دارد تا به دور از مناسبات و فضای سیاسی به بررسی بی پرده بسیاری از این قبیل مطالب با کمک و همراهی شما بپردازد و ۵شنبه هرهفته مطالبی را با موضوعات سیاسی و اجتماعی مطرح و راه حل آن را بر عهده شما بگذارد ؛ شاید صحبت ساده و بی تکلف یک انسان دیگر و یا بیان تجربه خود بتواند راهگشای افراد دیگر باشد و چه بسا تحلیل های یک جوان روستایی در فلان نقطه کشور  بهتر بتواند در روشن تر شدن مسائل سیاسی و فرهنگی کمک کند.
  • و در پایان بیان این نکته را به محضر شما خوبان ضروری میدانم که اعلام دارم وبگاه جوان انقلابی به خاطر عدم وابستگی خود به هیچ گروه ، دستـه و جناح سیاسی و منـابع قدرت و ثروت ، فقط توسط چند جـوان متعد و انقــلابی با توکل بر خداوند متعال آغاز به کار کرده است و سعی دارد که مسیـری جدید در عرضــه فرهنگی انـقلاب اسـلامی و مکتـب نورانی تشیــیع ایجاد نماید و فقط و فقط خود را ملزم به اطاعت از فرامیـن مقتــدای خود حضـرت امـام خامــنه ای روحـنا الفــداه میداند و از شما عزیزان در این مسیر سخت تقاضای مـسـاعدت دارد.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  کامنــت وارده توسـط فاطمـه از شیــراز – 23 شهریــور  ۱۳۹۲ :

  سلام.

  آقا یه سؤالی : عروسی هامون رو چه جوری بگیریم؟ روحانیون محترم، مراجع تقلید جواب بدهند.
  ما یک خانواده مذهبی هستیم. خانواده عروسمون هم از ما بیشتر. توی عروسی برادرم دوتا خانم مولودی میخوندن یعنی اگه رو حساب فامیلی نبود همه فامــیلا میرفتن. خودمون هم اصلا احساس خوبی نداشتیم از این عروسی بی حس و حال و خشک. آخرهم دوتاخانمه دعا «امّن یجیب…» میخوندن. مگه مجلس عزاسـت؟ آقا مولــودی امامـان(ع) هم که من عاشق همشـون هســتم جا داره. دعا هم جا داره. مثل این که بخوایم تو یه کنفرانس علمی روضه امام بخونیم. یا بعضی این خشکه مذهبی ها هستن عروسی سراپا مشکی میرن یا اصلا نمیرن و قهر که حالا شما آرایـش کــردین یا آهنگ گذاشتین. این که ضد ارزش تره.آره این جوری خوب میشه. حالا امام زمان(عج) خشنود میشن که یه ملتی بعد از کلی روزمرگی یه عروسی افتاده براشون حالا بخوره تو ذوق و حالشون؟
  نه. نه. قضاوت نکنین. عروسی های مختلط خیلی خیلی بده. یه پارتی فامیلیه. آهنگای آنچنانی که همه رو از خود بیخود میکنه هم نه. ولی آهنگای مجاز و مرسوم چه عیبی داره؟ یه لباس خوشــگل پوشیـدن و یه آرایش چــندساعته توی مجلس زنونه چه اشکالی داره؟
  اسلام دین رهبانیت و ریاضت که نیست. این که میگن رقص بده من هیچ زنی ندیدم با رقص یه زن دیگه شهــوتی بشه. آقایونی که مثال میزنین یکی که میرقصه بقیه میرن برا شوهرشون و مرد نامحرم تعریف میکنن این بستگی به فرهنگ مردم داره. یه کاری کنین مردم فرهنگشون بره بالا. بعدهم قبلــنا حموم عمومی میرفتن هم حروم بوده؟ آرایشگاه هم میرن حرومه؟ استخر؟ خیلی جاها هست که زن ها تن های نیمه عریـون هم رو میبینن و میتونن به گوش نامحرم برسونن. حتما حرومه؟
  چرا فقط حرف میزنین؟ چرا هیچ وقت پاسخگو نیستین؟
  بعدهم مسئؤلین یا مردم لطفا هرجا کم میارن و بقیه مطابق رفتارشون عمل نمیکنن نچسبونن به خشنودی امام زمان. اگه میخواین چیزی رو درست کنین نزنین چششم کور کنین تا امام زمان غمگین تر بشن

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  سوالات تکمیــلی :

  1-  به نظر شـما در جشن و عـروسی های اعـضا فامیل که انسان باید حتـما برود و اگر نرود دلخوری و ناراحتی به وجود می آید باید چه کنیـم؟

  2-  با توجه به حرمت رقصیـدن مـردان در برابر یکدیگــر ؛ آقایـان پاسخ دهند : اگر در قسمت آقایان ، عده ای از مردها شروع به رقصیدن کردند ما چه کنیم؟ برویم؟ نگاه کنیم؟ نگاه نکنیم؟ و…

  3-  با توجه به حـرمت رقصیــدن زنـان در برابـر یکدیگــر ؛ بانوان پاسخ دهند : گر در قسمت بانوان ، عده ای از مردها شروع به رقصیدن کردند ما چه کنیم؟ برویم؟ نگاه کنیم؟ نگاه نکنیم؟ و…

  4-  آیا شمـا با خواندن مولــودی در جشـن ها مـوافق هستیـد؟

  5-  عده ای بر این باور هستنـد که عروسی بدون سـاز و آواز و رقـص ، عـروسی نیســت ؛ نظر شما چیسـت؟ چه شیوه و راه جدیــدی برای برگـزاری جشن های عروسی دارید؟

  6-  با توجه به رویکرد غالـب جامعـه در ضـرب المثــل انحـرافی “یه شـب هــزار شـب نمیشـه!” چه طرحی برای فریضـه امر به معروف و نهـی از منکــر برای جلوگیری از گناه در جلسات عروسی و جشن دارید؟

  و سوال پایانی  : نظراتی که میدهید واقعا حاضر هستید در جلسه عروسی خود اجرا کنید و یا اگر قبلا ازدواج نموده اید این رویکرد را در مراسم ازدواج خود داشته اید؟

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  javanenghelabi - arrosi 33

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  شما پاســخ دهـید | منتظرتان هستیــم |

  شما میتــوانید سـوالات و طرح های خــود را برای انتشار در قسمت “ آزاد انـدیشی وبـگاه جـوان انقــلابی ” با ما در میان بگــذارید.

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  ــــــــــــــــ

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  S  M  S  :  ۳۰۰۰ ۲۸ ۲۸ ۳۸                     E – mail  :    info@javanenghelabi.ir

  S M S : 3000 28 28 38               E – mail : info@javanenghelabi.ir
  پیشخــوان جــوان‌انقــلابی

  فراخـوان های کشوری پایـگاه جـوان انقـلابی

  ماجرای شیرجه زدن حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتى در استخر

  گاردین: وزیر خارجه انگلیس به ایران سفر می کند / هاموند سفارت انگلیس در تهران را یکشنبه بازگشایی می کند

  20 اندرز از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌ و آله) درباره‌ی خوردن و آشامیدن

  تحقق پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب: بینی آل‌سعود به خاک مالیده شد

  پایان عملیات‌متجاوزانه به سرکردگی عربستان علیه یمن رسما اعلام شد / کشتار ۳۰۰۰ غیرنظامی و ۱۵۰ کودک، مهمترین اهداف حمله عربستان! / آل سعود: به هدف مان رسیدیم ؛ تهدیدات علیه ما از بین رفت!

  دختری که با نردبان‎ به‎ مدرسه ‎می‌رود | تصویر

  تصاویر عجیب و دیدنی از دنیای حیوانات

  عبدالملک الحوثی: ایران به دنبال سیطره بر یمن نیست / آل‎سعود سرباز آمریکا است / عربستان خواستار سقوط یمن به دست القاعده است / اسرائیل بزرگترین برنده تجاوزات عربستان / رویارویی با حملات بیگانگان حق ملت یمن است

  در مذاكرات هسته‌ای چیز محرمانه نداریم / حمايت از توافقی که “منافع” و “عزت” ملّت را تأمین کند / در جزئیّات دخالتی ندارم / مذاکره‌کنندگان بچه‌های‌ انقلابند

  آقای ظریف! چرا پرچم ایران اینجا نیست؟! | تصویر

  جابجایی دو نوزاد دربیمارستان خصوصی!

  ناگفته‌هایی از حرکت داور کره‌ای برای حفظ حجاب بانوی ایرانی در مسابقات آسیایی اینچئون ۲۰۱۴

  ادعای رسانه‌های عرب زبان: اوباما از ایران در مقابل اعراب حمایت می‌کند، چون پدرش شیعه بوده‌است!

  سیدحسن نصرالله: وهابیون سعودی می‌خواهند آرامگاه نبی‌اکرم(ص) را ویران کنند / باید همه‌ی کشورهای‌اسلامی بایستند و به سعودی بگویند بس است! جنگ و دروغ و تکفیر به نام اسلام بس است! / حوثی ها تا این لحظه «صبر استراتژیک» پیشه کرده‌اند / بوکوحرام، الشباب و داعش، فرزندخوانده آل سعودند

  پدر شهید احمدی‌روشن: نامه تشکر به وزیر امور خارجه ننوشتیم / دغدغه‌های ما نسبت به مذاکرات همان دغدغه‌های مقام معظم رهبری است / برخی آقایان مسئله سانتریفیوژ را به سماور تشیبه می‌کنند!

  استفاده از لفظ “امام‌خامنه‌اي” توسط وزير امور خارجه‌ی عربستان

  حملات‌سایبری هکرهای رژیم‌صهیونیستی به جوان‌انقلابی

  بازخوانی پیام تبریک و اظهار خوشحالی‌هایی که توسط امام خامنه‌ای «بی‌معنی» توصیف شد

  کدام اظهارات باعث شد رهبر معظم انقلاب تصریح کنند: «در جزئیات مذاکرات دخالتی نداشته و ندارم»؟

  لطفا به قوانـین درج دیدگاه‌ها توجه نماییــد :

  دیدگاه ها حداکثـر تا 24 ساعـت بعد بررسی و تاییـد خواهـد شد .

  لطفا از درج دیدگاه های بلند و طـولانی اجتنـاب نمایید.

  دیدگاه هایی که غیر مرتبـط با موضوع مطلـب باشد نشـر نخـواهد نشد.

  دیدگاه هایی که حاوی بار حقـوقی به افراد حقیقی یا حقوقی باشد یا حـاوی توهین به دین و مذهب رسمی کشـور ، نظام مقـدس جمهـوری اسـلامی و مسئولین آن ،اقوام ایرانی ویا توهین به دیگر کاربران سایت باشـد به هیـچ وجه تاییـد نخواهد شد.

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایئد.

  تعداد دیدگـاه‌هــا : ۱۰۷
  • سلام
   سعی میکنم کوتاه پاسخ دهم :
   خانواده ما اکثرا عروسی های مختلط و بدی دارند. بشدت شرم آور. پدر من که هیچ موقع تشریف نمی آورند و به بهانه کار و… از شهر خارج میشوند و حتی به استان دیگری میروند!
   من و مادر هم به بهانه تدریس مادر و کارها و درسها و بعضا تدرسی های خودم سعی مکینم 5 دقیقه مانده به آخر مجلس برسیم که هم حضور داشته باشیم و هم از فیض شام محروم نشده باشیم! (البته این آخری شوخی بود. چون در این جلسات بشدت کم میخوریم و یا اصلا سعی میکین منخوریم ؛ چون مربوط به مجلس گناه بوده)
   در مورد رقصیدن آقایان در مجلس : همان گونه که گفتم در جلسات مختلط ما نمیروم و یا آخرش میرویم ولی درجلساتی که کمی مومن هستند و آقایان و خانم ها جدا هستند من سعی میکنم عده ی زیادی را دور خودم جمع کنم و سر بحث های مختلف سیاسی و خانوادگی را باز کنم که حداقل حواس اطرافیانم از آهنگ و موسیقی ها و رقصیدن آقایان پرت بشه.
   در مورد مولودی : من قصد دارم اگر موقعی ازدواج کردم حتما از مولودی و مدح مولا امیر المومنین علیه السلام استفاده بکنم و مزین بکنم. چون من حتما قبل از مراسم کارت دعوت هایی را برای دعوت از حضرت زهرا (س) در حرم حضرت معصومه (س) و برای دعوت از امام رضا (ع) در حرم رضوی و دعوت از امام زمان (ع) در مسجد جمکران خواهم انداخت و اگر بخواهم که آنها تشریف بیاورند مجبورم که به گناه آغشته نشه
   در مورد اون سوال آخر و ضرب المثل انحرافی : یکی از کارهایی که میتونم بکنم اینکه همیشه سعی میکنم اگه موقع نماز احیانا در این جلسات باشم (که اغلب نبودم ولی یکی دو مرتبه برای عروسی خاله خودم بودم) دست چند نفر را بگیرم و گوشه مجلس نماز اول وقت بخونم که بگم امشب هم مث بقیه شب هاش. لطفا آتش اجاق جهنمون را زیاد نکنید!

   در پایان از مخاطبین عزیز بخاطر نگارش محاوره ای که داشتم پوزش می طلبم

   • اقای سید من برای ازدواج اینده ام از حرفتون ایده گرفتم”.قبل از مراسم کارت دعوت هایی را برای دعوت از حضرت زهرا (س) در حرم حضرت معصومه (س) و برای دعوت از امام رضا (ع) در حرم رضوی و دعوت از امام زمان (ع) در مسجد جمکران خواهم انداخت”ولی اخه شما سید هستید اقا…شما فرزند حضرت زهرا هستین…حضرت زهرا خودشون دعوت کارت عروسیه شما رو برای بقیه میبرن:):)
    با کمال احترام .ایشالله هم شما هم ماها خوشبخت بشیم.شما زیر سایه ی امام زمان ما هم زیر سایه ی اقا صاحب الزمان:)

    • سلام
     کارتون برای کارت زیبائه ولی حتما لازم نیست اینکار در حرم اهل بیت انجام بشه. میشه یه سلام از ته قلب داد و تو دلمون، امام زمان و بقیه اهل بیت دعوت کنیم و سعی کنیم مجلسی عروسی بدون گناه باشه. من مطمئنم که اون مجلس که اون زندگی میشه یه زندگی خدایی
     انشالله همه جوونها عاقبت بخیر بشن

   • خوبه از این به بعد عروسی رفتنی شماهم بیا با هم بریم اونجا بحث و گفت و گو کنیم… 😀

   • متأسفانه مراسم مولودی هم به سخره گرفته میشه.من خودم توی مجلسی بودم که مولودی بود ولی با چاشنی رقص…

  • چقدر بدم میاد از عروسی های پر گناه
   عروسی که توش به جای مادرمون زهرا و بابامون علی و سرورمون صاحب الزمان باشه، شیطان و دار و دستش وارد میشن، عروسی نیست. عزاست.
   دوست ندارم عروسی رو.
   من میرم کربلا. اگر لیاقت داشته باشم.
   فقط کربلا.
   عروسی بدون گناه نمیشه.
   حتی اگر با مولودی برگزار بشه، فک و فامیل میشینن یه دل سیر غیبت می کنن دور هم.
   من راضی به گناه فامیل هام نمیشم. نمی خوام زندگیم با مراسمی شروع بشه که توش کلی گناه اتفاق افتاده.
   من فقط دلم کربلا می خواد.
   فقط کربلا
   پیاده ، زمینی ، هوایی. فرقی نداره.
   فقط کربلا می خوام.

   • مرضيه خانم، همون قدري كه يه عده جا انداختن تو جامعه كه يه شب هزار شب نميشه،به امثال شما هم تلقين كردن كه عروسي مساويه با گناه. اين خيلي زيبا و فوق العاده است كه دونفر در كنار مزار سرورشهيدان به وصال هم برسن. اما اين يه چاره جويي شخصيه. اسلام دينيه كه به روابط ميان انسان ها خيلي خيلي اهميت ميده. لطفا فقط به فكر خودتون نباشين. براي همه اين توانايي وجود نداره. لطفا كمي بازتر بيانديشيد.
    درمورد غيبت هم كه ميگوييد، حتي در مكه و خانه خدا هم غيبت وجود داره. تو صف نماز هم ميتونين بسيار غيبت و تهمت از اطرافيان بشنويد. ميدونم كه وضع بيشتر عروسيامون خوب نيست. اما دليل نميشه كه هرچي گناه پيدا ميشه بچسبونين به عروسي. حتما ميدونين كه اسلام چقدر به ازدواج و عروسي سفارش كرده و بي اين دورهم بودن و شادي كردن اهميت ميده. پيانبر عزيزمون روز عروسي حضرت زهرا كل ميكشيدن.

   • این کار شما فقط صورت مثله رو پاک می کنه، باید عروسی گرفت حتما هم باید گرفت البته از نوع اسلامی، باید این عروسی ها با شدت تمام انجام بشه تا فرهنگ عروسی اسلامی جا بیافته بچه حزب اللهی ها در جا بزنند دیگه تهش چی می مونی….مقاومت …مقاومت … مقاومت در برابر وسوسه شیطان تنها راه خشنودی صاحب الامر روح الفدا است

  • عده ای بر این باور هستنـد که عروسی بدون سـاز و آواز و رقـص ، عـروسی نیســت ؛ نظر شما چیسـت؟ چه شیوه و راه جدیــدی برای برگـزاری جشن های عروسی دارید؟

   عروسی بدون رضایت صاحبمون ، مولامون ، آقامون ، عروسی نیست.
   اینم نظر من

   • عروسی بگیرید ولی از نوع اسلامی، طوری که هیچ گناهی توش نباشه و هم یک تبلیغ در مورد عروسی های ضد اسلامی باشه…راه حلش رو باید باتوجه به فرهنگ خودتون پیدا کنید…
    مثلا می تونید داخل کارت عروسی زما رو مشخص کنید مثلا از ساعت 8 ال 10 یا کوتاه تر به صرف شام ،مهمان متوجه می شه فقط شامه وشیرینی وامثالمه و خبر دیگه نیست.پس دیر میاد و شاید هم از اریش وخیرهم صرف نظر کرد

   • من هم با نوع عرسی های پر گناه موافق نیستم و تا الآن هم توی عمرم عروسی بدون گناه ندیدم و باورم میشه که توی این زمانه عروسی بدون گاه بشه برگزار کرد خودت هم بخوای نمیذارنت

  • سلام
   در شهرما خداروشکر عروسی ها مختلط برگزار نمی شود یعنی من تا به حال به یاد ندارم
   ولی خب خانواده ما رعایت این مجزابودن نمی کنند و عموما آقایان به دلیل داداش و دایی و عمو بودن با عروس یا داماد بیشتر در مجلس زنانه حضور دارند تا مردانه!!!!!
   من هردفعه مجبور به شرکت در این مجالس می شوم سعی می کنم به بهانه مواظبت از برادر کوچکم حین بازی در محوطه تالار وقت بگذرانم یا به شغل شریف نگهداری از بچه های مردم می پردازم تا از مجلس گناه دور باشم
   البته بابت این موضوع خیلی هم ناراحت میشم ولی خب …

   البته برای یک سری عروسی ها که مثلا در شهرستان های نزدیک برگزار می شود از خداخواسته شرکت نمی کنم
   اما برای شرکت در مجالس عروسی بستگانی که در شمال کشورند و خب خیلی در قیدوبند یک سری مسائل نیستن
   ومن هم مجبورم از اول تاپایان مراسم حضور داشته باشم که یکی از سخت ترین کارهای دنیاست
   البته سختترین قسمت ماجرا اینه که نمی تونم برای همه توضیح بدم این مریم تغییر کرده مریم 5-4سال پیش نیست که مجلستون به قول شما گرم می کرد

   وقتی هم نتونم توضیح بدم آماج حملات و توهینهای عمو و زنعمو و عمه….قرار می گیرم

   فعلا که به خواهر منکراتی، خواهرروحانی معروفم چون عقیده دارند بسیار سخت گیرم و همه جا فکر نصیحت

   خب بگذریم

   مولودی که با تمام علاقه وافری که به اهل بیت دارم ولی برای عروسی خانواده ما نمی پسندند و چ بسا که سالن ترک کنند
   پس در نتیجه بهتره بیخیال عروسی بشیم

   که اینم خیلی کار سختیه

   • با سلام
    اینکه در مورد مناطق شمال کشور یا همون گیلکی های عزیزمون گفتین من هم یک باری شرکت کردم در عروسی که مختلط هم بوده!
    نمیدونم این عروسی اینجوری بوده یا کلا اینجوری هست ، همه لباس پوشیده داشتن!

    به نظر من عذر میخوام که میگم شما لباس پوشیده بپوشین توی مجلس عروسی و برای پوشش موهاتونم دم دستتون باشه چیزی تا در صورت حضور نامحرم استفاده بکنید!
    خواهر گرامی شرایطی که پیش اومده برای اجتماع و موضوع بحث عروسی یک شبه اتفاق نیوفتاده سالیان سال گذاشته که این اواخر تندتر شده !
    اینکه همیشه به فکر امر به معروف و نهی از منکر هستین خوبه ! به نظر من نباید خشک باشیم و اصرار به عمل شدن به نظر ما باشیم!
    اینکه خانومای متدین از عروسی و مهمونی و.. خودشون رو محروم میکنن به نظر من کار صحیحی نیست!
    باید الگویی باشه تا خانومای دیگه ببینن؟ البته الگوی صحیح و بدون فتوای شخصی!
    من سرچ کردم و نظر امام خمینی قدس سره شریف و مقام معظم رهبری رو در مورد رقص دیدم که اگر 3 شرط وجود داشته باشه رقص حرمت داره بقیه مراجع هم نظرات دیگه!
    لزوم 3 شرط
    پس از ریشه نزنیم که رقص حرمت داره
    البته رقص خانوم پیش مرد و بالعکس که حرمت داره!
    در مورد موسیقی هم اگر محرک باشه حرمت داره !
    عروسی خانوادگی که میشه گرفت اقوام خاله دایی عمو …. یکی دوتا هم همسایه
    ولیمه هم مستحب هست که نباید از یاد بره!
    در هر صورت اگر مشکل شما اینه که نامحرمی وارد مجلس میشه میتونین به فردی که در آینده ازدواج میکنین بگین که به اقوامش تذکر بده که نیان توی مجلس و…. به عنوان شرط البته اگر قبول نکرد یا عروسی خانوادگی و یا بدون عروسی

    • سلام ببخشید آقای حسین آقا از دید شما کسی که تو این مجالس نمیره پس آدم خشکیه!
     دقیقا این فکر و نظر طبق گفته ی شما طی سالیان سال تو کشور جا انداختند! کسی که چادریه از احساس و زیبایی بودیی نبرده کسی که کلا با مسیری که الان جا انداختند نباشه و تو اعتقاداتش محکم باشه آدم عقب افتادیه! (البته نمیگم اینو شما گفتین مورد کلی ایه که ما تو جامعمون بعضا میشنویم!)
     اینی که تو نظر قبلیم گفتم ما هدفمون رضایت خداونده به عنوان مسلمون بایــد تابع دستورات خدا باشیم!
     طبق آیه ی قرآن
     يَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَ يُريدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذلِكَ سَبيلاً (سوره نساء- آيه 150)
     و مى‏گويند: «به بعضى ايمان مى‏آوريم، و بعضى را انكار مى كنيم» و می ‏خواهند در ميان اين دو، راهى براى خود انتخاب كنند …
     خیلی از ما آدما دقیقا مصداق همین آیه ایم…نیمی از دستورات رو انجام میدیم و نیمی دیگر رو خودمون با استدلالمون نفضش میکنیم و انجام نمیدیم…چیزی که الان دارن باب میکنن ..هم تو مراسم دعای ندبه میرن و هم تو مجالس عروسی های مختلط و پر گناه…هم حجاب دارند و هم با حجاب خوانندگی میکنند…

     در مورد الگو بودن خانومای محجبه که گفتین خود مقام معظم رهبری فرمودند تَرك مجالس گناه به عنوان اعتراض بر كار حرام، چنانچه مصداق نهى از منكر محسوب شود، واجب است..قرار نیست که با موندنمون الگویی برای دیگران باشیم! این طرز فکری که جا انداخته شده تو جامعه که شرط الگو بودن و خوب به نظر رسیدن رفتن همرنگ شدن باهاشونه غلطـــــه! چرا با رفتنمون اشتباهشونو نشون ندیم؟!
     در مورد حکم و نظر امام خمینی(ره) هم درسته 3 شرط دادند ولی آیا تو مجالس عروسی این شروط هست یا نیست؟! مطمئنا وجود داره…ما مخالف مطلق رقص نیستیم ولی طبق این شروط و چیزی که میبنیم و عیانه میفهمیم که حرمت دارند ..

     • با سلام
      خواهر گرامی شما منظور من رو به خوبی متوجه نشدین
      در مورد اینکه ترک مجلس به عنوان امر به معروف ما شاهد این بودیم که همیشه کدورتی رخ داده قطع روابط به دنبالش بوده!
      اینکه در عروسی مختلط شما شرکت داشته باشین من هم نظرم اینه شرکت نکنین! منظور من مجلس عروسی که صرفا خانوما باشن !
      در مورد 3 شرط هم خواهر من اگر رقص باعث تحریک شما یا بیم فساد و… برای شما بود حرمت داره نه برای همه افراد در مورد موسیقی هم همینطور ! ما نباید مثل مثلا شرب خمر بگیم این حکم کلی هست که حرامه چه مست کرده باشه چه نکرده باشه !
      اینکه خشک میگن من هم قبول دارم ! مثلا همین حکم کلی داده میشه که رقص حرام موسیقی حرام!
      اکثر افرادی شما میگین نمیرن مجلس عروسی شناخت سطحی از دین و اسلام دارن!

      • بنظر من همون ظوری که میزبان به ما احترام گذاشته و دعوت کرده ما هم باید به مراسم عروسی بریم ولی درحد یک تبریک گفتن و اینکه صله ی رحم رو بجا بیاریم و زمانی هم که آهنگی پخش میشه یا رقص و آوازی هست مجبور نیستیم که داخل مراسم بمونیم

     • خواهر جان، لطفا بخش خاطرات بانوان چادري را در همين وب بخوانيد و ببينيد كه خيلي از خانما چه احساس پاك و زيبايي از چادري بودنشان دارند. بعد هم ما دور هم جمع شديم تا مصداق اين آيه شريفه نباشيم و بتوانيم با همفكري هم در كنار زندكي شخصي خود يك زندگي اجتماعي و بدون گناه را هم داشته باشيم.

   • عزیزم درکت میکنم ان شالله که تو اون هدفی که مد نظرته ثابت قدم باشی و همیشه رضایت خدا رو در نظر داشته باشی:)

  • با سلام
   خدا رو شکر که تا بحال مجبور نشدم تو همچین عروسی هایی برم و ان شالله که تو کارم بتونم ثابت قدم باشم

   البته ما هم تو شمال کشور هستیم و بعضا عروسی های مختلط دیده ایم ولی ملزم به رفتن مجالس گناه نیستیم…این که برخلاف میل باطنی تو همچین مجالسی حضور پیدا کنیم تا نکنه صاحب مجلس ناراحت بشن سوال بنده اینه :ما رضایت خدا رو باید در نظر داشته باشم یا رضایت بنده ی خدا؟!!
   اینکه میدونیم خدا از رفتن به مجالس گناه راضی نیست باید برامون حجت بشه که قدم بر نداریم!
   البته اقوام ما که به خاطر احترام مهمان معمولا تا بعد شام یا از نیم ساعت قبل شام آهنگ ها رو خاموش میکنن تا ماها هم از مجالس استفاده کنیم! وهمین هم خدا رو شکر که احترام میذارن!
   در مورد مولودی هم چه زیبا که جشنمون بدون گناه و مزین به نام ائمه اطهار باشه .البته مولودی خونش باید واقعا مولودی خون باشه! یعنی قشنگ بخونه!

   حالا عزیزانی که گفتند مجبوریم باشیم چون اطرافیانمون اینطور هستند اینو بگم که تو اقوام ما هم فقط پدر و مادرم این طور حساس یه این گناه ها بودند و با توکل به خدا و سرسخت بودن از همون دوران جوانیشون تونستند همه رو متقاعد به نظرشون کنند و تقریبا تو تمام عروسی ها همه به احترام چند دیقه ای لااقل خاموش میکنند حتی باعث شده یه سری اقوامو نزدیکا رو مثل خودشون مقید به احکام شرعی بکنند….پس همه چیز به خودتون برمیگرده که چطور سرسخت و محکم باشید …البته با توکل برخدا…

  • ۶- با توجه به رویکرد غالـب جامعـه در ضـرب المثــل انحـرافی “یه شـب هــزار شـب نمیشـه!” چه طرحی برای فریضـه امر به معروف و نهـی از منکــر برای جلوگیری از گناه در جلسات عروسی و جشن دارید؟

   با خودش گفتـه بود:
   “یک شب که هزار شب نمی شود”
   رفته بود مراسـم عروسی!
   چند سال بعد
   یکی دل همسـرش را بـُـرد
   در یک مراسم عروسی!
   و چندین سـال بعد
   یکـی دل پسرش را

   .۱- امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسانی که به اندام زنان (نامحرم) نگاه می کنند ایمن نباشند
   از اینکه، دیگران به ناموس آنها نگاه نکنند{وسایل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۷۱}

  • ما عروسی هامون از طرف خانواده ی پدری از دم مختلطه و توی باغ برگزار میشه.حتی یادمه یکبار چند سال گذشته دم مجلس عروسی تو ی کوچه باغ یه اقای جووونی رو ایستاده بود با یه لیوان مشروب دم در.کنارشم یه پسر بچه ی ده ساله ایستاده بودو نگاه میکرد…اونطرف تر بیرون باغ دوتا خانوم کاملا بی حجاب با یه اقا ایستاده بودن و میخندیدن و خاطره تعریف میکردن..حس کردم اینجا ایران نیست.موقع جشن و رقص که رسید بابام بهم گفت همین یه شبه بابا.روسری تو بردار برو یه کم برقص.و دستاشو باز کرد به سمت جمعیتی که از خود بیخود شده بودن. عرق سرد به تنم نشست یک لحظه…اون لحظه من مونده بودم میون دستای باز خدا که منو صدا میکرد و دستای باز پدر که به سمت جمعیت اشاره میکرد.اونشب تمام شد .من حرف بابا رو قبول نکردم و هرگز دیگه تو این جشنها شرکت نکردم.
   اما چیزی که منو هنوز بعد از چند سال داره ازار میده نه مجلس گناه …که حضور اون پسر بچه ی ده ساله اونجا بود..کنار اون مرد جوون که داشت مشروب سرو میکرد…

  • ان شاء الله با یاری امام زمان عج ا…برای عروسی بچه هایم

   اونها رو به یک سفر زیارتی می فرستم
   خدا رو شکر عروسی کم می رویم و اگه رفتیم حرمت خود را حفظ می نماییم
   خانواده ام هم همینطور

   • اين خيلي تفكر اشتباهيه كه شما به عروسي نرفتن افتخار ميكنين. به جاي اين كه به چاره انديشي بپردازين و به فكر رواج امربه معروف و نهي از منكر به گونه اي مناسب و خالي از خشكي باشيد، داريد صورت مسئله را تنها براي خودتان پاك ميكنيد. هرچند نظر شما محترم است و اختيار تام زندگيتان را داريد، اما به نظر شما بچه هايتان عقده ي يك جشن زيبا كه همه را در شاديشان شريك كنند(البته بي گناه هم باشد)تا پايان عمر به همراه نخواهند داشت؟ هر چند كه سفر زيارتي بسيار بار معنوي دارد و اقدام خيلي خوبي است، اما در كنار معنويات، ماديات هم لازم است.

  • در پیوندِ ازدواج؛

   قرار نیست دو نفر به هم برسند؛

   قرار است با هم به«خدا»برسند…

   پس باید از اول زندگی از مراسم عروسی جلوی گناه گرفت

  • سلام .کافیه واقعا در قلبمون خدا و آقا امام زمان(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) رو دوست داشته باشیم …همین خودش سرنخ حل همه ی این مشکلات و گناهان هست که داره جامعه بشری رو به سمت جهنّم و تاریکی دوری از خدا سوق میده…یا علی

  • باسلام. من سئوالات رو خوندم متاسفانه فرصت نشد همه نظرات رو بخونم. اما چند مساله که به ذهن خودم میرسه رو عرض میکنم.
   1-عروسی باید عروسی باشه نه عزا.باید شادباشه اما شادی رو باید یادبگیریم که شادی حلال چیست؟
   2- قطعا شرکت در مجلس حرام بویژه اگر تائید آن عمل باشد شایسته نیست.
   3-گاهی ما برخی کارهای مباح را هم حرام میدانیم که افراط است. وگاهی حرام را با این توجیه که هزارشب نمیشود و…حلال میکنیم! که تفریط است.
   4-مولودی خوانی خوب است امادو مساله قابل تامل است اول این که همه عروسیها در ایام ولادت نیست ودوم اینکه اکثر مداحان ما مولودی خوانی مناسب با جشن را بلد نیستند لذا می بینیم که گاهی حین مولودی روضه هم میخوانند.
   5-من خودم دوستانی داشته ام که عروسی شان خالی از موسیقی حرام بوده وبرگزارشده و مهمانها هم شرکت کرده اند و مساله ای هم نبوده.
   6-به یکی از دوستان پیشنهاد دادم برای عروسی اش گروه تئاتر دعوت کنه اجرای نمایش شاد داشته باشند اتفاقا قبول کرد بد هم نشد.اجرای برنامه شاد ولطیفه گوئی هم میتونه مناسب باشه به شرط رعایت حدود شرعی(که عمدتا مسخره نکردن وتوهین نکردن و..است)
   7- وآخرین نکته اینکه ما باید خودمون را شرع واحکام شرعی مطابقت بدهیم نه اینکه به واسطه حرف دیگران شرمنده باشیم. بلکه باید بدانیم زندگی ای که با گناه شروع بشه نتیجه اش چی خواهدشد؟ به عبارتی دیگه اگر حتی شادی حلال را نتونستیم پیاده کنیم شاد نبودن بهتر از این هست که خدای ناکرده دچار حرام بشیم

  • منم دوست ندارم زندگیمو با گناه خودم آغاز کنم و بساطی برای گناه بقیه هم فراهم کنم و فقط بشم هیزم آتش جهنم یه عده دیگه
   من دلم میخواد شام عروسیم شام ولیمه رفتنمون به مکه باشه (حالا مکه هم نشد سفر زیارت یکی از ائمه)

  • دوستان ببخشید من تازه واردم بین شما اما نظراتتون رو که می خونم برام سوال شده چرا بعضی دوستان با حالت تحکم و القای عقاید صحبت می کنند ؟؟؟!!!
   به نظرم با احترام بیشتری هم می تونید نظر بدید .
   یکی از دغدغه های من در مسائل مذهبی همیشه اینه که بعضی ها حرفهای خوب میزنند اما حرف خوب رو خوب بیان نمی کنند و این باعث میشه اصل مطلب گم میشه .
   ببخشید به عنوان یک عضو کوچک عرض کردم

   از مدیر محترم هم میخوام اگر صلاح ندیدند این نظر من اینجا منتشر بشه هرجا مناسب تر بود منتشرش کنند یا کلا منتشر نکنند
   سپاس

  • سلام عزیزان
   یه تجربه را برای شما بیان میکنم.
   با کمک خدا به راحتی میشه عروسی را به دور از تجمل و رقص و آواز و گناه برگزار کرد.
   مراسم عروسی خودم در همین امسال و در شب تولد امام هادی (ع)به سادگی برگزار شد .
   در این مراسم فقط از مداح استفاده کردیم . و پذیرایی میوه و شیرنی و شام .همین.
   کل مراسم با 4 میلیون تومان به خوبی و به برکت امام هادی(ع) برگزار شد شکر خدا.
   البته همکاری دو خانواده را احتیاج دارد و وقتی هر دو خانواده چه پسر چه دختر مخالف تجمل و رقص و آواز باشند میسر میشه انشاالله.
   یا مهدی(ع)[گل]

  • سلام
   راستش بنده قصد دارم عروسیم و در یک امامزاده بگیرم یا اگر نشد(چون دور هست) در مسجد!
   چرا همیشه برای مراسم عزا از خانه ی خدا(مسجد) استفاده کنیم؟یه بارم عروسی بگیریم!
   البته مسلمه که گناه نداره خرج اضافه هم نداره اسراف هم نداره.
   ولیمه هم مستحبه واجب که نیست اگر همسرم پولشو داشت میده اگر نداشت اصراری نیست.
   ولی خیلی زیباست که خطبه ی عقد آدم داخل خانه ی خدا و به دور از دستان پلید شیطان خوانده شود.

  • سلام به همه ی دوست جون های عزیزم،راستش من خودم کلا با مراسم عروسی که گناه توشه مخالفم،من قصد دارم مراسم عروسیم رو بدون ساز و آواز بگیرم،حالا میپرسید چطور؟میگم براتون،فامیل ها رو شام دعوت کنین،مثلا از ساعت 9 شب تا 11 ،این پیشنهاد رو به یکی از دوستام داده بودم و اجراش کرد هم خودش راضی بود هم شوهرش هم خانواده ها و فامیل هاشون،تازه هیچ نوع غیبتی هم تو مراسمشون نبود،بدون گناه مجلس شادی هم داشتن،پس شدنیه.

  • ما 2 سال پیش عروسی گرفتیم اهنگ نذاشتیم اول برای فامیل خیلی سخت بود ولی کنار اومدن من عروسیمو خیلی دوس دارم امیدوارم همه کسایی که عروسی بدون گناه می خوان یه همسر همراه وهم دل پیدا بشه

  • بازهم رسیدیم به جایی که هم افراط بده هم تفریط.و متاسفانه یا افراط میشه به طوری که هر دختر و پسر میرن عروسی و وارد اتاق تنها میشن و …
   یا تفریط میشه که به قول شما امن یجیب پخش میشه
   هر دو اشتباهه
   اولا که رقص مرد برای مرد حرامه
   اما رقص زن برای زن و آرایش برای هم کردن و رقصیدن با ملودی زن ها تو مجلس ((زنونه)) هیچ اشکمالی نداره دین گفته حلاله حلاله
   یک عروسی میشه برگزار بشه مختلط نباشه مرد ها پایین زن ها بالا.زن ها آرایش کنن آهنگ مجاز ملودی مرد ها هم پایین بگن بخندن شادی کنن ایک مجری هم دعوت کنن بیاد جوک و طنز و از اینا برگزار کنه.(یاد آوری رقص مرد برای مرد و رقص مرد برای زن حرامه.اما رقص زن برای زن حلال.رقص زن برای مرد حرام)
   یاد آوری دیگه هم اینکه نباید موسیقی پخش شه که بشه بهش حکم مفسده داد.این رو دیگه خود شخص نسبت به وجدانش میفهمه.و موسیقی زن هم نباید پخش شه چون شنیدن صدای زن توسط مرد((آهنگ))حرام…
   یک ملودی شاد که مفسده هم نباشه و یک مجلس بدون مختلطی.نیمه شاد.هیچ عیبی نداره.

   • اشتباه میکنید که این قدر راحت میگید: رقص زن برای زن حلال و دین میگه!!!!

   • سلام من به همین امروز این مطلب رو دیدم و دارم نظرات رو میخونم بنابراین اگه انقدر تو پاسخ گذاشتن واسه این نظر دوستمون فاصله افتاده،بهم خورده نگیرید
    فقط برای اطلاع دوستمون که با نام سید مسیح شیرازی نظر گذاشته بودن میگم که رقص زن برای زن ححححررراااممم است…

  • سلام به همگی

   با تجربه ای که من دارم اگه می خوایید موسیقی تو مجلستون نباشه و ان شاءالله یه مجلس پاک برگزار بشه حتما از قبل برنامه ریزی کنید و مجلس رو با برنامه پیش ببرید تا نبود موسیقی احساس نشه و مثل عروسی ما نباشه. مثلا
   1. اگه امکانش بود توی خونه برگزار بشه و اگه تالار بود تالار بزرگی نباشه که مهمونا دور از هم بشینن و سکوت و حرف نزدن ها باعث شه خلاء موسیقی بزرگوار ! بیشتر احساس شه.
   2.پذیرایی و دادن هدایا به تاخیر نیافته!
   3.توی یه عروسی که خیییلی خوشم اومد یه دختر جوون شعری برای عروس می خوند و بچه ها و جوونترها حلقه زده بودند و می چرخیدند(می شه دور عروس خانم چرخید) و بعضی جاهاشو تکرار می کرند. این طوری هم فضا شاد می شه هم فرصت رقص از بعضی ها گرفته می شه.(چون احیانا رقص بعضی شهوت برانگیز و حرام خواهد بود و ما هم نمی خواییم فرشته ها و اهل بیت(ع) و شهدا رو از مجلس دور کنیم.)
   و ابتکارات دیگه ….
   ما سه سال پیش ازدواج کردیم و از اول به خونواده داماد گفته بودیم که تو عروسی موسیقی باز نمی کنیم و اتفاقا اونها هم خوشحال شدند! اما روز عروسی خواستند موسیقی باز شه و من هر چی گفتم که اگه باز شه ما مجلس رو ترک می کنیم ولی باز کردند منم فرار رو به قرار تو مجلس گناه ترجیح دادم. بالاخره جایی که امام زمان(عج) نیست قرار نه فرار باید کرد.و از عروسی خودم با لباس عروسی فرار کردم و به یه اتاق توی تالار پناه بردم! فامیلای ما هم اومدن پیشم و فامیلای داماد … .
   اما عیبی نداره عوضش خدا کلی نعمت بهم داده مهم ترینش آقا مهدی پسر نازمه که با اینکه یه سالش نشده محسنات ظاهری و باطنیش! زبون زد همه است.وقتی بهش باردار بودم امام زمان رو تو خواب دیدم.
   و یه همسر مهربون و همراه که از همه اشتباهات غیر عمدیش تو عروسی و … عذر خواهی کرده و سه ساله عاشقانه و البته عاقلانه همراهیم می کنه.
   و بالاخره خونواده شوهرم که اول از دستم بخصوص به خاطر فرار از عروسی ناراحت بودن! الان به قول همسرم واقعا دوستم دارن و بارها تعریفم رو کردند. آرایشگر محلشون یه بار منو دید و گفت مادر شوهرت خیلی ازت تعریف می کرد و می گفت یه اخلاقی داره که … .
   بالاخره می خوام بگم من به خاطر خدا فرار کردم بدون رودربایستی با مردم خدای مقلب القلوب هم دل ها رو نسبت به من نرم کرد.
   اما امیدوارم دیگه هیچ عروسی ای این جوری نشه و کاملا بدون گناه تموم شه.
   یا مادر(س)

  • سلام.
   مطالب بالا رو خوندم .اول می خواستم فقط بخونم…ولی وقتی تمام کامنت ها رو خوندم تصمیم گرفتم کامنت بزارم…در حال حاضر دارم در دوران عقد بسر می برم ، خانواده ام خیلی اصرار دارند که ما ماه عسل بریم و از شر دغدغه و مسئولیت مراسم هم راحت بشیم ولی هر کاری می کنم نمی تونم خودمو راضی به این کار کنم چون بجای اینکه این معضل رو حداقل برای خودم حل کنم دارم ازش فرار می کنم…اگه هم همه مثل من اینوری جاخالی بدن پس کی باید عروسی اسلامی رو فرهنگ سازی کنه…
   تصمیم جدی رو گرفتم هر طوری شده این عروسی رو با هر کیفیتی بگیرم و البته اسلامی…
   فکرهای زیادی بسرم اومد ولی ایراد چون داشتن رد شدند
   مثلا گفتم از کمدین دعوت کنم ومهمانان رو سر گرم کنم، این فکر برای من قابل اجرا نیست چون اگه بخوام برای خوانوم و اقایون یه گروه پبدا کنم هزینه اش میره بالا، اگه بخوام هردو رو یکی کنم مجلس قاطی میشه گندش در میاد اینو بخاطر این میگم که بعضی از بستگان ما وقتی می خوان تا سر سوپر مارکت برن ارایش می کنند چه برسد به عروسی.
   گفتم مولودی خون بیارم، این طرح رو در بین افرادی که اجرا کردن بررسی کردم دیدم موفق نبود. جماعت واسه خوشون حرف می زدن واصلا مولودی خون رو ادم حساب نمی کردند.هم به مولودی خون و هو به خود مولودی بی احترامی می شد.
   اخرین تصمیم ام این اخر کارت دعوت زمان رو بنویسم مثلا از 8.5 الی 10 یا شایدم کوتاهتر به صرف شیرینی و شام…

   اگه شما دوستان راه کار بهتری سراغ دارید تا بشه عروسی اسلامی رو به بهترین شکل تبلیغ کرد یرام ایمیل بدید یا نظر.
   [….]

   ملتمس دعای فرج

  • سلام
   یه سوال؟
   منی که همه عروسی ها رو میرم ولی نه به آهنگ توجه میکنم و روم اثر میذاره و نه دیدن رقص بقیه و خیلی معمولی و با چادر و بدون آرایش میرم بازم گناه میکنم؟
   همه عمه هام خط و نشون کشیدن که عاطفه برا عروسیت نمیرقصیم منم با کمال پررویی بهشون گفتم حالا کی دعوتتون کرده؟بعدشم گفتم میخوایم بریم شلمچه هیشکدومتونم حق ندارید بیاید
   نامردا مسخرم میکنن ولی من در عجبم بابابزرگم آخوند بوده و حتی مبارز سیاسی دوران شاه الان چرا دختراش یعنی عمه هام اینجوری هستن
   البته عروسی های ما اصلا مختلط نیست ولی وقتی میری تو قسمت زنها انگار رفتی اروپا

   حالا ای این حرفا گذشته آیا من گناه میکنم؟آیا دیگه عروسی نرم؟آیا خدا منو دوس نداره؟ آیا…

   • کسی که مشروب می سازه، کسی که می فروشه و کسی که می خره و کسی که می خوره همشان دچار گناه می شوند .حال عروسی هایی که شامل گناه باشند و با حضورمون در این مجالس ،حکم تایید برای انها داشته باشیم گناه کردیم

    • سلام
     آخه واقعا هیچ اثر بدی روم نگذاشته نه رو اعتقاداتم نه رو حجابم نه صورتم نه سیرتم نه عقلم
     مثالتون اشتباهه ها
     ربطی به هم ندارن

     • سلام عاطفه خانوم منم مثل شما بودم عمه هام و دختر عمه ها منو مسخره میکردن ولی من گفتم آخه رضایت خدا مهمه یا مسخره اونا دیگه الان همشون عادت کردن و حتی بعضی وقتا به خاطر من آهنگو خاموش میکنن چون من اگه آهنگ باشه آخر مجلس میرم یا بهشون میگم که به خاطر آهنگ نمیام
      راستی یه حدیث خوندم که یک نفر به معصوم میگه دیشب یه جایی بودبم و تاصبح موسیقی و شب نشینی و…. معصوم در جواب میگن نترسیدی همون موقع اجلت برسه؟

   • سلام خواهر خوبم
    حرفت درست ولی فکر نمی کنم این طرز برخورد شما در شان یک دخترخانم مومن باشه، شما می تونید با متانت و ادب و محبت حرفتون رو خیلی منطقی به عمه های محترمتون بزنید و حتی روی اونها اثر مثبت بذارید. یه کم بیشتر روی رفتارتون دقت کنید. عمه های شما اسلام رو با رفتار شما می شناسند…

    • با سلام خدمت خواهر گرامی خانم عاطفه به نظر من هم شما میتونید کمی بهتر با عمه هاتون برخورد کنید بعنوان یک خانم محجبه و متدین هم از این نظر که به هر حال انه از شما بزرگتر هستن و احترام بزرگتر واجبه هم اینکه به این فکر کنید که با این برخورد اونها تصور بدی از یک شخص مومن و مذهبی پیدا کنن.

  • بنده خانواده مذهبی ندارم یه جورایی هم تو خانوادمون تو اعتقاد تنها هستم حتی پدر و مادرم هم مذهبی نیستن اکثر مهمونیهای فامیل هم مختلط و در هیچ کدومشون هم شرکت نکردم هیچ اتفاق خاصی هم نیافتاده البته گاهی پدر و مادر یا دعوت کنندگان ناراحت شدن ولی از اونجایی که این جور ناراحتیها ناراحتی مقدسی نیست قابل پرداخت هم نیست از نظرم تمسک به آن هم جهت شرکت در این جور مجالس دلیل قانع کننده ای نیست بالاخره اعتقاد داشتن بهایی داره که باید پرداخت بشه هرچند از نظرم شرکت نکردن در این مجالس بهای خاصی نیست در واقع لطفی است که مغز آدم و از صداهای مشوش و دیدن صورتهای عجیب غریب خانمها نجات میده

  • راستی باید بگم هرچی کسی رو محدود تر کنی بی جنبه تر و تحریک پذیر تر بعمل میاد
   من از بچگی هیچ اصراری رو حجابم نبود و خودم انتخاب کردم و الانم اصلا مشکلی ندارم باهاش میتونستم عکس اینو انتخاب کنم اگه روم فشار بود
   مراسمهای عروسی رو هم رفتم و میرم و هیچ اثری رو خودم ندیدم
   به نظرم چادری بودن تو جایی مثلا مثل قم مهم نیست اگه بتونی تو دل اروپا یا هرجایی مثل اون چادری باشی مهمه
   آدم نباید خودشو محدود کنه
   اگه اینجوری بود خدا نمیگفت وسیرو فی الارض
   میگفت و سیرو فی مکه و کربلا و مشهد(مثلا) خدایا ببخشید
   اگه اعتقاداتمون پایه داشته باشه و محکم باشه با یه عروسی رفتن و دیدن چندتا خانم بزک کرده گمراه نمیشیم
   یا باگوش دادن پندتا آهنگ مسخره دل و ایمانمونو از دست نمیدیدم اگه خدا غالب باشه رو دل هیچ اتفاقی نمی افته

   • 1- “راستی باید بگم هرچی کسی رو محدود تر کنی بی جنبه تر و تحریک پذیر تر بعمل میاد” در جواب شما باید بگم اگه قرارباشد براین فرض شما استدلال کنیم ائمه و امامان معصوم ما باید بی جنبه باشند.
    2-“مراسمهای عروسی رو هم رفتم و میرم و هیچ اثری رو خودم ندیدم” به نظر شما اگه امام علی به دختران جوان سلام می کرد به نظر شما به خاطر ترس از گناه بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باید گفت خیر… ای رفتار نشان دهنده ی ان است که انسان دائما در وسوسه نفس خود و شیطان قرار دارد…
    3-“اگه اینجوری بود خدا نمیگفت وسیرو فی الارض
    میگفت و سیرو فی مکه و کربلا و مشهد(مثلا) خدایا ببخشید” در جواب این بخش باید بگم باید ایه را کامل خوانند…علت سیر و سیاحت عبرت گرفتن از کسانی هست که خدارا انکار کردند.
    4-“اگه اعتقاداتمون پایه داشته باشه و محکم باشه با یه عروسی رفتن و دیدن چندتا خانم بزک کرده گمراه نمیشیم”
    …اگر این که شما بگید درست هم باشه که نیست و تحت تاثیر گناه هم قراربگیرید با حضور در این مجلس اون رو تایید کنید در گناه شرکت کردید…
    5-“اگه خدا غالب باشه رو دل هیچ اتفاقی نمی افته
    ” در جواب باید بگم که در دل امامان و معصومین خدا غال بود . اگر فرض شما درت باشد باید گفت این معصومین نباید اینقدر حساسیت به خرج می دادند…
    الگو خود را امامان معصوم قراردهید…

    • اول از همه باید بگم تو این دوره زمونه ای که بویی از اسلام و دین نمیاد برا خیلی ها سخته الگوشون معصومین باشن
     خودمو نمیگم چون برام سخت نیست(الکی) ولی به اقتضای شرایط یکسری کارها رو باید انجام بدیم تا بقیه رو به دین و خدا بد بین نکنیم
     من خودم مخالف سرسخت عروسی گرفتنم ولی در مورد نحوه ی زندگی کردن و فک و فامیلا که نمیتونم نظر بدم تنها کاری که میتونم بکنم اینه که برا خودم تصمیم بگیرم و در آینده عروسیم رو با گناه آلوده نکنم و سفر زیارتی برم
     داداشم باشی ما که معصوم نیستیم و هممون گناه کاریم
     الانم اگه بری فقط یه چرخی بزنی تو خیابونها بهتر از عروسی نیست
     حرفم اینه که مهم ندیدن نیست مهم دیدن و گناه نکردنه
     اگه میگم هرچی کسی رو محدودتر کنی بی جنبه تر بعمل میاد هم با چشام دیدم هم از لحاظ روانشناسی میگم
     افرادی هستن که به زور با چادر میان بیرون ولی تو راه هم چادرشونو درمیارن هم هزار قلم ارایش میکنن تا برسن به محل تحصیل یا کار …
     باید خوبی های یه کار رو نشون کسی بدی تا راغب بشه بهش عمل کنه نه اینکه بهش امر و نهی کنی مثلا همین خانومایی که امر به معروف و نهی از منکر میکنن تو کوچه خیابون واقعا رفتار زشت و زننده ای دارن و خدا اصلا راضی نیست اینجوری بقیه رو به دین بدبین کنیم یا جوری رفتار کنیم که بقیه از اسلام یه دیو بسازن و ماها رو آدمای خشک و بداخلاق تصور کنن
     2-منم که معصوم نیستم وسوسه هم میشم اما نه تو عروسی ها و بیشترین قصدم از رفتن دیدو بازدید فک و فامیله که سال تا ماه نمیبینمشون
     3-علت رفتن من هم به همه جاها دیدن کسانی است که خدا رو انکار کردن و عبرت گرفتن از انها
     همه ی ما به یه شیوه تربیت شدیم درون من یه جور میگذره درون شما یه جور دیگه شاید شما درست بگید
     4-آخه واقعا من هیچوقت تحت تاثیر خانمای بزک کرده و رقص و دلقک بازی بقیه نیستم و خدا میدونه همیشه یاد جهنم میفتم
     بعدشم من که محو رقص و آواز اونا نمیشم با چندتا از بچه ها میشینیم دور هم بحث میکنیم درددل میکنیم و…

     درکل بگم حرفاتون رو قبول دارم و درسته اما هرکسی یه جور فکر میکنه و عمل میکنه
     اصلا ما قعر جهنم شما بالا بالای بهشت
     راستی راهی مشهدم
     دعا میکنم آدم شم شمام دعا کنید بلاخره شما نزدیکتری
     موفق باشید

     • سلام علیکم
      1-“اول از همه باید بگم تو این دوره زمونه ای که بویی از اسلام و دین نمیاد برا خیلی ها سخته الگوشون معصومین باشن” در جواب باید بگم:اتفاقا در این دور زومنه بیشتر بوی اسلام ناب میاد ،در لحظه امده کردن پیامبر برای خاکسپاری امام علی درگیر کودتای ثقیفیه می شود. امام حسن به خاطر گمراهی خواص در فتنه ناچار با معاویه بیعت می کند و حسین(ع) برای زنده نگه داشتن اسلام خود را قربانی دین جدش می کند…امروز شما فقط به نه دی نگاه کنید و میلون ها ادم لبیک گو به امام خامنه ای پس این جمله شما اشتباه هست، (توضیح بیشتر نمیهم )

      2-“در آینده عروسیم رو با گناه آلوده نکنم و سفر زیارتی برم” این حرف شما تکراری است به نظرم باید فرهنگ سازی ازدواج اسلامی بشه و خودمون بایید این کار رو شروع کنیم و پاس کاری نکنیم.
      ” فقط یه چرخی بزنی تو خیابونها بهتر از عروسی نیست”
      ملاک فرهنگ جامعه چرخیدن بالای شهر یا پایین شهر یا این شهر اون شهر یا داخل شهر ، داخل هیئت نیست، یاید کل جامعه رو در نظر بگیرید خانوم های محجبه ما کم نیستند…روز 22 بهمن هر سال نمونه بارز تجمع خانوم های باحجاب است

      3-“آخه واقعا من هیچوقت تحت تاثیر خانمای بزک کرده و رقص و دلقک بازی بقیه نیستم و خدا میدونه همیشه یاد جهنم میفتم”
      سعی کنید به انسان هایی که مخالف اعتقاد شما هستند توهین نکنید که اگر بکنید انها هم مقابله به مثل می کنند

      4-“بعدشم من که محو رقص و آواز اونا نمیشم با چندتا از بچه ها میشینیم دور هم بحث میکنیم درددل میکنیم و…”
      این کار ما یک نهی ازمنکر اجتماعی است (داستان سلام نکردن امام علی به دختران جوان) ملاک تاثیرگذاری بر ما نیست.

      4″اصلا ما قعر جهنم شما بالا بالای بهشت”

      اما اون پایین پایین های جهنم هم نیستیم…

      اگر عاشقانه هوادا یاری….. اگر مخلصانه گرفتار یاری
      اگر ابرو میگذاری به پابش…یقین یقین خریدار یاری
      بگو چند جمعه گذشتی زخوابت..چند اندازه درندبه ها زار یاری
      نشانه کشیدی غم سینه اش را…ویا چون بقیه تو سر بار یاری
      اگر یک نفر را به او وصل کردی…برای سپاه اش تو سردار یاری
      به گریه شبی را سحر کردی یا نه… چه مقدار بی تاب و بیمار یاری
      دل اشفته بودن دلیل کمی نیست… اگر بی قراری بدان یار یاری”

      اللهم اجعل ولیک الفرج و جعلنا فی زمره جیش المهدی

      • سلامی دوباره
       بیخیال عمو کدوم اسلام ناب؟
       خود من یه نماز یومیه رو میخونم اونم هی چه نمازی؟
       بخوره تو مغز سرم
       آیا همه ی اونهایی که اومدن تو تظاهرات 9 دی مسلمان واقعی هستن؟اسلام ناب محمدی اینه؟نه واقعا شما اگه تو قم زندگی میکنی بهت حق میدم اینجوری فکر کنی ولی برادر من فرهنگ اسلام ناب محمدی تو دوره ی انقلاب و جنگ و دهه ی هفتاد بیشتر دیده میشد
       اینی که من میبینم فرهنگ ناااااااااااااب غربیه بخدا
       تو مسجد محلمون واسه نماز جماعت خیییییییییییلی زیاد که بیان 19یا 20 نفر هستن بابا این کجای فرهنگ ناب اسلامیه؟
       ای خدا میخوام سرمو بکوبم به دیوار
       نمیگم من خوبم من نماز جماعتی و مسجدی ام نه نیستم والا
       من بدترم و مخالفم که میگید بوی اسلام ناب میاد و لجم میگیره از این حرفت
       یه حرفایی تو دلمه که ربطی به بحث ازدواج نداره ولی مربوط به همین اسلام نابه که جای گفتنش نیست
       روز 22بهمن فوق فوقش 1میلیون خانم محجبه بیرون بیان از مملکت 70 و چند میلیونی
       من توهین به کسی نکردم
       واضح بگم؟وقتی نورپردازی میشه تو عروسی ها و خیلی ببخشید زنها بصورت فجیعی نیمه عریان میرقصن این صحنه منو یاد جهنم میندازه من که فعلا نرفتم جهنم ببینم چه خبره ولی این صحنه برام یه نمادی از جهنمه

       ما نه دل آشفته نه بیقرار مهدی هستیم
       اگه بودیم این وضعمون نبود البته شما رو نمیگم خودمو میگم
       شما که همنشین پیامبرید ایشالا
       منم سربار همه ام مخصوصا امام زمون
       بیخیال
       بگذریم
       کیف میده باهات کلکل کنم
       از اون آدم باحالایی که کتابی حرف میزنن آق سید

      • آقا محسن برادر عزیزم بنده خدا خواهرمون که حرف بدی نذده درست هم میگه بعدش کدوم فرهنگ سازی توی کشور ما به هرچیزی اهمیت داده بشه به فرهنگ سازی درست اهمیت داده نمیشه حالا شما اینقدر راحت از فرهنگ سازی دم میزنی

      • برادر من کدوم اسلام ناب ظاهرا جنابعالی توی خیابونا نرفتی ببینی چه خبره یا بقول خواهرمون توی قم زندگی میکنی که اینو میگی حالا فرض کنیم حرف شما درست اگر جایی دیدی که اسلام ناب اونجا وجود داره به ما هم معرفی کن بریم ببینیم

   • اتفاقا شرکت تو مجالس گناه کم کم رو اعتقادات آدم هم اثر میذاره وزمینه گناه برای خودمون هم فراهم میشه

  • مسئول پروفایل جوان انقلابی در افسران
   0
   0

   مدیریت و مسئولین پایگاه جوان انقلابی
   سلام
   این مطلب در پروفایل جوان انقلابی در افسران منتشر شد.
   آدرس لینک مستقیم :
   http://www.afsaran.ir/link/492017

   رامین – مسئول پروفایل جوان انقلابی در افسران

  • سلام
   زیارت قبول
   اول از همه باید بگم که من قمی نیستم ولی اهل شهری هستم که تو تهاجم فرهنگی بد وا داده، این حرف هایی که می زنم بخاطر محدود بودم در یک جامعه نیست؛ سعی کردم دید کلان داشته باشم؛ و برای نظراتم کف و سقف جامعه رو در نظر بگیرم ,بازم می گم سعی کردم
   دوم، باید گفت که “کل کل کردن ” کار اشتباهی ،کل کل رو ادم لجوج می کنه و چنین کسی راه تعقل رو به خودش می بسته
   سوم، شما گفتید که کتابی صحبت می کنید ،سعی می کنم کمتر کتابی صحبت کنم

   و اما بعد….
   “آیا همه ی اونهایی که اومدن تو تظاهرات ۹ دی مسلمان واقعی هستن؟”
   نه ،نه دی مثالی بود برای اثبات وجود آدم های زیادی که هنوز لبیک گوی اسلام هستند؛ این که شما می گید دیگه از اسلام و انقلاب بویی نمونده اشتباه محض است،
   شما نمی تونید برای دادن اماریی به این کلانی به یک محل یا یک شهر اکتفا کنید باید همه جوانب رو در نظر بگیرید بچه حزب اللهی که توی سینما یا توی پاساژ نیست برای دیذن این جور آدما ها باید برین هیئت ها یا نمازجمعه یا سر قبر یک شهید گمنام ، وقتی شهر تعران رو می بینیند باید همدان ، یزد ، مینودشت، سبزوار قوچان اراک و… رو هم ببنید
   حداقل این جمله حضرت آقا که گفتند
   “شمیم انقلاب رو تازه دارم احساس می کنم قابل ملاحظه است”
   “ولی برادر من فرهنگ اسلام ناب محمدی تو دوره ی انقلاب و جنگ و دهه ی هفتاد بیشتر دیده میش”
   هر انقلابی مثل یک کوه اتشفشان می مونه که هر چه مواد مذاب از مرکزیت اتشفشان دور می شوند نسبت به ان سردتر و سردتر می شوند تا در نهایت سنگ شده و دوباره به حالت اول خود یعنی سنگ بودن بر می گردند فقط مقدار معدودی دائما در جریان مواد مذاب قرار می گیرند و مذاب باقی می مانند
   افرادی که در هر جریان انقلاب قرار می گیرند اکثرشان بعد از مدتی نسبت به ارمان های انقلاب بی تفاوت می شوند
   مثلا انقلاب پیامبر یا انقلاب امام حسین ، انقلاب اسلامی ایران، انقلاب فرانسه و…. در این انقلاب، انسان هایی که انقلاب کردن در مدت کوتاهی نسبت به آرمان های خود بی تفاوت شدن، پس نباید انتظار داشت اصلا ریزش نداشته باشیم
   البته این اظهار نظر شما به علت عدم شناخت کافی است
   هر دوران برای خود خط قرمز های خود دارن،
   در اول انقلاب 1.5میلیون نفر زن برای حفظ حقوق زنان تحت جنبش فمینیسم راهپیمایی می کند

   خانومی رو دیدم که یکی از برگترین افتخارات زندگیش مصرف 5 گالن مشرب در عروسیش بود

   نبود نیرو برای شرکت ور جبهه و پذیرش قطنامه

   مستند فقر و فحشا که نشون دهنده بک بحران عمیق بود مربوط به ده ی 70 بود…
   پس اون دوران هم اون جوریی که شما فکر می کنید مدینه فاضله نبود
   شما اگر دنبال اسلام ناب می گردید کافیست یک سفر برید اردوی جنوب…. تا ببینید چادر خاکی مادر هنوز که روی زمین نیافتاده بلکه بیشتر هم شده
   “تو مسجد محلمون واسه نماز جماعت خیییییییییییلی زیاد که بیان ۱۹یا ۲۰ نفر هستن بابا این کجای فرهنگ ناب اسلامیه؟”
   باز هم هم مثال جزئی زدید که این کار اشتباه است
   تو مسجد محل ما هم بشتر از 100 نفر میان حالا می شه گفت که همه مسجدها همین طوره؟؟؟ باید در کل نگاه کنید…
   در ضمن مگه ملاک مسلمانی فقط اومدن افراد مسجد هست؟؟؟

   “میگید بوی اسلام ناب میاد و لجم میگیره از این حرفت”
   مارو در اولین سفر به اروی جنوب، به زرم شب بردن ولی محتواش بیشتر فرهنگی بود تو اون شب شاید تعدادشون به 2 ال 3 هزار نفر خانم و اقا می رسید، 99.99% شون بچه حزب اللهی از همه جای کشور، این برنامه از یک ماه قبل از عید شروع شده بود و هر گروه فقط یک بار می تونستن بیان حالا می تونید بگید تو اون مدت کوتاه چقدر بچه حزب اللهی داشتیم حالا تعداد خیلی زیادی هم نتونستن بیان، و این امار روز به روز در حال زیاد شدن هست
   “؟وقتی نورپردازی میشه تو عروسی ها و خیلی ببخشید زنها بصورت فجیعی نیمه عریان میرقصن این صحنه منو یاد جهنم میندازه من که فعلا نرفتم جهنم ببینم چه خبره ولی این صحنه برام یه نمادی از جهنمه”
   جالب اینجاست که خدتون می گید منو یاد جهنم میندازه و بعد با رفتنتون با اونجا اون مجلس رو تایید می کنید
   “ما نه دل آشفته نه بیقرار مهدی هستیم”
   چرا نیستید؟؟؟ خیلی هم هستید، اگر نبودید به این مثال فکر نمی کرید چه برسه که دربارش فکر کنید و دغدغه داشته باشید
   “شما که همنشین پیامبرید ایشالا”
   ما هم نشین پیامبر نیستیم ولی خیلی خوشحال که هم پادوی یاران مهدی اون ته ته ها هستیم

   به قول سیفی” ملتمس دعای فرج”

   اللهم اجعل ولیک الفرج و جعلنا خیرالانصار فی جیش المهدی

   • سلام
    همه حرفاتون درست
    ولی داداش خیلی خوش بینی
    دقیقا برعکس من
    داداشم باشی یه خبرایی به گوشم رسیده که همونایی که شما میگید بوی اسلام ناب میدن تو همون مناطق جنوب یه کارایی میکنن که اونجا رو هم به نجاست کشیدن
    به قول شما کم هستن ولی کمشم واسه ما زیاده
    من خودم از همه بدترم
    من مجالس رقص و عروسی رو تایید نمیکنم خودمم مخالفم
    ولی وقتی روم اثر بدی نمیگذاره
    اگه واقعا گناه میکنم خوب نمیرم
    کل کل به معنای لجبازی نه اخوی به معنای دعوا سر افکار مد نظرم بود
    به قول نجف آبادی ها چوم
    2 الی 3 هزار کجا؟70میلیون کجا؟
    هیییییییییییییی چی بگم؟

    ایول مامان بزرگم خوابه انقدر بامزه خروپف میکنه
    قربونش نرم الهی سوت میزنه
    دلم میخواد یه نخ بکنم تو بینیش ولی گناه داره
    شبتان بخیر
    آق سید خویییییییییییلی خوش بین نباش

  • مسئول پروفایل جوان انقلابی در افسران
   0
   0

   مدیریت و مسئولین پایگاه جوان انقلابی
   سلام
   این مطلب در پروفایل جوان انقلابی در افسران منتشر شد.
   آدرس لینک مستقیم :
   http://www.afsaran.ir/Link/499310

   رامین – مسئول پروفایل جوان انقلابی در افسران

  • به نام خدا
   سلام
   نمی دونم چرا بعضی از خانواده ها با اینکه مذهبی هم هستن (حداقل از نظر خودشون) ولی برای بچه هاشون دوست دارن عروسی ای بگیرن که رقص و آهنگ داشته باشه. تناقض داره!!

  • سلام اقای موسوی
   خداقوت.
   والااین روزاازبس ملت رسم ورسومات عجیب غریب ابداع میکنن ادم نمیدونه بگه.
   درباره عروسی هم خب مسلما کسی که هدفش مشخص باشه وارزش هابراش ارزش داشته باشن یه عروسی وجشن ارزشی هم برگزارمیکنه
   به طورکلی باید فک کنه امام زمان هم مهمان مجلسشه اگه به این باوربرسه اجازه نمیده هیچ گناهی تو مجلش اتفاق بیفته وبهترین روز زندگیش خواهدبود حتی اگه بقیه فامیل و…ناراضی باشن
   نمونش عروسی خواهرخودم که ساده بود ومهمونا اولش خیلی ناراضی بودن ولی بعد عروسی همونا اومدن ازبابام تشکرکردن که همچین رسم خداپسندانه ای رو احیاکرد اخه عروسی ساده اونم تو شهرما یه کم براشون عجیب بود
   انشاالله که همه عاقبت به خیربشن
   التماس دعا

  • اصلاح فرهنگ غلط هزینه هم داره.بالاخره باید از یه جایی شروع کرد یروزی میبینین همین عروسی ساده و بدون گناه شما الگو شده برا خبلی ها. البته از اجر این کار غافل نباشید. من فعلا ایده ای برای نحوه ی عروسی ندارم

  • حدیثی با چند سند مختلف از حضرت رسول الله صلی الله و علیه و آله نقل شده که امروز ما را به خوبی پیش بینی کرده است و هشدار داده چنین زمانی برای ازدواج فرا خواهد رسید که هر کس بخواهد ازدواج کند قطعا به گناه می افتد!! اما متاسفانه ظاهرا به دلیل اینکه این روایت به مذاق مسلمانان در طول تاریخ خوش نمی آمده است ه طور همه جانبه ای سعی کرده اند آن را ضعیف معرفی کنند! جالب اینکه برخی از روات این حدیث به دلیل آنکه چنین روایتی را روایت کرده اند که از ازدواج در آخر الزمان منع می کند، روای را تضعیف کرده اند!!
   حالا روایها را به حال خود رها می کنیم. مضمون حدیث بی کم و کاست واقع شده است و شکی نیست در این شرایط دیگر نیازی به بحث رذوایی نیست:
   ليأتين على الناس زمان لا يسلم لذي دين دينه إلا من فر بدينه من قرية إلى قرية ، ومن شاهق إلى شاهق ، ومن جحر إلى جحر ، كالثعلب الذي يروغ‏ .‏ قالوا ‏:‏ ومتى ذاك يا رسول الله ؟ قال ‏:‏ إذا لم تُنل المعيشة إلا بمعاصي الله عز وجل ، فإذا كان ذلك الزمان حلت العزوبة‏ . قال ‏:‏ وكيف ذاك يا رسول الله وقد أمرتنا بالتزوج ؟ قال‏ :‏ لأنه إذا كان ذلك الزمان كان هلاك الرجل على يدي أبويه ، فإن لم يكن له أبوان فعلى يدي زوجته وولده ، فإن لم يكن له زوجة ولا ولد فعلى يدي قرابته ‏. قالوا : وكيف ذاك يا رسول الله ؟ قال رسول الله صلى الله عليه وسلم‏ :‏ ‏يَعَيِّرونه بضيق المعيشة ، فيتكلف ما لا يطيق حتى يورده موارد الهلكة ‏

  • دوستان همین روزها دارم مراسم عروسیم را برگذار می کنم. مشکلم اینه که خانواده خانمم از جمله طرفداران عروسی های با آهنگ و رقص و اواز هست و خانواده ما یک خانواده متنفر از این کارها. البته خانمم دختر خیلی خوبیه و از ابتدا خودش هم نگران همین تفاوت دیدگاه بود و همیشه می گفت کاش کربلا می شد و می رفتیم و به جای این عروسی ولیمه کربلا را می دادیم تا زندگیمون معنوی می شد ولی متاسفانه کربلا رفتنمون به خاطر بعضی از مشکلات نشد. حالا هم مادرم از جوش زدن گناه این مراسم بیمار شده و پدرم هم خیلی غمگینه. همچنین خواهر و بردارهای من هم حال خوشی ندارند. منم احوالم کدره. به خانمم گفتم که رقض دخترهای فامیلتون جلو من در اصل به بنیان تازه تاسیس خانواده کوچکمان آسیب می زنه. اونم بنده خدا کاره ی نیست. منم کاره ی نیستم. آخرش دیدم که کاری نمی تونم بکنم کلا کار را به دست خدا سپرده ام .همه دعا کنید که این رسم و رسومات غلط و منحرف چه توی شرایط عقد و چه تو مراسمات اصلاح بشه و می دونم اصلاح نمی شه مگه با ظهور خود حضرت ججت(عج)

  • من خودم فکر کردم خطبه ی عقدم رو سر مزار شهدای گمنام بخونن آخه من برادر ندارم به خاطر همین از شهدای گمنام اجازه می گیرم.بعدش هم یه مهمونی کوچیک به صرف شیرینی وشام توی منزل یکی از اقوام.وبه جای آهنگ وموسیقی هم از یه مولودی خون قهار دعوت می کنم.
   در ضمن تازگی ها لباس های عروسی اومده که کاملا اسلامی وپوشیده هستش خیلی خوشگلن عکساش هم توی اینترنت زیادن می تونید ببینید.

  • فامیلای ما اگر ببینن که توی عروسی آهنگ و رقص و آوا قرار نیست باشه خوشون با ضبط ماشینشون یا به هر شکلی رقص و آواز رو راه میندازن اگر هم نخوای روسی بگیری اول از همه مادرت بهت اعتراض میکنه حالا من که نمیخوام زندگیم با گناه شروع بشه از طرف دیگه هم این مسائل رو دارم بنظرتون چکار کنم؟

  • سلام خدمت خوهرها و برادرهای گرامی منم میخوام عروسیم رو مولودی بگیرم خانمم راضی شده عروسی مولودی بگیره ولی میگه حنابندون باید موسیقی بذاریم به نظرتون چه طور توجیه کنم ؟ هر کار میکنم قانع نمیشه دختر خوبیه ولی قبول نمیکنه
   اگه میخوام مراسم عروسیم که مولودیه خوب باشه به نظرتون کی رو دعوت کنم کسی رو سراغ دارید که خوب بتونه مراسم رو اجرا کنه شاد باشه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دردی دارم درمان ندارد وز گفتنش جواز ندارد
   لکن به که گویم نه اهل هوسم نه بی شرمساری
   این نیازی است که خدا کرده در وجودمان جاری…….
   عاطفی – جنسی – نیاز به یه همدم و……
   با نام و یاد خدا من علیرضا تقریبا ۲۷ سالمه . میخواهم تشکیل زندگی بدهم. کیست مرا یاری کند ؟؟؟!!! مرا به خدایم نزدیکتر کند؟ مرا آرامشی بخشد که خدا دو چندانش دهد ؟
   * این روزا همه دخترا دنبال مدارج و مدارک عالیه هستن که همسرم باید اینجوری باشه و بعد در اوج تنهایی و غرق از نیاز هر روز ذره ذره آب میشن تا سنشون میرسه به ۳۵ و ۴۰ که از خدا میخوان فقط ازدواج کنن. حتی اگه مدارک و مدارج عالیه نداشته باشه.
   من دنبال دختری مومن و خداجو میگردم که دین و ایمان و حجاب و چادرشو با هیچ چیز عوض نکنه . من خودم تیپم رسمی است. مدرک کاردانی دارم….. اگه دختری خداجو هست تا راجع به ازدواج بیشتر با هم آشنا بشیم . ایمیل من : [….]

  • ما عروسی را خیلی پیچیده کردیم هم جماعت اهل حال و هول که فکر میکنن باید در آن شب خودشان را بترکانند و همه لذات را در آن شب تجربه کنند هم جماعت حزب اللهی که میخواهند یک مراسم معنوی عاطفی الهی به یادماندنی اهل بیتی … برگزار کنند البته اگر زورشان به مادر و خاله و عمه و اینها برسه ………..

   برای همین همه چه حزب اللهی ها چه سایرین در این شب اینقدر باید استرس تحمل بکنند و خرج بکنند و ننه و بابا حرص بخورن و بعدش هم یا قسط بدن یا ….. که چی میخواهیم بریم خونه بخت .خب مثل آدم برین خونه بخت دیگه

   عکس عروسی بچه احمدی نژاد و مشایی ر ا سرچ کنید واقعا آدم میماند …رییس جمهور مملکت وقتی با یک چایی شیرینی تو خانه خودشان با چند تا مهمون آشنا مراسمش را برگزار میکنه بقیه چه حساب کتاب هایی میکنند که اینقدر عروسی براشون جدیه

   زندگی جدی است و واقعی ……….به نظرم عروسی و این نگاه یک شب رویایی به عروسی مال آدمهایی است که خیلی بزرگ نشدند و تو خیالات سیر میکنند

   دو تا جوان میخوان با هم پیوند عشق ببندند این خودش به اندازه کافی اتفاق بزرگی هست اینقدر سر و صدا نمیخواد .

   من نمی دانم با این همه استرس چه حالی برای شب زفاف این بندگان خدا میماند .

   در دوره مدرن ما عادت کرده ایم همه چیز را پیچیده و بغرنج کنیم

   الان به نظرم همین سفر معنوی رفتن به عنوان کلید زدن زندگی مشترک رفتن خیلی مدل بهتری است .

  • بابا انقدر ها هم سخت نیست
   ما هم بلاخره عروسی کردیم
   بدون آهنگ …بدون رقص و آواز ..یه عروس با حجاب …عروسی مختلط ..تموم شد رفت
   فامیل اول زیاد استقبال نکرد ولی وقتی اومدن عروسی و تو جو قرار گرفتن …هر خانواده سر یه میز …همه خوشحال …گرم گفتو گو
   جای همه خالی

  • خوشمان امد
   دوستان خوبی دور هم جمعند
   جاب ما خالی
   حیف وقتم کمه والا
   چونم گرم بشه
   دیگه
   شده
   همگی درپناه حق

  • سلام
   1-آیا همه اعمال و رفتار و کردارمان مطابق و منطبق با موازین شرعی بوده و هست و فقط در برگزاری نوع مراسم عروسی مانده ایم ؟؟؟؟؟؟؟؟
   2- یعنی تمام مسائل را رعایت کرده ایم ؟؟؟؟؟؟ از همین هایی که کارت دعوت میفرستن برای امامان معصوم علیهم السلام میپرسم آیا انقدر آمادگی دارید که حضرات را به مراسم خود دعوت میکنید ؟؟؟؟؟؟؟
   3- به قول بزرگان و علماء شما که برای فرج دعا میکنید برای ظهور چه کردید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   4- ریاء در عمل از رد پای یک مورچه سیاه روی سنگ سیاه در شب تاریک مخفی تر است !!!!!!!!!!!!!!
   [……]

  • جشن عروسی چیزیه که سبقه ی ملی و مذهبی داره
   حالا چی شده که الآن وضع به گناه افتادن کشیده شده بماند و من هم نمی دانم!!!!!
   ولی الآنه یا باید عروسی بگیری
   یا واسه اینکه توجیه بکنی عروسی نگرفتنت رو باید بری کربلا و مکه که لااقل فامیل هی نپرسن پس عروسیتون کو
   من وقتی عقد کردم یه مهمونی ساده قرار بود بگیریم بدون رقص و آواز
   آقایون و خانوم ها هم سوا بودن
   بعد یه ساعت که مهمونیمون شروع شد دیدم صدای آهنگ و صوت و کف داره میاد
   از مامانم پرسیدم چه خبره؟؟؟؟
   مامان منم گفت دختر خالم رفته خودش از خونش دستگاه پخش آورده و سی دی گذاشته 10 نفر هم افتادن وسط دارن می رقصن
   حالا شما در این وضعیت اگر قرار می گرفتید چه می کردید؟؟؟؟؟؟؟؟
   منتظر جوابهاتون هستم
   من که مجبور شدم برای اینکه درگیری پیش نیاد حرفی نزنم و منتظر بمونم تا مهمان ها تشریفشون رو ببرن
   والله من نمی دونم توی بقیه شهر ها وضع چجوریه
   ولی بعضا توی رشت عده ای مردم منتظرن فقط یه عروسی باشه
   اگه دعوتشون هم نکنی خودشون میان قشنگ مجلس رو گرم می کنند آخر سر هم چشم غره می رن که چرا به ما خبر ندادی که عروسیه؟؟؟!!!!
   حتی اگه تو عروسیه هیچکدومشون هم نری با تمام پر رویی میان توی جشن تو شرکت می کنن و سلامت هم جواب نمی دن!!!!!!
   بعضی اوقات فکر می کنم ای کاش توی کشور ما رقاصخونه و کاواره و … آزاد بود
   لااقل مردم این عقده ی رقص و آوازشون رو یه جا خالی می کردن و کاری هم به کار ما نداشتن

   • آقا محمد
    منم اگر جای شما بودم کاری از دستم بر نمی اومد

   • ما هم بخوایم مثل شما رفتار کنیم همسایه ها و فامیل در حقمون لطف میکنند و خودشون مجلس و گرم میکنند!!

   • اما همسر من مجلس رو ترک کرد با قهر منم ضایع شدم همه هم عنگ خشک مذهبی و بددلی بهش زدن و من واقعا بدترن روز زندگیم شد حالام ک یادم میاد اشکم در میاد بعدشم ک گفتم تو مجلسم رو بهم زدی گفت من دینم رو ب هیچ قیمتی نمیفروشم حتی ب تو ک دنیامی

   • به نظرمن اول از همه و قبل از برگزاری مراسمتون باید به نزدیکان اطلاع میدادید که تمایل شما و همسرتون چی هستش
    و بعدا اگر در چنان شرایطی قرار میگرفتید خیلی محترمانه و از طزیق مادرتون باید شرایط رو مدیریت میکردید و مراسم به دلخواه خودتون برگزار می کردید

  • یه چیز یادم رفت
   ایران خیلی کشور جالبیه
   یه عده از جوون ها مراسم عقدشون رو کنار مزار شهدا و مناطق عملیاتی برگزار می کنند
   یه عده ی دیگه هم توی جشن عروسیشون کلیپ نیمه عریان خودشون و همسرشون رو لب دریا و توی باغ اونم توی جمع مختلط پخش می کنند
   با این همه تضاد افکار کشور ما به کجا می خواد بره خدا رحم کنه.

  • سلام رفقا
   قربون دلای پردردتون
   دغدغه هممون قبول دارم نه دوست داریم گناه کنیم نه دوست داریم مجلسمون خشک وخنک باشه
   من اجرا میکنم مراسمارو فقط به این نیت که فرهنگسازی شه وشادی های حلال باشه تو عروسی ها اجرای مولودیه شاد بعدش لطیفه وبعد اشعار مربوطه عروس وداماد و….

   به سبک شاد بدون رقص وگناه امیدوارم خدا کمکم کنه برام دعا کنین
   خیلیا از اجرام راضی بودن وگفتن بهترین عروسی که تا حالا رفتیم البته تعریف نباشه ولی میگم مردم دوست دارن شادی حلال و منوشما باید آستین همت بالا بزنیم وقتی کسی نست شاد برگزار کنه

  • سلام
   راستش داشتم دنبال آهنگ واسه عروسیم میگشتم ک با اینجا آشنا شدم
   جدا جدا جدا خیلی سخت گیرید؛یعنی چی ک عروسی را نگیرین و برین کربلا؟مطمئنین خدا راضی تره؟
   ما مذهبیا باید نشون بدیم شادی حلالم هست
   من اهل یزدم و خدا را شکر عروسی مختلط اینجا چیز عجیبیه و تا حالا ندیدم؛
   ی چیزی هم بگم ما یزدیا وقتی میخوایم بریم خواستگاری تحقیق میکنیم خانواده ی اون طرفی عروسیاشون چ جوریه
   بعدشم واسم عجیبه ک تو کارت عروسیاتون زمان مشخص نمیزنین
   من عروسیم اوایل مهره ب امید خدا؛ی عصرونه تو سالنه؛ی مولودی خون مجرب واسه زنونه گرفتیم ک ی ساعت میاد؛انشالله قبلشم آهنگ میذارم؛از این آهنگایی ک متن شعرش شاده و آهنگ ملایمی داره
   آخرشم ک ب قول خودمون رونما(هدیه) میدیم و تموم ؛تا حالا ک مراسمای آبجیا و داداشام ب همین منوال خوب شده

  • به دید من عروسی فقط باید با اجازه و یاد ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای انجام شه، چه مهریه ای بالاتر از عکس آقا در کنار توضیح المسائل آقا
   و چه صدایی روحانی تر و دل انگیز تر و مفرح تر و دور از گناه تر از آوای سخنرانی های آقا. وقتی نایب زمان ما آقاست، چه چیز بهتر که مراسم عروسی هم کلاس آموزشی باشه برای آشنایی با اندیشه های آقا و قتو بخشیدن به فرهنگ جامعه. اجازه از آقا همان کارکرد اجازه از ائمه اطهار رو داره. کارت دعوت رو هم می توان به دفتر آقا فرستاد…
   من شب ها با خواب اینکه روزی آقا به خطبه عقدم رو بخونه به خواب می رم و صبحها با رویای اینکه ایشون به مراسممون بیاد از خواب بیدار می شم…
   امیدوارم بانویی هم اندیشه و هم صدا بیابم که اندیشه های آقا سر مشق زندگیمون باشه و فرزندانی تربیت کنیم که سربازی آقا رو بکنند

  • سلام
   آفرین آقاسید
   همینه روش درست زندگی همینه
   منم وقتی میگم دوست دارم با یه طلبه ازدواج کنم
   اینکه میخام زندگی امام زمانی وبه دور ازهرگناهی شروع کن
   م وبچه هام رو امام زمانی تربیت کنم
   خیلی ازبچه های دانشگاه وخوابگاه مسخرم میکنن
   اما اصلابرام مهم نیس من هدفم مشخصه برات آرزوی خوشبختی میکنم وانشالله همونجوری که آرزوت هست آقاسیدعلی خطبه عقدت روبخونه

   • یکی از دوستام زنگ زده بود دفتر رهبری که وقت بگیره آقا خطبه عقدشو بخونه .بهش گفتند که ایشان تا 5سال دیگه خطبه عقد نمی خونند!

  • با سلام
   من 7 ماهه که تو عقد هستم. خدا رو شکر مراسم عقدمون خیلی ساده و شکیل برگزارشد و همه راضی بودن
   اما برای مراسم عروسی دارم بررسی می کنم آیا هر آواز و رقصی از نظر همه مراجع حرام است؟
   من مقلد مقام معظم رهبری هستم و اخیرا که نظرات ایشان را در رابطه به رقص زن در برابر زن رسیدم به نظرم اینطوری برداشت کردم که اگر سه شرط در مجلس حاکم باشه اشکالی نداره. از همه دوستانم می خوام این نظر رو مطالعه کرده و من رو راهنمایی کنن که برداشتم درست بوده یا نه
   برای همه آرزوی خوشبختی و عاقبن بخیری می کنم

  • این مطلب رو جایی خوندم دلم نیومد دوستای خوبم اونو نخونن ان شالله که خانم حضرت زهرا دست همگیمونو بگیرن:

   يه خونه مجردي با رفيقامون درست کرده بوديم، اونجا شده بود خونه گناه و معصيت…دیگه توضیحش باخودتون….
   شب عاشورا بود. هرچي زنگ زدم به رفيقام، هيچکدوم در دسترس نبودند
   نه نماز، نه هیئت، نه پیراهن مشکی، هيچي…
   ميگفتم اينارو همش آخوندا درآوردند…دو تا عرب با هم دعواشون شده به ما چه…
   ماشينو برداشتم برم يه سرکي، چي بهش ميگن؟ گشتي بزنم
   تو راه که ميرفتم يه خانمي را ديدم، خانم چادري وسنگینی بود کنارخیابون منتظرتاکسی بود .
   خلاصه اومدم جلو و سوار ماشينش کردم یه دفعه یه فکری مثل برق توذهنم جرقه زد! بله شیطان خوب بلده کجا وارد بشه…از چندتا خیابون عبور کردم و رسیدم به میدون و رفتم سمت خونه مجردیمون ،خانمه که دید مسیری که اون گفته بود نمیرم گفت نگهدار و منم سرعتو بیشتر کردمو هرچی جیغ و داد میزد توجه نمیکردم…شانس آوردم درهای ماشین قفل مرکزی داشت وگرنه خودشومینداخت پایین .
   خلاصه، بردمش توي اون خانه ي مجردي
   اينم مثل بيد ميلرزيد و گريه ميکرد و ميگفت بابا مگه تو غيرت نداري؟ آخه شب عاشوراست!!!! بيا به خاطر امام حسين حيا کن
   گفتم برو بابا امام حسين کيه؟ اينارو آخوندا درآوردند، اين عربها با هم دعواشون شده به ما ربطي نداره
   خانومه که دیگه امیدی به نجات نداشت با گريه گفتش که : خجالت بکش من اولاد زهرام، به خاطر مادرم فاطمه حيا کن!!! من اين کاره نيستم، من داشتم ميرفتم مجلس عزای سیدالشهداعزیز فاطمه…
   گفتم من فاطمه زهرا هم نميشناسم، من فقط يه چيز ميشناسم : جواني، جواني کردن…اينارو هم هيچ حاليم نيست ،من اینقدر غرق تواین کارا شدم مطمئنم جهنم ميرم پس دیگه آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب .
   خانمه که از ترس صداش میلرزید باهمون صدای لرزان گفت : تو از خدا و عذاب جهنم نمیترسی؟ درسته ولی لات که هستي، غيرت لاتي داري يا نه؟من شنیدم لاتها اهل لوتی‌گری و مردونگی هستن
   _ خودت داري ميگي من زمين تا آسمون پر گناهم ، اين همه گناه کردي، بيا امشب رو مردونگي کن به حرمت مادرم زهرای مظلومه گناه نکن، اگه دستتو مادرم زهرا نگرفت برو هرکاري دلت ميخواد بکن…
   آق امن که شهوت جلو چشامو گرفته بود هیچی حالیم نمیشد اما با شنیدن کلمه « زهرای مظلومه »
   که باصدای لرزان و همراه با گریه اون زن همراه بود تنم لرزید …
   آقا یه لحظه بدنم یخ کرد غيرتي شدم
   لباسامو پوشيدم و گفتم : يالا چادرو سرت کن ببينم، امشب ميخوام تو عمرم براي اولين بار به حضرت زهرا اعتماد کنم ببينم اين حضرت زهرا ميخواد چيکار کنه مارو… يالا
   سوار ماشينش کردم و اومدم نزديک حسينيه‌اي که ميخواست بره پياده اش کردم…
   از ماشين که پياده شد داشت گريه ميکرد
   همينجور که گريه ميکرد و درو زد به هم ورفت
   اومدم تو خونه و حالا ضد حال خورديم و حالم خوب نبود داشتم حرفهای خانومه رو که مثل پتک تو سرم میخورد تو ذهنم مرور میکردم
   تو راه که داشتم ميبردمش تا دم حسينيه، هي گريه ميکرد و با خودش حرف ميزد، منم ميشنيدم چي ميگه…اما داشت به من ميگفت
   ميگفت‌ : اين گناه که ميکني سيلي به صورت مهدي ميزني، آخه چرا اينقدر حضرت مهدي رو کتک ميزني، مگه نميدوني ما شيعه ايم، امام زمان دلش ازدست ما ميگيره، اينارو ميگفت منم رانندگي ميکردم….وارد خونه شدم ديدم مادرم، پدرم، خواهرام، داداشام اينا همه رفتند هیئت
   تو خانواده مون فقط لات من بودم…
   تلويزيونو که روشن کردم ديدم به صورت آنلاين کربلا را نشون ميده
   صفحه ي تلويزيون دو تکه شده، تکه ي راستش خود بين الحرمين و گاهي ضريحو نشون ميده،
   قسمت دوم صفحه ي تلويزيون يه تعزيه و شبيه خوني نشون ميداد، يه مشت عرب با لباس عربي، خشن، با چفیه هاي قرمز، يه مشت بچه ها با لباس عربي سبز، اينارو با تازيانه ميزدند و رو خاکها ميکشوندند…
   من که تو عمرم گريه نکرده بودم، ياد حرف اين دختره افتادم گفتم وااااااي يه عمره دارم تازيانه به مهدي ميزنم!!!
   پاي تلويزيون دلم شکست، گفتم یازهرای مظلومه دست منو بگير…
   یازهرا يه عمره دارم گناه ميکنم، دست منو بگير
   من ميتونستم گناه کنم، اما به تو اعتماد کردم…
   کسي تو خونه نبود، ديگه هرچي دوست داشتم گريه کردم توسروصورت خودم میزدم
   گريه هاي چند ساله که بغض شده بود، گريه ميکردم، داد ميزدم، عربده ميکشيدم، خجالت که نميکشيدم چون کسي نبود .
   یه حس عجیبی بهم دست داده بود که توی همه عمرم تجربه نکرده بودم …احساس میکردم سبک شدم احساس میکردم تازه متولد‌ شدم….
   نیمه شب بود، باصدای باز‌ شدن قفل در از خواب بیدارشدم همون پای تلویزیون خوابم برده بود
   پدر و مادرم از حسينيه آمدند
   تا مادرم درو باز کرد، وارد شد تو خونه، تا نگاه به من کرد (اسمم رضاست)، يه نگاه به من کرد گفت : رضا جان حالت خوبه؟‌ چرا چشمات قرمزه چرا صورتت قرمزشده؟ گفتم چیزی نیست. گفت صدات چرا گرفته..؟ همه نگران بودن دورمو گرفته بودن…
   گفتم چیزی نیست امشب برا‌ امام حسین عزاداری کردم همه از تعجب مات مونده بودن…مادرم گریه میکرد و‌ خدارو شکر میکرد…میگفت ممنونم خدا که دعاهای منو مستجاب کردی و…..
   افتادم به پای پدر و مادرم، گريه…. تورو به حق اين شب عاشورا منو ببخشید…من اشتباه کردم
   بابام گريه میکرد.‌‌.. مادرم گريه میکرد …خواهر و برادرام….
   صبح عاشورا، زنجيرو برداشتم و پيرهن مشکي رو پوشيدم و رفتم سمت حسینیه محلمون
   تو حسينيه که رفتم، ميشناختند، ميدونستند من هيچوقت اينجاها نميومدم…همه یه جوری نگام میکردن..!
   سرپرست هيئت آدم مسنیه
   آمد و پيشونيمو بوسيد و بغلم کرد و گفت رضاجان خوش آمدي، منت سر ما گذاشتي منم خجالت میکشیدم آخه یه عمر باعث اذیت و آزار مردم اون محله بودم…رفتم تو دسته و
   هي زنجير ميزدم و به ياد اون سيلي هايي که به مهدي زده بودم گريه ميکردم
   هي زنجير ميزدم به ياد کتکايي که با گناهانم به امام زمان زدم گريه ميکردم
   جلسه که تمام شد، نهارو که خورديم، سرپرست هيئت منو صدا زد
   گفت: رضاجان میای کربلا؟ گفتم : کربلا؟!! من؟!!! من پول ندارم!!!
   گفت نوکرتم، پول یعنی چی؟ خودم میبرمت
   هنوز ماه صفر تموم نشده بود دیدم بین الحرمینم زدم تو صورتم گفتم حسین جان میخوای با دل من چکار کنی؟
   زهراجان من یه شب تو عمرم به تو اعتماد کردم، کربلاییم کردی؟ بی‌بی جان من یه عمر زیر بار گناه مرده بودم تو زنده ام کردی؟
   اومدم ضریح آقا رو گرفتم، ضریح امام حسینو، گریه کردم، داد میزدم، حسین جان، حسین جان، دستمو بگیر حسین جان، پسر فاطمه دستمو بگیر، نگذار برگردم دوباره نذار دوباره راهمو گم کنم…..
   سرپرست هیئت کاروان زیارتی داره، مکه مدینه میبره. یه روز تومسجد منو دید صدام زد رضاجان میای به عنوان خدمه بریم مدینه، گفت همه کاراش با من، من یکی از خدمه هام مریض شده…
   خلاصه آقا چند روزه ویزای مارو گرفت، یه وقت دیدیم ای بابا سال تمام نشده تو قبرستان بقیع، پای برهنه، دنبال قبر گمشده ی زهرا دارم میگردم…
   گریه کردمو: زهرا جان، بی‌بی جان، با دل من میخوای چکار کنی؟ من یه شب به تو اعتماد کردم هم کربلاییم کردی هم حاجی!!!
   خلاصه دیگه شغل پیدا کردمو اهل کارو زحمت شده بودم ، رفیقای اون چنینی را گذاشته بودم کنار و آبرو پیدا کردم…
   یه مدتی، دو سالی گذشت…
   همه ماجرا یه طرف، این یه قصه که میخوام بگم یه طرف…
   مادر ما گفت : رضاجان حالا که کار داری، زندگی داری، حاجی هم شدی، مکه هم رفتی، کربلایی هم شدی، نوکر امام حسین هم شدی، آبرو پیدا کردی، اجازه میدی بریم برات خواستگاری؟
   گفتم هرچی نظر شماست مادر، من رو حرف شما‌ حرف نمیزنم…
   رفتند گفتند یه دختری پیدا کردیم خیلی دختر مومنه و خوبیه خلاصه رفتیم خواستگاری…
   پدر دختر تحقیقاتشو کرده بود…
   منو برد توی یه اتاق و درو بست و گفت :
   ببین پسر من میدونم کی هستی. اما دو سه ساله نوکر أباعبدالله شدی…میدونم چه کارها و چه جنایات و …. همه ی اینارو میدونم، ولی من یه خواهش دارم، چون با حسین آشتی کردی دخترمو بهت میدم نوکرتم هستم. فقط جان أبا‌عبدالله از حسین جدا نشو… همین طوری بمون… من کاری با گذشته هات ندارم…من حالاتو میخرم…من حالا نوکرتم…
   منم بغلش کردم پدر عروس خانم را، گفتم دعا کنید ما نوکر بمونیم…
   گفت از طرف من هیچ مانعی نداره، دیگه عروس خانم باید بپسنده و خودتون میدونید
   گفتند عروس خانم چای بیارند. ما هم نشسته بودیم پدرمون، خواهرمون، مادرمون، اینها همه،
   مادرش، خاله اش، عمه اش، مهمونی خواستگاری بود دیگه
   عروس خانم وقتی با سینی چای وارد شد یه نگاه به من کرد، یه وقت گفت :
   یا زهرا!!!!!
   سینی از دستش ول شد و گریه و از سالن نرفته خورد روی زمین…
   مادرش، خاله اش، مادر من، خواهر ما رفتند زیر بغلشو گرفتند و بردنش توی اتاق…
   من دیدم فقط صدای شیون از اتاق بلنده
   همه فقط یک کلمه میگن‌ : یا زهرا!!!
   منم دلم مثل سیر و سرکه میجوشید… چه خبره! مادرمو صدا زدم، گفتم مادر چیه؟
   گفت مادر میدونی این عروس خانم چی میگه؟
   گفتم چی میگه؟
   گفت: مادر میگه که….
   دیشب خواب دیدم حضرت زهرا اومده به خواب من، عکس این پسر شمارو نشونم داده، گفته این تازگیا با حسین من رفیق شده….
   به خاطر من ردش نکن
   مادر دیشب حضرت زهرا سفارشتو کرده….

   به خدا جوونا اگر رفاقت کنید، اعتماد کنید، اهل بیت آبروتون میده، دنیاتون میده، آخرتتون میده…

   • نفیسهههههههههههههههههههههههههه
    خیلی قشنگ بود
    خیییییییییییییییییییلی

    یا زهرا دست ما رو هم بگیر
    یه نیم نگاهی…

   • واای…
    خدا تمام تنم داره میلرزه…
    حضرت زهرا این طوری هوای اینا رو داره پس با محبانش چی کار میکنه؟؟؟

   • نفیسه خانوم خیلی داستان تاثیر گذاری بود. متشکرم
    الان که دهه فاطمیه است متوسل می شم به حضرتش ان شا الله حاجات همه برآورده بشه، همه خوشبخت و عاقبت بخیر بشن. تو رو خدا برای برادرزاده کوچولوی منم دعاکنید یک ساله دل درد داره کلی دکتر رفته علتش رو تشخیص ندادن.

  • نظرتون راجع به آوردن یک گروه سنتی که دف و سنتور بزنن و آهنگهای شاد سنتی بخونن؟

   • شاهرخ – بهاری مستقل
    1
    0

    به نظرم باید همین کار رو کرد …
    باید دفع افسد به فاسد کرد …
    نمیشه آهنگ نباشه …

   • آقای شاهرخ میشه آهنگ نباشه..مطمین باشین
    فقط لازمه اش کمی شجاعت و تفکره..
    مدیحه سرایی و خیلی برنامه های فرهنگی وجود داره که میتونه جایگزین موسیقی باشه

    حتی میشه موسیقی هم باشه اما اون هم دراستای دین و عقایدمون

  • شاهرخ – بهاری مستقل
   0
   0

   واقعا عجب سوال ترسناکیه!
   جدی ما مذهبی ها جشن های عروسیمون رو چطور برگزار کنیم!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   من که هیچ پاسخ خاصی براش ندارم … دقیقا هم نمیدونم چکار باید انجام بدم …

  • سلام
   یک وبلاگ راه اندازی کردم با نام aroo30.blog.ir راه اندازی کردم شاید مطالبی داشته باشه که به دردتون بخوره.

  ارســــال دیدگــاه

  *

  *

  *

 • پربازدیدتـرین ها
 • پربحث تـرین ها
 • وقتی که شن‌ها هم برای یاری انقلاب و امام مأمور خدا می‌شوند… / بازخوانی شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس

  روسای‌جمهور ایران چگونه انتخاب شدند؟

  ۱۰ روش ساده برای تازه نگه داشتن گل‌های شاخه‌ای

  مادرها در علاقه‌مندسازی دخترانشان به حجاب، چقدر می‌توانند موثر باشند؟

  ۴ نوع مختلف تربیت و بازخورد هر کدام روی فرزند شما

  نوشیدنی سریع الاثر برای‌ سلامت‌ کبد

  روایت حجت‌الاسلام رحیمیان از سادگی اتاق مقام‌معظم‌رهبری‌

  روش های توصیه شده برای ترک گناه

  سرنوشت تألیف مشترک آیت الله خامنه‌ای و شهید مطهری چه شد؟

  ثبت‌نام گسترده کاندیدای ریاست‌جمهوری، زمینه‌ها و پیام‌ها

  از بنی‌صدر تا روحانی/ نگاهی به شعارهای‌ انتخاباتی روسای‌ جمهور

  آب هم بهانه بود که قربانی‌ات کنند..

  کاری‌ نکنیم که احمدی‌نژاد از دایره انقلاب خارج شود/ انتقاد از اقدامات غلط وی برای اتمام حجت برهمگان لازم است اما سیاه‌نمایی ممنوع/ همچنان یک تار موی دکتر احمدی‌نژاد را به فتنه‌گران و غرب زدگان وطن‌فروش نخواهم فروخت

  آیت‌الله رییسی: مطلقا نخواهم گذاشت در هیچ کجا فساد لانه کند

  «دکتر قالیباف»؛ از فرماندهی لشکر۵ خراسان تا شهرداری‌تهران

  «آیت‌الله رئیسی»؛ از تدریس در دانشگاه تا تولیت آستان‌قدس‌رضوی(ع)

  «حسن‌روحانی»؛‌ از نمایندگی‌مجلس تا ریاست‌جمهوری

  «مصطفی‌میرسلیم»؛‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد تا ریاست شورای‌مرکزی‌حزب‌مؤتلفه

  آیت‌الله رییسی: آیا در شان ملت ماست که شخص بیکاری شرمنده خانواده خود باشد؟

  اوضاع این روزهای ترکیه سندی بر مرگ‌تدریجی رویای‌روشنفکران / اردوغان پس از پیروزی در همه‌پرسی: من هم یک انسان هستم، هر لحظه ممکن‌است بمیرم

 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • منبـر و حسینیه

  روش های توصیه شده برای ترک گناه

  رونوشتی از سفر به سامرا و کار در خانه امام‌ زمان(عج) / حواشی تعویض ضریح‌ مطهر امامین‌ عسکریین علیهم‌السلام

  ماجرای رفتن امام هادی علیه‌السلام به قفس شیر درنده

  سه شرطی که امام‌علی(ع) برای مهمانی‌رفتن گذاشتند

  انتقاد عالم‌مشهور کربلا از پارلمان‌عراق و تمجید از جمهوری‌اسلامی؛ در رابطه با «روز زن»

  ماجرای یخ فروشی که مفسر سوره عصر شد

  درخت زقوم چیست؟

  پنج شرط توکل بر خدا در کلام امام کاظم(ع)

  ۲خبر غیبی خداوند در سوره‌ی‌مبارک «کوثر»

  بیانیه جمعی از طلاب در باره انقلاب‌زدایی از حوزه

  فرشتگان عذاب در قبرستان تخت فولاد اصفهان

  فتوای آیت الله سیستانی درباره فوتبال و کشتی کج

  مستند شوک حلقه‌شیطان | فیلم

  خروش طلاب، فضلا و مردم‌انقلابی‌ علیه‌ سخنان‌ضددینی استاندار خراسان‌جنوبی

  ذکر مصیبت حضرت‌زهرا(س) توسط حاج‌قاسم‌سلیمانی | فیلم

  تذکر مهم آیت‌الله ناصری: از مقام‌معظم‌رهبری‌ جدا نشوید | فیلم

  راز گریه‌های معنادار حضرت‌زهرا سلام‌الله‌علیها

  چرا حضرت زهرا (س) را «امّ‌ابیها» نامیدند؟

  شهادت‌ و تدفین حضرت‌زهرا از زبان امیرالمومنین علیهما السلام / پیامبر اکرم(ص) چه وعده‌ای به دخترشان دادند؟

  متن وصیت‌نامه‌های حضرت زهرا سلام الله علیها قبل از شهادت

  عفاف و حجاب

  مادرها در علاقه‌مندسازی دخترانشان به حجاب، چقدر می‌توانند موثر باشند؟

  چند پیشنهاد به پدرانی که می‌خواهند یک دختر باحجاب داشته باشند

  چگونه دخترم را به حجاب علاقه‌مند کنم؟

  جلوگیری از پرواز ۵ دختر ساپورت پوش آمریکایی در هواپیما

  انتقاد نهادهای اروپایی از حکم دیوان دادگستری اروپا درباره قانونی شدن ممنوعیت حجاب

  برگزاری روز حجاب در دانشگاه کانادایی

  در مورد عکس‌گرفتن حسن‌روحانی با دو دختر

  ازدواج‌موقت، چالش یا راهکار برای نظام‌اسلامی؟

  عفت‌وحیا حلقه‌ی مفقوده در مد و پوشش

  لشکر زنان و دختران مجرد در تهران

  کدام آیه قرآن درباره حجاب است؟

  دورهمی زنانه ضدانقلاب و بهائیت برای تغییر در ایران | تصاویر

  درخشش بر سکوی قهرمانی با حجاب‌اسلامی

  فضه‌سادات حسینی: مراقبم حجابم کمرنگ نشود / افرادی که حریم‌ها را رعایت نمی‌کنند من را آزار می‌دهند

  عروس ایتالیایی در حرم امام رضا (ع) مسلمان شد

  با دوستان کم‌حجابمان خود چه کنیم؟

  ایرانی‌ها به تاریخ‌شان رجوع کنند، دیگر از غربی‌ها الگو نمی‌گیرند

  ماجرای دست‌دادن یک دختر ارمنی به امام موسی‌صدر و واکنش جالب ایشان

  آمار طلاق در ایران ناراحت کننده‌است

  مادر چادری، دختر مانتویی! چرا و چگونه؟

  دفاع و شهادت

  از عشت‌رانی در کاباره تا شهادت در جبهه

  آخرین دیدار نادر طالب‌زاده با شهیدهمدانی

  شهید دکترحجت‌اله‌رئیسی؛ نخبه‌ای که دفاع از اسلام را به پیشنهاد کار در مجلس سِنا با حقوق ماهیانه ۳۰ هزاردلار ترجیح داد

  دو ساعت قبل از شهادت آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی چه گذشت؟ / ماجرای آخرین معانقه با حضرت‌امام(ره)

  یاد باد آن روزگاران، یاد باد | تصاویر

  خاطرات یک رزمنده نوجوان: با سیم‌ سر پاسدارها را می‌بریدند!

  نجات متوسلیان از زندان رژیم‌صهیونیستی کلید خورد

  روایتی تکان‌دهنده از شهیدی که پیکر او با گذشت ۱۶ سال سالم ماند

  «بابا رجب» غریبانه رفت / برای خودش که نشد؛ سرپناهی برای خانواده‌اش فراهم کنید

  روایت همسرانه از شهید ارباً اربا شده در سوریه: آسمانی‌شدن فقط مخصوص آقایان نیست

  مدافعان حرم و دخترهایی که بعد از شهادت پدر، بابایی می‌شوند

  ناگفته‌های شهید حاج‌رجب بعد از دیدار امام خامنه‌ای: به آرزویم رسیدم…

  ماجرای پیشنهاد بی‌شرمانه استاد زن امریکایی به «عباس بابایی» چه بود؟

  همسر شهیدعلیرضاتوسلی: آرزوی ابوحامد شهادت بود / شهید معتقد بود جنگ سوریه به آزادی قدس منتهی می‌شود

  جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان

  ماجرای برخورد شهیدچمران با رضاسگه!

  نامه اخلاقی یک شهید درباره «ماه رمضان»

  هفت پلان از زندگی شهید اسحاقیان

  نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم ایستاده در غبار / حمیدیان: «ایستاده در غبار» چکیده رویاهای من است

  چند روایت از عوامل شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی

  خطوط قرمـز

  بازخوانی دستور قاطع امام‌خمینی(ره) برای مقابله و اعدام منافقین

  کاری‌ نکنیم که احمدی‌نژاد از دایره انقلاب خارج شود/ انتقاد از اقدامات غلط وی برای اتمام حجت برهمگان لازم است اما سیاه‌نمایی ممنوع/ همچنان یک تار موی دکتر احمدی‌نژاد را به فتنه‌گران و غرب زدگان وطن‌فروش نخواهم فروخت

  ذلتی که دیپلماسی دولت‌یازدهم با نام تعامل‌سازنده با جهان نصیب ملت‌ایران کرد / ۳۱ اظهارنظر ضدایرانی کشورهای دنیا علیه ایران در یک سال گذشته + جدول آماری

  روحانی مصوبه «شنود» مکالمات‌مردم را ابلاغ کرد

  ریزنویسی آیات‌قرآن روی طلا و نقره چه دردی از جهان اسلام دوا می‌کند؟ / قرآن کتابی‌است برای «هدایت‌بشر» نه کالایی‌لوکس جهت خودنمایی و خرید و فروش

  آقای‌ احمدی‌نژاد! اگر سخنان رهبری به شما «توصیه» بوده‌ اما آیا نامه شما هم به رهبری «لاف و تعارف» بوده است؟/ با این رفتارها، بخش عمده‌ای از مردم و یاران انقلاب از شما دل بریدند/ شعارهای شما همچون «بازگشت خوانندگان غربی» و «سهل انگاری در حجاب» ، «نامه به سران فتنه» ، «ایجاد شکاف های امنیتی و قومیتی» و… رنگ و بوی اصلاح‌طلبی دارد تا انقلابی‌گری

  احمدی‌نژاد برای کمک به ۸ساله شدن دولت‌روحانی با تمام قوا به میدان آمد / احمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات۹۶ : رهبری گفتند نیا تا دو قطبی نشود، ما آمدیم الآن سه قطبی شده است، پس مخالف نظر رهبری نیست!

  دوگانه جنگ_صلح صحیح است اما دقیقا برعکس آنچه که غرب‌گرایان داخلی وانمود می‌کنند / تداوم یک دولت‌غربگرا می‌تواند جنگ نظامی را به کشور تحمیل نماید!

  آن اسلامی که ربطی به اقتصاد ندارد، اسلام‌آمریکایی است؛ نه اسلام‌ناب‌محمدی / چه کسانی و به چه علت از هشدارهای مراجع‌تقلید درباره «نظام‌بانکی‌رباخوار» وحشت دارند؟ | فیلم

  امام(ره) فرمودند: آقای‌منتظری هم خودش فاسد است و هم شاگردی که تربیت کند فاسد تربیت می‌کند / به منتظری گفتیم اطرافیان شما آقای‌شمس‌آبادی را کشتند؛ گفت مگر آدم خوبی بود؟!

  وزیراطلاعات دولت حسن‌روحانی چگونه انتخاب شد؟ | فیلم

  روایت دیدار مامور سیا با آیت‌الله‌ منتظری/ تعجب جاسوس‌آمریکایی از ساده‌لوحی و تحت‌تاثیربودن منتظری / آیت‌الله‌ منتظری: کارتر رئیس‌جمهوری‌ مومن و حامی حقوق‌بشر است!

  در مورد عکس‌گرفتن حسن‌روحانی با دو دختر

  نتیجه چهارسال خوش‌خدمتی به کدخدا! / رای سازمان‌ملل به گزارش حقوق‌بشری علیه ایران

  از خواب کروبی تا خودمرکزبینی هاشمی / تلاش برای ایستادن در برابر آرای‌مردم در انتخابات۸۴ چگونه ناکام ماند؟

  اصغرفرهادی با یک روزنامه‌اسرائیلی مصاحبه‌کرد / مقایسه احمدی‌نژاد با نتانیاهو | تصویر

  ماجرای ایستادگی حضرت امام‌ خامنه‌ای در سالهای ۷۶، ۸۴، ۸۸ و ۹۲ چه‌ بود؟

  بازخوانی توصیه‌های امام‌خامنه‌ای در سالی‌ که گذشت

  تماشای این تصاویر به مسئولان‌دولت توصیه نمی‌شود! / سفره خالی‌خالی‌خالی کپرنشینان‌کرمان در شب‌عید

  چرا سیدمحمود دعایی بر تابوت با پرچم شیروخورشید نماز خواند؟ | تصویر

  شــــــوک

  ۱۰ روش ساده برای تازه نگه داشتن گل‌های شاخه‌ای

  ۸ نقطه زیبا که در سفر به محلات باید از آنها دیدن کنید

  ناگفته‌هایی از پرونده «قتل ستایش قریشی»

  تقلید از مدل موی رهبر کره شمالی ممنوع! / تصاویر

  سکسکه چگونه باعث مرگ عارف لرستانی شد؟

  راز گوشی مهران مدیری در دورهمی / تصویر

  با بشقاب گل‌سرخی قدیمی یک ساعت دیواری زیبا بسازید

  کشف شهر زیرزمینی در ۴۰۰کیلومتری غرب تهران | تصاویر

  مراسم راهبه‌شدن دختران در تایلند | تصاویر

  ۷ مدل جدید بستن شال برای خانم‌های شیک پوش

  ۲ راه حل ساده برای برطرف کردن بخار آینه حمام

  کلاهبرداری جدید با پیامک‌های ارزش‌افزوده

  شیوه عجیب جریمه‌ی استفاده از چراغ نوربالا | تصویر

  چگونه ماهی‌قرمز بیمار را تشخیص دهیم؟

  استتار خیره‌کننده جغد / تصویر

  حراج یک فراری بسیار خاص به قیمت ۱۵.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان!

  همبرگر طلای پسر حاکم دبی / تصاویر

  زمانی برای کتک خوردن مردها | تصاویر

  ویکی لیکس: سیا از طریق تلویزیون خاموش هم جاسوسی می کند

  تصاویر منتخب حیات‌وحش هفته‎

  خـانه و خانواده

  ۴ نوع مختلف تربیت و بازخورد هر کدام روی فرزند شما

  ۵ روش برای اینکه در زندگی احساس شادی کنید

  ۸ علت پرحرفی نوجوانان و شیوه برخورد مناسب با آن

  امام‌خامنه‌ای: حضرت‌زهرا(س) در اوج مقام معنوی‌والهی، مادر، همسر و خانه‌دار بود

  جزئیاتی از طرح آموزش‌های پیش از ازدواج

  میانگین سن ازدواج : زنان ۲۳ سال-مردان ۲۶ سال

  حضور فرزندان در فضای‌مجازی را چگونه مدیریت کنیم؟

  ایران ۳۳۰سال پیش از نگاه جهانگرداروپایی | تصاویر

  سیستان‌وبلوچستان، تقدیم به حقوق‌شهروندی سواران | فیلم

  ماجرای ازدواج حجت‌الاسلام قرائتی

  ضررهای ازدواج نکردن

  نعمت‌هایی که در ایران قدرشان را نمی‌دانیم: وقتی «شنا کردن» و «آرایشگاه‌رفتن» هم برای زنان مسلمان در غرب تبدیل به یک رویا می‌شود

  چرا زندگی مجردی از سال ۹۰ اوج گرفت؟ / آمار ازدواج‌ نکرده‌ها

  تفسیر زیبای شعرکودکانه از زبان یک روحانی | فیلم

  زندگی در گور؛ روایت انسان‌هایی که در منجلاب نگون‌بختی، فقر و اعتیاد گورخواب شده‌اند | تصاویر

  دورهمی زنانه یا پارتی‌ شبانه؟!

  جشن‌تولد کودکان شهدای مدافع‌حرم | تصاویر

  ساعتی ۱۰ میلیارد ریال مواد مخدر در ایران معامله می‌شود

  ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت در کشور!

  ۱۴ کلیدطلایی برای گشودن درِ خانه‌عشق

  دانش و سـلامت

  نوشیدنی سریع الاثر برای‌ سلامت‌ کبد

  چه زمانی درد دست چپ نشانه مشکل قلبی است؟

  ۷ داروی طبیعی برای مقابله با آلرژی بهاره

  زنان قد بلند بیشتر سکته می‌کنند

  ضرب و شتم نیروی اورژانس با بیل! / تصاویر

  استارت سرطان خون از کجا خورده شد؟

  چرا عصرها تمایل به شیرینی خوردن در ما بیشتر است؟

  ۱۰ روش ساده برای سد کردن راه هکر ها

  سیزده‌بدر ؛ جشن یهود بمناسبت کشتار ۵۰۰ هزار ایرانی

  ۱۰ نشانه دستگاه گوارش ناسالم

  دومین عامل نابینایی در جهان را بشناسید!

  تصاویری‌حیرت‌انگیز از رعدوبرق و ابرهای‌باران‌زا

  تصاویری جذاب از برخورد امواج دریا با کشتی‌ها‎

  چگونه ماهی‌قرمز بیمار را تشخیص دهیم؟

  تصاویر ماهواره‌ای رنگارنگ از سطح‌زمین‎

  فاضلاب‌خانگی به دریای‌خزر می‌ریزد | تصاویر

  کفش جا باز می‌کند «باوری غلط» است

  درمان سریع سردرد در عرض ۳۰ ثانیه بدون دارو / دستورالعمل

  بیماری‌های موبایلی را بشناسید

  سریالی تبلیغاتی برای دولت / پرستارانی با ماشین‌های چندصدمیلیونی

  ورزش پهلـوانی

  حمله هواداران صبا به اتوبوس تراکتورسازی

  «هر جای‌دنیا این اتفاق می‌افتاد …» شامل حال خود فردوسی‌پور هم می‌شود؟ / کارنامه مدیران شبکه‌سه نژادپرستی کم داشت که به لطف «نود» آن هم اضافه شد

  شاگردان برانکو هم‌چنان برترین تیم ایرانی در آسیا / استقلال به یک‌قدمی پرسپولیس رسید

  پلیس به احسان حدادی اخطار داد

  مقصر گل ایران به چین متهم به روابط نامشروع شد

  کی روش : پرسپولیس نماینده قشر کارگر و استقلال نماینده قشر متوسط است / دیدار استقلال – پرسپولیس مانند دربی مادرید است

  ویسی: کنار رفتن من از سپاهان به خاطر بیماری توهین به شعور مردم است / من اخراج شدم

  کارهای خیر پیشکسوتان پرسپولیس ادامه دارد | تصاویر

  درخواست باشگاه‌پرسپولیس از مردم برای کمک مالی در شب عید / آقای‌طاهری! به‌جای این کارها پول بیت‌المال را به اوکراینی‌ها نمی‌دادید

  خانواده مرحوم گلبارنژاد پاداش رئیس‌جمهور را بازگرداندند

  رمضانی: خدا رحم کرد که یکی از خونین‌ترین شب‌های فوتبال ایران رقم نخورد / با چاقو از پشت به عباس‌زاده حمله کردند / برای خودم متأسفم که در این فوتبال کار می‌کنم

  خیابانی با اقتدار فردوسی پور را شکست داد

  تمسخر بازیکن ذوب‌آهن از سوی روزنامه سعودی / تصویر

  محیط اختصاصی و ویژه برای کنکور دایی؟ | تصویر

  جنجال در دقایق پایانی دربی | فیلم

  عکس/مدافع سپاهان دراردوی پرسپولیس!

  درخشش بر سکوی قهرمانی با حجاب‌اسلامی

  مایلی کهن و پروین در راهپیمایی علیه شاه / تصویر

  وعده پاداش‌نجومی به ورزشکاران ازحرف تا عمل

  باشگاه‌استقلال: به دلیل تحریم‌ها قادر به انجام نقل و انتقالات مالی نیستیم و محروم شدیم